agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2013, 15:09   #1
Yeni Üye

tavşancı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2013
Kafes Projem

Arkadaşlar merhaba. Hemen konuma gireyim. Ben tavşan sahibiyim. Evde bakıyorum tavşana.
Bu aralar aklımda kafesle ilgili çok güzel bir fikrim var. Düşündüm ki tavşanlarımızın kafesini altını sürekli değiştiriyor temizliyoruz. Benim aklıma hem bu dertten kurtulmak hem de tavşanımı çok mutlu edecek bir fikir geldi. Kafesin içine çim ekmek! Öncelikle şu şekilde kafesin zeminine hazır rulo çimler oluyor futbol sahalarında kullanılan

bu fotoğraftaki gibi. Bundan zemine koyacağım. Üstüne ızgaralı delikli

bu fotoğraftaki maddeden koyacağım ve nemli toprakla iletişimlerini kesmiş olacağım. Çimlerde ızgaraların arasındaki boşluktan ortaya çıkacak. BÖYLECE:
Yararları:
İdrarı toprak emecek.
Dışkı gübre gibi işlev görüp daha güzel çimler çıkacak.
Tavşan doğal ortamında hissedecek.
Ve canı istediğinde bu çimlerden yiyecek.

Sizce nasıl ? Çimler bu koşullarda yetişir mi ? Çürür mü ? Sizler bu konuda tecrübeli olduğunuz için size sormak istedim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

tavşancı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 15:16   #2
Ağaç Dostu

adacık's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2011
Kusura bakmayın ben anlayamadım, çimi kafesin altına mı döşeceksiniz. Zemini toprak olmayacak mı acaba.

adacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 15:29   #3
Yeni Üye

tavşancı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adacık Mesajı Göster
Kusura bakmayın ben anlayamadım, çimi kafesin altına mı döşeceksiniz. Zemini toprak olmayacak mı acaba.
Aslında zemini toprak yapmak isterim ama bu sefer toprak nemli olacağı için tavşan kirlenecek ve hasta olabilecek. Böyle olmasa bile ev ortamında mutlaka o toprağı etrafa saçacaklardır buna da izin veremem o yüzden çimin toprağıyla tavşanın bağlantısını keseceğim. Yani sıralama şöyle en alta çimli toprak bir üstüne ızgara onun üstüne de tavşanım sanırım açıklama yeterli ama yeterli olmadı ise bir kroki çizebilirim.

Eski 05-04-2013, 16:25   #4
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Yapacağınız kafesin ölçüsünü vermemişsiniz. Ayrıca kafes evin içinde mi? evinizin bahçesinde mi olacak. Ama sisteminiz bence olmaz.
Sizin sıralamanız çim ve ızgara. Bir kere çimler istediğiniz gibi gelişmeyecek, gelişse bile tavşan sürekli çimlerin üzerinde gezeceğinden çimler ezilip idrarla birlikte çürüyecek ve sizin şuan yaptığınız temizliğin iki katını yapacaksınız. Bu benim fikrim. Tabii bu geliştirilebilir mi bilemiyorum.

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 16:43   #5
Yeni Üye

tavşancı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Yapacağınız kafesin ölçüsünü vermemişsiniz. Ayrıca kafes evin içinde mi? evinizin bahçesinde mi olacak. Ama sisteminiz bence olmaz.
Sizin sıralamanız çim ve ızgara. Bir kere çimler istediğiniz gibi gelişmeyecek, gelişse bile tavşan sürekli çimlerin üzerinde gezeceğinden çimler ezilip idrarla birlikte çürüyecek ve sizin şuan yaptığınız temizliğin iki katını yapacaksınız. Bu benim fikrim. Tabii bu geliştirilebilir mi bilemiyorum.
Hayır anlatamadım. Kafesim şuanda zaten var. Yanları kafes telinden iskeleti tahtadan ve zemini ince suntada klasik bir kafes. Kafesim evin içinde. Boyutları 100 cm uzunluk, 60 cm genişlik, 80 cm yükseklik. Benim planım sunta üzerine rulo çimi sermek(veya yeni çim ekmek). Sonrasında çim üzerine z-mat denilen ızgaralı maddeyi koymak. Yani tavşanlar çimi değil ızgarayı ezecek ızgara da toprağın belli bölgelerini ezecek. Aslında merak ettiğim tavşanın idrarı bu çimi çürütür mü ? Çünkü dışarı da birsürü park bahçe var. Kediler köpekler oraya idrarlarını bırakıyorlar ama sorun olmuyor.

Eski 05-04-2013, 16:58   #6
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Evin içine koyacağınızı söylüyorsunuz. O zaman çim iyi gelişmez, yetersiz ışıklanmadan dolayı. Bir de çimi suntanın üzerine koyacağınızı söylüyorsunuz çimin toprağı çok az olacak beslenmesi zayıflayacak. Bunun için bir çözüm düşündünüz mü?
Bir de havalar ısınacak tavşanınızın idrarı veya dışkısı kokmaya başlamaz mı?

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 17:04   #7
Yeni Üye

tavşancı's Avatar

Araştırdığımda çimlerin değişik türleri olduğunu okudum nemli güneş görmeyen ortam çimi ekecektim. eğer toprak fazlalaştırmak yeterli olacaksa fazla toprak koyabilirim mesela 5 cm kadar daha toprak koyarım. Koku konusu biraz problemli Toprak absorbe eder diye düşündüm ama eder mi ki ?

Eski 05-04-2013, 20:42   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Bir dönem balkonda tavşan beslemiş birisi olarak söyleyebilirim ki, tavşan eğer çim seviyorsa, siz hiç çim göremeyeceksiniz, çünkü çimleri daha plastik ızgara'dan ucunu gösterir göstermez kemirecektir. 5 cm toprak çimin gelişmesi için yeterli olurmu bilmem ama tavşanın idrarının o kadarcık alandaki çim için fazla geleceğini de söyleyebilirim.

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 21:25   #9
Yeni Üye

tavşancı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksswat Mesajı Göster
Bir dönem balkonda tavşan beslemiş birisi olarak söyleyebilirim ki, tavşan eğer çim seviyorsa, siz hiç çim göremeyeceksiniz, çünkü çimleri daha plastik ızgara'dan ucunu gösterir göstermez kemirecektir. 5 cm toprak çimin gelişmesi için yeterli olurmu bilmem ama tavşanın idrarının o kadarcık alandaki çim için fazla geleceğini de söyleyebilirim.
1 yıla yakındır tavşan besliyorum aslında herşeyi yediklerini çok iyi bilirim. yesinler zaten çünkü çim onlar için. Bende idrarın fazla gelebileceğini düşündüm ama ne bileyim içimden bir his olacağını söylüyor o yüzden arkadaşlardan biraz daha bilgi bekliyorum

Eski 01-08-2013, 22:53   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Sn Tavşancı;
Bana da plmaz gibi geliyor.Üzerinde sürekli hayvanın gezeceği çimler nasıl büyüyecekler?Üstelik bir taraftan da çimleri tavşan yiyecek.Denerseniz sonucu paylaşırsanız memnun olurum.
Bu arada baktığınız tavşan Ankara tavşanı mı?Ben de Ankara tavşanı yetiştirmek istiyorum.Bir Ankara'lı olarak,genlerimize sahip çıkmak adına.Üstelik yaşadığımız yer iklim olarak tavşanın yaşaması için çok uygun.Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla...

Nevin Marangoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024