agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Bağcılık
(https)

Beğeni Düzeni100Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2009, 16:59   #1
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bektaşi Üzüm

Arkadaşlar teneke de olan bektaşi üzümünü bahçeye dikmek istiyorum. Yakıcı yaz güneşi zaralı olur mu? Gölgeli yere mi dikeyim? sabah veya akşam güneşi olarak hangisi daha faydalı olur. Gün boyu gölgeli olsa yaşar mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 18:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Güneş sever.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 09:55   #3
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
arkadaşlar ben bu sene mart ayında 1 ad.fidanı saksıya diktim.saksı numarası 5.gayet güzel bir şekilde tuttu ve 2 dalı varken şimdi 5-6 tane dalı oldu.yarın resimlerini ekleyeceğim.Fazla bir bakım yapmadım ama ahır gübresi koydum ve düzenli olarak suladım.Yarı güneşli bir yere koydum.evimin doğusunda bulunan balkona koydum.öğleden sonraki yakıcı güneşi görmedi.sanırım yakıcı güneşi fazla sevmiyorki güzel gelişti.bu sene meyvesini göremedim ama seneye meyvesini yiyebileceğimi umuyorum.Benimde sormak istediğim bişey var:
Budaması konusunda fazla bilgim yok.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 19:56   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben Nevşehir'deyken Hacıbektaş'a çok gittim ama o zamanlar bektaşi üzümünü bilmiyordum. Var mı yok mu farkına da varmadım. O türbe yönetiminin ve belediyenin bu konuda greken çalışmayı yapması gerekir sembol bitki ve meyvesi olarak.

Eski 07-12-2009, 12:31   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
arkadaşlar ben bu sene mart ayında 1 ad.fidanı saksıya diktim.saksı numarası 5.gayet güzel bir şekilde tuttu ve 2 dalı varken şimdi 5-6 tane dalı oldu.yarın resimlerini ekleyeceğim.Fazla bir bakım yapmadım ama ahır gübresi koydum ve düzenli olarak suladım.Yarı güneşli bir yere koydum.evimin doğusunda bulunan balkona koydum.öğleden sonraki yakıcı güneşi görmedi.sanırım yakıcı güneşi fazla sevmiyorki güzel gelişti.bu sene meyvesini göremedim ama seneye meyvesini yiyebileceğimi umuyorum.Benimde sormak istediğim bişey var:
Budaması konusunda fazla bilgim yok.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Fotoları görebilirmiyiz bektaşi üzümünü bilmiyorum da teşekkür ederim.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 14:48   #7
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Balkonumdaki Bektaşi Üzümü.

Eklenen Resimler

cevizdalı beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 07:00   #8
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Geçen sene Selahattin Hoca'dan almış olduğum 2 kök bektaşi üzümünden bu sene meyva bekliyordum. Her birisinde, 5-6 üzüm olunca hayal kırıklığı yaşadım. Keşke frenk üzümünü tercih etseydim de salkım saçak üzüm görseydim diye hayıflandım. Oysa ki enzimlerden o da faydalanmıştı. Belki, seneye daha çok meyvaya yatarak beni utandırır. (Ben hiç budamadım,baharda bol bol sürgün verdi,belliki tüm gücünü gelişmeye harcadı)

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 21:32   #9
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Ben geçen yıl aldığım bektaşi üzümünü kışın bahçeye dikmiştim. Meyve durumu sizinki gibi. Ben dallarını çevresine daldırma yaptım. Güzün onları saksıya taşıyacağım yarım düzine bektaşi üzümü olacak.

Eski 23-06-2010, 21:37   #10
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Iyi fikir. Ben de, Adaya gittigimde daldirma ile koklendirme calismalarina basliyayim. Gerci, meyva vermedikten sonra koklendirsem ne olur? Yeni surgunleri bile topraga daldirmali....

