agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 2 Gönderen Tankka
  • 1 Gönderen Beymelek
  • 1 Gönderen kızıl-çam

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2019, 10:31   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2018
Meşe Palamutu Çimlendirme

Herkese merhaba bişeyler çimlendirme denemeleri yapmayı çok seviyorum. işyerinde başkalarının fotoğrafta göreceğiniz teknikte ceviz, mango gibi şeyler çimlendirdiklerini görüyorum ben de aynı tekniği meşe palamutunda deneyip olup olmayacağını gözlemlemek istedim. Gelişmeleri fotoğraflarla atarım.
Suya bırakama tarihi 10.10.2019 dört günde togumlar şişmiş durumda

Eklenen Resimler

Tankka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 09:07   #2
Yeni Üye

Thumbs up

13 gün sonra bitanesi baş verdi. Diğeri de bir iki güne patlayactır.

Eklenen Resimler

Erdem 01 ve ebd beğendi.
Eski 16-12-2019, 20:02   #3
Yeni Üye

Herkese merhaba Meşe palamutlarımda biri gelişimine devam ediyor. Diğeri ise toprağa bıraktığımdan beridir gelişim gözlemlenmedi. Belki konuyu takip eden vardır diye güncelleme yapmak istedim.

Eski 16-12-2019, 20:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tankka Mesajı Göster
Herkese merhaba Meşe palamutlarımda biri gelişimine devam ediyor. Diğeri ise toprağa bıraktığımdan beridir gelişim gözlemlenmedi. Belki konuyu takip eden vardır diye güncelleme yapmak istedim.
Diğeri ölü sanırım. Bu kadar zaman içerisinde çimlenmiş olması gerekirdi.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2019, 19:37   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Diğeri ölü sanırım. Bu kadar zaman içerisinde çimlenmiş olması gerekirdi.
Sanırım öldü evet. bi ümüit işte bekletiyorum.

Eski 18-12-2019, 11:29   #6
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Hepimiz gördüğümüz farklı teknikleri farklı bitkilerde de denemek istiyoruz. Ancak her teknik her bitki için geçerli değil. Ben meşe palamudunun tatlı patates gibi çimlendirildiğini hiç görmedim. Yaşadığı yer itibari ile de meşe bataklık alanların değil daha çok dağlık alanların en güzel ve dayanıklı bitkisi. Odunu, kökü, meyvesi her şeyi ile dayanıklı ve yararlı bir ağaç. Yanlış zamanda, yanlış yerde yetiştirmek için neden şartları zorlayalım. Şu anda istediğimiz yerde boyu kadar bir çukur açıp yan olarak bıraksak üzerine çıkan toprağı koyarak baharla birlikte çıkmasını beklesek uygun olmaz mı? Üretmek istiyorsak bu daha kolay ve garantili bir yöntem. Hatta 1 değil topladığımız meşe palamutlarını kargalar ve fareler götürmeden çeşitli yerlere dikersek zaman içinde bir sürü dikili ağaçlarımız olur.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...ik-asi/770.htm

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2019, 20:19   #7
Yeni Üye

[QUOTE=Muda;1579104]Hepimiz gördüğümüz farklı teknikleri farklı bitkilerde de denemek istiyoruz. Ancak her teknik her bitki için geçerli değil. Ben meşe palamudunun tatlı patates gibi çimlendirildiğini hiç görmedim. Yaşadığı yer itibari ile de meşe bataklık alanların değil daha çok dağlık alanların en güzel ve dayanıklı bitkisi. Odunu, kökü, meyvesi her şeyi ile dayanıklı ve yararlı bir ağaç. Yanlış zamanda, yanlış yerde yetiştirmek için neden şartları zorlayalım. Şu anda istediğimiz yerde boyu kadar bir çukur açıp yan olarak bıraksak üzerine çıkan toprağı koyarak baharla birlikte çıkmasını beklesek uygun olmaz mı? Üretmek istiyorsak bu daha kolay ve garantili bir yöntem. Hatta 1 değil topladığımız meşe palamutlarını kargalar ve fareler götürmeden çeşitli yerlere dikersek zaman içinde bir sürü dikili ağaçlarımız olur.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-v...ik-asi/770.htm

Haklısınız. Amaç ağaçlandırmaysa dediğinizi yapmak doğru. Benimkisi binevi deneysel çimlendirme denemesi.

Eski 22-12-2019, 20:20   #8
Yeni Üye

Gelişim hızlı...

