agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2006, 08:29   #1
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Galeri: 1
22 Eylül tarihinde çekilen Adçaylarımın bugün tekrar fotoğraflarını çektim. İlk yapraklarını neredeyse tamamı açtılar. Tohumlardan birkaç tanesi henüz çıkmadı. Bundan sonra da çıkacağını sanmıyorum.

Mevsim itibarı ile artık çok fazla büyüyüp gelişmsini beklemiyorum. Kışı atalatabilecek olgunluğa erşsin benim için yeterli.

Adaçağı çok yıllık bir bitki olduğu için, tohumun üzerinde de ekim zamanı olarak sonbahar gösteriliyordu. Baharda esas yerlerine dikilirmiş.

Aşağıdaki fotoğrafa bakarak bundan sonra ne yapmak gerektiği hakkında görüşlerinizi almak istiyorum. Şaşırtma yapmam lazım mı? Oda içine alıp kışı sıcak bir ortamda geçirmesini sağlayıp, yapraklarını dökmeden ve soğuğa tabi olmadan gelişmesini sağlayıp, baharda bir kısmını saksıyla beraber balkona bir kısmını da araziye diksem bir mahsuru olur mu? Toprak karışımını ne ölçülerde yapmalıyım ? Fideler sürekli ışığa doğru yöneliyor. Sanırım bol güneş isteyen bir bitki. Oda içerisinde muhafaza etmek nasıl olacak? gibi..

Ben bu sene çam fıstıklarımı da şaşırtma yaptıktan sonra 1-2 hafta içinde hepsini kaybettim. Adaçaylarımı kaybetmek istemiyorum. Dikkat etmem gerekenleri bilen arkadaşlardan rica ediyorum...

TigerX Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 22:15   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Fidelerin şaşırtma zamanı gelmiş.Kotiledon yapraklar sonrası ilk gerçek yapraklarını verenleri şaşırtın. En fazla bir çift daha yaprak vermesini bekleyebilirsiniz.

Bir kaşık yardımıyla fideleri topraklı olarak alın ve saksılara geçirin (Kaşığı iyice dibe kadar sokun fidenin altına doğru getirerek kürek gibi topraklı fideyi kaldırın.).

Fideleri her saksıya bir adet olmak üzere dikin. Saksıya torf karışık bahçe toprağı koyun. Şaşırtma sonra can suyunu aspirinli su solüsyonu olarak verin.tarifi sitede bulabilirisiniz. Fideleri köklendirdiğiniz ortamda tutun. Aşırı sulamayın.Toprağı nemli tutun.

Çam fıstıklarını şaşırtma kaybı olmaması için bu şekilde değil de tek tek kaplara ekin.

Şaşırtma sonrası resimleri bekliyoruz. Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 09:24   #3
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Fideleri şaşırtma yaptım ama maalesef, sizin dediğiniz gibi her saksıya 1 fide olarak değil. Çünkü hem evde balkonda o kadar geniş yerim yok ve hemde kış gelmeden mümkün olduğunca taze yaprak toplayarak kışlık ihtiyacımı biriktirmek istiyorum. Ayrıca kışın yetişir mi bilmiyorum ama oda içinde muhafaza ederek (1 'den fazla saksı oda içinde çok zor olacak), taze taze yaprak toplayıp, çay içmek istiyorum. Bu nedenle sizin talimatlara uyamamış oldum. Yine de ilerleyen zamanlarda gelişimine göre sizin tavsiyeleriniz ölçüsünde seyreltme yapabilirim. Bahar gelince inşaAllah sizin talimatlarınız ölçüsünde araziye dikeceğim. ...

Şimdilik fidelerin çoğunu genişce bir saksıya aldım. 4 tanesini de olduğu yerde bıraktım. Ne olur ne olmaz. Diktiklerim tutmazsa elimde yedek 4 tane kalsın istedim. Eğer diktiklerim tutarsa, bunları da başka arkadaşlara vereceğim...

Toprak karışımım çok çeşitlilik arzediyor. Park düzenlemesi yaparken çimlendirmede kullanılan yanmış koyun gübreli, kumlu, humuslu toprak karışımına ilaveten ben de çok az killi toprakla, toprakta havanlamayı sağlaması ve rutubeti muhafazı için için kedi kumu ile torf karıştırıp koydum. Kedi kumunu saksının dibine bolca koydum. Böylece drenaj da sağlanmış olur diye düşündüm. Fotoğraftan da zaten, toprak karışımım nisbeten belli oluyor.