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 21:46   #11
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bahsettiğiniz bitki asmanın bir cinsi değil mi?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 14:36   #12
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Yaprakları asmaya benzer ama dikenli bir çalıdır.

Eski 02-03-2011, 18:37   #13
Ağaçsever

Beymen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
merhaba..bende 3 adet sipariş verdim birkaç güne gelecekler..nevarki nasıl bir bakım ister fikir sahibi değilim netten araştırayım diyorum diğer bir çok şey gibi bektaşi üzümüne dair detaylı bilgi bulamadım bir sürü sayfa çıkıyor ama çoğu pazarlama reklamı,meyvesinin yararları (örnek bektaşiüzümünün saçbakımı için yararlılığı) **** bitkinin tarihçesini hangi ülkelerde yetiştirldiğini vs. oda hep birbirlerinden alıntı yapılmış bir sürü saçma ve alakasız bilgilendirmeler bu konularda bile sağlıklı çalışma az var onlarda başka sitelerden kopyala yapıştır yapıp bizlere sunmuşlar.... sadece bektaşi üzmü hakkında değil.. daha briçok ekonomi getiri açısndan tutlmayan diğer değişik bitkilerdede öyle.. oysaki dünyada çoğalan nüfüs ve toprağımızı en iyi şekilde değerlendirmek açısından bu alternatif tarım ürünleri üzerine bizm üniversitelerimizin tarımbakanlığımızn vs. çalışmalar yapıp bizleri doyurucu ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirmeleri gerekir.. sağolsunlar burdaki arkadaşlar kendi deneyimlerini paylaşarak bu konularda katkıda bulunuyorlar.. ama bir yere kadar..şimdi deneme amaçlı 3 fidan gelecek eğer benim köyün havası toprağı uyarsa çoğaltmak istersem bakımı hakkında sağlıklı bilgiye ulaşamayacağım..saygılar ..

Beymen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 21:37   #14
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sulama gerekiyor. Çalı bitkisi, daldırma ile çoğaltılıyor.

Muda beğendi.
Eski 04-03-2011, 20:50   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
aralik ayinda arkadasim balkanlardan celik toplamis banada getirdi. demet halinde baglamis,, iki kat gazeteye sarmis,, ve siyah cop torbasi icine koymustu. torbanin agzi acik.Gazeteler islatilmisti. oylesine gunes gormeyen merdiven bosluguna birakmistim,, ocak ayi sonunda cuvali atmak icin actigimda butun celiklerin koklendiklerini gordum,, hemen hepsini kum-toprak karisimina ektim,, bodrumda havalarin duzelmesini bekliyorum,, bugun baktigimda yapraklanmaya basladiklarini gordum,, frenk uzumu, ahudududa var. onlarda ayni demet icindeydi. onlarda koklenmis,,

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 12:44   #16
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Çok iyi sizin fideler hazırmış zaten.

Eski 05-03-2011, 18:25   #17
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
kırmızı bektaşi üzümü fidanı türü (ribes uva-crispa) karadeniz soguk iklimine dayanır mı ?

bektaşi üzümüne önem verilmiyor galiba yeterli kaynak bulamadım hiç.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 18:58   #18
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bektaşi üzümü yenirmi?ticari amaçla satıldığnı hiç görmedim tadı kötümü bigisi olan varmı

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 20:20   #19
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
olgun meyve biraz ekşimsi tada sahipmiş. avrupada çok tüketildiginide söyleniyor.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 21:12   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
benim bahcemde var,, adi ustunde,, uzum gibi tadi var, ben cok seviyorum,, gecen yil tek fide vardi, bu yil sayilarini arttirdim,, bahce kenarlarinin tamamini uzumsulerle dolduracagim,,

kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 10:47   #21
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Köyde külü be kenarında yetiştirdiğim bektaşi üzümlerim

