agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2006, 21:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2006
Ardıç üretimi

Bana Mazi Ve Yayilici Ardişin Celikle Hormon Kulanmadan Nasil Köklendirecegim Hakinda Bilgi Verebilir misiniz .

CEREZAGA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:04   #2
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
mazı ve yayılıcı ardıçın çelikle çoğaltımı

mazının çelikle çoğaldığını hiç duymamıştım eminmisiniz gerçekten.tohumdan üretiliyor sadece diye biliyordum

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:22   #3
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

mazı ve yayılıcı ardıçın çelikle çoğaltımı

yayılıcı ardıç da tohumla üretiliyor. Ama fidanları satılıyor.

Eski 29-10-2006, 22:49   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Zerrin Hanım ,
Ardıç ta , mazı da çelikle üretilirler. Özellikle ardıcın tohumla üretimi zordur. Dormansiyi kırmak güçtür,tohumdan fidana yetiştirmek uzun sürer.

Her iki bitkinin de çelikten üretimi kolaydır ve yaygın yöntemdir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 22:55   #5
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

mazı veyayılıcı ardışın çelikle üretimi

çok teşekkür ederim bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış.Çok güzel bilgiler öğreniyorum. bu konuda birşeyler öğrenmek beni mutlu ediyor. İnsanların doğayla tekrar barışmaları gerektiğine inanıyorum.Elimden geldiği kadar kızıma da doğa sevgisini aşılıyorum.

Eski 29-10-2006, 23:00   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEREZAGA
Sayin Mine Hanim
Bana Mazi Ve Yayilici Ardişin Celikle Hormon Kulanmadan Nasil Köklendirecegim Hakinda Bilbi Verebilirmisiniz .
Teşekkürler
Cerezaga hoşgeldiniz,

Ancak sorularınıza cevap alabilmeniz için önce mutlaka yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtmalısınız. Doğru soruyu doğru başlığa sormalısınız (bu mesajı berberis üretiminden taşıdım , konuyu ise süs bitkilerinden üretime taşıdım).

Türkçeyi doğru kullanmalı ve yazım kurallarına da azami dikkat etmelisiniz. Büyük harfi her kelime başında kullanmayınız.

Yeni üyeler için kullanma kılavuzunu okursanız kurallarımızı öğreneceksiniz. İmzamın altında linkleri bulacaksınız.

Profilinizden ziraat mühendisi adayı olduğunuzu gördüm,bu başlığa da uğrayınız.

Eski 25-12-2006, 16:56   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldiniz çınaraltı.
Kendinizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... başlığında bizlere tanıtırsanız çok seviniriz
İkinci olarak Thuja sp./ Mazı başlığına bakmanızıda öneririm.

Siz kendinizi tanıttıktan sonra konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız size cevap verecektir.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2007, 21:04   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2007
mazı ve ardıç çelikle hangi mevsimde nasıl üretilir? çeliği neresinden almalı? ne yapıp nasıl ekmeli? bbundanda bahsedebilirmisiniiz?

mdilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2007, 00:36   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın mdilek hoşgeldiniz.

Lütfen şu başlığa bakınız.

Yeni üyeler için bir iki şey...

Eski 14-01-2007, 01:10   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Dün apartmanın bahçesindeki yayılı ardıçtan bir dal koparttım. Şimdi suda bekliyor. Onu köklendirmek için suda bekletmek mi daha iyi yoksa hemen toprağa dikmeli miyim? Toprağa dikersem balkonda soğukta mı dursun, yoksa içerde kaloriferli ortamda sıcakta mı dursun? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 00:20   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brody Mesajı Göster
Dün apartmanın bahçesindeki yayılı ardıçtan bir dal koparttım. Şimdi suda bekliyor. Onu köklendirmek için suda bekletmek mi daha iyi yoksa hemen toprağa dikmeli miyim? Toprağa dikersem balkonda soğukta mı dursun, yoksa içerde kaloriferli ortamda sıcakta mı dursun? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Bu konuda yardımcı olabilecek kimse yok mu, benim ardıç hala suda bekliyor.

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2007, 00:36   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ardıç çeliğinizi torf veya perlite dikmenizi öneririm.

Eski 17-01-2007, 01:31   #13
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Ardıç ve mazı üretiminde çelikleri bir yıllık sürgünden almak verimi arttırır. Mümkünse çelik yarı odunsu özellikte olmalı.

Mine Hanım'ın da dediği gibi perlit veya torf köklenme aşamasında çeliğe uygun şartları sağlar. Çelik köklendikten sonra bitkiyi geçirgen bir toprağa aktarmanız bitkinin gelişmesini hızlandırır ancak şaşırtma sırasında bitki kökünün hava almamasına özen göstermeniz gerekir.

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 16:50   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Bu arada bir miktar ardıç kozalağım var bunları nasıl ekmeliyim taşekkürler...

nemesisx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 17:22   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2009
Mine Hanım Mazı üretiminde çelikle üretimi ile ilgili detaylı bilgi verirmisiniz acaba ?

Ben kendi seramda tohumla üretimle çok kolaylıkla üretiyorum çelikle yaptığım denemeler ne yaptıysam hüsran oldu bu kadar zahmetli bir çaba göstermektense tohumdan üretmek daha mantıklı değilmi.

Bilmeyen arkadaşlar için bölgeden bölgeye değişebilir ama genel itibariyle Ağustos ayının sonlarında ve Eylül başlarında tohumlar toplanır muhtemelen tohumlar olmuştur yeşil kozalakların içinde isterseniz kozalağı yarıp içinde tohumu dişinizle ısırp bakabilirsiniz tohum kabuğu koyu renktir ve içi olmuştur.
Toplanan bu tohumlar plastik saksı altlığı gibi büyükce bir kaba konulur ve hiçbir işleme tutulmaksızın tamamen kurumaya ve beklemeye bırakılır zaman içinde o kozalaklar açılıp tohumlar içinden bulunduğu kaba dökülecektir .
İlkbahar geldiğin de mart donlarından korumak için en garantisi nisan ayında üretim fıçılarına en büyük boy plastik saksılara dibinde kumlu toprak üst 30 cm lik bölümünde su tutması için torf ve en üst bölüme ince elenmiş kumlu toprak ve yine elek yardımıyla üstü kapatılır tohumun ince elenmiş kestane ormanlarından gelen siyah toprakla örtülür ve 1-2 hafta içinde çimlenme başlar.. çimlendikten 7-8 ay sonra poşete alınan mazılar 1 sene burda bekletildikten sonra ister saksılara alınıp isterse toprağa gömülüp en ideali topraktır büyümeleri gözlenir en ideal boy 50 cm - 150 cm arası boylarda dikilmeli veya satışa sunulmalıdır..

mt55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 00:29   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Değerli üyeler ben ormandan söktüğüm birkaç küçük ardıç fidesinin birtanesini saksıya diğerleini de toprağa diktim.Bu calışmayı daha önce de denedim ama olmamıştı.Bu defa isabetli oldu ve kurumadılar.Ama biraz ağır gelişiyo.

Eklenen Resimler

zemlek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024