agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen sercan1969
  • 1 Gönderen epsody

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-12-2009, 15:57   #1
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Saksı soluncanlarından kurtulmak

Şanslı azınlığa dahil oldum dün...

Sayın Ahmeter'e bir kez daha şükranlarımı belirtmek isterim.

Aslında düşüncem İzmir güzelinin nazını bildiğimden; saksıdaki toprağı, kökleri dağıtmadan olduğu gibi alıp hemen daha büyük bir saksıya geçirmekti.

Ama saksıyı ters çevirip, bitkiyi çıkarırken fırlayan bir solucan acaba kökler arasında gerisi olabilir mi sorusunu getirdi aklıma.

Bunlar ailecek koloni kurmuşlardı saksıya...

Ayrıca beyaz renkli, tesbihböceğine benzeyen ve aile oluşturmaya çalışan bir böcek sürüsü köklere sıkı sıkıya yapışmışlardı...

Hemen köklere nazikçe su tutup, bütün toprağın akmasını sağladım.

Kökler saksıdaki solucan ve tesbihböceği ailesi yüzünden biraz zarar görmüştü ama toparlar diye umuyorum.

Gereken kök budamasını yaptım, çünki saksı altında spiral bir yay oluşturmuştu dar saksıda kökler.

Bir kaba biriktirdiğim yağmur suyuna, birkaç damla çamaşır suyu ve captain adlı antifungusit [mantar] ilacı karıştırıp, kökleri 10 dakika bu suda beklettim.

O arada saksımı çamaşır suyuyla dezenfekte edip, fotoğraflarını aşağıda eklediğim toprakla doldurdum.

Son olarak da aynı captanlı su ile azıcık suladım ve ona gereken desteği verdim.

Umarım yanlış bir şey yapmadım, umarımherşey yolunda gider, nazlı kızım yaşar.

Yaşadığım yerde lodos ve poyraz şu aralar oldukça etkili, o yüzden bahçeye cesaret edip dikemedim.

Hava da olur da eksiye düşer diye saksıda tutmayı düşünüyorum.

Ne dersiniz yanlış bir şey yapmış mıyım?Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 16:04   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

devam

devam

Eklenen Resimler

Eski 25-12-2009, 16:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın berduray, Solucanlar fazlaca nemli yerleri sevdiklerinden ve organik maddelerle beslendiklerinden dolayı sanırım saksıdaki toprak bahçe toprağı ayrıca bitki fazlaca suya maruz kalmış.
Saygı ve sevgiler,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:04   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Topraktaki solucanın bitkiye bir zararı olmaz. Tesbih böceği sorun olur. Yıkamanız bir soruna neden olabilir belki.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 18:12   #5
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Eyvah...mecbur kaldım inanın, sarmal köklerin araları solucan yavruları ve beyaz tesbihböcekleriyle doluydu, silkeleyip hırpalamak istemedim ..

Zaten toprak çok ıslaktı, o topraktan kurtulmanın tek yolu sadece yıkamak gibi geldi...

Çıplak kök resimlerime dikkat edebildiniz mi?Gerçekten sorun vardı, köklerin üst kabukları zararlılar tarafından yer yer kemirilmiş, kabukla kök arasına doluşmuşlardı.

İnşallah şoka girmez, inşallah hayata devam eder.

Eski 25-12-2009, 18:45   #6

memet's Avatar

Sulama suyuna oksijenli su kullanın bir litreye bir kaşık oranında. işe yaramazsa bahara çelik aldığımızda. hallederiz .

Eski 25-12-2009, 18:48   #7
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Hemen uyguluyorum, çok teşekkür ederim.

Eski 25-12-2009, 22:19   #8
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın ahmeter ve sevgili eşine ben de minnettarım. Ve fekat sevgili berduray mesajın beni bu gece uykusuz bırakacak cinsten. Ya benim saksıda da bu haşarat varsa? Ballandıra ballandıra durumu da anlatmışsınız, yetmemiş bir de fotoğraflamışsınız Yarın saksı değişim operasyonu yapacaktım; artık hayatta cesaret edemem. Bir de mutfak masamı tahsis etmiştim zat-ı alilerine
Allam ne yapacağım ben şimdi? Selluka'm, mahlukat ve yılandan korkmayıp solucan ve böcekten baygınlık geçiren ben...İmdat!

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2009, 23:02   #9
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Fobinizi biliyorum ama selluca aşkı size bu fobiyi yendirir...ha gayret...yakınınızda yardım alabileceğiniz kimse yok mu?

Daha önce solucanlardan kurtulmak için, saksıyı bir tatlı kaşığı kadar çamaşır suyu eklediğim yoğurt kovasında birkaç dakika bekletmiştim. Klor kokusu solucanın saksının anında üstüne, toprak yüzeyine çıkmasına neden olmuştu.

