agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni122Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2012, 22:47   #151
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Jujube yani Hünnap ağacına farklı kültürde bir kaç Hünnap aşılayabiliriz sanıyorum ama işte o farklı kültürleri nasıl temin edebilirim acaba?

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 12:23   #152
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
HÜNNAP/ÜNNAP/İNNAP/İNNAPİ/ÇİĞDE - (Zizyphus jujuba Mill.)

Merhabalar efendim,

Alıntı; SDÜ.Orman Fakültesi Dergisi

....Hünnap tohumlarında yüksek çimlenme oranı elde edebilmek için, tohumlar ya
400 ppm GA3’te 24 saat bekletildikten sonra ekim ayında ekilmeli ya da aralık –
ocak aylarında yapılacak ekimler öncesi tohumlar çıtlatılıp 12 saat süreyle 100 ppm
GA3 çözeltisinde bekletilmelidir. Keza, 24 saat 400 ppm GA3’te bekletildikten
sonra yapılan direk ekimlerde kesinlikle subat ayına kadar gecikilmemelidir.
Çünkü bu ayda yapılan ekimlerde hiç çimlenme elde edilmemistir. Yine, tohumlar
çıtlatılarak, 12 saat 100 ppm GA3 bekletildikten sonra yapılacak ekimler, kesinlikle
mart - nisan aylarında yapılmamalıdır.....

Bizde olduğu kadar kardeş ülke Azerbeycan Cumhuriyeti 'nde de bilinen hünnapın
Amasya, Aydın, Eskişehir..vb. illerimizde teşvik edilmesi iyi bir uygulama bence.

2009 yılında 125 sayısına ulaşan yüksek öğretim kurumlarımıza yetecek sayıda yayınlar basılması(ilgili meslek olup olmaması düşünülmeden) ve bu değerli raporlar ve 2 yılda bir de olsa, ihtiva ettiği bilimsel verilerin her kesime ulaştırılması temennimiz, ilaveten yurt dışı için baskı sayısının düşünülmesi, her yıl yapılan toplantıların olması, gelecek için ve genetik kaynaklarımızın korunması güzel bir umud kaynağı. Hünnap meyvesinin HİPERTANSİYON üzerindeki etkisinin belirlenmesi için TÜBİTAK 'ın öğrencilerimizi teşvik edici proje yarışmalarından ve TAGEM 'in araştırma sonuçlarından da söz edilebilir. İlerisi aydınlık, inşallah.

Reçelinin bile, tarifini veren olursa yapılabildiğini öğrendiğimiz bu şifalı meyvenin çeşitleri çoksa da ben yerli ve küçük olanının makbul olduğunu düşünmekteyim (adaptasyonunu halletmiştir...).

Hz. İsanın başındaki çelegin hünnap olduğunu, festivallerinin yapıldığı, Çin kaynaklarında 4000 bin yıl öncesi yetiştirildiği belirlenen bu kadim bitki bizim mahalleye de uğradı ve 2-3 ay önce bahçeme diktim, şu an 80-90 cm. boyunda.

Adi çitlenbik (Celtis ausıralis L.) 'ten flüt ve şarap yapanlar, belkide hünnaptan da neler neler yapmıştır, festivali düzenlediğine göre....

Daha önce anlattığım hünnap ile yaşanmış bir anımı da yazacağım.

Sağlık dileklerim ve saygılarımla.

İŞTE O ANI;

Çok sevdiğim bir dostum ile anımız, ALLAH rahmetini esirgemesin ondan ve diğerlerinden..;

İlk okul sonrası arkadaşlığımız; sınıf, tren, bekarlık ve evlilik dönemlerimizde kesintisiz(geceli gündüzlü desem mübalağası az olur) 40 yıl sürdü.

Gençliğinden beri bir huyu var idi. Fazla kalın giyinmezdi, kışın bile pijama kullanmazdı, rahatsız oluyor diye.

Meğersem bir hastalık imiş. Kanının çok koyu olması nedeni ile imiş. Bu koyuluk beyinde yağ tabakası oluşmasına vesile olmuş. Ankara 'da dönemin en büyük beyin cerrahlarından birinin önerisi;

-Her gün 3-5 hünnap ye, beyindeki yağ dokusunu eritebilen ''tek'' madde sadece ''hünnap'' 'ta var demiş.

