agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2006, 00:36   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Daldırma tekniği ile üretim (marcottage, layering)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi velveteen
Merhaba,
...Mine hanım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? Daldırma dalın ucundan bir parça kopartmak ve nemli toprağa saplamak anladığım kadarıyla..ama saksının üstünü sera etkisi yaratmak için naylonla kapatmak **** başka tüyolar varmı işe yarayacağını bildiğiniz...
Daldırma bitkisel üretimde çok eski bir yöntemdir.Manolya daldırma ile üretilebilir.

Daldırma Metotları
a) Uç daldırması: Sürgün ucu kıvrılır ve toprağa gömülür.
Name:  ucdal.gif
Views: 41921
Size:  5.7 KB

b) Adi daldırma: Bir dalın toprağa doğru bükülmesi, toprağa gelen yerinin toprakla veya torf ile örtülmesi ve ucunun topraktan çıkarılmasıyla yapılır. Bir yaşına kadar olan sürgünler için uygundur.Dal çizilerek yara açılır. Bu noktalara fungusit veya en kötü şartlarda odun kömürü (mangal kömürü )tozu sürün. Köklendirme hormonu da uygularsanız sonucu hızlandırırsınız.

Name:  adidal.gif
Views: 43071
Size:  5.1 KB

c) Yılankavi daldırma: Adi daldırma gibidir.Ancak sürgün birkaç noktadan daldırılır. Dalın altı bıçakla çizilir veya bilezik alınır. Üzeri toprakla örtülür. Gömülen her noktada köklenme olur.

Name:  yilankavidal.gif
Views: 42818
Size:  4.9 KB

d) Hava daldırması (Havai daldırma ): Bitkinin kabuk dokusunda yara açılır veya bilezik de alınabilir.Bu nokta nemli kalacak şekilde torfla sarılır ve naylonla kaplanır.
Name:  havadaldir.JPG
Views: 43302
Size:  23.6 KB

e) Tepe daldırması: Bitkinin dinlenme mevsimindeyken tepesi toprak seviyesinde kesilir yeni gelişen sürgünlerin dip tarafının toprakla örtülerek bunların köklenmesi sağlanır.

Name:  tepedald.gif
Views: 40730
Size:  8.2 KB

f) Hendek daldırması: Dal bir hendeğe yatırılır, çıkan sürgünlerin etrafına toprak doldurulur. Sürgünlerin diplerinde kökler meydana gelir.

Name:  kiraz-seftali gezisi 007.jpg
Views: 41683
Size:  68.3 KB

Bu metot günümüzde profesyonel meyve fidanı yetiştiriciler tarafından özellikle bodur anaç yetiştirmede kullanılmaktadır.

Yeni sürgünlerin diplerine ara ara toprak yığılır.Mevsim sonunda toprak açılır ve köklü sürgünler ana bitkiden çıkış yerinden kesilir.
Name:  kiraz-seftali gezisi 009.jpg
Views: 41631
Size:  55.3 KB

Sürgün üzerinde bulunan tomurcuklardan çıkan yeni sürgünler de toprağı deler filizlenir. Bunların diplerinde de kökler oluşur.Buna devamlı daldırma da denir.

Name:  kiraz-seftali gezisi 010.jpg
Views: 48718
Size:  59.5 KB

Çıkan sürgünler daha ana bitkiden ayrılmadan önce yerinde aşılanır.Böylece ana bitkiden alındıklarıda sağlam, güçlü, satışa hazır aşılı fidanlar elde edilir.

Name:  kiraz-seftali gezisi 11.jpg
Views: 40232
Size:  54.1 KB

Bu fotoğrafları Ödemiş'te Ekim 2005 de meyve fidanı üretim bahçelerinde çektim. Ödemiş meyve fidanı yetiştiriciliğinde şu anda bütün Türkiye'de bir numara olma yolunda.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 21-10-2006 saat 20:36
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 14:09   #2
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Daldırma Tekniği ile Yasemin Üretimi

sanırım doğru yeri buldum .umarım. şimdi sorayım yeniden .
beyaz yaseminin 2 dalını toprağa daldırdım bunu bir sitede okumuştum yanılmıyorsam .yalnız bir şeye takıldım bu dalları kesip mi daldırmalıyım yoksa bu şekilde de köklenme sağlayabilir miyim?

copur 09 beğendi.
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2006, 17:58   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Benben1967,

Sorunuzu üretim ile ilgili olduğu için bu başlığa taşıdım

Bu bölümde daldırma ile üretim tekniklerini anlatmıştım.

Oradan bakarak işlemi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Dalları anadan keserek daldırırsanız bunlar çelik olur. Yok kesmeden mesajlarda göreceğiniz gibi yatırırsanız daldırma olur.

