agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2010, 19:56   #1
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Çiçek tohumları ekim tablosu

Geçen sene çiçek tohumlarına merak sardığım için beğendiğim tohumları almıştım. Miktar çok olunca ekim zamanlarını, isteklerini, ekilecek yerleri akılda tutmam da zor olduğundan kendime basit bir tablo yapıp daha sonra hakkında bilgi bulduğum çiçek tohumlarını da bu tabloya eklemiştim.

Bilgilerin çoğunu tohum paketlerinin üzerinden yazdım. Bazılarında bilgiler eksik, bazılarında yanlış, bazılarında da verilen zaman ve koşullar yaşadığım bölgeye göre değil.

Tabloyu sizinle paylaşmak, deneyimlerimizle daha doğru ve kullanışlı hale getirmek istiyorum. Bu konuda yorumlar geldikçe gereken yerlerde tablodaki bilgiler de güncelleşebilir. Tablonun ve sayfanın kullanımı konusunda değişik önerilerinizi beklerim.

Renk ve boylarını bilmek istediğim için tabloya ilave etmiştim, iptal edilebilir veya diğer alternatifler ilave edilebilir.

Şartlar İstanbul içindir, farklı bölge/şehirler için de aynı tablo kopyalanıp düzeltilebilir.

Tablo ticari üretim metodlarına göre hazırlanmamıştır.
NOT: BAŞLIKLARI TIKLADIĞINIZDA, İSTEDİĞİNİZ BAŞLIK İÇERİĞİ HARF SIRASI İLE VERİLİYOR.
ÇİÇEK ADI LATİNCE/DİĞER ADI EKİM ZAMANI IŞIK AÇIKLAMA ÖMÜR RENK BOY cm
Acem lalesi Eschscholzia Californica mart, nisan  
Acı bakla lupin mart fideler yaz sonu gerçek yerine dikilir çok yıllık 120
Akşam sefasıMirabilis Jalapa   güneş yıllık 80
Alman papatyasımatricaria recutita mart-eylülgüneş yıllık 15
Ankara çiçeği, yer açelyasıgodetia mart yarı gölge çiçeklenme 15 haziran-15 temmuz yıllık pembe 40
Aster/ponponaster mart güneş 25
Aster/ponpon aster nisan güneş 50
AslanağzıAntirrhinum Majus ağustos-eylül güneş şaşırtma yapmaya gerek yok  
AteşSalvia Splendens şubat güneş yıllık kırmızı
Aynısafa souci mart yıllık turuncu 45
Bellis- karışık kasımpatıbellis   gölge   iki yıllık beyaz -pembe 15
Beyaz ebegümeci şubat güneş çiçeklenme 15 haziran-7 temmuz yıllık beyaz 70
Bodur kolyozcoleus şubat gölge   bordo 30
Bodur kraliçe papatya mart yarı gölge yıllık   25
Bodur mavi çan şubat güneş-yarı gölge kaya bahçeleri, kireçli toprak çok yıllık mavi 60
Buz çiçeği mesembryanthemum şubat güneş   pembe 15
Cezayir menekşesi pervenche madagaskar variee ocak güneş-gölge çok yıllık beyaz- pembe 30
Mavi çan sarmaşığı Cobee Bleue Grimpante kapalı yerde mart, dışarıda mayıs yarı gölge kökler hassas, şaşırtma sevmiyor ılıman bölgelerde çok yıllık mavi300-400
Çörekotu nigelle damas variee mart güneş doğrudan bahçeye ekilir, çiçeklenme haziran sonu çok yıllık   40
Gayret gaillardia şubat güneş çok yıllık   60
Gece sefası   mart   mor 400
GerberaGerbera Jamesonii tohumlar alınır alınmaz en geç üç ay içinde ekilmeligüneşçiçeklenme ilkbahar-yazçok yıllık 50-60
Gülhatmi mart güneş fideler yaz sonu gerçek yerine 250
Gündüz sefası nisan güneş haziranda çiçekli yıllık   35
Güneştopu   mart   sarı 40
Hercai menekşe ağustos-eylülaydınlık-doğrudan güneş sevmezekim aralıkta yerine dikilir, çiçeklenme aralık, mayıs, serin havayı sever   