İzmir 'in tanıdığı kuru yemiş tüccarlarından olan arkadaşım da Muğla taraflarındaki müşterilerinden devamlı getirtir, ''şen şakrak tavla kavgalarımızda'' bolca tüketirdik.

Hünnap ve sağlık...

Sağlık içinde kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 15:25   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2012
arkadaşlar geçen sene baharda çekirdeklerini saksıya diktim ancak filizlenmedi daha sonra toprağını karıştırdım hiç iz göremidim bu arada çekirdeklerden bir tanesi toprak üzerinde kalmış aradan zaman geçti baktım bu çekirdek toprağa doğru kök veriyor biraz daha zaman geçince üstten batladı ve şu anda yaklaşık 15 cm uzunluğunda burdan şunu anladım hünnap çekirdeklerini kestane gibi toprağın üzerine atacaksınız o kendiliğinden kestane gibi önce toprağa doğru kök salıyor sonrasında ise üstten filizleniyor.Ana sürgünün altından çıkan yeni filizlerde toprağa düşen ve yüzeyde kök salan çekirdekler olabilir

mudemtr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 15:38   #154
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
[QUOTE=acerpalmatum;42420]Geçenlerde tesadüfen sırf denemek için 1 kg kadar Hünnap almıştım. Dün gece forumda gezinirken daha bir ilgimi çekti. Hala elde kalan 10-15 kadar meyveyi tohum olarak değerlendirmeye karar verdim. Hünnapla ilgili yazıları okuduğum kadarı ile elimdekiler aşılı ağaçlardan elde edilmiş meyveler. Genelde iri bir ceviz büyüklüğündeler.
Birincisi arkadaş meyveyi yemeyip tohumda değerlendiriyor, halbuki zaten iyi bir şekilde kemirilerek yenilmesi tohumun çimlenme özelliğini katlar! Sizdeki büyük türü, çok iri olduğundan pek sevemedim de, üretiminde uygulanacak en iyi metod bence çelik kesmek... Çünkü normal bir bireyin çevresinde her yıl kök sürgünlerinden 40-50 adet edinmek mümkün. Biraz dikene katlanabilen herkes rahatça üretebilir. Ama o tad bence buna değer, iyi bir eldivenle kesin çeliklerinizi, ortalama bir hormonla muamele iş biter!

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 17:29   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2013
merhaba arkadaşlar. sırf bu konu için üye oldum. bana daha doğrusu kuzenimin cilt hastalığı için yapılacak bitkisel ilaç için hünnap ağacının yaprağı gerekiyor. ülkede aramadık aktar bırakmadım desem yeridir. meyvesini buldum ama ağacın yaprağını edinemiyorum. konuyu hala takip eden ağaç sahibi arkadaş varsa kendisinden ücreti karşılığında almak istiyorum. lütfen bana ulaşın.

comani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 19:31   #156
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Sayın comani internette sanal bir fidancıdan bir hünnap fidanı satın alın bence. Kargoyla kolayca size ulaştırırlar.

comani beğendi.
Eski 13-05-2013, 01:23   #157
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Sayın comani internette sanal bir fidancıdan bir hünnap fidanı satın alın bence. Kargoyla kolayca size ulaştırırlar.
bende düşündüm bunu fakat en az yarım kg lazım. kaç tane fidan almak gerekir böyle bir durumda sizce fikriniz varmı?

Eski 13-05-2013, 10:33   #158
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Bende olsa göndericem aslında geçen sene düşünmüştüm 3-5 fidan dikmeyi keşke dikseydim size yaprak gönderirdim. Yarım kg evet bir iki fidandan yaprak almakla olacak iş değil.Bahçesinde veya çevresinde hünnap ağacı olan biri size yardımcı olsun forumda, inşallah yaptığınız bitkisel ilaç işe yararda kuzeniniz faydasını görür. Siz yine de bir kaç fidan alın bence ilerde yine ihtiyacınız olur yapraklara o zamana kadar ağaçlarda büyümüş olur.

