agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler
  • 4 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 1 Gönderen mutter
  • 5 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 3 Gönderen gultar
  • 1 Gönderen Sûz-i Dilârâ
  • 2 Gönderen mutter
  • 2 Gönderen dryad
  • 1 Gönderen Gül-bahar
  • 1 Gönderen Sûz-i Dilârâ

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2012, 06:16   #1
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Plumeria Çimlendirme

Plumeria tohumu çimlendirme konusunu forumda araştırdım ancak çimlendirme ve bitkinin kendisi aynı başlıkta konuşuluyor. Ben de plumeria çimlendirme konusunun ayrı bir başlıkta konuşulması gerektiği daha sağlıklı olur düşüncesiyle bu başlığı açmak istedim. Yanlış yaptıysam lütfen düzeltin.
Not: Çimlendirme konusuyla ilgili diğer başlıkta konuşulanlar buraya taşınmak istenirse mesaj numaralarını iletme konusunda yardımcı olabilirim.

Sayın drhegeli'den aldığım plumeria tohumlarım 3 Nisan'da ekildiler. Bugün ayın 18'i, 15 gün sonra, "coral orange" dedikleri tür kendini göstermeye başladı. Diğerlerinde ses yok. 4 çeşit tohum almıştım: "Three king, coral orange, violet, singapur white".

Eklenen Resimler

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 03-05-2012 saat 19:23
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 06:25   #2
Ağaçsever

mutter's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2012
Güzel bir başlık olmuş. Çimlendirirken nelere dikkat ediliyor, ideal çimlendirme koşulları neler gibi sorulara da yanıt bulabiliriz umarım bu başlıkta.

GÜLSEN_ beğendi.
mutter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 09:40   #3
Ağaçsever

yssahin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-12-2011
Sayın Sûz-i Dilârâ, sizin toprak karışımınız hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?

yssahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 09:49   #4
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Torf ve perlit karışımı başka bir şey kullanmadım. Bir de pet bardaklara diatomite ektim ama onlar henüz çimlenmedi.

Sabah güneşi alan pencere önünde duruyorlar, güneş toprağını kurutmasın diye güneş dönene kadar ara ara nemlendiriyorum.

Eski 20-04-2012, 13:20   #5
Ağaçsever

mutter's Avatar

Tohumu ekmeden önce suda bekletmek filan gerekiyor mu?

Eski 20-04-2012, 16:25   #6
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Hayır öyle bir işlem yapılmıyor.

Eski 02-05-2012, 13:57   #7
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Ben mart başında 8-10 tane plumeria ve adenium tohumunu toprağa dikmiştim sadece 3 tane plumeria çıkmıştı. Nisanda da diadomit(kedi kumu) içine yine 8 tane falan adenium ve plumeria dikmişdim. Diadomitte tüm tohumlar çimlendi diyebilirim daha çok minikler çatlamalar görünüyor büyürlerse resimlerim. Diadomiti çift kap yöntemi ile uygulayın(altta sulu kap içinde diadomitli kapşeklinde). Belki güneşden belki diadomitten ama bilemiyorum. Ama bence diadomit bayağı işe yarıyor deneyin derim. Forumda aratın diadomitle ilgili bilgi var.

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 19:07   #8
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çimlenen "coral orange" türünde son durum.

Diğeri de "violet" denilen tür ve tohum kapsülü yeni şişmeye başlamış, yakında başını uzatır.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2012, 19:12   #9
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
Ben mart başında 8-10 tane plumeria ve adenium tohumunu toprağa dikmiştim sadece 3 tane plumeria çıkmıştı. Nisanda da diadomit(kedi kumu) içine yine 8 tane falan adenium ve plumeria dikmişdim. Diadomitte tüm tohumlar çimlendi diyebilirim daha çok minikler çatlamalar görünüyor büyürlerse resimlerim. Diadomiti çift kap yöntemi ile uygulayın(altta sulu kap içinde diadomitli kapşeklinde). Belki güneşden belki diadomitten ama bilemiyorum. Ama bence diadomit bayağı işe yarıyor deneyin derim. Forumda aratın diadomitle ilgili bilgi var.
Diatomiti ilk defa denedim ama başarılı olamadım. Tohumlar çürümedi ama çimlenmediler de. Ben de tekrar torfa geçirdim tohumları.

