agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2017, 10:08   #181
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu Mesajı Göster
Ben balkonda saksıda yetiştiriyorum, geçen sene epey meyve tutmuştu ama biraz acemiliğimize geldi. Bu sene yine epey meyve tuttu. Fidesini kuzenim vermişti köyden, tavsiye edilebilecek bir satıcı bilmiyorum maalesef.
Tesekurler

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 22:10   #182
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Bugun 1001 den geldi asili fide..Bakalim nasil olqcak.B sene bir hevesle fidelere cok para akittik

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 19:27   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2018
Nerden bulabilirim

[QUOTE=Ateş Öztan;42567]Hünnabı ben de eskiden beri bilirim ve yemesini severim.
Acerpalmatum'un yazdığı ceviz büyüklüğündeki hünnapları ilk görünce çok şaşırdım. Bunlar dev gibi bir şey. Benim çocukluğumdan beri bildiğim hünnaplar zeytin büyüklüğündedir. Büyük olanlar ithal olabilir mi? bilmiyorum.
Ben de fidanını almak istedim. Bulamadım. Bir gün evimin karşısında bir bahçede olduğunu öğrendim. Yaklaşık 3 metre boyunda yaşlı ve bakımsız bir ağaç olmasına rağmen meyvaları boldu. En ilginci dibinde bir sürü genç fidan olmasıydı. Geçen sonbaharda buradan üç adet fidan söktüm saksıya aldım. Bu yıl sadece bir adet hünnap verdi.
Hünnap ağacı aşırı dikenli bir yapıya sahip, bu nedenle meyvası için çok fazla yetiştirilmiyor olabilir. Bahçede hala bir sürü genç fidan olması gerekiyor. Meyvaları yeni bitmek üzere 1-2 ay sonra çok arzu edenlere oradan sökebilirim.

Nerden bulabiliriz acaba cetil satan yerlerde falan bulamadım

bitki-hayvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2018, 14:35   #184
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Thumbs down Hünnap Çekirdeği Çimlendirme

Merhabalar,

Elimde hünnap çekirdekleri vardı. Çimlendirmek forumdan aldığım bilgiler doğrultusunda içlerini çıkartmak için 5-6 adedini kırdım ve hüsran hepsinin içleri boş çıktı. Neden acaba içleri boş diğerleride böyle büyük bir ihtimal ile. Çekirdekler çokta eski değil bundan 4-5 ay önce temin etmiştim...

Eklenen Resimler

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2018, 16:10   #185
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viyol Mesajı Göster
Merhabalar,

Elimde hünnap çekirdekleri vardı. Çimlendirmek forumdan aldığım bilgiler doğrultusunda içlerini çıkartmak için 5-6 adedini kırdım ve hüsran hepsinin içleri boş çıktı. Neden acaba içleri boş diğerleride böyle büyük bir ihtimal ile. Çekirdekler çokta eski değil bundan 4-5 ay önce temin etmiştim...
Çekirdekten üretim çok zor diye biliyorum. Mine hanım da değinmiş zamanında bu zorluğa. Bulabilirseniz eşt dosttan çelik kesileri bulun. Çok kolay çimleniyorlar.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2018, 15:58   #186
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Çekirdekten üretim çok zor diye biliyorum. Mine hanım da değinmiş zamanında bu zorluğa. Bulabilirseniz eşt dosttan çelik kesileri bulun. Çok kolay çimleniyorlar.

Teşekkürler...

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 22:30   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
Benim bahçemde üç adet hünnap var boy boy ama verim alamadım çok az meyvesi var bir kaç adet veriyor.

YesilSiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 09:36   #188
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YesilSiyah Mesajı Göster
Benim bahçemde üç adet hünnap var boy boy ama verim alamadım çok az meyvesi var bir kaç adet veriyor.
küçük hünnapmı? yoksa iri meyveli hünnapmı?

hünnaptan verim almak için güneşli bi yere dikmeniz lazım birde çok sık sulamalısınız.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 11:35   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bende var bir adet hünnap on yaşına girmek üzere. Üç hafta sonudur topluyorum ama bitiremedim. Meyveler çetin ceviz büyüklüğünde. Bu hafta hepsi kızardıydı kalanların beni bekleyeceğini sanmam hepsi dökülecektir yere. Ağaç bahçenin tüm gün güneş alan kısmında ancak sulama yapılıyor denemez koca yazda 3 defa su verdiysem vermişimdir.

Yanında bitti bir tane ufaklık oda bu yıl 3-5 tane meyve verdi. Bu hafta yeni bir fidan daha yeşermiş yanlarında onunla aynı yerde 3 adet hünnap olacak ama böyle giderse çimlene çimlene yayılacaklar bahçeye gibi....

Muda ve taner55 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 11:44   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2018
Sizden nasıl temin edebilirim ?

taner55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2018, 12:52   #191
Ağaç Dostu

Çelik yollayabilirim vakti gelince. Bana şubat başlarında mesaj yazarak hatırlatmanız iyi olur, epey vakit var daha uykuya yatmasına ağacın.

