agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen Romantik
  • 1 Gönderen drfettah
  • 1 Gönderen celalamca
  • 1 Gönderen AkisSoftware

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2010, 18:26   #1
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Flying dragon (uçan ejder meyvesi)

Soğuğa karşı çok dayanıklı bir Turunçgil çeşitidir. Diğer turunçgillerin aksine kışın yapraklarını döker ve uyku moduna geçer, suyunu azaltır, çok soğuk havalara bile direnç gösterir.
Biz turunca aşılı bazı turunçgilleri Adana'da bile yatiştiremiyorken, bu anaç üzerinde Ankara'da yetiştirebilirsiniz aynı bitkiyi.

Flying Dragon tam bodur bir anaçtır.Yani üzerine aşılanan kamkat gibi, mandalina gibi, calamondin gibi turunçgiller tam bodur olur.Yarı bodur değil, tam bodur.Bu şekilde aşılanan bir turunçgili, formuna da dikkat ederseniz balkon masanızın üzerinde bile yetiştirebilirsiniz.Özellikle Amerika'da bir fidanlıktan alacağınız süs turunçgili %90 FD üzerine aşılanmıştır.

Bu 2 özellik FD'u en önemli süs turunçgili anacı konumuna getirmiştir Amerika'da.

Anaç olma özelliği dışında, formu, dikenleri ve kıvrıla kıvrıla uzayan gövdesi ve 3 parçalı yaprakları çok estetiktir. Bonsai çalışmalarında değerlendirebileceğiniz bir üründür.

Mesela Ankara gibi çok soğuk bölgelerde, bahçe çiti gibi diktiğinizde üzeri mandalinalı bir çitiniz olur.

Ankara gibi çok soğuk bölgelerde bahçenizde Turunçgil kokusu olur.

Sonbaharda da yaprakları kızarır dökülmeden önce. Çok hoş estetik bir görüntüsü olur.

FD anacına normal, portakal, mandalina aşılayabilirsiniz.Japonyadaki Satsuma, yani Rize mandalinaların çoğu Flying Dragon'un ait olduğu üç yaprak anacı ailesine aşılıdır.Oldukça da kaliteli meyvesi olur.

Kamkat, Çin turuncu gibi meyveleri, korumasına da dikkat ederek, -10C sıcaklıklarda yaşatabilirsiniz FD üzerinde.

Yani Fd üzerinde yaşatamıyorsanız, zaten başka şansınız da yoktur.İngiltere'de, Almanya'da kar altında bölgelerde FD üzerinde yenilebilen turunçgil çeşitleri yetiştirilebilmektedir.

Kaynak Mehmet Saygın

Eklenen Resimler

tourkana, abk ve alibaba beğendi.

Düzenleyen Romantik : 05-10-2010 saat 21:43
Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 13:42   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
I have the species plant, not the cultivar 'Flying Dragon'.
I have 3 trees that are 15 feet tall or so, and this year produced about 6 five-gallon buckets full of mini-oranges!
Yes, they are edible.
We made kind of a lemonade out of them one year.
It tasted kind of like lemon and kind of like grapefruit.
The only problem is the peels are kind of gummy and make your knife and cutting board VERY difficult to clean.
I love these trees, and get many compliments on them. The foliage is beautiful, and they look pretty amazing covered with oranges way up in Virginia!

http://davesgarden.com/guides/pf/go/31545/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 18:29   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2011
romantik -10 derecede bu anaç flying dragon donmaz anladık ama -10 derecede üstünde aşılı olan ne varsa donar bence haksız mıyım

ugur boga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 22:09   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Ankara kışını çıkardı.Bir şey olmadı.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 22:11   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Fotoğraf isterseniz benim bahçeye bakabilirsiniz.Bahçeye ekledim diye buraya ekleyemedim.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 14:31   #6
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Flying dragonum mutfağın kapalı balkonunda duruyor sık sık suluyorum aydınlık bir yerde ama yaprakları buruşuk görünüyor acaba problem ne olabilir Balkon kapalı ama mutfakla birleştirilmiş (evin içine açık)