Eski 03-05-2012, 20:25   #10
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Plumeria tohumlarını diatomitte çimlendirdim. Yaklaşık 20 günde. Umarım toprağa geçirirken sorun yaşamam.

Eklenen Resimler

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 07:33   #11
Ağaçsever

mutter's Avatar

Sevgili arkadaşlar,
Ben drhegeliden plumeria tohumları almıştım ama nasıl ekeceğimden hala emin olmadığım için bekletiyorum. Sayın Sûz-i Dilârâ'nın resminde gördüğüm kadarıyla sadece dibini toprağa batırıyoruz diğer kuru yaprak gibi kısım yukarıda kalacak, öye mi? Dik pozisyonda olacak, değil mi? Biraz acemiyim yardımlarınız beni mutlu edecek.

Eski 04-05-2012, 08:16   #12
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sayın mutter, aynen öyle çekirdek kısmını toprağa batırın, kuru yaprak kısmı toprak yüzeyinde kalsın. Toprağa dik olarak batırılacak.

Çimleneceği zaman önce yukarı doğru bir sap uzanıyor, yapraklar daha sonra kabuğu ayırıp çıkıyorlar. Birinci mesajdaki fotoğraflar gibi.

Ayrıca tohum ekimlerini bu sıralarda yapsanız iyi olur, mevsimi geçirmeyin sonra tohum da bayatlayabiliyor.

Revnak beğendi.
Eski 04-05-2012, 12:06   #13
Ağaçsever

mutter's Avatar

Teşekkür ederim. İyi ki tam anlamadan bu işe girişmemişim. Yoksa tohumları yatay konumda ve tamamen gömerdim. Son olarak gömdüğümüz kısmı ne kadar derinliğe gömüyoruz? Yüzeyde gibi duruyor.

Eski 04-05-2012, 12:10   #14
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Çekirdek kısmı tamamen toprağa gömülecek, kuru yaprak gibi olan kısmı sınır yapın. Yani kuru yaprak başladığı anda artık gömmeyin.

8. mesajın ikinci fotosundaki işaretli tohumda artık çimlenme başladığı için tohum zarfını yukarı doğru ittirmiş. Sanırım bu da yüzeyde gibi görünmesine sebep olmuş.

Eski 04-05-2012, 12:49   #15
Ağaçsever

mutter's Avatar

Çok sağolun. İşten eve gider gitmez ekeceğim. İyi ki varsınız, bu forumu çok seviyorum.

GÜLSEN_ ve Revnak beğendi.
Eski 13-05-2012, 15:22   #16
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Bütün sorularım yanıtlanmış, sağ olunuz var olunuz=)

Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 08:19   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Benim plumeria tohumlarımdan biri çimlenmiş. Darısı diğerlerinin başına ben bir gün ılık suda bekletip kare kapaklı saklama kabına ektim. Her akşam havalandırıp fısfısla suladım. Bu serin İstanbul günlerinde açık balkonda çimlendiler.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 16:48   #18
Ağaç Dostu

Gül-bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Sn drhegeliden gelen tohumları yukarda Sûz-i Dilârâ' nın tarifine göre dikine, diatomit içeren pet bardaklara 7 gün önce diktim. Bugün 2 tanesi şapkalarını çıkardı. Her gün fısfıslandılar,steçle örtülerek güneşe tutuldular. Digerlerini de bekliyorum.

Gül-bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 17:48   #19
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

"Plumeria"larımın son durumları.

Plumeria

selis beğendi.
Eski 11-06-2015, 13:48   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
[QUOTE=papatya73;957869]Ben mart başında 8-10 tane plumeria ve adenium tohumunu toprağa dikmiştim sadece 3 tane plumeria çıkmıştı. Nisanda da diadomit(kedi kumu) içine yine 8 tane falan adenium ve plumeria dikmişdim. Diadomitte tüm tohumlar çimlendi diyebilirim daha çok minikler çatlamalar görünüyor büyürlerse resimlerim. Diadomiti çift kap yöntemi ile uygulayın(altta sulu kap içinde diadomitli kapşeklinde). Belki güneşden belki diadomitten ama bilemiyorum. Ama bence diadomit bayağı işe yarıyor deneyin derim. Forumda aratın diadomitle ilgili bilgi var.[/QUOT

Diadomit derken, sadece diadomit mi? Başka hiç bir şey kullanmadiniz mi?

hepvehic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024