Hezeran dwarf hyacinth   yarı gölge dayanıklı yıllık mor 50
Hint yağı mart, nisan   yıllık bordo  
Horoz ibiği     yıllık bordo  
İpek   mart güneş   yıllık pembe 15
Kadife Marigold   güneş   yıllık sarı-turuncu  
Karagözlü suzan thunbergia alata şubat güneş   sarı 150
Karagözlü suzan beyazthunbergia alata şubat güneş yarı dayanlıklı ılıman bölgelerde çok yıllık beyaz 120
Karışık renk haseki küpesi   mart yarı gölge çok yıllık   
Kına   gölge   yıllık pembe
Kırmızı alisyum alisyum maritimum ilkbahar/yaz başı güneş   çok yıllık kırmızı 15
Klarkiya pembe düğün çiçeğiclarkia speciosa ekim güneş-yarı gölge ekim ayı serada, çiçeklenme haziranda başlar çok yıllık pembe 45
Kozmoz cosmos/ bipinnatus şubat güneş haziran sonu çiçeklenme başlar yıllık karışık 60-100
Küstüm çiçeği Mimosa Pudica şubat - nisan  
Latin nasturtium majus mart-mayıs güneş haziran sonu çiçeklenme başlar ılıman bölgelerde çok yıllık turuncu 30
Mavi keten mart güneş kumlu toprak   mavi 40
Moonflower Ipomoea Alba şubat - mayıs güneş  
Mısır tarlası-karışık  ekim-şubat güneş papatya,lychins,agrostemma milas(mısır çiçeği) yıllık 15-60
Nazende-kokulu bezelye  ekim veya mart güneş çiçeklenme haziranda , ekim ayı serada ekilir yılllık   30
Orman menekşesi    yarı gölge   mor  
Pembe ebegümeci   şubat güneş çiçeklenme 15 haziran-7 temmuz yıllık pembe 60
PerenneafyonPerenne nisan güneş doğrudan bahçeye ??   100
Peri DeğneğiFairy Wands mart, nisan, mayıs    
Sabah sefası   nisan güneş çiçeklenme temmuz ortası başlar    300
Selluka vigna caracalla mart- mayıs arası tam güneş sarılıcı, tırmanıcıçok yıllık, dona karşı korunmalı krem, lila, pembe -
Süvari mahmuzu hazeran   donlardan sonra güneş-yarı gölge doğrudan bahçeye ekilir yıllık 120
Şebboy Cheiranthus-cheirii Şubat-Mayıs Yarı gölge çiçeklenme nisan-ekim Ilıman bölgede 2 yıllık, sıcak bölgede çok yıllık Karışık 25-70
İri papatyaMarguerite Blanche   temmuz-ekim beyaz 75
Karanfil oeille chabaud şubat-mayıs güneş çiçeklenme mart-ekim, ekimden 52 hafta sonra çiçeklenir çok yıllık karışık 50
Taşkıran   mart güneş   çok yıllık  
Uyuzotu   mart güneş yıllık 75-90
Vapur dumanı Ageratum şubat-mayıs güneş çiçeklenme 16. haftada, 15 temmuzdan donlara kadar çiçek mavi15-30 cm
Yaz çiçeği karışım   mart güneş doğrudan bahçeye ekilir  
Yaz asteri  mart güneş çiçeklenme temmuz ortası-...   60
Yıldız çadırıIpomoea quamoclit nisan güneş çiçeklenme temmuz ortası-... yıllık kırmızı  
Yüksükotu   haziran güneş fideler yaz sonu gerçek yerine dikilir iki yıllık/çok yıllık pembe 150
Zinnia, kirli hanım   nisan güneş martta kapalı yerde çimendirilebilir, çiçeklenme 15 haziran-... yıllık sarı 60

Düzenleyen Kiraz : 08-04-2011 saat 09:17 Neden: güncelleme
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 20:08   #2
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bu tablonun en sevdiğim özelliği, başlıklara tıklanınca isteğe göre sıralama yapılabilmesi. Örneğin gölge bir alana dikilecek çiçek seçerken "ışık" başlığına tıklayınca, bu kolondaki yazılanlar grup halinde görülüyor ve tüm gölge çiçekleri bir arada görülebiliyor.