Eski 21-11-2018, 18:35   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2018
3 yıldır yetiştiriyorum

Ben öğretmenim3 Yıldır Samsun'da yetiştiriyorum. Bölge iklimine uygun. İri cinsi mevcut bende. Piyasada satılan fidanlar çok küçük ilk bir kaç yıl bakımını akasatırsanız hemen kuruyor. Bu resimdeki ağaçların 2. yılıdır. Bu nedenle 2-3 yaşında fidan dikmeniz daha faydalı.Fidan konusunda temin için yardımcı olabilir. bu konuda ticaret yapmıyorum. Bu meyvenin tıbbi vb pek çok yönü ile Türkiye'de yayılmasını sağlamak amacım. Bir yıl içinde bu kadar meyve verebilen fidanların sizlere ulaşmasında aracı olmak beni mutlu eder.

Tel: 0505 278 61 70

Eklenen Resimler

Kemankeş40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 09:24   #193
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemankeş40 Mesajı Göster
Ben öğretmenim3 Yıldır Samsun'da yetiştiriyorum. Bölge iklimine uygun. İri cinsi mevcut bende. Piyasada satılan fidanlar çok küçük ilk bir kaç yıl bakımını akasatırsanız hemen kuruyor. Bu resimdeki ağaçların 2. yılıdır. Bu nedenle 2-3 yaşında fidan dikmeniz daha faydalı.Fidan konusunda temin için yardımcı olabilir. bu konuda ticaret yapmıyorum. Bu meyvenin tıbbi vb pek çok yönü ile Türkiye'de yayılmasını sağlamak amacım. Bir yıl içinde bu kadar meyve verebilen fidanların sizlere ulaşmasında aracı olmak beni mutlu eder.

Tel: 0505 278 61 70
Yetiştirmek istediğim bölgenin iklimi kışın oldukça sert olduğu için sanırım kışa dışarıda dayanmaz, ama evin kış bahçesi gibi bir bölümü var orada yetiştirmek istiyorum, bir nevi sera gibi olur. Sizden bilgi ve fidan konusunda destek alabilir miyim?

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 08:01   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
ben hünnapla ıspartada tanıştım. tam sevdiğim tat diye ve ilk kez tatmanın şaşkınlığı ile heralde sadece soğuk iklimde yetişiyor dedim. geçen yıl antalyada arkadaşımla konusurken hünnappı cok sevdiğimi söyledim diksene dedi olmaz burda bi ıspartada gördüm bu yasıma kadar dedim. olur mu ya benim bahcede var getireyim mevsimi gelince sana dedi. bu sene şubat sonu getirdi sağolsun . ancak bahcemdeki tüm ağaçlar yesermesine karsın o kupkuruydu bikaç kez de sakarlığımdan elime battı attırıverdim bahce dısındaki böğürtlenlerin arasına. gittim fidancıdan aldım aşılı bu dedi diktim bekle bekle onda da tık yok. kupkuru. dedimki bu acaba geç mi yeseriyor. nete baktım bilgi yok baharda yeşerir yazıyor yalnızca. mart sonu gelecek hala kuru olunca eyvah dedim o fidan da o zaman yaşıyordu indim böğürtlenlerin içine bir çaba görmelisiniz onu ordan çıkardım ama heryanım diken falan neyse bir köşeye de onu diktim. dün oldu bunlar... bilmiyorum tutacak mı sonuçta resmen atmıstım paldur küldür düşmüştü. ve toprağı kupkuru kalmıstı o süreçte. bahçemde bir aşısız bir aşılı iki hünnapım oldu tabi tutarlarsa. eğer yeşerirlerse buraya atacağım

rozkan beğendi.
keçiboynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 09:04   #195
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keçiboynuzu Mesajı Göster
ben hünnapla ıspartada tanıştım. tam sevdiğim tat diye ve ilk kez tatmanın şaşkınlığı ile heralde sadece soğuk iklimde yetişiyor dedim. geçen yıl antalyada arkadaşımla konusurken hünnappı cok sevdiğimi söyledim diksene dedi olmaz burda bi ıspartada gördüm bu yasıma kadar dedim. olur mu ya benim bahcede var getireyim mevsimi gelince sana dedi. bu sene şubat sonu getirdi sağolsun . ancak bahcemdeki tüm ağaçlar yesermesine karsın o kupkuruydu bikaç kez de sakarlığımdan elime battı attırıverdim bahce dısındaki böğürtlenlerin arasına. gittim fidancıdan aldım aşılı bu dedi diktim bekle bekle onda da tık yok. kupkuru. dedimki bu acaba geç mi yeseriyor. nete baktım bilgi yok baharda yeşerir yazıyor yalnızca. mart sonu gelecek hala kuru olunca eyvah dedim o fidan da o zaman yaşıyordu indim böğürtlenlerin içine bir çaba görmelisiniz onu ordan çıkardım ama heryanım diken falan neyse bir köşeye de onu diktim. dün oldu bunlar... bilmiyorum tutacak mı sonuçta resmen atmıstım paldur küldür düşmüştü. ve toprağı kupkuru kalmıstı o süreçte. bahçemde bir aşısız bir aşılı iki hünnapım oldu tabi tutarlarsa. eğer yeşerirlerse buraya atacağım
hünnap fidanları çelikle veya dip sürgünlerinden yetiştiriliyor büyük firmalar doku kültürüyle de ilgili firmalara yetiştirtip pazarlıyor. aşılı hünnap fidanı çok nadirdir, pazarlama kurnazlığıdır. hünnap ağacı garanticidir geç uyanır ve ilkbahar donlarından etkilenmez. genç fidanın uyanması mayıs ayını bulur.

