agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2009, 23:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Turunç fidesini aşılama

Merhaba Arkadaşlar

Aşağıda resmi olan fidelerimi bundan 4 yıl önce antalyadan gelen halamın oğlunun getirdiği bir kilo turunçun iki tane çekirdeği çimlendirerek bu hale getirdim. Bunların meyva vermesi için aşılamam gerekiyor mu? Birde aşılamam lazımsa meksika limonu, mandalina vb. başka bir turunçgile nasıl aşılayabilirmiyim? Saksıları 20 litreliktir.

not: anlatımımda bir hata varsa ne olur mazur görün konuda sizler kadar bilgili değilim.

Eklenen Resimler

ilkerr84 beğendi.
borntoparty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 17:11   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Evet çekirdekten çıkan her turunçgil ağacının muhakkak aşılanması gerekir.Genelde göz aşılama ile yüksek verim alınmaktadır.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2009, 00:01   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2008
teşekkür ederim.

Herhangi bir turunçgile aşılamam mümkün mü acaba Lime ve mandalina aşılamak istiyorum da

borntoparty Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 16:19   #4
Ağaç Dostu

Tabiiki de aşılayabilirsiniz turunç zaten ana ağaçtır hep aşılanarak evcilleştirilir.Kenar dallarını budayın biraz beden yapsın ve yama aşı veya kalem aşıyla istediğiniz turunçgile aşılayabilirsiniz.

Eski 18-12-2009, 00:07   #5
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Galeri: 4
Turunç aşılama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Tabiiki de aşılayabilirsiniz turunç zaten ana ağaçtır hep aşılanarak evcilleştirilir.Kenar dallarını budayın biraz beden yapsın ve yama aşı veya kalem aşıyla istediğiniz turunçgile aşılayabilirsiniz.
Merhaba,
Turunç aşılama konusunda kısa bir bilgi vermişsiniz fakat tam olarak anlayamadım, acaba daha detay bigi verebilirmisiniz, ayrıca aşılama zamanıda önemli tabii o konudada biginizi rica ediyorum teşekkürler.

Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 01:19   #6
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Aşağıya bir foto ekledim sizin için aşılamayı anlatan. Tüm turunçgiller turunç anacına aşılanarak meyve verir hale getirilirler. İstediğiniz türü seçip fotoğraftaki turuncunuza aşılayabilirsiniz.

Forumdaki başlıkları aratarak aşı ve sonrası için pek yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Saygılar.

Eklenen Resimler

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 17:17   #7
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Aşı harika olmuş.

C1C3K beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 12:32   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limoncu Mesajı Göster
Aşağıya bir foto ekledim sizin için aşılamayı anlatan. Tüm turunçgiller turunç anacına aşılanarak meyve verir hale getirilirler. İstediğiniz türü seçip fotoğraftaki turuncunuza aşılayabilirsiniz.

Forumdaki başlıkları aratarak aşı ve sonrası için pek yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Saygılar.
Sayın limoncu teşekkür ederim.Tam da Nilgün hanımın istediği aşı umarım uygulayıp **** uygulatıp sağlıklı bir turunçgil elde eder.

Eski 19-12-2009, 15:41   #9
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Forumda bir çok kez ifade edildiği gibi, turunçgillerin meyve vermesi için aşılanması gerektiği doğru bir bilgi değildir.Bazı türleri çekirdekten türüne doğru yetişir, bazı türler ise yetişmez ve aşı ile elde edilir.Türüne doğru turunçgil çeşitleri oran olarak daha fazladır.
Turunçgillerle ilgili başlıklarda arama yapıp doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

borntoparty, özellikle istediğiniz lime ise çekirdekten en kısa sürede meyveye dönen turunçgillerden biridir ve yetiştirmesi oldukça kolaydur.Bu turunçları çimlendirdiğiniz şekilde lime çekrideklerini de çimlendirir ve iyi de bakarsanız 3 yaşında meyve vermeye başlar.