Ama sellucanın nazenin bir güzellik olmasından dolayı başına bir hal gelirse...ben mesul olmak istemem açıkçası...

Zaten güç bela bulduk...

Eski 25-12-2009, 23:35   #10
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sevgili berduray,
Yardım alacağım insanlara sürekli bir solucan ve böcek cümlesi kurmaktan hepimiz bıktık
Birkaç gün önceki yoğun yağmurda balkon zemininde solucanlar geziyordu. Bu nasıl bir kabus böyle Onların üzerine spreyli bir temizleyici sıktım. Ekosisteme hayır dedirtecek cinsten hayvanlar bunlar benim için.
Haklısınız, Selluka sayesinde bir cesaret girişeceğim saksıya. Ne de olsa güzel duygularla geldi bana ve artık bana emanet...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 10:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Solucanların nekadar yararlı canlılar olduklarını bilseydiniz.Onlardan bukadar nefret etmezdiniz.

nerminturhan beğendi.
sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 17:08   #12
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Ben de solucanlardan çok korkardım. Sonra farkettim ki bu korku değil tiksintiymiş.. Zamanla onu da yendim. Konuyla alakası yok ama yenilmeyecek bir şey değil deneme yanılma yöntemiyle aşarsınız bu fobiyi de merak etmeyin.. Sonra gelsin topraklar gitsin solucanlar

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 18:26   #13

memet's Avatar

Klorlu su solucanlarla birlikte topraktaki organzimaları da öldürmüştür. Bitkiniz kurtuldu mu bari?

Eski 26-12-2009, 21:30   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Toprağın arısna saygı duyuyorsak onu iyi anlamalıyız.

Arkadaşlar solucan konusunu konuşulduğu yerde, benimde sizlere sunacağım değerli bigilerim olacak.

Daha önceki solucanlarlara ilgli mesajlarımda belirtiğim gibi solucanları saksıdaki yaşamlarının konusunda gerekenler bilinmediğinden gereken sonuç sağlanamıyor, solucanlara günah keçisiymiş gibi yersiz yakıştırmalarla bu canlı üstünde menfi düşüncelerle soruna çare aramaları sonuçsuz kalıyordu.

Arkadaşlar saksıdaki çiçeğin köklerine solucanların verdiği zararı nasıl meydana geldiğini açıklıyacak olursak konuyu daha anlaşılır duruma getiririz, arkadaşlar solucanlar bitki köklerinden beslenmek için, bitkinin köklerinden salgılanan öz suya gelirler, bitki bu öz suyu kullanarak topraktaki besinleri alırlar. Bu öz suya solucanlar bayılırlar vede severek tüketirler

Arkadaşlar bu canlı herhangi bir sebeple bu saksıda doğanın bir kaderiyle bu dar mekanda yaşam tutmuş, bizim hobilerimizin gözdesi çiçek ve bitkilerimizle iç içe yaşarken bitkilerimizin kök salgı enzimlerine musallat olarak, bitkimizin saksı toprağındaki besin alımını sekteye uğratarak adeta bir hırsız gibi davranıp bitkimizin besin alamamasına sebep olarak bitkilerimizin sağlıklarını bozarak bitkimizi kaybetmemize sebeb olmaktadır.

Sonuçta bitki topraktan besin alamadıkları için bitki kökleri kuruyarak işlevini yitirirler. Bizim yapacağımız şey daha önceki mesajımda belirttiğim gibi solucanları bitki köklerindeki salgıya benzer besin erikleri hazırlıyarak solucanlara sunarsak saksıda gereken huzur sağlanmış olur.

Daha önceki mesajımda belirtmiştim onlara nasıl besin eriği hazırlamayı, şimdi burada nasıl sunacağımızı belirteyim bu eriyi saksıya üstünden tatbik edecek olursak bu eriyik tamamen ayrışmadığından toprakta sorun yaratır.

Bizde bu besin eriyini saksı tabağınından sunarsak bu eriyik tabandaki toprak tarafından emilerek saksı dibindeki solucanlara sunulur .

Arkadaşlar toprağa veya saksı toprağına doğrudan organik atık bırakılamaz bu atıklar toprak faunası tarafından işleme sonucunda toprak bitki besleme işlevi bloka olarak işlevini yitirir, bakteriler topraktaki bütün besin eriyiklerini ve oksijeni tüketmiş olurlar.