rozkan beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 15:22   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Bunu yazmadan geçemeyeceğim. Yukarda bahsettiğim iki hünnapımda bugün baslarında yeşil bişeyler gördüm patlayacak galiba. Ne kadar mutlu oldum anlatamam üstelik o böğürtlenlerin içine attığım hünnapa defalarca baktım. Beni utandırdı..

rozkan beğendi.
keçiboynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2019, 20:59   #197
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keçiboynuzu Mesajı Göster
Bunu yazmadan geçemeyeceğim. Yukarda bahsettiğim iki hünnapımda bugün baslarında yeşil bişeyler gördüm patlayacak galiba. Ne kadar mutlu oldum anlatamam üstelik o böğürtlenlerin içine attığım hünnapa defalarca baktım. Beni utandırdı..
Gözünüz aydın.
Bu duyguyu çok iyi bilirim. Tam ümidi kesmişken mucize gibi.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2020, 08:37   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Hünnap çelik veya fidanı temin edebileceğim arkadaşlar var mı aramızda?
İstanbul'da yaşıyorum, Tirebolu'daki bahçeme dikmek istiyorum.

bcakmak28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2020, 11:49   #199
Ağaç Dostu

Bir diğer üye benden çelik talep etti özel mesaj ile. Ona yollayacağım zaman sizin içinde keserim bir kaç çelik. Özel mesajla adres- tel. ve hangi kargo ile istediğinizi yazın bana lütfen.
(bendeki hünnap meyveleri ceviz iriliğinde, lezzeti gayet güzel...)

İlave not :
Çeliklerin tümünü diğer üyeye yolladım. Sizden haber çıkmadı.

Düzenleyen hosseda : 20-01-2020 saat 12:07 Neden: ilave not sebebiyle.
Eski 05-04-2020, 01:01   #200
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Çaltı'ya Hünnap aşıladık. Tutar mı acaba? Aşıyı yapan arkadaş çaltının hünnap ile aynı formda olduğunu söyledi.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2020, 00:46   #201
Ağaç Dostu

Hünnap güneşi çok seviyor arada sulanırsa hele coşuyor. Üzerindeki meyveyi aralamazsam dalları kırılır bu yaz ağacın.

Kendi dibine düşen meyvesinden biten iki yavruda meyveye duruyor bu yıl.

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2020, 23:20   #202
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Çaltı'ya Hünnap aşıladık. Tutar mı acaba? Aşıyı yapan arkadaş çaltının hünnap ile aynı formda olduğunu söyledi.https://www.youtube.com/watch?v=J157WlqT9g4
Çaltı dikeni hünnap bitkisine çok benziyor,yaprakları ve çiçekleri birebir aynı,meyveleri ise para şeklinde yuvarlak.Her ikiside çehrigiller ailesinden.Bundan dolayı aşı tutacaktır.Zaten öncesinde aşılanıyormuş.Ancak karaçalı üstüne hünnapı aşılamanın nasıl bir avantajı olacak pek anlamadım.Hünnap bitkisi zaten çok daha güçlü ağaç olabilen bir bitki diğeride çalı şeklinde çok fazla kalın gövde yapmayan bir bitki.Ancak çaltı dikeninde gözlemlediğim bitki hünnapa göre çok daha fazla çiçek açıyor artı olarak sürekli çiçek açıp meyve tutturuyor.
Yarın çaltıya hünnap aşılacağım birde çaltı çelikleri aldım köklendirmeyi deneyeceğim.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2022, 14:21   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Kara Çalı Dikeni veya Çaltı Dikeni Safranbolu da aşı yapmışlar ve harika sonuç almışlar hatta meyvesini bile topladılar bu sene. Benim bulunduğum ilde (Artvin Merkez) arazimde kara çalı diken ağacı yok ama yaklaşık 1 km aşağımızda baya mevcut. Söküp arazime dikeyim ilkbaharda da aşılarım diye düşünmüştüm ama bu hafta sonu sökmeye gittim kökleri sanırım dikineydi başaramadım ve vaz geçtim sökmekten. İlkbaharda uygun olan dallara hünnap aşılayacağım ağustos gibi streç ve sardığım aşı bantların sökerken kara çalı dikenine havai köklendireme yapıp ekim sonu kasım başı gibi kesip arazime dikmeyi düşünüyorum tabi köklendirme işlemim başarılı olursa. Olmazsa da yerinde bırakacağım. Tabi 2 adette hünnap fidanı siparişi verdim 2 yaşında. Bakalım ne olacak.

gandor08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024