Yine de, imkan varsa aşı yapmanız en doğrusudur.Anaçların bir çok önemli özelliğini ağacınıza kazandırır ve çok daha kısa sürede de meyve alırsınız.Ama aşı gözü bulamadığınız, ya da aşı yapacak bilginiz olmadığı durumlarda, çekirdeklerinden de yetiştirebilirsiniz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2009, 17:25   #10
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Forumda bir çok kez ifade edildiği gibi, turunçgillerin meyve vermesi için aşılanması gerektiği doğru bir bilgi değildir.Bazı türleri çekirdekten türüne doğru yetişir, bazı türler ise yetişmez ve aşı ile elde edilir.Türüne doğru turunçgil çeşitleri oran olarak daha fazladır.
Turunçgillerle ilgili başlıklarda arama yapıp doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

borntoparty, özellikle istediğiniz lime ise çekirdekten en kısa sürede meyveye dönen turunçgillerden biridir ve yetiştirmesi oldukça kolaydur.Bu turunçları çimlendirdiğiniz şekilde lime çekrideklerini de çimlendirir ve iyi de bakarsanız 3 yaşında meyve vermeye başlar.

Yine de, imkan varsa aşı yapmanız en doğrusudur.Anaçların bir çok önemli özelliğini ağacınıza kazandırır ve çok daha kısa sürede de meyve alırsınız.Ama aşı gözü bulamadığınız, ya da aşı yapacak bilginiz olmadığı durumlarda, çekirdeklerinden de yetiştirebilirsiniz.

Değerli Hocam, verdiğiniz bilgi için kendi adıma teşekkür ederim.

Eski 19-12-2009, 17:26   #11
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Sayın limoncu teşekkür ederim.Tam da Nilgün hanımın istediği aşı umarım uygulayıp **** uygulatıp sağlıklı bir turunçgil elde eder.
Umarım sağlıklı bir şekilde sonuç alır...

Eski 19-01-2011, 00:50   #12
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Galeri: 4
Sevgili Limoncu,
Baktım da sizden aşı bilgisini aldığımın senesi bitmiş. Geçen sene aşıyı uyguladım fakat tutturamadım ve bir kaç ay sonra söküp attım. Ben turuncuma mandalina aşısı yapmıştım. Fakat bu sene meyve verdiğinde gördüm ki mandalina değil fakat biraz ekşi bir portakala dönmüş bir kısmı ağacın (aşıyı yaptığım dalların bölümü). Bu sene sanırım Mart'da idi tekrar mandalina aşısını yapmak istiyorum. Benim ağacım gövdenin alt kısmından ikiye ayrılarak iki gövde şeklinde. Acaba diyorum bir gövdeye mandalina, diğerine portakal veya lime yapsam olur mu? Bir de sitenin birinde aşılanacak çelikleri önceden kesip 1-2 ay buzluk ta bekletin diyor, doğrumu acaba. Umarım cevap verirsiniz, teşekkürl ederim.

Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 06:07   #13
Yeni Üye

mojito's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2011
lime

merhabalar,bu forumu şimdi keşfettim ve bu cvabınız üzere hemen foruma üye oldum buda ilk mesajım sanırım aradığım cvp direk sizde
hobby olarak,farklı ağaç türlerini büyütmeyi seviyorum.ancak bu sefer,işim dolayısıyla çok miktarda tükettiğim lime için,ciddi anlamda küçük çaplı üretim yapmak istiyorum..internetten farklı 3 yerden sipariş ettiğim lime tohumlarını bikaç güne kadar çimlendireceğim.. ve görmek için,gene farklı adreslerden olmak üzere de,2 farklı 80-100cm lime fidanı sipariş ettim...1 yaşında fidanlar,2 yaşında turunca aşılıymış. ben yaklaşık 20 lime ağacı dikmek istiyorum bahceme, tohumdanmı gitmeli yoksa tohumdan elde ettiğim fidanları daha yaşlı turuncamı aşılamalı?bilirsiniz lime kokusu ve aroması için kullanılır.. turunca aşılamada meyvelerde çekirdeklenme,tat değişimi olup,orjnalliği bozulurmu? ayrıca evimdeki küçük yapay seramda ohumları çimlendirrken, grolux-daylight kullanmamı önerdiler..bu konuda ne önerirsiniz? eğer bu sorularıma cvp verirseniz beni büyük bir sıkıntıdan kurtarmış olacaksınız..şimdiden çok teşekkürler!

mojito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 23:50   #14
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
İki tene turunç fidem var,bugün semt pazarında tezgahtardan istediğim oldukça yeşil,yeni koparılmış portakal dallarından( çelik temini sıkıntısı sebebiyle aklıma geldi) Her ihtimale karşı suya koydum.6. mesajdaki gibi aşı yapılabilir mi?

Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 23:15   #15
Ağaç Dostu

Cahide Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2006
Bir ay önce turunca yapmış olduğum aşının bağlarını çözmek için erken mi? Yoksa sürgün vermesini mi beklemeliyim?
Name:  IMG_0361.jpg
Views: 31279
Size:  25.0 KB
Name:  IMG_0362.jpg
Views: 30492
Size:  28.3 KB

ilkerr84 ve C1C3K beğendi.
Cahide Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 01:11   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
hangi çeşit ???

bahçemizde turunç ağacı var...ama ben ilk defa bahçeli bir evde oturuyorum....ilk turuncuda yıllar önce antalyaya gittiğimde yol kenarlarında görmüştüm --vayyy portakallara bak yol kenarlarında yetişiyor dediğimde arkadaşlar çok gülmüştü yani meyva ağacı ve çeşitleri ve aşı işlemleri hakkındaki bilgi ve deneyimlerimi varın siz düşünün...
geçen sene ağacımızdan turunç meyvesi aldık onuda netten araştırmalar yaparak turunç reçeli şeklinde (yine ilk defa ) değerlendirdim.....aşılama işlemi ağaç türüne göre değişirmi...ne zaman yapılır...birde ağaç yaprakları kenarlardan içe doğru hafif şekilde buzuluyor...siteye yeni uyeyım umarım doğru yere yazmışımdır...bir yerde birşey okuyorum başka yerde bişeye takılıyorum... : ) her işin acemiliği zor sonuçta...hayırlı ve huzurlu geceler..

hepgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 06:22   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 5 sene önce limon çekirdeği çimlendirmiştim şimdi 1 metre civarı fidan oldu gelişme döneminde bayağı badireler atlattı bir keresinde güneş yapraklarını tamamen döktü sonrasında sürgün vermesi bende budayı verdim ama ana gövdeden budayarak yanlardan taze sürgünler vermesini istedim ve şimdiki hale geldi. evim kayseride ve 2 litrelik saksıda kışın evin içerisine alıyorum ama çok nazlı ne yazık ki dal uçları çok çabuk küsüyor ve bir süre hiç sürgün vermiyor şimdi tam güneşe koyamıyorum çünkü yaprakları ince tıpkı ipek gibi ve güneşin bir zarar vermesinden korkuyorum bu yüzden güneşin direk gelmediği yerde açık havada tutuyorum. bu konuda bilgili arkadaşların yardımına çok ihtiyacım var acaba bu boyda iken aşı yapılabilirmi ve sadece limon mu aşılamak gerekir yoksa başka turunçgil aşılansa da olur mu ve başka turunçgil aşılanabiliyorsa acaba aynı fidanda bir dalını örneğin limon bir dalınıda mandalin veya portakal ile aşılamak ve aynı fidandan farklı turunçgil meyveleri almak mümkünmüdür .bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevnirim . fidanımın fotoğraflarını yükleyemiyorum lütfen kusura bakmayın facebook profilimden albümümün linkini verebiliyorum çünkü foruma fotoğrafı yüklerken hata meydana geliyor yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim sağlıcakla kalın saygılarımla...

Maliyeci-38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 14:33   #18
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Alıntı:

Saygılar.
Sayın hocam ben turunç cekirdegini ektim fide oldu 3 ay faln oldu ekeli ben kamkat aşılamak istiyorum turunç kaş yaşına geldiginde aşılamam gerekiyor ve hangi yöntemi kullanmamı önerirsiniz çok teşekür ediyorum şimdiden

livingdead1978 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 17:14   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2012
Resimdeki turunc fidanına mandalina aşılamak isitoyorum. Aşı konusunda cok fazlaa bilgim yok. Forumda biraz araştırdım göz aşısı oluyormuş, o aşıyı yapabilirim.

Şu an meyve vermekte olan yetişkin büyük bir agaç var ondan sürgün alıp aşılasam olur mu? Şimdi zamanı uygun mudur, yardımcı olursanız sevinirim.... Bu işlere biraz meraklıyım ama yapabilir miyim onu bilmiyorum.

Eklenen Resimler

kaplan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 16:43   #20
/

Giriş Tarihi: 07-09-2013
Lütfen Yardımmm . !!