comani beğendi.
Eski 14-05-2013, 01:39   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hillbilly Mesajı Göster
Bende olsa göndericem aslında geçen sene düşünmüştüm 3-5 fidan dikmeyi keşke dikseydim size yaprak gönderirdim. Yarım kg evet bir iki fidandan yaprak almakla olacak iş değil.Bahçesinde veya çevresinde hünnap ağacı olan biri size yardımcı olsun forumda, inşallah yaptığınız bitkisel ilaç işe yararda kuzeniniz faydasını görür. Siz yine de bir kaç fidan alın bence ilerde yine ihtiyacınız olur yapraklara o zamana kadar ağaçlarda büyümüş olur.
Çevemde ağaç sahibi kimse yok malesef. Hatta bitkinin meyvesinden haberdar olan bile çok az insan varmış, sorunca öğrenmiş oldum. Ağacına ulaşamazsam dediğiniz gibi fidan alarak çözmeye çalışılacak sanırım durum. İyi temennileriniz için de ayrıca teşekkür ederim, amin diyeyim.

Eski 29-05-2013, 04:09   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi comani Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. sırf bu konu için üye oldum. bana daha doğrusu kuzenimin cilt hastalığı için yapılacak bitkisel ilaç için hünnap ağacının yaprağı gerekiyor. ülkede aramadık aktar bırakmadım desem yeridir. meyvesini buldum ama ağacın yaprağını edinemiyorum. konuyu hala takip eden ağaç sahibi arkadaş varsa kendisinden ücreti karşılığında almak istiyorum. lütfen bana ulaşın.
Tamam kardeş ücret istemez ne kadar istiyorsan bana ulaş

gümüssulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 04:20   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
bizim kasaba hünnapın ana vatanı d hünnap hakkında aradığınız herşey bende meyve fidan nasıl yetişır hepsi ilerki zamanlarda resim de eklerim.

gümüssulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 18:14   #162
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gümüssulu Mesajı Göster
Tamam kardeş ücret istemez ne kadar istiyorsan bana ulaş
Çok teşekkür ederim sizin gibi kıymetli bir arkadaştan edindim. Alakanıza minnettarım.

Eski 11-10-2013, 10:28   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2013
Arkadaşlar merhabalar hepinize........
Siteye yeni üye oldum.Hünnap fidanı yetiştirmek istiyorum.Bütün yorumları ve tecrübelerinizi okudum ve : hünnap'ın çekirdekten üretilmesinin çok zor olduğu kanısına vardım.
Ve bu hünnap'ın ceviz ve zeytin büyüklügünde olan 2 cinsi olduğunu öğrendim.
Sitedeki hünnap yetiştiren arkadaşlarımdan ricam;eğer mümkünse bana bu iki cinsten 2 şer fidan gönderebilirlerse çok memnun olurum........

Dr.Ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2014, 21:21   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi stars Mesajı Göster
Bende hunnap cı oldum
Isparta çandır yeni diktiğim zeytınlerın arasına hunnap diktim 12 adet basarılı olursam..dolduracağım bahceyi.Tüplü dikim yaptım. Bu sen üün almayı beklıyorum..Yaptraklarda ççek gözü oluşmaya baslamış
zeytınler arasına diktiğim hünnaplar 2 . yılında ürün verdi.
Buraya girmeyı unutmuşum ,fotoğrafları ekleyecem foruma.Ancak 2. yılında bazı hünnaplarda buruşma, kurtlanma oldu ilaç atmadım hiç.Ama hünnap kurtlanmaz diyorlardı.Fotoğraaflar yarın

stars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 12:40   #165
Ağaçsever

2013 fotoğraf

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2014, 13:48   #166
Ağaçsever

ek foto

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2014, 10:42   #167
Ağaçsever

hünnap kapalı mı..kımse yok..

sonkez beğendi.
Eski 30-08-2014, 13:22   #168
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ağustos ayının başında şaşırıp çiçeklenen saksıdaki hünnap 4-5 adet meyve oluşturmayı başardı. Aynı şekilde çakal eriği de zamansız çiçeklenmişti ama o meyve oluşturamadı.

