agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2011, 20:56   #421
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Evet iyi olur.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 00:34   #422
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sevgili FIRUZAN,

Çimlendirme fena değil.

Ama üstten gelen ışık çok az.

Onları daha bol ışık alan bir yere koy.

Keşke geceleri 25 cm üzerlerine bir fluoresan lamba yakabilsen.

Kapların dibi delik mi? Suladıkça fazla su dışarıya akabiliyor mu?

Bu sene kendi fidelrinden domates yemenin yolu görünmüş

Kolay gelsin.

Selamlar
Merhaba
Yazlığa gelir gelmez toprağa diktim çünkü toprak çok verimli denemek istedim. burda fidelerimin son durumunu ekledim sanırım bu yaz kendi domatlarımı yiyebileceğim.Size ve tohumları aldığım amatör hobici teşekkür ederim

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 21:25   #423
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sevgili Forum Arkadaşlarım. Tohumla üretimde meyve türlerinden her zaman aynı anaç ağaçtaki gibi meyveler alınması her zaman mümkün olamayabiliyor. Şeftali, dut gibi türler aynen anası gibi meyveler verirken bazı türler asla aşılanmadan vermiyor.
Ben denemek maksatlı aldığım ağaç kavunlarının içindeki tohumları çimlendirdim. 6-7 kadar fidem var şimdi. Acaba bu narenciye türlerinde aşılamaksızın aynı başarı sağlanır mı? Aynı şekilde amerikan limonu denen bir türün fidanını bahçeye diktim bu yıl. Ne olur bekleyip göreceğiz. Bu tür çelikten çok iyi yetişiyor, normalden büyük limonlar, müthiş bir görüntü, ve yediveren gibi bir durum arzediyor.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 21:33   #424
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Arkadaşlar bakıyorum herkes domates fidesi yetiştirmeye uğraşıyor. Ben gördüğüm-uğradığım bir seradan koparıp atılması gereken yan dallardan birkaç tane alıyorum. Bir haftada köklenip çiçek açıyorlar. Neden bu kadar çaba?

Eski 15-06-2011, 08:03   #425
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Arkadaşlar bakıyorum herkes domates fidesi yetiştirmeye uğraşıyor. Ben gördüğüm-uğradığım bir seradan koparıp atılması gereken yan dallardan birkaç tane alıyorum. Bir haftada köklenip çiçek açıyorlar. Neden bu kadar çaba?
Tohumdan üretimin (bu konunun) ilk sayfalarını okursanız neden tohumdan üretmeyi seçtiğimizi anlayabilirsiniz. Birde benim için daha çok ilgi ve bilgi sahibi olmamı ve sağladığı için tercih ediyorum.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 10:48   #426
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Tohumdan üretimin (bu konunun) ilk sayfalarını okursanız neden tohumdan üretmeyi seçtiğimizi anlayabilirsiniz. Birde benim için daha çok ilgi ve bilgi sahibi olmamı ve sağladığı için tercih ediyorum.
Sebzelerde kaliteyi yakalamak, aynı tür çeşit eldesi için tohum gerekirken ağaçlar için durum neden böyle? Özellikle narenciye türlerinde tohumdan aynı çeşit, aynı özellikler mümkün mü? Bekliyorum

Eski 16-06-2011, 22:26   #427
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
aydoner, bu konuda uzman değilim ancak, merakım nedeniyle internetten yaptığım araştırmalarda çok yıllık odunsu bitkilerde yani ağaçlarda tohumla üretim çeşitte açılmalara neden olur. Tohumla üretimde genellikle çöğür elde edilir. Açılmanın önüne geçmek için ise tohumdan üretilen çögürlere meyve verimini, kalitesini kısacası özelliklerini bildiğimiz ağaçtan aşı yapılarak kaliteli ürün elde etmek amaçlanır. Türde açılma hakkında yorum yapabilmek için Genetik Çaprazlama hakkında bilgi edinebilirsiniz.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 07:36   #428
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Sayın aydoner,

Bu başlıkta tohumdan birşeyler üretmek isteyen meraklılara temel bilgiler vermeye çalışıyorum.

