agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2011, 16:01   #1
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Buradaki bilgiler size yardımcı olacaktır.

Okuduktan sonra hala netleşmeyen şeyler varsa, burada sorabilirsiniz.

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 20:17   #2
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın Zeki Yağlı çok güzel bir anlatım olmuş,elinize sağlık,tohumdan elde edilen bitkiler, insana daha fazla haz veriyor,evlat gibi.
genelde, yeni başlayan arkadaşlar, kendinden şişen,tablet torfları kullanıyor ama tohum çimlendiği zaman, yeterli besin alamadığı, için cılız oluyor,hem zamanları,hemde tohumlar heba oluyor,benimde tavsiyem, bol, bol okuyup, inceledikten sonra işe başlanması.

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 22:17   #3
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Çok güzel bir çalışma bilgilendirme için teşekkürler Zeki bey

Tatış beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 11:45   #4
Ağaç Dostu

Uzaylı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2010
Sayın Zeki Yağlı; Çimlendirme ile ilgili verdiğiniz bilgiler sayesinde, aklıma takılan bir kaç soru da çözülmüş oldu. Nerelerde hata, nerelerde doğruyu yaptığımı daha bir anlamıştım oldum. Bugün tam da torf almaya gidecektim. Gitmeden yazdıklarınızı dikkatle okudum. Bakalım ben ne kadar başarılı olacağım. En azından cesaretim arttı. Çok teşekkürler.

En ön sıralardaki çalışkan öğrencilerden biri benim. Öğrendiğim her bilgi benim için bir adım. Sizi sevine sevine takip ediyorum. Çünkü hayal ettiklerime ulaşmam için çok şey öğrenmem lazım.
Tekrar teşekkürler, sağlık ve esenlikler diliyorum...

dalya35 ve özdemirci beğendi.

Düzenleyen Uzaylı : 07-02-2011 saat 20:24
Uzaylı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 12:19   #5
Ağaçsever

iremmsude's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Böyle bir konuya değinmeniz çok güzel.Bende tohumdan çimlendirmeye yeni başladım gerçekten çok heyecan verici ve insanın hayatına ayrı bir renk katıyor.Tohumları hem evde ektim hem iş yerimde gündüz işteyken evdekileri merak ediyorum evdeykende iştekileri merak ediyorum.Acayip bağımlılık yapıyor.4 yaşındaki kızımla tohumları ekiyoruz ve onunda takip etmesi beni daha mutlu ediyor.Hafta sonu ilk uyandığımda kızımın odasında bulunan ektiğim tohumlara bakmaya gittiğimde annecim ben kontrol ettim daha çıkmamışlar demesi beni acayip mutlu etmişti. Ona da bunu aşıladıysam ne mutlu bana.Verdiğiniz bilgileri heyecanla takip edeceğim.

iremmsude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 12:27   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Ellerine sağlık Zeki abicim o kadar uğraşıp emek vermişsin. Benim gibi öğrenecek çok şeyi olanlara çok faydalı bilgiler. Çok teşekkür ederim

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 20:06   #7
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Sevgili ykolko, günebakan, uzaylı, iremmsude, furkan yıldız,

Yorumlarınız için teşekkürler.

Dileğim anlattıklarımdan tam olarak faydalanmanız.

Selamlar

Eski 07-02-2011, 20:18   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Sayın zeki yağlı güzel faydalı bilgiler teşekkür ederim ben çimlendirma için küçük su bardakları içilip atılan kullanıyorum

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 21:53   #9
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Sayın Zeki Yağlı,
Bahçe sayfalarınızı zevkle ve merakla gezdim. Görsel olarak çok etkileyici ve sunumu da mükemmel olmuş. Ellerinize sağlık. Sağlıkla keyfini çıkarın. Son sayfalarda ise tohumdan bitki yetiştirme ile ilgili görsel destekli anlatımlarınızı merakla inceledim. Hepsi de usta işi bilgiler. Keşke ayrı bir başlık altında düzenlenebilse ve önüne de "Önemli" ibaresi konulabilse. Bu bilgiler için de zihninize sağlık demek istiyorum. Sayenizde bu başlığa abone oldum. Saygılarımla.

iyibirinsan beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 08:32   #10
Ağaç Dostu

livadi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Çimlendirme işi gerçekten de bebek gibi sabır özen ve şefkat istiyor, e tabi o ölçüde de zevkli.
Geçen yılki başarısız denemelerimden sonra vazgeçmiştim, ama anlattıklarınız beni yeniden heveslendirdi.Tek sorun yeterince zaman ama denemeden duramayacağım sanırım
Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler...

livadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 18:29   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Teşekkür

Merhabalar Zeki bey
Resimler ve anlatım gerçekten harika baştan sona kadar bütün mesajları zevkle okudum,bu uğraşınızı ve bilgilerinizi bizilerle paylaştığınız için teşekkürler.

Düzenleyen adneser : 08-02-2011 saat 18:31 Neden: İmla hatası
adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 16:35   #12
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı,
Bahçe sayfalarınızı zevkle ve merakla gezdim. Görsel olarak çok etkileyici ve sunumu da mükemmel olmuş. Ellerinize sağlık. Sağlıkla keyfini çıkarın. Son sayfalarda ise tohumdan bitki yetiştirme ile ilgili görsel destekli anlatımlarınızı merakla inceledim. Hepsi de usta işi bilgiler. Keşke ayrı bir başlık altında düzenlenebilse ve önüne de "Önemli" ibaresi konulabilse. Bu bilgiler için de zihninize sağlık demek istiyorum. Sayenizde bu başlığa abone oldum. Saygılarımla.
Sayın k_donmez,

Bir haftadır bu başlık ile ilgilenemiyordum.