Eklenen Resimler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 15:36   #7
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Toprak olarak ne kullandınız, sadece torf içine dikilen bitkiler uzun vadede sorun yaşıyor sorun bu olabilirmi acaba,

Eski 03-10-2012, 20:06   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Thumbs down kurutulmuş flying dragon tohumlarını nasıl çimlendirmeliyim

arkadaşlar ebay'dan aldığım 10 adet flying dragon tohumunu çimlendirmek istiyorum. Tohumlar küçük bir paket içerisinde kurutulmuş olarak abd den geldi nasıl işlemlere tabi tutmalıyım.

haziran ayında satın aldığım 10 adet tohum torfa 1-2 cm dikmiştim zannedersem aşırı sulamam yüzünden çürüdü tohumların hepsi. Hidrojen peroksit ya da oksijenli suda bekletme gibi ön işlemler yapmam gerekir mi.

Malum önümüzde kış geliyor cam kenarında kaloriferin yakının da çimlendirme işlemi yapmak istiyorum neler tavsiye edersiniz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

mete09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 14:21   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2012
Thumbs down Sarı ve Kırmızı Ejder Meyvesi Yetiştirme?

Merhaba arkadaşlar. Tohum ekme işine henüz başlamadım ama ilk tohumlarım yolda. Hiçbir bilgim de yok açıkçası. Nasıl ekilir, kaç tane tohum atılması gerekir vs..
Bu bitkiyi yetiştirmem konusunda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim.

Petrucci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 17:17   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-09-2012
ekeceğiniz tohumun özelliklerine göre değişiyor. tohumdan yetiştiriciliği forumda iyice okuyun. tohum sayısı fazla değilse ekim ile ilgili konuları iyice okuyup anlayın öyle tohumları ekin. ziyan olabilir.

evzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2012, 17:32   #11
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mete09 Mesajı Göster
arkadaşlar ebay'dan aldığım 10 adet flying dragon tohumunu çimlendirmek istiyorum. Tohumlar küçük bir paket içerisinde kurutulmuş olarak abd den geldi nasıl işlemlere tabi tutmalıyım.

haziran ayında satın aldığım 10 adet tohum torfa 1-2 cm dikmiştim zannedersem aşırı sulamam yüzünden çürüdü tohumların hepsi. Hidrojen peroksit ya da oksijenli suda bekletme gibi ön işlemler yapmam gerekir mi.

Malum önümüzde kış geliyor cam kenarında kaloriferin yakının da çimlendirme işlemi yapmak istiyorum neler tavsiye edersiniz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Flying Dragon tohumları çok rahat çimlenir ama tohumların taze olması gerekir, kurutulan tohumlar çimlenmiyebilir, bu tür turunçgil tohumlarında asıl olan tohumu meyveden çıkarınca direk dikmektir. sorun tohumların kurutulmasından kaynaklanabilir.

Eski 08-03-2013, 19:36   #12
Ağaç Dostu

Mehmet Can's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2008
Galeri: 45
Bu bitkinin meyvesinden elinde olan varmı.

Mehmet Can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2020, 10:47   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2019
ne kadar sahipsiz kalmış...
çok değişik gelen bir bitki. az bilinen bir turunçgil üyesi.

celalamca beğendi.
drfettah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 10:41   #14
Ağaç Dostu

celalamca's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drfettah Mesajı Göster
ne kadar sahipsiz kalmış...
çok değişik gelen bir bitki. az bilinen bir turunçgil üyesi.
Karasal iklim de olup da turunçgil kokusu almak isteyenler için yaratılmış bir bitki.

AkisSoftware beğendi.
celalamca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 14:08   #15
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalamca Mesajı Göster
Karasal iklim de olup da turunçgil kokusu almak isteyenler için yaratılmış bir bitki.
Aldık diktik bakalım fidanından. Önce bir kaç yıl Ankara iklimine alışsın sonra vatanına göçecek...

celalamca beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024