agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2009, 07:44   #1
Ağaçsever

Weezer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
Yer örtücü kekik çimlendirme

Bir internet sitesinden yayılıcı kekik (creeping thyme da denilen) tohumları aldım. Fakat nasıl çimlendireceğim bilgisi olan var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Weezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 11:34   #2
Ağaçsever

verda's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Mesaj tarihiniz çok eski ama hala bilgi isteyen olabilir diye yazma gereğini duydum.

Bende tohum aldım ve Thymus serphillum tohumu ekim talimatı şu şekilde:

"Geçirgen, humuslu, nemli toprak yüzeyine ekip, üzerlerini hafifçe toprakla örtün. Bol güneş alan yerde, 19/21 derecede, 3-5 günde çimlenir. Çimlenme toprağını nemli tutun.

Filizler elle alınabilir boya geldiklerinde dikkatlice, kök çevresi toprağını bozmadan daha geniş 7 cm çaplı saksılara alarak şaşırtın. Şaşırtma işlemi önemlidir, lütfen atlamayın. Bu şekilde daha serin aydınlık bir ortamda fidelenmeleri için gelişmeye bırakın.

İki sulama arası toprak yüzeyi açık kahverengiye dönmesini bekleyin. Fidelenen bitkiyi don tehlikesi geçtikten sonra dış mekana yarı gölge / güneşli kalıcı yerine taşıyın. Kalıcı yerindeki toprağı bitkiyi taşımadan 3 hafta önce hazırlamanız yerinde olacaktık.

Bu toprak geçirgenliği yüksek ve içinde en az %20 killi toprak bulunan bir toprak olmalıdır. Normal bahçe toprağının büyük bir bölümü zaten killi toprak olduğundan bahçe toprağı yetişmesi için idealdir. Kekik sadece torf ya da yapı marketlerden aldığınız toprakta yetişmez ne yazık ki. Gerçek toprak ister. Torfta fidelemeniz, çimlendirmeniz mümkündür ancak salıklı gelişen bir bitki için fideleri bahçe toprağına dikip, fazlaca oynatmadan ve yerini değiştirmeden yetiştirin. En ideali dış mekana yağmurların yağdığı dönemde taşımaktır.

İlk yıl özellikle kurak yaz aylarında susuz bırakmayın. Takip eden yıllarda kekleri gelişerek kuraklığa dayanıklılığı artacaktır. kekik yetiştirmenin tüm sıkıntısı ilk yıl bitki tutanana kadardır. Sabırsız olmayınız, bir sonraki bahar kendini gösterecektir."

Bende bu gün ilk ekimimi yapacağım.

verda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024