agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Selahattin Yılmaz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2006, 17:39   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Kestane Aşılama

Eskişehirdeki köyümüzün bahçesinde kestane yetiştirmek istiyorum. Ama iklim ve toprak istekleri pek uygun değil galiba. O yüzden daha kolay yetişen at kestanesine normal kestane aşılayabilir miyiz acaba? Ya da kestane hangi anaçlara aşılanabilir?

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 19:22   #2
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
Şunu belirteyim at kestanesi aslında kestane türü değildir vede meyvesi yenilmez, zehirlidir. Kültür kestanesini yabani kestanelerine aşılayabilirsiniz. Yani at kestanesine aşılayamazsınız.

ormanbotanigi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2006, 22:21   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ormanbotanigi
Şunu belirteyim at kestanesi aslında kestane türü değildir vede meyvesi yenilmez, zehirlidir. Kültür kestanesini yabani kestanelerine aşılayabilirsiniz. Yani at kestanesine aşılayamazsınız.
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2006, 13:41   #4
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
kestane aşılama konusu olunca benimde aklıma gedi buralarda palamut meşelerinden bolca var iyi cinslerine aşı yapabilirmiyiz dayanıklı oldukları ve meyveleri benzediği için bağlantı kurdum?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2006, 16:37   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Kestane, sadece kestane üzerine aşılanabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 21:14   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
aşılı kestane fidanı izmirde nerde bulunur? nezaman dikilir ? nasıl bakılır?

mdilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 22:40   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz mdilek. Sizi Yeni gelen arkadaşlar başlığına davet etsek ve orda tanışsak

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 23:22   #8
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Bir de sanırım bir yerler de okumuştum; kestanenin dişisi ve erkeği ayrı ağaçlardır. Tozlaşma için birbirine yakın dişi ve erkek ağaçlar olmalı. Ben bu şekilde bir bilgi hatırlıyorum sanki. Aklımda yanlış kalmışsa düzeltin. Konu hakkında bilgili olan arkadaşlar açıklasın. Eğer aklımda doğru kaldıysa tek bir ağaç dikip meyve verecek diye beklemesin arkadaşlar, şimdiden planlasınlar.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 01:06   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Soru güme gitmiş

Son zamanlarda kestane ile ilgileniyorum da...

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2008, 09:21   #10
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
1-At kestanesine normal kestane aşılanmaz aşılansa da tutmaz dokuları uymaz buyrun deneyin

2-Eğer daha önceden yetişmiş normal kestane fidanınız var ve siz buna aşı yapacaksanız o zaman kalem aşısı zamanı şubat başı mart sonu (Bitkilere su yürümeden aşı yapılmış olmalı) bu böyle biline

3-Yine yetişmiş aşı yapılacak fidanınız varsa Haziran ayından sonra tavsiye Ağustos 15 den sonra durgun göz aşısı yapılmasıdır.

4-Daha önceden yetişmiş ve oldukça kalınlaşmış büyüklükte bir kestane ağacınız var ise o zaman yine bu durumda bu ağaca uygun ve beğendiğimiz bir kültür kestaneden kalem seçiyoruz ve şubat ayından mart sonuna kadar yarma aşı yapılabilir.

5-İşin kolayı var Cevizde kalem aşısı başlığında adı geçen Özyeşil hizmet fidancılık'a telefon açarsın selamımı söylersin sana kargo ile bu yılın fidanını gönderirler.

gulcingiller ve Sofii beğendi.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 16-01-2008 saat 16:42
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 16:07   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2008
adnan menderes üniversitesinde bu konuyla ilgili bir çalışma var(y.lisans)bahçe bitkilerinden yrd doç dr engin ertan la bağlantıya geçerseniz.sanırım size yardımcı olur...sağlıcakla

TOPRAK26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 16:15   #12
Ağaç Dostu

Hocam, keyifler yerinde sanırım

Kafama takılanları alıntıların arasına, belirgin olması için büyük harflerle ekliyorum:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
...
2-Eğer daha önceden yetişmiş normal kestane fidanınız YETİŞMİŞ DERKEN NEYİ KASTEDİYORUZ?YAŞ, GÖVDE ÇAPI VB?var ve siz buna aşı yapacaksanız o zaman kalem aşısı zamanı şubat başı mart sonu (Bitkilere su yürümeden aşı yapılmış olmalı) bu böyle biline

3-Yine yetişmiş aşı yapılacak fidanınız varsa Haziran ayından sonra tavsiye Ağustos 15 den sonra durgun göz aşısı yapılmasıdır. "DURGUN GÖZ AŞISI"NIN GÖRÜNTÜLÜ TARİFİNİ BULABİLECEĞİMİZ BİLDİĞİNİZ BİR YER VAR MIDIR?