Alıntı:

Saygılar.
krdşm sen o limon ağacını aşılarken aşıyınereden buldun aşıladıın limn ağacından mı aldın yoksa başka limon ağacından mı ?

C1C3K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 11:24   #21
Yeni Üye

savran's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2014
Aşı ve budama

İyi günler,
Bu forumdan uzun zamandır haberdarım da daha yeni üye oldum. Üye olma sebebim ise tahmin edebileceğiniz üzere akıl danışmak. Konudan da tahmin edilebileceği üzere limon hakkında.
11 ay kadar önce hevesle limon çekirdekleri ektim toprağa. Amacım ev içinde saksıda çok büyük olmayacak şekilde limon ağacı yetiştirmekti. Meyve vermese bile olurdu. Çiçek açsın ve güzel güzel koksun yeterdi.
1 ay kadar bir süre içinde çimlendiler. Saksı içinde oldukça sık filiz verdiler. Sonra iki tanesini seçip daha büyük bir saksıya aldım. Genelde iç mekanda duruyorlardı, salonda. Orada da boy atmaya devam ettiler. Bahar geldiğinde güney cepheye bakan kapalı cam balkona çıkardım ve ikisi içinde daha büyük olanı daha da büyük bir saksıya aktardım. Diğeri küçük saksıda kaldı. Büyük saksıdaki toprak derinliği 30cm kadar. Saksı ağız genişliği 35cm kadar. Küçük saksıdaki derinlik ise 15cm kadar. İki saksıda da çiçek toprağı var, torf ağırlıklı. Küçük saksıya pek gübre takviyesi yapmadım. Büyük saksıda 10cm'de bir bir miktar gübre serpmiştim. Kullandığım gübre de marketten aldığım pellet gübrenin havanda dövülerek öğütülmüş hali idi. N/P/K içeriğini çok net hatırlamıyorum.
Fidelerin şu anki durumları, büyük saksıdakı fide 170cm boya ulaştı. Küçük saksıdakı 100cm kadar. Yapraklar büyük, canlı, koyu yeşil. Gövdeleri dikenli. Sadece gövdeleri var. Hiç dal sürgün vermediler. Büyük olanın gövde kalınlığı en altta serçe parmağımdan biraz kalın. Yukarılarda kalem kadar ve biraz daha ince. Küçük olan biraz daha ince. İkisinin de üst kısımda gövdeleri eğilmeye başladı. Sanırım saksı limitlerine yaklaştılar. Büyük olanı eğildiği noktadan gevşek bir şekilde yandan bağlayıp destekledim. O noktadan sonra gövdesi doğrularak uzamaya devam etti.
Gelelim sorularıma:
1- Bu iki fide turunç olacak ve aşılanması lazım diye okudum pek çok kaynaktan. Gövdeleri de dikenli, bir anlamı varsa. Bir yerde eylül ekim aylarının durgun göz aşısı için en uygun zaman olduğunu okumuştum. Şimdi biraz fantastik bir hayalim var. Aynı fide üzerine bir limon bir de lime aşısı yapsam, hatta anaç dalı da bıraksam, üç çeşit çiçek açtırsam filan. Bi de yediveren tür olursa tadından yenmez. Ama bu konularda tecrübem sıfır. Yardımı olabilecek var mıdır? Ankara'daki bazı seralara da gittiğimde sordum, aşı konusunda yardımcı olabilecek var mıdır diye, genelde süs/peyzaj bitkileri satan seralardı. Aşıdan anlarım diyene denk gelmedim.
2- Kış aylarında çok fazla don olmadıkça cam balkonda bırakmayı düşünüyorum. Deneyerek göreceğim dışarıdaki ilk kış tecrübelerini. Tavsiyesi olan var mı?
3- Tek gövde gitmeleri ilginç geldi. Dal sürgün verirler diye düşünüyordum. Tepeden budamam mı gerekiyordu dal sürgün vermesi için? Ya da saksı limitine gelince kendisi dal sürgün vermeye başlar mı?

Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. İstenirse fotoğraflarını da çekip koyarım. Sorularım dışındaki tavsiyelere de açığım.
Şimdiden teşekkürler...

savran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 17:22   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2014
Çekirdekten yetiştirdiğim Mandalina

Öğrenmek istediğim kendiliğinden meyve verirmi vermezse nezaman aşı yapmalıyız.