ciroz beğendi.
Eski 04-02-2010, 20:29   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Listeniz çok guzel . Hercai temmuz sonu veya agustosta , şebboy , alman papatyası , karagoz ,husnu yusuf vs yaz sezonu açan çiçekler mart tan itibaren , çimlenip nisan ve mayısta yerlerine dikmek lazım diye duşunuyorum . Selamlar .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 20:36   #4
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Çok güzel olmuş. Ben 24 Ocak'ta bir paket zinnia tohumunu saksıya dikerek evde geliştirip bahçeye almak istedim. Bir hafta içinde 5 cm boylandılar. Şimdi ne yaparım diye düşünüyorum. Yeni başlayan ve meraklılar için böyle tablolara çok ihtiyaç var. Elinize sağlık.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 21:05   #5
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın Kiraz çok yararlı bir tablo hazırlamışsınız, ellerinize sağlık. Yalnız aklıma takıldı, gündüz sefası ile sabah sefası farklı bitkiler mi?

Bir de, yıldız çadırı bir sabah sefası (ipomea) cinsidir. Bu nedenle de sabah sefaları ile aynı özelliklere sahip olması kuvvetle muhtemel.

Tekrar elinize sağlık.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2010, 21:47   #6
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Malbman, gündüz sefası bodur (35-40 cm ) bir bitki, sabah sefası 4-5 m uzayabilen bir sarmaşık. Bu sene her ikisini de ekmiştim.

Gündüz sefası 3. fotoğraf

Yıldız çadırı içi aynı şeyi düşünüyorum, tabloya işleyeceğim, farklı yorumu olanlar bildirebilirler.

Sn. Kumyaka, yazdığınız çiçeklere bakacağım ama emin olmadığım noktalar var; benim ektiğim şebboy (belki türüne göre değişiyordur) ve hüsnüyusuf baharda açıyor ve iki senelik olduğu için ilk yıl çiçek açmıyor. Bu tür bitkilerde genelde eylül-ekim ayında şaşırtma tavsiye ediliyor.

Sn. K_donmez, hepimiz paylaşırsak, hepimiz yararlanırız

NOT: Daha önce de belirttiğim gibi yukarıdaki bilgilerin çoğunu tohum paketlerinden, bir kısmını yazılı kaynaklardan aldım. Bazı bitkilerde bölgemizde gözlemlediğim çiçek açma sürelerini yazdım. Paketlerdeki yanlış ya da eksik bilgilerin hepimiz farkındayız, bu durumda tabloda da düzeltilecek çok şey olmalı.

Eski 05-02-2010, 22:10   #7
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Kiraz, gündüz sefanız da "Dwarf Morning glory" adı verilen bir sabah sefası (ipomea/morning glory) cinsi. Onu da diğerleri ile birlikte düşünebiliriz sanırım.

Elinize sağlık.

Eski 05-02-2010, 23:32   #8
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Malbman gündüz sefasının ekim tarihini değiştirdim (sabah sefası gibi nisan yazdım, ben de mart ayından sonra ekmiştim). Çiçeklenme zamanlarını değiştirmiyorum çünkü tablodaki gibi gerçekleşiyor. Sabah sefasının tek yıllık olup olmadığına emin değilim, seneler önce bir saksımda vardı, her bahar yeniden yeşerirdi.

Eski 05-02-2010, 23:48   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Kiraz sabah sefası soğuk bölgelerde tek yıllık, sıcak bölgelerde ise çok yıllık bir bitki.
Örneğin bizim sokakta 16 yıldır aynı şekilde duran bir sabah sefası var. Bahar geldi mi bütün bahçeyi sarıyor.

umutyolcusu beğendi.
Eski 06-02-2010, 17:37   #10
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sanırım sabah sefasının ömrü iklim dışında cinsine göre de değişiyor. Mor açanlar çok yıllık, açık mavi büyük çiçekliler tek yıllık olabilir.

