agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2014, 16:14   #1261
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
torfa değilde normal toprağa tohumları eksek olur mu

kapot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 08:00   #1262
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kapot Mesajı Göster
Ne tohumları ektiniz?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 12:46   #1263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
sayın TCM ekmedim ekecem domates biber zalatalık vs.

kapot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 13:18   #1264
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
sayın TCM ekmedim ekecem domates biber zalatalık vs.
@kapot, çimlenme yüzdesi düşük olur. Salatalıkta aslında iyi de olur, çünkü kimi çıkmayacağı için geç ekeceksiniz ve diğer ekilenlerle arasında zaman farkı olacağı için tüm salatalıklar aynı anda geçmemiş olacak. Biz geçen sene yaylaya ektiğimizde bunu hesap edemedik, 15 gün gün arayla parça parça eksek uzun süre yiyebilecektik.

Eski 27-03-2014, 16:33   #1265
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Torf karışımına ekerseniz tohum çimlenme ve kök gelişimi oranı artacaktır. Kök gelişimi ne kadar iyi olursa fidenizden o kadar verim alır ve bir o kadarda hasat sezonu uzun sürer.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 16:59   #1266
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
bizzat bahcemizde dut yetiştiriyoruz elimizde geçen yıl hasat ettiğimiz dut kurusu mevcut fakat bugün birinden bizim burda yabani dut dediğimiz çekiedekli dutu kastederek aşılı dutta tohum olmaz dedi çekirdekli duttan ekmen gerekir diyince şimdi benim planlarım biraz karışmış duruma girdi. acaba aşılı dutun kurusunda tohum olmazmı illaha çekirdekli dedigimiz aşısız duttanmı tohum almam gerekir. elimdeki viyollere her ikisindende ekmeyi düşünüyorum sonuçları burdan paylaşmaya çalışırım. yine arkadaşlardan bilgisi olan yazarsa sevinirim..
sayın bebeo016, taze dutun nasıl çimleneceğini arkadaşlar izah etmişler. Elinizde kuru dut varsa bir gün suya koyun, ıslak dutu elde ettiniz mi gerisi kolay elinizle dutları ezin içinde tohum varsa sarı altınları zaten fark edeceksiniz. İsterseniz tohumları ayrıştırmanıza bile gerek yok. Elinizde güzel ezilmiş malzemeyi düzlediğiniz toprak üzerine belli oranda ekeleyin. üstüne hafifçe kum serpiştirin. Güzelce su verin Su verirken tohumların bir arada birikmemesine dikkat edin. Bir ay içinde tahmin etmediğiniz kadar fidanınız olacaktır. İyi gübrelerseniz yazın aşılayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Birde yılda ne kadar dut üretiyorsunuz merak ettim.

bebeto016 beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 20:15   #1267
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dadaşım Mesajı Göster
sayın bebeo016, taze dutun nasıl çimleneceğini arkadaşlar izah etmişler. Elinizde kuru dut varsa bir gün suya koyun, ıslak dutu elde ettiniz mi gerisi kolay elinizle dutları ezin içinde tohum varsa sarı altınları zaten fark edeceksiniz. İsterseniz tohumları ayrıştırmanıza bile gerek yok. Elinizde güzel ezilmiş malzemeyi düzlediğiniz toprak üzerine belli oranda ekeleyin. üstüne hafifçe kum serpiştirin. Güzelce su verin Su verirken tohumların bir arada birikmemesine dikkat edin. Bir ay içinde tahmin etmediğiniz kadar fidanınız olacaktır. İyi gübrelerseniz yazın aşılayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin. Birde yılda ne kadar dut üretiyorsunuz merak ettim.

sayın dadaşım ilginiz için teşekkurler.. biraz aceleci oldugum için çekirdekli yabani dediğimiz dutu bulup çekirdeğini çıkaramayınca, komşunun bu yılki aşılı dutun kurutulmuşunu alıp suya koyup dediğiniz gibi ezip çekirdeklerini çıkarmıştım. bahsettiğiniz gibi yarım avuc duttan bayagı bir tohum elde ettim. fakat;

daha cabuk ve kolay nasıl erken fidan elde edebilirim diye düşünürken aklıma dut ağaçlarının dibinden çıkan aşısız yabani dutları yerinden söküp istiflemek aklıma geldi. daha mantıklı oldugunu düşünüdüm. bugun tevafuk oldu. yaklaşık 40-50 adet irili ufaklı dut çitillerini arkadaşların bahçelerinden köylerden topladım yarın bi kısmını bahçeye bir kısmınıda bidonlardan kestigim ve saksılara dikmeyi düşünüyor ve haziran gibide aşılamayı düşünüyorum..

bu yontem daha mantıklı ve hızlı olucak gibi..