Yazdıklarınız tohumdan üretme bilgisini geliştirme konusunda bir katkı sağlamıyor.

Bu başlığı takip edenlerin dikkatini dağıtmaktansa düşüncelerinizi uygun bir başlık açarak orada dile getirmenizi öneriyorum.

Selamlar

metinsima beğendi.
Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 07:39   #429
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Merhaba
Yazlığa gelir gelmez toprağa diktim çünkü toprak çok verimli denemek istedim. burda fidelerimin son durumunu ekledim sanırım bu yaz kendi domatlarımı yiyebileceğim.Size ve tohumları aldığım amatör hobici teşekkür ederim
Bravo sevgili Firuzan,

Umarım kendi domateslerinizi zevkle yersiniz de seneye işi daha da büyütmeye karar verirsiniz

Eski 19-06-2011, 07:46   #430
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cellin Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı teşekkür ederim. Resimlerdeki çiçekleri sizden edindiğim bilgilerle mart ayında ektim. Bugün durumları bu...
Sevgili cellin,

Çiçekleriniz pek güzel açmış.

Başlığı da şenlendirdi.

Sizi kutlarım.

Hepsini mi tohumdan yetiştidiniz?

Bravo!

Eski 19-06-2011, 10:08   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2011
Gerçekten faydalı bilgiler vermişsiniz. Ben tohumdan ilk defa çiçek yetiştireceğim. Bilgileriniz benim için yol gösterici olacak.

bmfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 22:40   #432
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Teşekkürler ,gelişmelerini fotoğraflarla ileteceğim.Heveslendim doğrusu İstanbul'da mart ayında ektiğim şebboy tohumlarım vardı ,oy için yazlıktan İstanbul'a gitmiştim baktım ki çiçeklenmişler daha epey tohumum var eylülde onları çimlendirmeye çalışacağım bakalım kışa açtırmayı becerebilecekmiyim

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 17:17   #433
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
17 sayfayı da okuyan biri olarak Zeki Bey çok güzel bir iş yapmışsınız. Ayrıca ergun beyin videosu içinde teşekkürler.
Aklıma takılan soru şu:
Tohumlarımızı direk viyollere ekip (çünkü 20 tohum olacak ve çoğu tohum birbirinden farklı bir tür. Eğer hepsi aynı tohum olsa bir kaba dikilebilir.) Hiç şaşırtma işlemine gerek kalmadan bahçeye dikmek istesek; çimlendirme için kullandığımız torf yeterli olur mu? Çünkü şaşırtma işlemini torf, perlit, toprak üçlüsüne yapıyorduk. Ama şimdi sadece çimlendirdiğimiz torf ile büyütmeye çalışacağız. İlla ki şaşırtma işlemi gerekliyse başka bir viyole mi bu üçlü karışımı ayarlamamız gerekiyor... şimdiden teşekkürler...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 10:59   #434
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Arkadaşlar arasında tohumdan gül ve benzeri odunsu türler üretenler; çiçek açtığında onun hemen resimlerini alarak paylaşmasını, bu yetiştirdiği şeyin şeklini şemalini netten taramasını tavsiye edicem. Bakarsınız sizin çiçeğiniz hiç kimsede olmayan yeni bir türdür. Çiçeklerdeki farklı tozlaşmalar her zaman bunu mümkün kılar. O türü paylaşmak, tanıtmak, ölmemesini sağlamak insanlık görevi... Unutmayalım "Hayat hergün yeni mucizelerle doludur."

Eski 10-08-2011, 00:59   #435
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
harika anlatım ve harika görseller...

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2011, 13:42   #436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2007
Talking

Böylesine faydalı bir konuyu açtığınız ve içini sistematik bir biçimde geliştirdiğiniz için başta Zeki Bey olmak üzere geliştiren herkese teşekkür ederim. Böylesi bilgilerin tohumdan üretime meraklı biz gibi amatörlerin işine çok yaradığını bir kez daha söylememe gerek yok.