Bir de eğer köklenme gerçekleşmeden ayırmayı yapmamanızı öneririm. Mevsim kışa giriyor. Toprak sıcaklığı düşecek. Siz en iyisi baharda köklenen dalı, anaçtan kesin. Yaptığınız işlemi fotoğraflarsanız üyelerimiz de görmüş olur.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 21-10-2006 saat 20:44
Eski 15-12-2006, 22:33   #4
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
son fotografın üzerinde Çıkan sürgünler daha ana bitkiden ayrılmadan önce yerinde aşılanır.Böylece ana bitkiden alındıklarıda sağlam, güçlü, satışa hazır aşılı fidanlar elde edilir.
diyorsunuz aşılı bir ağacın dalını yatırdıgınızda da cıkan surgunu aşılamak zorundamısınız

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2006, 22:49   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu neyi yatırıp ürettiğinize, ne amaçla ürettiğinize bağlı. Burada hem anacın hem de kalemin özelliklerinden faydalanıyorsunuz.

Eski 17-12-2006, 12:50   #6
Ağaçsever

kupresus's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2006
Galeri: 1
teşekkürler bilgiler çok açıklayıcı

kupresus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2007, 23:07   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Mine Hanım
Daldırma tekniğini bütün bitkilere uygulama şansımız varmı?(özellikle süs bitkilerine)

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 17:56   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2007
daldırma tekniğini domates de deneyin ve şaşırın
inanılmaz güçleniyo

promethee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2007, 12:23   #9
Yeni Üye

poyraz_25's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Galeri: 1
karaçam daldırma yöntemiyle yetiştirilebilir mi?acaba?

poyraz_25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 20:58   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Merhaba ben çıplak köklü kiraz fidanı aldım o fidanı toprağa yan yatırıp kapattım bir ay önce, kiraz fidanının üstüne 5 cm toprak attım, şu an 18 tane filiz vermiş. İnşallah filizler köklenir.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 14:46   #11
Yeni üye

Giriş Tarihi: 30-12-2008
Mine hanım verdiğiniz bilgilerle bende kendi fidanlarım üzerinde deneyeceğim , bakalım nasıl sonuçlar alacağım.

mor beyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 11:45   #12
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Mine hanım daldırma tekniğini dikensiz böğürtlenlerimde denedim ,8 tane yapmıştım hepsi köklendi geçen hafta yeni yerlerine diktim .fotoğaf çekmeyi unutmasam çok iyi olacaktı. bu kadar yüksek köklenme oranı olan başka bitkiler varmı?. şimdiden teşekkürler.

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 12:06   #13
Ağaç Dostu

ahmet salih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Pardon ekliyorum Daldırma tekniklerinden,uç daldırma ,adi daldırma,yılankavi daldırma üçününüde uyguladım .Yanlız gömdüğüm dala çizme işlemi yapmadım.zaten böğürtlencik iki tanede kendisi hediye olarak daldırma yapmış.

ahmet salih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 14:40   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi promethee Mesajı Göster
daldırma tekniğini domates de deneyin ve şaşırın
inanılmaz güçleniyo
Hocam domateste tam olarak nasıl yapılıyor açıklama yapabilirmsin denemek istiyorumda. Teşekkürler

dark_devil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 15:59   #15
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Galeri: 4
Mine Hanım ;verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel.Sizin engin bilgilerinizden yararlanmak bizler için hazine değerinde.Bu yöntemleri uygulayabileceğimiz bitkilerin isimlerin geniş biçimde uygulama zamanları ile(mümkünse türkçe isimleri ve resimler )vermenizin mümkünatı yokmu?BİZLER İÇİN GÜZEL BİR VERİ TABANI OLURDU.Teşekkürederim.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 11:26   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2009
yeni aşılama yöntemi

Merhabalar. Bu konuya çok benzediği için buraya yazma gereği duydum. Bir ziraat mühendisinden kalem ya da göz aşısı gibi aşıların terkedilerek şöyle bir yöntemin uygulandığını duydum. Mesela bir meyve ağacından bir parça dal kesiyorsunuz ve bir pet şişeye ağzına kadar su doldurup toprakta pet boyundan derin olacak şekilde açtığınız çukura yerleştiriyorsunuz. Kesmiş olduğunuz dalı bazı yerlerinden çiziyorsunuz ve şişenin içindeki suya batırıyorsunuz. Üzerini toprakla hava almayacak şekilde kapatıp sıkıştıryorsunuz. Dal içeride kendisine kök yapıyormuş ve kendisi direk aşılı meyve fidanı oluyormuş. Daha sonra oradan söküp istediğiniz yere dikiliyormuş. Aşılamaya gerek kalmıyormuş üstelik dibinden çıkan sürgünler de direk aşılı oluyormuş. Daldırma tekniğine çok benziyor. Aşı gerekmemesi ve ağaç olduktan sonra bile dibinden çıkan filizlerin direk aşılı olması çok ilginç geldi bana. Sorum; acaba böyle bir teknikle aşılı fidan yetiştiren var mı? Varsa ayrıntılarını yazabilir mi? Bu şekilde AŞILI fidan yetiştirmek mümkün mü? Uzman arkadaşların görüşlerini alabilir miyiz?