şimdi bu yola ve fidan üretmeye beni iten sebep alttaki linktede görüldüğü gibi yaklaşık 100 tane yetişmiş kayısı ağacımız vardı. susuzluk ve hasatın elimizde kalması nedeniyle 60 tane ağacı kesip yerlerine dut diktik. bu dutlarada bayagı para verdik şimdi ileriye dönük 30 tane kayısımız kaldı, onlarında sonu diğerleri gibi olucak .. oyuzden bunların yerlerine kendi üretimim aşıladığım fidanları dikmeyi düşünüyorum. bakalım hayırlısı.. inşallaah güzel olucak..

bu arada yaklaşık 5-6 tane yeni diktiğimiz dutlar dışında dut ağacımız mevcut bahçemizde bu yıl bi çoguda yerde telef oldu toplayamadık. 200 kg kurutulmuş dutumuz oldu.. kilosunuda 5tl den verdik..

yine rabbim nasip ederse bu ağaçlarımız yetişirse söylenenlere göre bir ağaçtan kayıp verilmez ise bir yılda yetişmiş ağaçtan en az 50-100kg dut hasat ediliyormuş buda yaklaşık 70 ağactan hesaplanırsa 7 tona yakın kuru dut elde edilir buda yaklaşık 20 bin-30 bin tl arasında yıllık gelir verirmiş.. kayısıdan çok daha mantıklı :-)))

bebeto016 / bahçe

dadaşım beğendi.

Düzenleyen bebeto016 : 28-03-2014 saat 20:46
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 18:42   #1268
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
bugun 28 adet yabani dutu diktim. haziran gibi aşılamayı düşünüyorum..

3 tane güzel köklü kalınları farklı bir yere diktim..

YeniBON, dadaşım ve Muda beğendi.

Düzenleyen bebeto016 : 30-03-2014 saat 14:00
bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 18:26   #1269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Bu sene tohumdan sebze yetiştirmeye çalışıcam bunu gördüğüm iyi oldu

zebra beğendi.
askereren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 11:39   #1270
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

yapraklardaki beyazlama

Menekşe ve brachycome ların yapraklarındaki işaretli beyazlamalar sebepleri ne olabilir. Çiçekler sabahtan saat 13 e kadar balkonda güneş altında, akşama kadar da direk güneş altında olmasalar da balkonda devam ediyorlar.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 06-04-2014, 22:43   #1271
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Menekşe ve brachycome ların yapraklarındaki işaretli beyazlamalar sebepleri ne olabilir. Çiçekler sabahtan saat 13 e kadar balkonda güneş altında, akşama kadar da direk güneş altında olmasalar da balkonda devam ediyorlar.
Yapraklar ıslak şekilde ya da fazla miktarda direk güneş ışığına maruz kaldığında, yanıklar nedeniyle bu gibi kurumalar olabiliyor.

MeyveliTepe ve TCM beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 16:30   #1272
Yeni Üye

Cebelco's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Çınar tohumu alma ve onun çimlendirilmesi

Merhabalar,
Ben çınar ağaçlarının tohumunun nasıl alındığı ve bunun nasıl çimlendirilebileceği hakkında bilgi almak isterim mümkünse. Şimdiden teşekkür ederim.

Cebelco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 00:16   #1273
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Hoşgeldiniz Sn.Cebelco.
Öncelikle http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 burada kendinizi tanıtıp, forum kurallarını okumanızı öneriyorum.

Çınar ağaçları ile ilgili Çınar (Platanus) Buradan faydalanabilirsiniz.

Saygılar..

MeyveliTepe beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 12:26   #1274
Yeni Üye

Cebelco's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Hoş gördük,
Çok teşekkür ediyorum

Cebelco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2014, 23:27   #1275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Merhaba,
Bu bahar ilk defa tohumdan ağaç çimlendirdim. Yaprakları da çıktı 7-8 cm boylarındalar. Bu fidanları iyice büyüyünceye kadar (1-1,5 m) torbalarda yetiştirmek istiyorum. Denemek için bir kaç tane ektim ama öldüler. Soğuktan öldüklerini sanıyorum. Elimde fazla fidan olmadığı için riske girmek istemiyorum. Tüplü fidan yetiştirmekle ilgili bir kaç sorum olacak:

1) Aldığım torbalar çok büyük ve delikler yan tarafında altında delik yok zamanla su altta birikip fidana zarar verir mi?
2) Fidanarım 7*7 lik viyolde ne zaman torbaya ekmeliyim?
3) Torbada ne sıklıkla sulamalıyım (Çoğunlukla çam)
4) Yanık koyun gübresini ne oranda koymalıyım.