Ben 2 yıldır uğraşıyorum tohumdan yetiştirme işiyle ELMA çekirdekleriyle başlamıştım öğrenmeye insan deneyip yanılarak bile çok şey öğreniyor ama bunları okuduklarıyla pekiştirmek insanı çok daha hızlı geliştiriyor. Yeni başlayacak olanlara çabuk çimlenen ELMA çekirdeğini denemelerini önerebilirim, zira ceviz, badem, kayısı gibi kalın kabuklu çekirdeği olanlarda başarısızlık daha fazla olabiliyor. Şu an toprakla buluşmuş çekirdekten yetiştirdiğim 15 e yakın elma ağacım var. Bu bitmeyen bir tutku, mazı, badem, üzüm, erik, kayısı, gül, ladin, ayva her türlü çekirdeği yetiştirme denemeleri yaptım sürekli de devam ediyorum.

Konu ile ilgili çok şey yazılmış gerçi amatör de olsam şu ana dek kendimce çıkardığım bir kaç eklemeyi yapmamı mazur görün. Eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen.

1. Sterilizasyon çok önemli bir konu bunu birçok fideyi böceklenme, mantar hastalığı nedeniyle kaybetmiş biri olarak söylüyorum özellikle saksı ve çimlendirme toprağının steril olması daha çok narin olan yeni çimlenenlerin korunmasını sağlıyor.

2. Ben genelde şaşırtma yaparken (daha çok meyve ağaçları üzerine yapmış biri olarak) daha büyük saksılara şaşırtıyorum fidanları ve şaşırttığım saksının dibine, fidanı daha sonra dikmeyi planladığım topraktan biraz ekliyorum ve torfla karıştırıyorum kökleri topraktan ayırmamaya gayret ederek.

3. Özellikle şaşırttıktan sonra, fidanların hava sirkülasyonunun düzgün sağlandığı bir yerde kalmasının önemli olduğunu fark ettim. Kapalı ve boğuk bir odada kalan 20-30 adet organik Konya elmasını kaybedince anladım bunu. Küllenme kaptılar ve hepsi öldü. Hatta kavurucu sıcaklık yoksa hafif rüzgar alana bir yer dahi tercih edilebilir bence balkondaki asmalar rüzgara aldırış etmeden çok güzel geliştiler.

4. Tohumları ekimden önce yapılan işlemlerde tohumu çürütmemeye ve öldürmemeye özen göstermeli. Çünkü sıcak su muamelesi yaptığım bir kısım badem tohumlarını kaynatmış olabileceğimi düşünüyorum. Onun dışında uzun süre tohumları su içinde bekletmek de çürümelerine neden olabiliyor. Ekimden önce 4-5 saat ılık su içinde şişirmek faydalı ve yeterli olabilir diye düşünüyorum.

5. Fidanları şaşırttıktan bir iki gün sonra, 2,5 litrelik pet şişeye su doldurup, içine bir adet büyük aspirin ve bir adet küçük B1 vitamin hapı atıp karıştırarak bir gün beklettiğim karışımdan veriyorum ara sıra. Kök gelişimine ve güçlenmelerine faydası olduğunu gözlemledim.

6. Fidanları saksıdan toprağa alacağım zaman saksı dibinde topaklanıp biriken çıplak kökleri genellikle buduyorum, bunun faydası olup olmadığı konusunda bir gözlemim yok teorik olarak da desteklenirse sevineceğim.

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum, konuyu takip etmeye devam edeceğim.

M..T beğendi.
seratblyz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 00:05   #437
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
sn Zeki Yağlı bilgilendirmeler için teşekkür ederim

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 16:37   #438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2011
Çok güzel bir çalışma bilgilendirme için teşekkürler

janka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 22:04   #439
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Zeki Yağlı Bey;

Çok güzel anlatım ve hatta, ıncığına cıncığına kadar detaylı anlatımınız için çok sağ olun.