Gelişmenin diğer aşamalarını da topik kirliliği oluşturmaycaksa, imkanlar ölçüsünde paylamayı düşünüyorum.

Şaşırtma Cumartesi gece yarısından sonra sahuru beklerken yapıldı. Fotoğraf ise Pazar günü öğleden sonra çekildi. Sabah işe gelirken baktığımda hala iyi durumdaydılar. Şimdilik olumsuz bir durum yok. Hatta geriye kalan 4 tane fideden daha iyi bir gelişim gösterdiler...

Şaşırtma sonrası fidelerin durumu...

NOT: Resimleri tekrar küçülttüm. Sanırım bu defa oldu. Çok da küçülünce göstermek istenilen bütünlük gösterilmiyor diye düşünüyorum. Detayları da dediğiniz gibi bundan böyle keserek göstermeye çalışlacağım. Uyarınız için teşekkürler..

Eklenen Resimler

Düzenleyen TigerX : 02-10-2006 saat 11:02 Neden: Resim küçültme...
Eski 02-10-2006, 09:48   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Gelişimini takip etmek keyifli ve kesinlikle "topik" kirliliği olmaz ama fotoğrafları daha küçük boyutlu yükler misin? Sayfanın açılması zor olacak.

Göstermek istediğin bölümü seçip kesmen de mümkün. Böylece fotoğraf küçülmez ama görmesek de olabileğimiz kısımlardan kurtuluruz.

Küçültülmüş:
Name:  Adacayi2.gif
Views: 4248
Size:  23.3 KB

Küçültülmemiş, fazlalıkları kesilmiş:
Name:  Adacayi1.gif
Views: 4494
Size:  38.8 KB

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 09:50   #5
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Şaşırtma sonrası fidelerin durumunu gösterdiğin fotoğraftaki toprağa baktım da, bu büyüklükte fidelerin daha küçük parçalı toprakta olması gerektiği düşündüm.

Bir bilene soralım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 21:57   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elinize sağlık, ancak gözardı edilemeyecek noktalar var,
  • Hayvan gübrenizin toprak üstünde olması bitkiye hiçbir fayda sağlamayacak.
  • Ayrıca gübre çok taneli, kahve telvesi gibi, ufalanmış,elenmiş olmalı.
  • Bu kadar fide o bitkiye çok, dolayısıyla sıkışık büyüyecek, gelişemeyece ve istediğiniz verimi veremeyecekler.
  • Kedi kumu gibi su tutucu bir madde kattğınızda killi toprak katmamalısınız, ayrıca adaçayı süzek toprak sever.
  • İlk şaşırtmada herbirini ayrı saksıya dikin dediğimde kastettiğim saksılar, plastik kola bardağı boyutundaki üretim saksıları. Bu mini saksıyı kök kaplayınca dah büyüğüne almalıydınız.
  • Malina haklı, bu kadar minik fideler keseksiz bir harca dikilmeli ki kökü hava almasın, iyice otursun.
Bunlar dışında şaşırtmayı başarı ile yapmışsınız kutlarım. Kayıp vermeyeceğinizi düşünüyorum.

Eski 03-10-2006, 08:23   #7
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Teşekkür ederim...

- Toprakda hayvan gübresi taneli halde kalmış. Bunda haklısınız. Gübre sadece toprağın yüzeyinde değil, tüm saksıyı aynı harç ile doldurdum. Gübre toprağın her yerinde mevcut. İri taneli olması fayda sağlamayabilir ama işe yaracayacaksa toprakda bol miktarda mevcut.

- Küçük saksılara dikme konusunda da haklısınız. Lakin ilgilenecek fazla zamanım olmuyor. Mevsim de geçmek üzere. Bir an önce yerlerine dikimek istedim.

- Bu kadar sık olması da sakıncalı. Yukarıda da değindim. Bana yapraklarını dökmeden taze yaprak vermesini istedim. Ayrıca balkonda yer sorunu da var. Eğer fideler tutarsa, seyreltme yaparım. Şu anda 10 tane fide var. En az 5 tanesini çeker, seyreltme yaparım.