YeniBON beğendi.
nsbedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2014, 07:56   #1276
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@nsbedi, ağaç, çalı işiyle uğraşan abimiz yandan delikli torbalara birer tane de alta yakın kendisi delik açıyordu, dediğiniz gibi su akışı mevcut haliyle kolay olmaz diye.

Eski 22-08-2014, 19:37   #1277
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Merhabalar ben Aydın'a gittiğimde palmiye ağacı altından 10 kadar tohum topladım. Yetiştirmek için ne yamam gerek?

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2014, 20:57   #1278
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Direkt toprağa ekmeli miyim? Ne zaman?

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2014, 22:26   #1279
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2014
***. zeki bey Tohumdan üretim yazınız şahsıma çok faydalı oldu. bu yüzden teşekkürler.
size bir kaç şey sorsam umarım yanlış anlaşılma olmaz.
bende amatörce tohumdan bazı ağaçları yetiştirmeye çalışıyorum.
1.sizin çimlendirme de kullandığınız tohum ne tohumuydu?
2. şaşırtmada kullandığınız toprak mı yoksa torf mu
3.çam,servi,ladin gibi ağaçların tohumları sizin yöntemiznizle çimlenir mi?
4.bazı yazılarda tohum önce ılık suda ya da normal suda 24 saat bekletilmeli diyor.siz ne dersiniz?
5.çimlenmede ışığın etkisi pek yok diye biliniyor.siz ne dersiniz.
cevap yazarsanız çok mutlu olacağım. teşekkürler.

ylnci kecibynzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 14:26   #1280
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2013
arkadaşlar yardımcı olacak kimse var mı. bu sene tohum ektim hepsi çimlendi ama anormal şekilde çimlendi. habire boy atıp duruyor. yaprak açmıyor ve finalde kırılıyor. sebebi nedir acaba.

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 12:05   #1281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2015
Herkese iyi forumlar. ilgili konu baslıgında kendımı tanıtmıs bulunmaktayım. Yeni üyenizim. River Sheoak cinsi tohumları internetten edindim. zeki abimizin verdiği bilgiler ve kendi bilgilerim paralelin de tohum ekimimi gerçekleştirdim. fakat bir hatam oldu torfumu biraz sulamıs bulundum. bereket oyle dolu dolu su vermedim. yarım cay bardagı kadar bir suydu. ertesi gun yanı bugun kontrol ettıgımde normalden hallice nemli bır torfum oldugunu oyle ele alıp sıktıgımızda suyun akmadıgını sadece elimin nemlenmeyle ıslanma arası bir hal aldıgını gordum. sorum ise bahsi geçen tohumumun çimlenme süresi ne kadardır? güvenilirliğinden emin olmadıgım bir yerden 4 haftadan fazla diye duydum.

corethanrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 14:06   #1282
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatars Mesajı Göster
arkadaşlar yardımcı olacak kimse var mı. bu sene tohum ektim hepsi çimlendi ama anormal şekilde çimlendi. habire boy atıp duruyor. yaprak açmıyor ve finalde kırılıyor. sebebi nedir acaba.
Aşırı boy atma ışığın yeterli olmamasından kaynaklanır genelde. Bitki ışığı bulmak için sürekli boy atacaktır. Tohumun cinsini ve resimlerini koyarsanız daha iyi olur.