Abilikten öte, adeta babalık görevini de kapsar şekilde bir sayfa efendim.

Sayenizde sıfır çekmem sanırım artık, hele Şubat ayına kadar 2-3 kere daha okudum mu tamamdır bu iş, tekrar teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 20-11-2011 saat 21:49 Neden: ...hatta...
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2011, 22:21   #440
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Zeki Bey merhaba, bu başlık altında birçok kez bahsedilen bir konu belki ama ben direk sizden öğrenmek istedim. Daha önce de daha az tohumla yaptığım denemelerde kahve tohumu ve salon çamı çimlendirmeyi başardım fakat çimlendirme oranı ortalama %40 oldu.
Bu oranı artırmanın ilk yolu olarak;
1-çimlendirme harcında neler kullanmalıyım?
2-çimlendirme süresince sulama peryodum ne olmalı?
3- kasım - aralık aylarında kapalı sıcak ortamlarda çimlendirme denemesi yapılabilirmi? ilkbahardaki gibi sonuç alınabilirmi?
Şimdiden teşekkürler,

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2011, 17:38   #441
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trapezus Mesajı Göster
Zeki Bey merhaba, bu başlık altında birçok kez bahsedilen bir konu belki ama ben direk sizden öğrenmek istedim. Daha önce de daha az tohumla yaptığım denemelerde kahve tohumu ve salon çamı çimlendirmeyi başardım fakat çimlendirme oranı ortalama %40 oldu.
Bu oranı artırmanın ilk yolu olarak;
1-çimlendirme harcında neler kullanmalıyım?
2-çimlendirme süresince sulama peryodum ne olmalı?
3- kasım - aralık aylarında kapalı sıcak ortamlarda çimlendirme denemesi yapılabilirmi? ilkbahardaki gibi sonuç alınabilirmi?
Şimdiden teşekkürler,
Sayın trapezus,

Öneclikle %40 çimlenmiş tohumun iyi bir başarı olduğunuz düşünüyorum ve sizi kutluyorum.

Daha önce hiç kahve ve salon çamı (Araucaria heterophylla) çimlendirmedim.
Onun için sorunuzun cevabını bilmiyorum.

Ancak çimlendirme oranınızı artırmanıza yardımcı olmak için biraz araştırma yaptım.

Bildiğiniz gibi tohumların çimlenmesi, tohum kalitesine ve tohumun tazeleliğine de çok bağlı.

Kahve tohumunun çimlenmesi 4 ila 6 ay sürebiliyor. Çimlenmenin başarısı bu süre içinde ekilen ortam içine tohumların hiçbir şekilde susuz kalmaması gerekiyor.
Bir yerde kum yatağı üzerine kahve tohumlarını serpiştirip ıslak bir çuval ile örtmeyi ve sürekli kontrol edip kök sürgünü çıkar çıkmaz şaşırtmayı öneriyorlar.

Başka bir metot da kum + vermikülit + prlit karışım bir ortamda çimledirmeyi öneriyor.

Anlaşılan ortam nemini sürekli kontrol edip, su kalmayacak şekilde sürekli nemli tutmak gerekiyor.

Araucaria için ise özel bir bir çimlendirme ortamı istendiğini görmedim.

Ama çimlendirme ortamının 20 ile 30 derece arasında olması istendiğini okudum.

Umarım yukarıdaki bilgiler yararlı olur.

