agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2009, 20:54   #1
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2007
Dere mili ile üretim

Merhaba arkadaşlar forumda aradım fakat bulamadım varsa bu konu silinebilir bir yardımcı link verilerek.

Üretim konusunda yardım almak istiyorum bir konuda geçenlerde aklıma birşey takıldı . Viburnum(kartopu),Pitosporum,Hedera(orman sarmaşığı),yasemin,gibi bitkileri çelikle üretirken perlit yerine dere mili kullansak bir yararı ya da zararı olurmu gelişim gösterirmi? elenmiş mil kullanmak yararlımıdır ?hızlandırmak amaçlı arada şerbet versek? gibi sorulara cevap arıyorum cevaplarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar.

Erdinc_ist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2009, 20:51   #2
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Cevap yok sanırım .

Eski 28-09-2009, 21:04   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sabrederseniz, konuyu bilenler okuduğunda ceap verebilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 21:32   #4
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Ben güncel olması için yazdım onu.Öğüt yerine varsa bilginiz paylaşın .Yoksa gereksiz polemik yapmayın.

Eski 30-09-2009, 21:52   #5
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Sn. Erdinc ist,

Perlit bilindiği üzere torf veya coco peat toprağının havalandırılması, nemli kalması ve fazla suyun dışarıya atılması süzülmesi gibi işlevleri bulunmaktadır, illa ki perlit olmadan köklenme, çimlenme olmaz demek yanlış olur, ince dere kumu bu işlevi üstlenecek kadar eş değerdedir, rahatlıkla kullanabilirsiniz, perlit kullanmasanızda olur. Şerbet konusu ise köklendirilme aşamasında uygun olmaz, eğer imkanlar dahilinde ise köklendirme hormonları kullanmanız, belirli bir sıcaklıkta muhafaza etmeniz yeterli olacaktır. Saygılarımla.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 22:02   #6
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdinc_ist Mesajı Göster
Ben güncel olması için yazdım onu.Öğüt yerine varsa bilginiz paylaşın .Yoksa gereksiz polemik yapmayın.
Bence siz biraz kendinize gelmelisiniz. Bu tür hitapları forumda uygun bulmuyoruz.
Kimsenin siz sordunuz diye hemen koşup birşeyler açıklama zorunluluğu yok.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 20:55   #7
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Bu şekilde sitem etmeniz yerli yerince bir davranış olarak görülmemektedir. Forum üyeleri bir dayanışma içerisinde bilgi paylaşımını bildikleri doğrultusunda gönüllü olarak yapmaktadırlar, yani forumda nöbetçi eczane gibi her an aklınıza gelen bir soruna cevap verecek kişi bulamayabilirsiniz. Bu anlamda kimseyi kırmadan, gücendirmeden bilmediğimiz bir konuyu ricaen dile getirirsek daha doğru yol tutmuş oluruz. Ben forumda gezerim yeni konularda arkadaşlarımıza nasıl yardımcı olabilirim diye bildiklerimi aktarmak için çaba sarfederim, o günde konu başlığı bildiğim bir konu olmasından dolayı yardımcı olmak için düşüncelerimi aktarmaya çalıştım.

Eski 04-10-2009, 01:09   #8
Yeni Üye

Erdinc_ist's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
Sn. Erdinc ist,

Perlit bilindiği üzere torf veya coco peat toprağının havalandırılması, nemli kalması ve fazla suyun dışarıya atılması süzülmesi gibi işlevleri bulunmaktadır, illa ki perlit olmadan köklenme, çimlenme olmaz demek yanlış olur, ince dere kumu bu işlevi üstlenecek kadar eş değerdedir, rahatlıkla kullanabilirsiniz, perlit kullanmasanızda olur. Şerbet konusu ise köklendirilme aşamasında uygun olmaz, eğer imkanlar dahilinde ise köklendirme hormonları kullanmanız, belirli bir sıcaklıkta muhafaza etmeniz yeterli olacaktır. Saygılarımla.
Teşekkür ederim açıklayıcı bilgi için Sn. mtuncer54.
Diğer yazılanlar için konuşmaya gerek yok boşuna mevzu uzar .

İyi çalışmalar.

Eski 04-10-2009, 17:40   #9
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Rica ederim, sizede iyi çalışmalar.

Eski 17-10-2009, 20:09   #10
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
Alıntı:
Merhaba arkadaşlar forumda aradım fakat bulamadım varsa bu konu silinebilir bir yardımcı link verilerek.

Üretim konusunda yardım almak istiyorum bir konuda geçenlerde aklıma birşey takıldı . Viburnum(kartopu),Pitosporum,Hedera(orman sarmaşığı),yasemin,gibi bitkileri çelikle üretirken perlit yerine dere mili kullansak bir yararı ya da zararı olurmu gelişim gösterirmi? elenmiş mil kullanmak yararlımıdır ?hızlandırmak amaçlı arada şerbet versek? gibi sorulara cevap arıyorum cevaplarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar.
çelıkle uretım de mıl kullanmak en ıyısıdır çelık zamanında alınır ve mıllı toprağa ekılıp tunel ( bitkinin çeliğe konulduktan sonra alındığı kapalı sera) burda bu şelılde uretımı yapılır. mıllı kum kullanmak diğer topraklara nazaran alınan çeliğin hızla büyümesine yardımcı olacaktır.

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2009, 20:44   #11
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Dere kumu havalanması kolay olduğu için gelişim hızlanacaktır peki dere kumu organik madde oranı çok düşük olduğundan dolayı sorun yaratmaz mı?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 00:46   #12
Ağaç Dostu

serdarulusoy's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2009
Galeri: 44
çelıklenmede sadece kok alana kadar mıl gereklı zaten kok aldıktan sonra çelıklerı torbadan başka bır poşete **** saksıya alınırken bıtıkının turune göre toprak kullanılmalıdır mil kullanımı sadece çelıklemenın ılk aşamasında çok faydalıdır.

serdarulusoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2009, 12:11   #13
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alttaki başlıktada buna benzer bir soru sormuştum uzun zamandır cevap gelmedi. Bu başlıktada yorumlarınızı bekliyorum.
Fidan Dikiminde Dere Kumu Kullanımı

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024