Eski 07-02-2010, 07:32   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Kiraz ne güzel bir başlık açmışsın ellerine sağlık.
Bu başlık bana da bir şey hatırlattı: Bahçemde olan bütün bitkilerimin bir dökümünü yapıp, isteklerini ve açma durumlarını belirten bir liste hazırlamak.
İşim bayağı uzun sürecek ama, değer.
Teşekkürler.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 10:33   #12
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sevgili Kiraz;
Çok büyük bir ihtiyacı farkedip, çok da gerekli bir başlık açmıssınız. Artık baharda sık sık gezineceğim bir sayfa ortaya çıktı.
Hani bazı kitaplar için, ''insanın elinin altında olması gereken'' denilir ya!..Bu sayfa benim için işte öyle birşey oldu.
Sağolun, varolun. Aklınızla bin yaşayın!

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 13:53   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Kiraz,emeğinize sağlık.Kutluyorum sizi.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 13:58   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili Kiraz ne güzel bir başlık açmışsın ellerine sağlık.
Bu başlık bana da bir şey hatırlattı: Bahçemde olan bütün bitkilerimin bir dökümünü yapıp, isteklerini ve açma durumlarını belirten bir liste hazırlamak.
İşim bayağı uzun sürecek ama, değer.
Teşekkürler.
Sayın Güler,şimdiden kolay gelsin.Bugüne kadar yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatıdır.Sizden çok şey öğrendik.Allah kolaylık versin.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 15:21   #15
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sevgili Kiraz, emeklerinize sağlık. Ben ve benim gibi bu konuda çok fazla tecrübesi olmayan ve bişeyler yapmaya çabalayanların yaralanabileceği çok güzel bir yardımcı hazırlamışsınız.
Bu sene ekmeyi planladığım tohumların çoğunun ekim zamanlarını kolayca sayenizde öğrenebildim. Siz ve sizler gibi gönüllü tüm doğa ve bitki dostlarının yüreklerine ve emeklerine sağlık.

nikomedia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 16:17   #16
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tabloda benim emeğim, hepimizinkinin yanında hiç kalacak. Şimdiden bir sürü çiçek eklendi bile.

Geçen sene elimdeki tohumların ekim zamanlarını unutmamak için için aylara göre paketleri ayırmıştım ama her elime alışta tekrar karışmasından bıkmıştım. Gerçek yerlerine dikeceğim zaman güneş, renk, boy faktörlerini de bilmek istediğimden tabloyu oluşturmuştum.

Tablo zamanla çok büyüyebilir, bu nedenle bir süre sonra harfe ya da başka bir başlığa göre bir kaç tabloya bölebiliriz.

Sn. Sakagün, tablonuzdaki gibi yabancı isimlerini ben de vakit buldukça ilave edeceğim, daha kullanışlı olacak.

Düzenleyen Kiraz : 18-02-2010 saat 18:30
Eski 07-02-2010, 16:23   #17
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Güler hanım, siz de işinizi daha kısaltmak için ayrı liste tutmayın isterseniz, çiçekleri izledikçe tabloya işleyebilirsiniz (İstanbul dışı olunca yer belirtmemiz gerekecek).

Eski 07-02-2010, 16:44   #18
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Tabloya bendekileri ekleyerek düzenledim.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 16:49   #19
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn.kiraz., Güzel bir çalışma yapmışsınız ancak; Hercai menekşe, ile ilgili bilgiler yanlış.
1. Hercai menekşe çelikten çoğaltılamaz,
2. Tohumları genellikle Ağustos-Eylül ekilir, fideleri Ekim-Aralık da dikilir. Çiçeklenme Aralık-Mayıs arasında olur.

Sn. Kumyaka da değinmiş konuya.

Diğer yandan "Alman papatyası" dediğiniz acaba Gerbera mıdır? Gerbera dan bahsediyorsanız bunun tohumları alınır alınmaz 3 ay içinde ekilmelidir. Çimlenme kabiliyetini 3 ay içinde yitirir. Tohumları da her zaman ekilebilir.

Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2010, 20:32   #20
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Kgursan, bilgiler için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz iki bitkiyi, Sn. Kumyaka'nın mesajından sonra ilave etmiştim. Hercai menekşe ile ilgili bulduğum kaynağı tekrar bulamadım, tohumdan üretmek zor olduğu için çelikten üretmeden (aslında çelik de değil, kökten ayırma daha uygun) bahsediyordu. Belki aynı başlık altında menekşenin diğer türlerini de anlatıyordu. Tabloyu, verdiğiniz bilgiye göre düzeltiyorum.