Eklenen Resimler

abk, limon_sever, Muda ve 1 kişi beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 13:13   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Üzümsü sevenlere bir kac bilgi.. Bektasi ve Frenk üzümü ismi ile anilan üzümsülerden dikenli olani Bektasi ismi ile aniliyor. Meyve rengi yesil, sari, kirmizi, olanlar vardir orta boy cekirdekli üzüm boyutundadir, meyve üzerinde dikenimsi tüglü görüntüler olan cok cekirdekli seker orani yüksek cogaltilmasi ve bakimi kolay bitkidir subatta kestiginiz dallari celik yapmaniz yeterlidir topraga sokun yeter. Kendine dölcüdür, ama bahcede birkac cesidin olmasi toz acisindan faydalidir. Hastalik olarak dal uclarinda külleme yapar dolayisi ile her sene yapilacak ince budamadada dal uclari 7-10 cm kesilmelidir . Yapraklarina dadanan testereli arilar ve bitler sayilmaz ise dertsiz bir bitkidir. Kök sistemi yüzeye cok yakin odugundan dibinin karistirilmasi kazilmasi sakincalidir. Her bahar yapilacak kompost ve bir miktar azotlu+potasyumlu gübre destegi saglikli yasamasina yol acar topraktan fazla miktarda potasyum kaldirir. Soguktan korkmaz ama sicak ve rüzgar bitki icin ölümcüldür. Asisi yan asidir boylu olarak yetistirilmesinde fayda toplama kolayligidir topraga degen dallar seneye köklenir, hafif kirecli drenajli topraklardan hoslanir. Budama bu bitkide cok önemlidir, budama yaparken ana dal üzerinde bulunan ara dallardan sira ile 1 uzun 1 kisa dal kalacak sekilde kisa dallar 3-4 göz olacak sekilde budanir seneye dallar yer degistirilir, baharda hafif budama yapilmalidir. Uc alma ve sekil budamasi ile ici acilmali günes görmelidir. Yere degen dallarindan bile köklendiginden daldirmaya ve celige uygun olan bu hercai bitkinin bakimi böyledir. Yanliz tekrar söylüyorum yari gölge serin nemli rüzgari az deniz tuzuna toleransi olmayan yapisi ile bahcelerde gölgeli alanlarda dertsiz yasayacak ve meyve verecek bir bitkidir... Sevenlerine kolay gelsin..

erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 14:18   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Buda benim bektasi uzumu fidem. Birde kirmizisi olan var.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 15:02   #24
Ağaç Dostu

#43 Wie schneide ich Stachelbeerstraeucher - YouTube
bu da budama videosu ..

Eski 01-06-2014, 15:03   #25
Ağaç Dostu

Eski 01-06-2014, 15:04   #26
Ağaç Dostu

Yanlislik icin özür fazladan video kirliligi

Eski 01-06-2014, 15:12   #27
Ağaç Dostu

Bektasi cesitleri: 'Invicta' (sari-yesil) kirmizi 'Remarka', 'Rokula' ve 'Redeva'
Buna ilave bir de iri meyve yapan yesil ve kirmizisi vardir ki her bir meyvesi 1 tl kadar olur bunun bakimi ve budamasi digerleri ile ayni olup sadece ek olarak meyve seyreltilmesi yapilmalidir..

Eski 03-07-2014, 12:10   #28
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Elimdeki tek çeşit kırmızı bektaşi üzümünden birkaç tane koparıp tadına baktım. Tadı çok hoşuma gitti. Değişik aroması ve şeker gibi tadı ile çoğaltmayı deneyeceğim bir çeşit. Tek olumsuz yanı frenk üzümü gibi bol ürün vermemesi. Belki saksıda yetiştirdiğim için meyveyi az veriyordur.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 11:34   #29
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ülkemizde bektaşi üzümüyle ilgili tek detaylı bilgi bu başlıkta sanırım.

yenibay beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 14:02   #30
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetiştirdiğim ve 3 yaşına giren bektaşi üzümü sanırım seneye meyvesini gösterir.

Eklenen Resimler

oz26, Muda ve aydemiraydın beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024