- Fideler minik, harç biraz iri taneli olmuş ama ben tutacağına inanıyorum. Şaşırtma yaparken köklerini toprağıyla beraber aldığım için, bir süre bu eski toprak onun beslenmesine yardımcı olacaktır. Bu arada kök gelişimini tamamlayıp, yeni topraktan daha iyi faydalanacatır. Eski toprağı çok killi bir topraktı.

Çimlenmede ben killi toprakla torf karışımı yapıyorum. Şu ana kadar pek başarısız olduğum olmadı.

Eski 03-10-2006, 12:17   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Güle güle büyütün.

Gübrenin yarayışlı olabilmesi için parçalanması gerekir.Toprak altında kendiliğinden dağılmasını beklemek zaman kaybettirir ancak mutlaka ki faydası muazzam.

Harcınızı iyi sulayıp fidenin kökünü oturtusanız , hava ile teması keserseniz sorun olmaz.

Torf, killi toprak ve kedi toprağı üçü birden suyu bol tutabilir. Bu adaçayı için, süzek toprak sevdiğinden dolayı dikkatli olunması gerekli bir konu. Kontrollü sulayabilirseniz sıkıntı yok.

Başarınız daim olsun. Bir yeşil parmaklı üyemiz daha olmasından memnunuz.

Eski 09-10-2006, 08:30   #9
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Adaçaylarının gelişimini takip etmek adına, bugün sabah çektiğim fotoğrafları eklemek istiyorum.

Dikmiş olduğum tüm fideler şaşırtma sonrasında %100 başarı ile tuttular. Bu arada 1 yaprak daha açtılar. Sanırım şu sıra kök gelişimi için çalışıyor. 1 Haftaya kalmaz dallara da çalışacağına inanıyorum...

Daha önce Mine Hanım 'ın da dediği gibi, saksı 1-2 haftaya kalmaz çok kalabalık bir görüntü verecektir. Bu durumda seyreltme yapmam kaçınılmaz olacak gibi...

Eski 09-10-2006, 08:31   #10
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Bir de yakın plan fotoğraf ekleyelim...

Eski 09-10-2006, 08:38   #11
Ağaç Dostu

TigerX's Avatar

Bu arada diğer çiçeklerimde var olan beyaz sinek adaçaylarıma da fena halde bulaşmış durumda. Çalışma saatlerimden dolayı çarşıya inip de fmt79 arkadaşmızın tavsiye ettiği ilacı henüz alamadım. Artık Bayram sonrasında inşaAllah...

Ramazan münasebeti ile işyerleri erken kapanıyor ve benim işyerim de şehir dışında olduğu için yetişemiyorum...

O zamana kadar imkanlar ölçüsünde ev yapımı ilaçlarla mücadeleye devam edeyim...

Eski 24-03-2010, 23:19   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Çelik ile adaçayı yetiştirme

Bir tanıdıktan adaçayı çelikleri aldım. Hazırladığım uygun torfun içine diktim diplerine biraz su koyup güneş gören balkona bıraktım, Diktiğim tüm çelikler şuan solmuş durumdalar.Sebebi ne olabilir. Az bişeyde sulama yaptım ama bugun 2 ci gün olacak suya koyduklarım da soma yok ama torfa diktiklerim ölü gibi ,bekleyim mi daha sonra tekrara köklenme ihtimali varmı.
Teşekkürler

kerzami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 14:27   #13
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de kökten aldığım halde tutturamadım, mevsimden mi bilmem.

Tecrübesi, olan aktarabilir mi?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 07:53   #14
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerzami Mesajı Göster
Bir tanıdıktan adaçayı çelikleri aldım. Hazırladığım uygun torfun içine diktim diplerine biraz su koyup güneş gören balkona bıraktım, Diktiğim tüm çelikler şuan solmuş durumdalar.Sebebi ne olabilir. Az bişeyde sulama yaptım ama bugun 2 ci gün olacak suya koyduklarım da soma yok ama torfa diktiklerim ölü gibi ,bekleyim mi daha sonra tekrara köklenme ihtimali varmı.
Teşekkürler

adaçayı çelik alma zamanı kasım ,aralık. siz yanlış zaman seçmişiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024