Eski 18-02-2015, 17:16   #1283
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Sn. fatars;

Ben şu ana kadar iki tane fasulyeyi çimlenip çimlenmeyeceği konusunda emin olamadığım için saksı kenarına diktim. İkisi de çıktı. Ancak tohum ekmek için bana göre vakit çok erken. Yeterli sıcaklığı bulabilmemize rağmen yeterli güneş ışığını çoğumuzun bitkilerimize verebilmemiz çok zor. Bir kısım arkadaşlar tohum ektiler. Işık ile desteklenenler ısı ve nemin de olması ile kabul edilebilir düzeyde fidelerini yetiştirmeye başladılar. Ancak çoğu arkadaşımızda ışık faktörünün yeterli gelmemesi nedeni ile aşırı şekilde boylanma meydana geldi. Ben de ilk defa tohum çimlendirmeye çalışırken aynı hataya düşmüştüm. Bu fidelerin dış ortama alışmaları da çok zor. Daha sonra ölüyorlar. Yavaş ve sağlam gelişen fideler dış ortamda daha sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Bir arkadaşımızın son eklediği fotoğraf. Yeterli ışık olmayınca yapraklar tam yeşil bile olamamış.

Tere

Bence önemli olan erken çimlendirmek değil. Tohumların tam zamanında çimlendirip onlardan ürün alabilmek.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 00:29   #1284
Yeni Üye

fatars's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Aşırı boy atma ışığın yeterli olmamasından kaynaklanır genelde. Bitki ışığı bulmak için sürekli boy atacaktır. Tohumun cinsini ve resimlerini koyarsanız daha iyi olur.
olabilir ışıksızlıktan da olabilir

tohum salatalık kavun, domates v.s. özellikle salatalıklar kırıldıName:  20150215_152112.jpg
Views: 774
Size:  51.3 KB

Eski 19-02-2015, 08:27   #1285
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Işığı alınca belli zaman sonra akranlarının performansını yakalayabiliyorlar.

Geçen sene komşumla aynı zamanda domates tohumlarını ektik. O nedendir hatırlamıyorum çatıya koyduğu kasayı karanlık odaya yerleştirmiş. Bir hafta sonra bir baktım benimkiler 1 cm. arkadaşınkiler olmuş 10 cm. Sonuçta şartları sağlayınca ikimizinki arasında çok fark olmadı.

Eski 19-02-2015, 09:32   #1286
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
olabilir ışıksızlıktan da olabilir

tohum salatalık kavun, domates v.s. özellikle salatalıklar kırıldı
Hıyarlar için daha çok erken. Güneş istekleri daha çok olduğu için onların etkisi büyük olur.

Kavunlarda bu şekilde ise onlardan verim alamazsınız.Domatesler boy atsada gövdeden kökleneceği için derin ekim yapabilirsiniz.

Birde ekim yaparken saksıları üzerinden 2-3 cm kalacak şekilde doldurun. Tohum üstte kalsın ki rahatlıkla güneş ışıklarını alsın.

fatars beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 09:41   #1287
Yeni Üye

fatars's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Hıyarlar için daha çok erken. Güneş istekleri daha çok olduğu için onların etkisi büyük olur.

Kavunlarda bu şekilde ise onlardan verim alamazsınız.Domatesler boy atsada gövdeden kökleneceği için derin ekim yapabilirsiniz.

Birde ekim yaparken saksıları üzerinden 2-3 cm kalacak şekilde doldurun. Tohum üstte kalsın ki rahatlıkla güneş ışıklarını alsın.
Bilgilendirmeniz için teşekkürler arkadaşlar.

Eski 10-03-2015, 11:17   #1288
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
merhaba arkadaşlar elimde çok fazla ancon domates ve rio grande domates fidesi var isteyene ücretsiz göndermek istiyorum. fakat fideler yaklaşık 4 cm boyunda alan kişi hemen şaşırtma yapabilir. nasıl gönderebileceğim konusunda fikri olan varsa buradan yardımcı olabilir. yoksa yolup atmak zorunda kalacağım.

cemilsisik beğendi.
blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 10:27   #1289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2015
merhaba, tohumdan üretme ,le ilgili benim de bir sorum var;

ektiğim biber tohumu sanırım çok yüzeyde kalmış. yaklaşık yarım santim boyunda ama iki ucu da toprakta. acaba tohum(çekirdek) tarafını mu topraktan çıkarmalıyım yoksa öteki ucunu mu? daha önce de çimlendirdim ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım

jeese Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 13:37   #1290
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeese Mesajı Göster
merhaba, tohumdan üretme ,le ilgili benim de bir sorum var;

ektiğim biber tohumu sanırım çok yüzeyde kalmış. yaklaşık yarım santim boyunda ama iki ucu da toprakta. acaba tohum(çekirdek) tarafını mu topraktan çıkarmalıyım yoksa öteki ucunu mu? daha önce de çimlendirdim ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım
Çekirdek tarafı dışarı çıkmalı.

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024