Selamlar

Eski 30-11-2011, 11:08   #442
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Zeki Bey, ekeceğim tohumları mantar hastalığından koruman için nasıl bir yol izlemeliyim. İnternetten yaptığım araştırmalara göre, bazıları tohumları mantar ilaçlı suda 1 gün bekletmek gerektiğini yazmış bazıları ise yapılan harca ( torf, perlit, dere kumu.v.s) mantar ilacını katıp karıştırdığını yazmış. Sizce ne yapmalıyım? Ekeceğim tohum (araucaria excelsa - Salon çamı)

Eski 30-11-2011, 21:31   #443
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Zeki Bey, ekeceğim tohumları mantar hastalığından koruman için nasıl bir yol izlemeliyim. İnternetten yaptığım araştırmalara göre, bazıları tohumları mantar ilaçlı suda 1 gün bekletmek gerektiğini yazmış bazıları ise yapılan harca ( torf, perlit, dere kumu.v.s) mantar ilacını katıp karıştırdığını yazmış. Sizce ne yapmalıyım? Ekeceğim tohum (araucaria excelsa - Salon çamı)
Sayın trapezus,

Ben tohumları mantara karşı özel bir işleme tabi tutmuyorum.

Ama çimlendirme ortamını (torfu) mutlaka strelize ediyorum. Bunu da bir plastik poşet içinde mikrodalga fırında 80 derecede 10 dakika tutarak yapıyorum.

Ayrıca çimlendirme yapılacak kaplar daha önce kullanılmış ise onları da çamaşır suyu katılmış su ile iyice fırçalayıp duruluyorum.

Düzenleyen Zeki Yağlı : 01-12-2011 saat 03:40 Neden: eksik cümle
Eski 30-11-2011, 22:49   #444
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Tekrar teşekkürler Zeki Bey

Eski 06-12-2011, 13:05   #445
Ağaç Dostu

eb_ru's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2011
Alıntı:
Merhaba
Bazı çam türlerinde çam tohumu kabuğunda mantarlar bulunmakta ve tohumu toprakla buluşturduğuuzda bu mantarlar toprağa bulaşmakta ve çoğalmakta imiş. Ben de bir süredir sokaktan topladığım kozalaklardan çıkardığım tohumlardan çam yetiştirmeye çalışıyorum ve maalesef ki doğrudan toprakla buluşturduğum tohumlar kökboğazı çürüğüne yakalandılar. Şimdi tohumları hidrojen peroksitte bekleterek tohum kabuğundaki mantarlardan kurtulmaya çalışıyorum.(İngilizce makalelerden edindiğim bilgiye göre). Tohumlar henüz yeni çimlendi, kökboğazı çürüğüne yakalanacaklar mı bakalım. Gelişmelerden haberdar ederim.

Bu arada söylediğim hidrojen peroksit bulunmaz bir malzeme değil, eczanelerden ve saç boyası satan her yerden temin edilebilir. Ayrıca zararlı da değildir cünkü icerisinde çimlenme için gerekli olan oksijen bulunur. Ağzı acık bir kapta bekletilirse dönüşeceği şey sadece su ve oksijendir. İlgilenenlerin aklında bulunsun.
Saygılar

Düzenleyen eb_ru : 19-12-2011 saat 21:22 Neden: ekleme
eb_ru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2011, 00:13   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Cahilliğimi bağışlayın ama

Cahilliğimi bağışlayın ama strech film ile kapatınca tohum oksijensiz kalmıyor mu?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sevgili novazet,

Streçi sürekli kontrol edin. Torfunuzun nemine ve ortamın ısısına göre nem buharlaşıyor, sonra streç üzerinde boncuk boncuk kondanse oluyor. Torfun alt tarafındaki nem de buharlaşan suyun yerine torfun üst tarafına çıkıyor.

Bir süre sonra streçdeki su damlaları tekra torfun üzerinde düşüyor.
ve torfun üzeri nemli olmaktan çıkıp ıslak hale geliyor.
Torf koyu kahve ve mat olmak yerine koyu kahve ve parlak oluyor.

Fazla su tohumların büyüklüğüne göre, tohum ne kadar küçük ise o kadar fazla, çürümeye sebep oluyor.

Bunu önlemenin tel çaresi havalandırarak fazla nemi uçurmak. Çimlenmenin havaya ihtiyacı olduğu için değil, fazla suyu uçurma için.

Havalandırmaya karar vermek için torf yüzeyindeki nemi sürekli kontrol edin.

