agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-11-2014, 01:25   #31
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Bu sutut dediğiniz malzemeyi bulup aşı yaptıktan sonra kullanmak istiyorum ama nereye sorsam bu toprağa katılan suyu tutmaya yarayan jel biçimdeki su tutucu madde ile karıştırılıyor.Bir markası var mı ya da satılan bir site.Bilgi verirseniz sevinirim.
Sayın Sapinuva,aşağıda linkte pek çok marka var.Kutuda olanlardan alacaksınız.Yapısı marangoz tutkalı gibi.Genelde 8-10 TL civarında,kiloluk kutularda.Kullanmadan öncede içerisine az bir şey Bordo bulamacı katarsınız.
Esenlikler diliyorum..

https://www.google.com.tr/search?q=s...AUoAg#imgdii=_

YeniBON ve oldgandalf beğendi.
redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 19:36   #32
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Teşekkür ediyorum sanırım buldum.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 14:52   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Kendi üretimim olan ve aşılarda kullandığım tamamen doğal bir macun tarifni veriyorum.

Bal mumu(kendi arılarımdan aldığım için bedava, dışarıda kilosu 20 tl civarında bulabilirsiniz.)

Zeytinyağı (Zeytinyağının miktarını macununuzda istediğiniz sertiliğe göre ayarlayın. Akıcı olmadan dış ortamda gres yağı kıvamında olması lazım.

Çam terebentin (ufak şişelerde satılıyor. Çam terebentini katmayı karar verene kadar çok araştırma yaptım. En sonunda benim ihtiyacımı karşılayacak olan malzeme olduğunu anladım. Çam terebentin oldukça antiseptik bir üründür. Macunun içine bu amaçla katıyorum.

İs mürekkebi (is mürekkebini macunu renklendirmek için katıyorum. siyah renkli macun ısıyı absorbe ediyor. yara dokusu daha çabuk iyileşiyor. Hat sanatı ile uğraştığım için doğal is mürekkebi edinmek zor olmuyor. Pek çok kırtasiyede de bulabilirsiniz)

Bu malzemelerin karışımından elde ettiğim aşı macununu hiç bir sorun yaşamadan kullanıyorum. 2 yıl önce yapmış olduğum macun halen aynı yumuşaklıkta ve bozulmadan kutusunda duruyor.

bestpc ve oldgandalf beğendi.
adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 22:46   #34
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sapinuva Mesajı Göster
Bu sutut dediğiniz malzemeyi bulup aşı yaptıktan sonra kullanmak istiyorum ama nereye sorsam bu toprağa katılan suyu tutmaya yarayan jel biçimdeki su tutucu madde ile karıştırılıyor.Bir markası var mı ya da satılan bir site.Bilgi verirseniz sevinirim.
Cevizlerime çeşit değiştirme aşısı yaparken sutut kullandım. Filli boya satan yerlerden bulursun. Aşı yaparken sututun kapağını aç 1-2 saatte kıvamı koyulaşıyor. Kalemle anaç arasına koyulaştığı için sızma olmuyor. Bazı markalar çok duru ve elastikiyeti az.Filli boyanın markasından al 1kg fiyatı 8tl. Kolay gelsin.

oldgandalf beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 12:36   #35
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Daha önce açıp kullandığım aşı macunum, kapağı sıkıca kapalı olmasına rağmen kurumuş.
Atmak istemiyorum.
Bunu tekrar kullanılır hale getirmek için ne yapmalıyım
Yanıt verecek arkadaşa şimdiden teşekkür ediyorum.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2015, 19:04   #36
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
merhaba Jezebel, kutuyu sıcak su içine oturtarak ısıtmayı dene eğer yumuşar ise iyice karıştır ve başka hava almayacak bir kutuya boşalt. Umarım işe yarar.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 14:26   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
arbo-garden aşı ve yaralı fidan için macun yazıyor üstünde
bitkiye nasıl uygulayacağım.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 11:54   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2021
Tepe boyası

Selam 10 adet ceviz fidanı satın aldım aldığım yerde tepe budaması yapıldı ve sutut sürdüler fakat ben fidanları tarlama diktikten sonra -12 derecedeki dondan hiç etkilenmesin diye tepelerine tekrardan plastik boya sürdüm fidanlara zarar verirmi kuruturmu ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.

liamsinani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2021, 23:27   #39
Yeni Üye

bestpc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2013
Bir şey sormak istiyorum.fide aşısında aşı yapılan bölgede iyileşmeyi hızlandırmak için araya krem tarzı sürülebilen bir şey var mı aşı benzeri iki doku arasındaki transferi kolaylaştıracak.dokuları hızla kaynaştıracak mevcut dokular ölmeden bunu yapacak yani fide aşısında bir hafta 10 gün bekleme süresini öne çekebilecek bir şey.

bestpc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 07:36   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi liamsinani Mesajı Göster
Selam 10 adet ceviz fidanı satın aldım aldığım yerde tepe budaması yapıldı ve sutut sürdüler fakat ben fidanları tarlama diktikten sonra -12 derecedeki dondan hiç etkilenmesin diye tepelerine tekrardan plastik boya sürdüm fidanlara zarar verirmi kuruturmu ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.
Zarar vermez.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 07:48   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bestpc Mesajı Göster
Bir şey sormak istiyorum.fide aşısında aşı yapılan bölgede iyileşmeyi hızlandırmak için araya krem tarzı sürülebilen bir şey var mı aşı benzeri iki doku arasındaki transferi kolaylaştıracak.dokuları hızla kaynaştıracak mevcut dokular ölmeden bunu yapacak yani fide aşısında bir hafta 10 gün bekleme süresini öne çekebilecek bir şey.
Şunu açıkça belirteyim, bu yöntemi aşılama amaçlı hiç denemedim. İndol butirik asit potasyum veya sodyum tuzu, naftalen asetik asit potasyum veya sodyum tuzu, bitkide yara dokusu (kallus) oluşumunu hızlandırır. Yara dokusu aşı kaynaşmasının ilk aşamasıdır. 25-30 miligram/L dozunda hazırlayacağınız çözeltiyi aşı için yaptığınız kesik bölgeye damlatın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 14:52   #42
Yeni Üye

bestpc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2013
yanıt için teşekkürler.besin ileten demetlerin körelmeden tamir edilebilmesini kastetmiştim.yani bir nevi kaynak gibi. iki ayrı doku ne kadar kolay tamir olursa kaynaşması o kadar kolay olur.ameliyatlarda doku uyumlu bağırsak vb ip kullanılması gibi.bu verim arttırılırsa aşı uyumu da artar ve zor aşı olan türler arası (bir nevi organ naklin deki doku uyumsuzluğunun baskılanması gibi ) aşılarda verim arttırılabilir diye düşünüyorum.odunsu türlere karşı fideler daha hassas olduğu için öncelikle bunlarda deneme yapılabilir diye düşünüyorum.

bestpc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 18:59   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-08-2015
Arıcılık yapan komşum emekli öğretmen, aşılama ve budamada arı keki (arı maması, arı yemi) kullanmamı salık vermişti. Velhasıl ilk kez denediğim aşılardan bile çok güzel sonuçlar aldım. Budama yaptığım yerlerde de kullandım, başarılı oldu. Hem ucuz hem doğal ve ayrıca bir daha kullandığın olaya dönmüyorsun, zamanı gelince kendisi düşüyor. Sadece limon aşısında başarılı olamadım, o da benim acemiliğimden olsa gerek. 33 nolu mesajda adiyez değinmiş.

ihsaniye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024