Alman papatyası, gerbera değil, hakiki alman papatyası olarak geçiyor. Latince isimleri de eklediğimizde bu tür karışıklıklar olmaz.

Bu durumda gerberayı da bir ara ilave edeceğim ya da siz tablodaki başlıklara göre bilgileri kısaca verebilirseniz, bu bilgileri de ekleyebilirim.

Sn. Sakagun, elinize sağlık.

Düzenleyen Kiraz : 08-02-2010 saat 08:27
Eski 18-02-2010, 18:25   #21
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tablonun yeni eklenen bilgilerle güncelleşmesi

Tablonun yeni eklenen bilgilerle güncelleşmesi konusunda Sn. Malina ile görüştüm.
Tabloyu ilk mesajda bırakabileceğiz, eklemeler ve değişiklik talepleri, devam eden mesajlarda yazılabilir. Değişiklikleri moderatörler ilk mesajdaki tabloya yapabilirmiş.

Bu durumda son eklediğim tabloyu silip ilk sayfaya yapıştırıyorum.

Eski 18-02-2010, 18:40   #22
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Sakagün, sizin güncellediğiniz tablo da ilk mesaja kaydedilmiş oldu. Bu durumda dilerseniz 14 no.lu mesajdaki tabloyu silip, eklemek istediğiniz değişiklikleri mesaja düz yazı olarak ilave edebilirsiniz.

Eski 18-02-2010, 19:56   #23
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Sakagun'un mesajını sildim.

Yazarken ilk tabloya eklemek kolay olsun diye aşağıdaki gibi yazar mısınız? Kiraz yazınızı kopyalayıp, ilk mesaja kolayca ekleyebilir.

ÇİÇEK ADI | LATİNCE ADI | EKİM ZAMANI| IŞIK | AÇIKLAMA | ÖMÜR | RENK | BOY cm
| | | | | | |

Ayrıntılı bilgi için :
Tablo (table) kullanımı (yazılarınızı hizalı yazmanız gerekirse)

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 19:59   #24
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Bu listeyi doğru olarak tamamlayınca, veritabanına gireriz

www.agaclar.org

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2010, 12:40   #25
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tohum ekim ve zamanları hakkında özet bilgi buldum:

"Birinci metod:

Tohumlar 15-18 c. sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde ekilir.
Saksı veya en az 5 cm. derinlikte tepsilere hazır torfla doldurulur.Tohumlar serpilir.İri tohumların üstü hafifçe örtülür.Toz gibi ince olanlar ise örtülmez,hafifçe bastırılır.Püskürteçle sulanır.Üzerine bir cam kapatılır.Kahverengi bir kağıt konur.Cam her gün çevrilir.Tohumlar çimlenince önce kağıt,bir kaç gün sonra da cam kaldırılır.Fideler gerçek yaprakları çıktıktan sonra küçük kese veya saksılara şaşırtılır.

İkinci metod:

Tohumlar aynı şekilde saksıya ekilir. Üzerine şeffaf bir naylon torba geçirilir.Ilık ve gölge bir yere konur. Tohumlar çimlenince torba kaldırılır ve saksı aydınlık bir yere konur.Aynı şekilde fidelenir.
Begonya, cam güzeli, ateş çiçeği, petunya,aslanağzı, mine ve buz çiçeği böyle ekilir.

Kadife,kral kızı, horoz ibiği ve kozmos gibi fazla hassas olmayan bazı mevsimlikler nisan ayında dışarıya ekilir.Fideler çıkınca asıl yerlerine şaşırtılır.

Tohumları dışarıda yetiştirme:

Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için mayıs ayı en uygun zamandır.
Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir.Çok ufak tohumlar örtülmez,hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler eylül ayında istenen yerlere fidelenir.

İki yıllık çiçekler: Yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuf,
Ömürlü çiçekler: Haseki küpesi, ezan çiçeği, Acı bakla, ömürlü karanfil ve gülhatmi türleri böyle yetiştirilebilir.