Dikkat:çok fazla havalandırırken torfun üstünü sakın kurutmayın.
Sakın torf açık kahverengi ve mat hale gelmesin.
Bu duruma meylettiğinde hemen yukarıdaki başlık #11 de bahsettiğim gibi tekrar nemlendirin.

Başarılar

Selamlar

koksalgenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2011, 13:41   #447
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eb_ru Mesajı Göster
Pek cok makale var bu hususta. Mesela Reducing Seed and Seedling Pathogens Improves Longleaf Pine Seedling Production şurdaki makalede demektedir ki"Daha önce yapılmış calışmalar uzun yapraklı (longleaf) tohum kabuklarının sadece cimlenmeyi azaltan değil ayrıca önemli fidecik ölümlerine yol acan patajonik mantar taşıdığını göstermiştir.Pawuk, Fraedrich ve Dwinell uzun yapraklı cam tohumlarında yaygın olarak Fusarium türlerinin var olduğunu ve bunların da uzun yapraklı fideciklerin ölümüne neden olduğunu belirlemişlerdir. Denemeler uzun yapraklı tohumların ekim öncesinde sterilantlar ya da fungusitlerle muamele edilmesinin hem cimlenmeyi hem de fidecik gelişimini arttırabildiğini göstermiştir."
Sevgili eb_ru,
Bahsettiğiniz makalede söz konusu olan Pinus Palustris (bataklık çamı, uzun yapraklı çam). Problem sanki buna özel bir problem gibi görünüyor.
Siz Pinus Palustris mi çimlendirmeye çalışıyorsunuz?

Kök boğazı çürümesini engellemek için çimlendirme ortamının strelizasyonu çok önemli. Önce bunu iyi sağlamak lazım.

Siz nasıl bir çimlendirme ortamı kullandınız? Ortam ve kap strelizasyon yaptınız mı?

Eski 19-12-2011, 14:14   #448
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Yazdıklarımı tekrar okuyun tüm ağaçların tüm tohumları diye bi ibare yok aynı ağacın tüm tohumlarından bahsediyorum ve bende her tohum hasta olsa çoğalma olamaz diyorum. Herkes yaptığınızı uygulayamaz yani o kimyasalları bulamaz. burada yanlış yönlendirme var, genelleme yaptığınız için karşı çıkıyorum belli bir tohum ekersin şartları sağlarsın çimleneni yaşatırsın o ağacın çimlenme oranını tutturamazsan bu tohum ekip yetiştirmeden kaynaklı bir hatadır. Evin içinde yapıyorsunuz bir çimlendikten sonra ağaçlar yüksek hava sirkülasyonu ister yoğun güneş iister bunlar mantarın doğal düşmanıdır çürüklerde bunlar olmadığı için olur, yoğun sulamadan olur vs. artı tohum ekerken çam türlerinde mantar ilacı yapılması istenir bunuda yaptığınızda sorun yok denecek azalır.
Sevgili Emre Kuzu,
Sevgili eb-ru,

Bu başlığı, çimlendirmeyi bilmeyen ve öğrenmek isteyenler için açmıştım.

Tartıştığınız konunun bu başlığı okuyanlara hiçbir katkısı olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca tartışma ben demiştim/sen demiştin kısır döngüsüne girdi. Hiç kimseye yarar sağlamaz. Devam ettirmsezseniz iyi olur.

Selamlar

Eski 19-12-2011, 15:22   #449
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Tamam zeki bey kusura bakmayın. Ben kendi yazdıklarımı silerim sayın ebru'dan da aynı davranışı beklerim. Cevap yazmak ister isede özele yazabilir.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 16:17   #450
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre Kuzu Mesajı Göster
Tamam zeki bey kusura bakmayın. Ben kendi yazdıklarımı silerim sayın ebru'dan da aynı davranışı beklerim. Cevap yazmak ister isede özele yazabilir.
Teşekkür ederim Sevgili Emre Kuzu

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024