4-Daha önceden yetişmiş ve oldukça NE KADAR? ÇAP OLARAK KAÇ CM "OLDUKÇA"DIR?kalınlaşmış büyüklükte bir kestane ağacınız var ise o zaman yine bu durumda bu ağaca uygun ve beğendiğimiz bir kültür kestaneden kalem seçiyoruz ve şubat ayından mart sonuna kadar yarma aşı yapılabilir.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Bir de sanırım bir yerler de okumuştum; kestanenin dişisi ve erkeği ayrı ağaçlardır. Tozlaşma için birbirine yakın dişi ve erkek ağaçlar olmalı. Ben bu şekilde bir bilgi hatırlıyorum sanki. Aklımda yanlış kalmışsa düzeltin. Konu hakkında bilgili olan arkadaşlar açıklasın. Eğer aklımda doğru kaldıysa tek bir ağaç dikip meyve verecek diye beklemesin arkadaşlar, şimdiden planlasınlar.BU YAZILANLA İLGİLİ TEKNİK GÖRÜŞ VE BİLGİ NEDİR ACABA?

Eski 16-01-2008, 18:31   #13
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Epikotil ve hipokotil aşıları kestanede başarılı şekilde uygulanıyor. Tutma başarısı düşük ancak maliyeti çok düşürüyor

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 11:30   #14
Ağaç Dostu

Bu denilen aşıları bilmiyorum. İlk kez duydum. Nasıl bir uygulamadır?

Eski 17-01-2008, 13:11   #15
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Epikotil ve hipokotil aşıları hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 13:45   #16
Ağaç Dostu

Yönlendirme için çok teşekkür ederim Sebahattin.

Ayrıca merak edenler olursa diye, yönlendirilen bağlantının özetini buraya da alıntılıyorum:

"Tohum ve epikotil aşı yöntemlerinin, Karadeniz Bölgesinde tüplü kestane fidanı yetiştiriciliğinde uygulanabilirliğini araştıran bu çalışma, 2003 yılında OMÜ Ziraat Fakültesi fidanlık serasında yürütülmüştür.
Çalışmada anaç olarak SA5-1 kestane genotipinin yeni çimlenmiş tohumları ile genç çöğürleri, aşı kalemi olarak yine aynı genotipten kış dinlenme döneminde alınan kalemler kullanılmıştır. Araştırmada, üç aşı yöntemi (tohum, epikotil
üzerine yarma ve epikotil üzerine yongalı göz) uygulanmıştır. Aşılamalar, 7-9 Mayıs ve 6-9 Haziran tarihlerinde olmak üzere 2 dönemde yapılmıştır. Aşılamadan sonra aşı sürme, aşılı fidanların yaşama oranları ile aşı sürgünü gelişimleri incelenmiştir. Denemede, tohum aşısı hariç, diğer aşı yöntemlerinden bir yılda tüplü kestane fidanı üretilebilmiştir. Bununla birlikte; aşı sürme ve fidanlarda yaşama oranı bakımından en yüksek başarı 1. dönemde
uygulanan epikotil üzerine yarma aşıdan elde edilmiştir (sırasıyla % 75.4 ve 59.6)."

Kaynak:TOHUM VE EPİKOTİL AŞILARININ KESTANE FİDANI ÜRETİMİNDE
KULLANILABİLİRLİĞİNİN BELİRLENMESİ;Emine DUMAN-Camili Beldesi, Borçka, Artvin ile Ümit SERDAR - O.M.Ü. Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Samsun, OMÜ Zir. Fak. Dergisi, 2005,20(3):7-11

Eski 15-10-2008, 12:50   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2008
fıdan

selam rızede kendıme aıt 1,500 metrekare lık bır arazımde kestane bahcesı kurmak ısdıyorum nasıl bır tur dıkmelıyım ve de hangi cins burda yetişebilir aslında konuya aşiri uzağim yardımlarınızı beklıorum tesekkurler.

Düzenleyen deha53 : 15-10-2008 saat 21:59
deha53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 11:33   #18
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
http://web.ogm.gov.tr/Haberler/Haber...c3108e&ID=9868 Burada meşe üzerine kestane aşılamsı örneği var .
not- Ancak tapulu bahcenizdeki meşelerde deneyin orman arazilerindeki meşelerde denemeyin.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2015, 04:52   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2015
meşede kestane olursa fındık olmazmı

ali64441@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024