Batılı bilim adamları toprağın arısı diye tanımışlar. Çevreciler ona 21. yüzyılın çevre savaşçısı ünvanına laik olarak çevremizdeki toksin ve zehirlerden tek kurtarıcımız diyerek, organik tarımın besinlerini solucan gübresinden sağlamanın teknolojilerini kurarken, bizlerin bu canlıyı kabul edememenin sıkıntlılarını içinde olmayı hazmedemiyorum.

Phin beğendi.

Düzenleyen epsody : 06-01-2010 saat 09:42 Neden: harf eksikliği.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2009, 22:40   #15
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Sayın Memet, bitkime bir şey olmamıştı ama bu tüm bitkilere uygulanabilir olduğunu göstermez, altını çizerek aynı şeyi söylüyorum, her bitki böyle bir uygulamadan sapasağlam çıkamayabilir...

Ben solucanları klorla öldürmedim, toprak yüzeyine çıktıkları an onları minik küreğimle alıp bahçeme attım.

Eski 27-12-2009, 19:38   #16
Ağaç Dostu

Solucanlara uygulanan tehcir(sürgün)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Ben solucanları klorla öldürmedim, toprak yüzeyine çıktıkları an onları minik küreğimle alıp bahçeme attım.
Sayın berduray, sizin girişimci ruhunuzu, sizi tanıdığımdan beri hep takdir etmişimdir, hatta ağaçlar net çatısı altında bir bayanla ortak yanlarımızın bulunduğu nadir insanlardansınız.

Sizi ilk kompost başlığında tanımış ve bu konuya katılımlarınızla kompost başlığında iyi paylaşımlar sergilemiş, arkadaşlarla oluşan polemiklere araya girerek konunun işleyişi yönündeki çalımalarınız da, bu başlıkta en mutabık kaldığım arkadaş olarak , fermantasyon başlığında da sergiliyerek, başarılarının yanında bir vefakarlık örneği gösterek başlığa mualif arkadaşlara gösterdiğiniz tavrınızla, sizin kişiliğinize olan hayranlığımdan dolayı hep minnettarlık duydum.

Bu duygularla sizden saksılarınızdaki solucanlarınıza tehcir uygulamadan onları orada bitkilerinizle barışık yaşatmak için fermantasyon başlığındaki edindiğiniz bilgilerinize dayanarak beslemeniz mümkün olamazmı.

Bunu sizden istememin sebebi kendimin saksıda yetiştirilmiş bitkimin olmayışındandır, ilgilerinin devamın bekliyerek uygulamadaki başarılı sonuçlarının takipçisi olarak bu alandaki çalışmalarında başarılar dilerken sevgiyle kalın.

Eski 28-12-2009, 16:21   #17
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Sayın Epsody, teşekkür ederim.

Solucanları en az sizin kadar sevdiğimi, hayranlık beslediğimi biliyorsunuz.

Ben bahçemde solucan görünce mutlu oluyorum, çünki sağlıklı toprak için onlar bize gerekli.

Ama sellucayı nazenin bir güzellik olduğu için riske atamazdım.

Soğan değil ki bu dik çıksın, her zaman edinemeyeceğim, çok nazlı bir güzel o yüzden ona zarar verebileceğini düşündüğüm herşeyi ondan uzaklaştırdım.

Eski 28-12-2009, 19:02   #18
Ağaç Dostu

Arkadaşlar size burada saksılarındaki solucan nüfusunu tespit etmede pratik bir yöntemli açıklamak isterim, herkesin malumudur ama, bu durumu değerlendirerek saksılarındaki solucanlara akılcı bir çözüm getirememektedirler, ne dir bu herkesin malumu olan konu, solucanların yazın toprağın üst kademelerinde görünmeyişleri.

Ama kışın toprağın genelde su tutan çukur bölgelerinde solucanlar yüzeydedirler, sebebi çok açık solucanlar nemli topraklarda yaşarlar ama, suyun bol olduğu yerdede toprağın yüzeyine çıkarlar, sonuçta kendilerini sudan boğulmaktan kurtarırlar.

Size solucan nufusunu saksıda tespit edeceğimiz pratik yöntem burada, saksınızın drenaj deliğini kapatarak saksınızı suyla doldurusanız bitkilerinize zarar yapacak solucanları saksının üstünden toplayabilirsiniz.

Bu solucanların tahliyesini toprağa yapabilirsiniz, ama kimse saksında bir daha solucan olmıyacak garantisine sahip değildir, ama solucanın saksıdaki zararlarından kurtulmak istiyorsak solucanları saksıda besleme başırısını gösterdiğmizde sorun bitecektir.

Nedir bu yöntemin cevabı derseniz saksının altındaki tabağa solucanın sevdiği çürüntülerden sıvı eriyikler den sunmaktır tabii saksının üstünden değil, altına bırakılacak üstündende fazla sulama yapılmıyacak.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024