Eski 31-12-2021, 13:30   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Doğa için meşe palamutu dikmek, yetiştirmek

Bu konuyla ilgilenen tüm üyelere merhabalar. Meşe palamutu denince ben daha çok palamut meşesi denen (Quercus ithaburensis) denen türü ve meyvesini anlıyorum. Daha çok Batı Anadolu, Göller yöresi ve Torosların çeşitli kesimlerinde bulunur. 30-40 m büyüyenleri olabiliyor (tabii ki balta görmemiş olanları). Porsuk, yaban domuzu, sincap vb yaban hayvanlarının pek sevdiği bir şey. Atlar da severek yiyiyor. Bulundukları yerlerde besin zinciri yoluyla biyolojik çeşitliliğin artmasına katkıda bulunuyor. Seferihisar'da (İzmir) varlığı kanıtlanan sırtlanların bile günümüze kadar gelmesini bu ağaçlara bağlıyorum. Her neyse doğada dikme yoluyla bu ağaçları çoğaltmak pek mümkün değil. Ben denedim. Yaban domuzları bir şekilde hepsinin yerlerini koku alma duyularıyla tek tek tespit ediyorlar. Bu türle doğada kendi çapınızda ağaçlandırma yapmak istiyorsanız siyah naylon tüplerde fidan haline getirin sonra doğada istediğiniz yerlere dikin. Tohumdan dikmek istiyorsanız yaban domuzlarının bulunmadığından emin olduğunuz yerlere dikin.

kızıl-çam beğendi.
Beymelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2021, 13:34   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Bu arada söylemeyi unuttum. Poşetlerde yetiştirdiğiniz Meşe palamudu fidanlarını vakit geçirmeden dikmelisiniz. Köklerin poşetin dibindeki deliklerden sarkmamasına dikkat edin. Asla kök tuvaleti veya budaması yapmayın. Çünkü bu şekilde tutmuyorlar. Bu ağaçlar bir kere yerlerine yerleştikten sonra son derece kalenderler. Ama fidanken de bir o kadar nazlılar.

Beymelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2022, 11:20   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beymelek Mesajı Göster
Bu konuyla ilgilenen tüm üyelere merhabalar. Meşe palamutu denince ben daha çok palamut meşesi denen (Quercus ithaburensis) denen türü ve meyvesini anlıyorum. Daha çok Batı Anadolu, Göller yöresi ve Torosların çeşitli kesimlerinde bulunur. 30-40 m büyüyenleri olabiliyor (tabii ki balta görmemiş olanları). Porsuk, yaban domuzu, sincap vb yaban hayvanlarının pek sevdiği bir şey. Atlar da severek yiyiyor. Bulundukları yerlerde besin zinciri yoluyla biyolojik çeşitliliğin artmasına katkıda bulunuyor. Seferihisar'da (İzmir) varlığı kanıtlanan sırtlanların bile günümüze kadar gelmesini bu ağaçlara bağlıyorum. Her neyse doğada dikme yoluyla bu ağaçları çoğaltmak pek mümkün değil. Ben denedim. Yaban domuzları bir şekilde hepsinin yerlerini koku alma duyularıyla tek tek tespit ediyorlar. Bu türle doğada kendi çapınızda ağaçlandırma yapmak istiyorsanız siyah naylon tüplerde fidan haline getirin sonra doğada istediğiniz yerlere dikin. Tohumdan dikmek istiyorsanız yaban domuzlarının bulunmadığından emin olduğunuz yerlere dikin.
Merhaba,
Ben de Ankara'da tüylü meşe (Quercus pubescens) fidanı yetiştiriyorum ve bazen de direkt palamut olarak ekiyorum. Tüylü meşe çoğunlukla kök sürgünüyle çoğalıyor. Yetiştirdiğim fidanları ise bir yaşında toprakla buluşturuyorum. Ekim yaptığım alanlarda yaban domuzu yok ama tarla fareleri var, onlar çimlenme oranını bir hayli düşürüyor. Bir de üstüne kuraklık sebebiyle bir kısmını kaybediyorum, dolayısıyla tohumdan ağaca dönüşenlerin oranı az oluyor. Kuraklıktan etkilenenlerin oranı sedir ve karaçam gibi yabancı türlere oranla çok daha az oluyor tabii

Bu sene yaklaşık 5000 tane tüylü meşe palamudu topladık. Bir kısmını okullarda tüpledik, bir kısmını fidan haline getiriyorum, bir kısmını direkt ektim, bir kısmını ise başkalarına verdim. Dalında bile çimlenebilen tüylü meşe palamutlarından umarım güzel bir çimlenme ve yetişme oranı elde ederim...

belgi.info beğendi.
kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, meşe, meşe palamudu, tohum çimlendirme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024