Bütün bunlardan farklı şekilde ekilen tohumlarda vardır. Mesela hercai ve aslanağzı tohumları ağustos sonuna doğru ekilir.Çıkan fideler 4-5 hafta sonra yerlerine şaşırtılır. Aslanağzı olduğu yerde de kalabilir."

BİR YILLIK ÇİÇEKLER
Bir yıllık çiçekler adından da anlaşıldığı gibi ekildiği yıl içerisinde
çiçek açan çiçeklerdir.Yere düşen tohumlar sonraki yıl tekrar aynı
yolla ürerler veya bizler tohumlarını alıp saklarız ve her yıl tekrardan
aynı yere veya başka yere ekeriz. Bu tür çiçekler çok ilgi isteyen çiçeklerdir.

İKİ YILLIK ÇİÇEKLER
İki yıllık çiçekler birinci ekim yılında çiçek açmazlar. Ekildikleri ilk yılı
gelişmek ve güçlenmek için kullanırlar.İkinci yıllarında çiçek açarlar ve
tohum yaparlar. Bu türlerin çoğu çok yıllıktır. Bu durumlarını bilmek
bahçe düzenlemeleri için önemlidir.

ÇOK YILLIK ÇİÇEKLER
Çok yıllık çiçekler uzun ömürlü çiçeklerdir. Toprak, hava, hastalık, yanlış
kazma vb. durumlar olmadıkça varlıklarını sürdürürler. Bu çiçeklerin ekimi
tohumla veya yumrularıyla yapılır. Her yıl tekrar zamanı gelince açtıkları
için çok yılık çiçekler denmiştir.

http://www.ciceksehri.com/cicek-cesitleri-ve-turleri/

YeniBON beğendi.
Eski 28-02-2010, 22:37   #26
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Şubat ayı bitti, 1. mesajdaki tabloya göre, aşağıdaki tohumların ekim zamanı "şubat".

İstanbul iklimi için bazı tohumların dışarıda ekimi için erken değil mi? Örneğin, Karagözlü suzan dışarıya ekilebilir mi (geçen sene içeride çimlendirmiştim)? Gayret çiçeği başlığında da daha geç ekilmesi tavsiye ediliyor. Aşağıdaki çiçeklerin ekim zamanı hakkındaki deneyim ve bilgilerimizi paylaşırsak tablodaki hataları da düzeltebiliriz.

Buz çiçeği ( mesembryanthemum)
Ebegümeci
Bodur koleus
Karagözlü suzan (thunbergia alata)
Ateş (salvia Splendens )
Vapur dumanı ( ageratum)
Gayret (gaillardia )
Bodur mavi çan
Kozmoz (cosmos/ bipinnatus)
Moonflower (Ipomoea Alba)
Küstüm çiçeği

dalya35 beğendi.
Eski 21-03-2010, 10:21   #27
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Önceki senelerdeki başarısızlıklarımdan sonra, bu sene iki yıllık ve çok yıllık çiçek tohumlarını mayıs ayında ekmeye karar verdim. Ekimi daha erken yapıyordum çimlenme ya da gelişmede problem yaşıyordum. Bu çiçekler nasıl olsa bu yaz çiçek vermeyecekler, şimdiden acele etmeyeceğim.

"Tohumları dışarıda yetiştirme:

Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için mayıs ayı en uygun zamandır." mesaj 25'ten alıntı.

Eski 21-03-2010, 11:50   #28
Yeni Üye

salim ünlü's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2010
Sayın kiraz;Sizi tebrik ediyorum. Çok yararlı bir paylaşım.Bizleri sayfa sayfa dolaşmaktan ve dolayısı ile zaman kaybından kurtardınız. Saygılar..

salim ünlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 11:59   #29
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sn. Salim Ünlü, yine de sayfa sayfa dolaşalım, emin olduklarımızda yukarıdaki tabloda var olan hataları düzeltelim, katkılarla daha da iyi olacak

Eski 21-03-2010, 12:12   #30
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Diğer adlar:
Kadife: Marigold
Kozmoz: Cosmos
Yıldız Çadırı: Ipomoea quamoclit
Mavi Çan: Cathedral Bells Scandens Purple, Cobee Bleue Grimpante

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024