Ne zaman sonra aşı yapılır.

http://i.hizliresim.com/5RkXb5.jpg

ilkerr84 beğendi.
alibzdq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 18:15   #23
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
kendiliğinden meyve verir, zamanı var daha, ancak meyveler çekirdek dolu, kalın kabuklu, çok ekşi olur, kesinlikle aşı yapılması gerekir. Yetiştirmedim ama Kumkuat öneririm, aşı tutar Sanırsam. Ama bi araştırın sitede ve ya Nette,

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 20:53   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2014
Obur Dal

resimde en sağda görülen dal obur dal mıdır? kesilmesi gerekiyor mu? Diğer dallarda çiçekler açıyorken bunda hiç bir hareket olmadı. (Kamkat bitkisi)

Eklenen Resimler

damla021 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 23:37   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
kendiliğinden meyve verir, zamanı var daha, ancak meyveler çekirdek dolu, kalın kabuklu, çok ekşi olur, kesinlikle aşı yapılması gerekir. Yetiştirmedim ama Kumkuat öneririm, aşı tutar Sanırsam. Ama bi araştırın sitede ve ya Nette,

çok teşekkür ederim ben ilk defa böyle birşeyle uğraşıyorum hiç bir bilgim yok.

çok araştırdım aşı yapma zamanını ama bulamadım nekadar daha büyümesi gerek, kaç yaşında olacak.

alibzdq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 16:52   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
Limon çekirdeğinden olma turunç ağacım

Merhaba bitki sever arkadaşlar.

-Ankarada oturuyorum.Bundan 8 yıl evvel 2007 yılında yediğim salatadan çıkan limon çekirdeğini ektim besledim büyüttüm boyu 1 metreye ulaştı, kök kalınlığıda parmak kadar oldu. Sürekli yeni yapraklar çıkartıyor büyüyor yeşeriyor ama bir türlü limon çiçeği açmıyor

Ellerimle yapraklarını ovuşturduğum zaman yoğun bir limon kokusu geliyor. Ama 8 sene boyunca hiç bir zaman çiçekleri açmadı.

Yaptığım araştırmalar sonucunda, çekirdekten ekip yetiştirdiğim limon , limon vermezmiş.Turunç ağacı olurmuş,vermesi içinde aşılama yapmam gerekiyormuş, bazıları da verir niye vermesin diyor. Kendi el emeği göz nurumla büyüttüğüm için bu minik ağacımın limon vermesini çok istiyorum. Bu işin uzmanlarından tavsiyeler bekliyorum ne yapmam gerekir ?

1- Aşılama yapmam gerekiyor mu ?
2- Aşılama olacaksa hangi tür aşılama önerirsiniz ?
3- Aşılama göz aşısı olacaksa haziran 15 inden sonra yapmamı önerdiler, bu ne kadar doğru ?
4- Aşılamadanda,sıvı gübre ile çiçek açtırmayı başarabilirmiyiz ? bunun için sıvı gübreler gördüm

yardımlarınız için şimdiden herkese teşekkürlerimi sunuyorum . Ağacımın resminide bilgi amaçlı paylaşıyorum

Mutlu mavi yeşil günler dilerim herkese

Eklenen Resimler

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2016, 14:55   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Yabani turunçgiller aşılanmalıdır

bahçemde 6-7 yaşında belkide daha yaşlı yaban limon ağacım var sürekli sürgün veriyor fakat meyveye yatmıyor.gövde çapı 4-5cm oldu.ne zaman meyve verir?aşı yapsam tutarmı?

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 11:39   #28
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
Turunçgiller aşılanmadıkları takdirde meyve vermezler ya da uzun yıllar sonra turunç denilen portakala benzer tadı acı olan bir meyve verirler.Göz aşısıyla aşı yapmalısınız, bu aylarda durgun göz aşısı yapabilirsiniz. İnternet'te aşı videolarını izlemenizi öneririm.

Düzenleyen Turunçgil : 22-09-2016 saat 11:39 Neden: kelime düzeltme
Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 15:15   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2013
cevap için teşekkür ederim.gövde kalınlığı önemlimidir aşılamada

hakansqr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2016, 16:04   #30
Ağaç Dostu

Turunçgil's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2011
En az kurşun kalem kalınlığında olmalıdır aşı yapılacak ağaç.

Turunçgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aşılama, limona aşılamak, turunç

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024