Eklenen Resimler

esemeral ve Milla beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 01:12   #169
Yeni Üye

erdemreyyan's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2014
kök sürgününden üretme nasıl oluyo çelik almamı yoksa başka bi olaymı

Düzenleyen erdemreyyan : 16-12-2014 saat 01:12 Neden: kelime hatası
erdemreyyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 01:52   #170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdemreyyan Mesajı Göster
kök sürgününden üretme nasıl oluyo çelik almamı yoksa başka bi olaymı
dip köklerden uç köklerden piç diye tabir ettiğimiz filiz kökleyerek başka yere ekebilirsiniz.

kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 16:12   #171
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2012
[IMG]hünnap 1[/IMG]

hyg42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 16:22   #172
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Hünnap çelikten yetiştirme

27 Ocakta çeliklediğim iri meyveli hünnap çelikleri sürgün verdiler (çeliklerin üzerine 5 lt lik su peti ile kapatmıştım güzel tutmuşlar)

Eski 19-04-2015, 16:32   #173
Yeni Üye

hyg42's Avatar

[attach]Name:  hünnap 2.jpg
Views: 4385
Size:  77.4 KB[/attach]

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2016, 11:56   #174
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-09-2016
Tebrikler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 Mesajı Göster
[attach]Eklenti 547482[/attach]
Tebrik ederim sizi.

Muammerum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2016, 19:55   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ateş Öztan Mesajı Göster
Hünnabı ben de eskiden beri bilirim ve yemesini severim.
Acerpalmatum'un yazdığı ceviz büyüklüğündeki hünnapları ilk görünce çok şaşırdım. Bunlar dev gibi bir şey. Benim çocukluğumdan beri bildiğim hünnaplar zeytin büyüklüğündedir. Büyük olanlar ithal olabilir mi? bilmiyorum.
Ben de fidanını almak istedim. Bulamadım. Bir gün evimin karşısında bir bahçede olduğunu öğrendim. Yaklaşık 3 metre boyunda yaşlı ve bakımsız bir ağaç olmasına rağmen meyvaları boldu. En ilginci dibinde bir sürü genç fidan olmasıydı. Geçen sonbaharda buradan üç adet fidan söktüm saksıya aldım. Bu yıl sadece bir adet hünnap verdi.
Hünnap ağacı aşırı dikenli bir yapıya sahip, bu nedenle meyvası için çok fazla yetiştirilmiyor olabilir. Bahçede hala bir sürü genç fidan olması gerekiyor. Meyvaları yeni bitmek üzere 1-2 ay sonra çok arzu edenlere oradan sökebilirim.
Az önce bir fidancıdaydım. Hünnap sordum; elinde 2-3 çeşit meyveleri değişik boylarda olan fidanları olduğunu söyledi ama benim aradığım tam da sizin tarif ettiğiniz zeytin büyüklüğünde olandan bulamadım. Acaba o türden nasıl temin edebilirim.

hbildirir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 09:25   #176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2014
merhaba, hünnap cekideklerini kagit havlu arasinda çimlendirdim, 5 cm boyuna ulasanlar var. hangi yönde dikilecegine karar veremedim. mantıken tohum aşağıda filizi yukari dogru dikilmeli ancak filizlerin uç kisminda kök sıcağına benzer olusumlar var. tohum ise kabugunu atinca ilk yapraklarini veren tohumlar gibi görünüyor. yani uzayan filiz kismi kök mu dal mi anlayamadim. ne dersiniz.linkte fotoğraf da ekledim meyve çekirdekleri çimlendirme

güngöry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2017, 10:11   #177
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 Mesajı Göster
[attach]Eklenti 547482[/attach]

köklenme oldumu keşke sonucuda yazsaydınız.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 09:30   #178
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Hunnap edinebilecegimiz bir arkadas veya onereceginz bir fidan satis sitesi varmidir.
Ayrica saksida yetistirebilirmiz

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 09:10   #179
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Amasya yöresinde yetişrimi acaba.Buralarda hiç görmedim.

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2017, 10:04   #180
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Hunnap edinebilecegimiz bir arkadas veya onereceginz bir fidan satis sitesi varmidir.
Ayrica saksida yetistirebilirmiz
Ben balkonda saksıda yetiştiriyorum, geçen sene epey meyve tutmuştu ama biraz acemiliğimize geldi. Bu sene yine epey meyve tuttu. Fidesini kuzenim vermişti köyden, tavsiye edilebilecek bir satıcı bilmiyorum maalesef.

muratcolak beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024