agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2009, 12:35   #31
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Musa basjoo var birde.. Bu tip muz tohumlarının çimlenmesi için gece ve gündüz sıcaklığının en az 10 derece farklı olması gerekiyor diye biliyorum.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 22:10   #32
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Diğer iki tür hangileri?
Musa balbisiana ,Musa basjoo ve Musa sikkimensis..Bunlar suana kadar bilinen soguga en dayanikli 3 tür.Ayrica Musa balbisiana muzlarin atasidir.Musa acuminata ile caprazlama sonucu bugünkü satilan muzlarin agaclari ortaya cikmistir.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 22:27   #33
Ağaç Dostu

halil33's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2009
Bir gelisim olur ise seve seve paylasirim. Sayin bari haklisiniz,dediginizi bende bir yerden okumustum.Ama zaten sabit bir sicaklik saglama imkanim yok.Saksi sobali odada duruyor.Gün boyu 25 C civarinda geceleri ise 15 16 C lerde.

halil33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2010, 15:55   #34
Ağaç Dostu

venus_trap's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Merhabalar bu fomu okudum ve bende diğer bitkilerinde yaptığı etki oldu yetiştirme duygusu tohumları nereden **** kimden temin edebileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim . Teşekkürler

venus_trap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 20:15   #35
Ağaçsever

Lal08's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2009
daha once konusu gectigi icin paylasmak isterim, dunyadaki soguga en dayinikli muz: musa basjoo.
kisin dibine malc kondugunda -30 derecelere kadar dayanabiliyo! normalde ise -20 dereceleri problemsiz geciriyo. ancak bu muzun yenebilen meyvesi yok! yani sadece sus bitkisi.

su konuya aciklik getirmek lazim, muz ailesi buyuk bi aile ama hepsinin meyvesi yenilebilir diil. musa basjoo'da en dayanikli olmasina ragmen soguga, sadece kucuk cekirdek seklinde meyveleri var. yenilen seylerde diil bunlar.

dunyada soguga en dayanikli ve "yenebilen" meyvesi olan muz ise: musa blue java (ice cream banana), ayrica tadi en guzel muzlardan biri olarak kabul ediliyo ve dibine malc kondugunda -12 hatta -15 derecelere kadar dayanabiliyo.
ilgili bilgi:
http://www.bananas.org/wiki/Musa_Ice...28Blue_Java%29

herkese selamlar...

nur.erdoann beğendi.

Düzenleyen Lal08 : 17-09-2010 saat 23:19 Neden: ek bilgi
Lal08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 00:50   #36
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lal08 Mesajı Göster
daha once konusu gectigi icin paylasmak isterim, dunyadaki soguga en dayinikli muz: musa basjoo.
kisin dibine malc kondugunda -30 derecelere kadar dayanabiliyo! normalde ise -20 dereceleri problemsiz geciriyo. ancak bu muzun yenebilen meyvesi yok! yani sadece sus bitkisi.

su konuya aciklik getirmek lazim, muz ailesi buyuk bi aile ama hepsinin meyvesi yenilebilir diil. musa basjoo'da en dayanikli olmasina ragmen soguga, sadece kucuk cekirdek seklinde meyveleri var. yenilen seylerde diil bunlar.

dunyada soguga en dayanikli ve "yenebilen" meyvesi olan muz ise: musa blue java (ice cream banana), ayrica tadi en guzel muzlardan biri olarak kabul ediliyo ve dibine malc kondugunda -12 hatta -15 derecelere kadar dayanabiliyo.
ilgili bilgi:
http://www.bananas.org/wiki/Musa_Ice...28Blue_Java%29

herkese selamlar...
açıklayıcı bilgi için teşekkürler

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2011, 16:34   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Musa blue java kök yönünden soğuğa dayanıklı olabilir ama meyve yönünden değildir, kısaca soğuk havada meyve verebilmesi zor kaldı ki musa bajoonun hemen altında soğuğa dayanılı istanbul'da bile yetişebileceğini tahmin ettiğim bir muz türü var,birileri tabii bunu bir yol bulup türkiyeye getirebilirse keşke getirse adı: Musa california gold.california'ya ya,teksasa ekilen dwarf ornioco türünün evrim geçirmiş bir versiyonudur. öyleki fransada birkişi bunu yetiştirip meyve aldığını iddia ediyor.
Buyrun daves garden'a da bakın -6 derecelik soğuklara göğüs gerip ardından yapraklarını dökmesine karşın meyve verdiği söyleniyor. kültür türü olduğu için tohumu yok kökünü veya rizomlarını elde etmek lazım aynen musa blue java gibi.üstüne üstelik yıldan yıla soğuğa karşın veriminin arttığı söyleniyor. kim bu türü türkiye'ye getirtmeyi becerebilir.
http://www.bananas.org/wiki/Musa_California_Gold
http://www.greenhousebusiness.com/bananaplants.html
http://davesgarden.com/guides/pf/go/196000/

Düzenleyen cagatayc78 : 15-04-2011 saat 22:28
cagatayc78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 18:34   #38
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
4 sene falan önceydi sanırım bu muz ağacı muz verdi ama karıncalar bastı hep...kimseye inandıramadık karadenizde muz olurmu diye..

Eklenen Resimler

Milla ve arazsaltuk beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 17:09   #39
Ağaçsever

benares's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Merhaba arkadaşlar, Musa sikkimensis tohumlarını 6 ay önce ektim ama çıkmadılar.çimlendirme konusunda ki tüm talimatlarada uydum ama çıkmadılar.tohumları kontrol ettim, tohumlarda çürümede yok öylece duruyorlar.

benares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 10:44   #40
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
karadeniz muzu

10 sene sonra yine batı karadeniz yine muz.. yalnız malesef bu seferde kurudular. demek neymiş sıcak olmadan muz olmuyormuş.. güneş güneş güneş....

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024