Eklenen Resimler

rebelrain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 12:05   #17
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
İyi de devamlı bitkinin alt kısmı suda kaldığı vakit çürüme olmaz mı?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 14:16   #18
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Birileri sizi fena işletmiş. Böyle bir teknikle köklenme felan olmaz, olsaydı şimdiye dek herkes bu tekniği kullanıyor olurdu.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 14:24   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Köklenme olsa bile aşılı olmaz

hyg42 beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 14:46   #20
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Mutlu Kutlu yaklaşımınız çok yanlış herkes yapardı ile bir yere gelinmez.Hangi yenilik önceliğinde herkes tarafından kullanılmıştır.Denemeden önyargı ile yaklaşmak yanlış.

Direk şişe içine koyup bekletilmiyor fark edildiyse toprağa gömülüyor ve şişe ağzı açık şekilde bu toprağın yapacağı etki köklendirmesine olanak tanıyabilir fakat aşı gerekmediğine şüpheliyim denemek gerekiyor.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 15:21   #21
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Eğer köklenme sağlanırsa, aşı olmasına gerek yok ki, zaten aşı kalemi köklendirilmiş oluyor.

Bana hakikaten mantıklı geldi, köklenme sağlandıktan sonrası pet şişe kesilerek, çıplak köklü, aşılı fidan muamelesi yapılması gerekir sanırım, öyle değil mi?

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 15:39   #22
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Deneyecek gönüllüler yok mu?
İlk elden bilgi uzun sürer ama garantidir

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 15:41   #23
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Deneyeceğim.

Eski 29-07-2009, 15:43   #24
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
arkadaşlar bu yöntem aşılama yöntemi değil köklendirme yöntemidir.

ksantip beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2009, 15:45   #25
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Şuna çelikle üretim diyelim isterseniz

Eski 29-07-2009, 15:46   #26
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

bu yöntem özellikle üzüm çeliklerinin köklendirmesinde kullanılır,

Eski 29-07-2009, 15:48   #27
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
bu yöntem özellikle üzüm çeliklerinin köklendirmesinde kullanılır,
İşte bunu hatırlatmanız iyi oldu, üzüm çeliklerimi sulama düzensizliğinden dolayı kaybettim, bu yöntem birebir olacak sanırım, sağolun.

Eski 29-07-2009, 15:51   #28
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın rebelrain direk aşılı fidan oluyorda hangi ağacın aşılı fidanı, kendihihmi?
bu söylediğiniz yöntem az önceki mesajımda da söylediğim gibi çelik köklendirme yöntemidir,
ençok bulunabilecek malzeme olan litrelik süt şişelerinin içine suyu dolduruyorsunuz, çeliği içine sokup çok az bir kısmı şişeden dışarda kalıyor, şişenin ağzını ortasından çelik geçecek şekilde deliyorsunuz ve toprağa gömüyorsunuz(ben portakal kabuğu ile yapmıştım) daha sonra çelikler plastik şişe içerisin kökleniyor. olay bu.
kolay gelsin

anguilla beğendi.
Eski 29-07-2009, 16:03   #29
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Birileri sizi fena işletmiş. Böyle bir teknikle köklenme felan olmaz, olsaydı şimdiye dek herkes bu tekniği kullanıyor olurdu.

merhaba mutlu bey;
işlettiklerini zannetmiyorum ama yanlış bir bilgilendirme var gibi
nasılsınız, sizden gelen sibirya kivilerim epey boylandı, sarmaşık gibi uzayıp gidiyorlar (acaba önümüzdeki yıl meyve alabilirmiyim)
kolay gelsin

Eski 29-07-2009, 19:35   #30
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Şişenin içinde su sürekli olacak, şişe güneş görmeden toprağa gömülü vaziyette çeliğin köklenmesi sağlanacak. Sistem bu,

Çeliğin şişenin içerisinde toprakla teması olmayacaksa, neden toprağa gömmek gerekiyor onu anlamadım. Mantığım almıyor, çelik uzaktan toprağın kokusunu alarak köklenmeyemi teşvik ediliyor acaba.

Evimizde bir şişenin içerisine çelik koyarız, şişenin dışınıda alüminyum folyo ile sardığımızda güneş ve ışık görmez zaten.

Biz üretici olarak her türlü üretim şekline açığız. Şişe içerisindeki su ile çelik köklendirmedeki başarı şansı çok az olduğundan bu yöntemi hiç bir profesyonel üretici kullanmaz. Köklenen çelikleri toprağa aktardığımızda kök gelişimlerini bile doğru dürüst tamamlayamazlar.

En iyi çelikten üretim şekli ısı, ışık ve nem dengesini sağladığımız torf, perlit veya cocopeat içerisinde oluyor.

Sn. Selim 50,

Sibirya kiwilerinizin hala yaşıyor olmasına sevindim, bir çok arkadaş yaşatmayı başaramamış. Meyve vermeleri için epey bir kök ve gövde geliştirmeleri gerekiyor, bendeki anaçtan bu yıl meyve bekliyordum ama seneye kısmet olursa tutacak diyoruz.

Saygılar.

Yaşar Genç beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024