"Keşke"nizi birileri duymuş, ve dileğinizi yerine getirmiş
Haberim olmadığı için şaşırdım!

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
Amacım bu konuda merak edenlere yararlı olmak idi.
Dilerim burada daha yararlı olur.

Selamla

Eski 13-02-2011, 16:41   #13
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi livadi Mesajı Göster
Çimlendirme işi gerçekten de bebek gibi sabır özen ve şefkat istiyor, e tabi o ölçüde de zevkli.
Geçen yılki başarısız denemelerimden sonra vazgeçmiştim, ama anlattıklarınız beni yeniden heveslendirdi.Tek sorun yeterince zaman ama denemeden duramayacağım sanırım
Bu güzel paylaşımlar için teşekkürler...
Sayın livadi,

İlginiz için teşekkür ederim.

Evet biraz zaman gerektiriyor. Ama azıcık zaman ayırır ve de kuralları uygularsanız mutlaka başarıyorsunuz, hoşunuza gidiyor.

Başarıp hoşunuza gittikçe de daha az hoşunuza gidenlerden zaman çalıp bu işe zaman ayırıyorsunuz.

Merak etmeyin, hele bir yola çıkın.

Selamlar

hira, dadaşım, M..T ve 1 kişi beğendi.
Eski 13-02-2011, 16:53   #14
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adneser Mesajı Göster
Merhabalar Zeki bey
Resimler ve anlatım gerçekten harika baştan sona kadar bütün mesajları zevkle okudum,bu uğraşınızı ve bilgilerinizi bizilerle paylaştığınız için teşekkürler.
Sayın adneser,

Beğendiğinize sevindim.

İnşallah faydalı da olur.

Selamlar

iyibirinsan beğendi.
Eski 13-02-2011, 18:43   #15
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Zeki Bey Merhaba;

Tohumdan bitki yetiştirme konusundaki bilgilendirmeniz için teşekkürler. Bilgileriniz deneyimlerinizle harmanlanmış güzel bir kaynak bizim için.

Dikkatimi çeken bir cümlenizle ilgili bir sorum olacak size.

Çok hafif ve çok az miktarda püskürtme yapılsa olmaz mı? O da zarar verirmi?
Sevim hanım merhaba,

Olabilir tabii! Çok hafif şiddette, tohumları yerlerinden oynatmadan yapabilirseniz olur.

Yalnız torf çok kurumuşsa su tofun üzerinde durur, sonra bir yarık bulup hiçbir şeyi ıslatmadan aşağıya iner.

Aşağıdan bir su kabının içinde sulama biraz daha zahmetli ama su torf tarafından emilerek yavaş yavaş yukarı çıkar.

Selamlar

Eski 13-02-2011, 20:01   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın Zeki Yağlı başlığınız bana ve benim gibi tohum çimlendirmeye yeni merak salmış arkadaşlara çok faydalı olacak. Eklediğiniz görsellerde çok faydalı olmuş.Yazdıklarınızı okuyunca çimlendirmeye çalıştığım tohumlardan neden olumlu sonuç alamadığımı daha iyi anladım. En son olarak şişen tabletlerde yer kirazı çimlendirmeye çalışıyorum ama bir hafta olmasına rağmen hala bir belirti yok. Şimdi subtrat temin edip elimdeki tohumları çimlendirmeye çalışıcam.inşallah başarılı olurum. Yazılarınızın devamının takipçisiyim,verdiğiniz yaralı bilgiler için teşekkür ederim.

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 21:24   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın Zaki Yağlı sayenizde;
tohum iyi bir çimlendirme ortamına kavuşmayı" başaracak"
ağaç severler" başardım" diye nara atacak.
Çok iyi şeyler olacak, çok.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 07:29   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Zeki Bey, başlığınız ve anlatımınız çok güzel, elinize sağlık. Tohumdan yetiştirmede şöyle böyle bir şeyler yapıyordum ama bazı tohumlarda başarısız oluyordum, bazen de sadece bir-iki tanesini kurtarabiliyordum. Bu bazen tohumun taze olmamasında kaynaklanıyor ama steril torf kullanmamamın da etkisi büyük olmalı.

Her ne kadar tohum işini azaltmama rağmen, çimlendirme yapmadan eksikleri tamamlamak da olmuyor. Bu sene sterilizasyonu ihmal etmeyeceğim.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 12:49   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Zeki Bey; böyle bir başlık açarak tohumdan üretim konusunda bizleri bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Sayenizde eksiklerimizi ve yanlışlarımızı görüyoruz. Tecrübelerinizden faydalanmak için takipçiniz olacağım.

Tohum ekimi yaptığımız kapları streçle kapattıktan sonra çimlenene kadar kapalı kalacakmı, yoksa belli zaman aralıklarında açıp havalandırmak gerekiyormu?

Düzenleyen novazet : 14-02-2011 saat 12:51 Neden: yazım hatası
novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 13:51   #20
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Zeki bey ...emeğinizden dolayı çok teşekkür ederim daha şimdiden hatalarımızı gördük ...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 13:53   #21
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Elinize sağlık çok güzel bir konu. Bizde iş yerinde saat çiçeklerini ektik ama 4. haftada olmamıza rağmen daha hiç bir belirti yok. Çok güzel bir olay herşey gözünüzün önünde oluyor.

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 15:18   #22
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trilye Mesajı Göster
Sayın Zeki Yağlı başlığınız bana ve benim gibi tohum çimlendirmeye yeni merak salmış a
rkadaşlara çok faydalı olacak.Eklediğiniz görsellerde çok faydalı olmuş.Yazdıklarınızı okuyunca çimlendirmeye çalıştığım tohumlardan neden olumlu sonuç alamadığımı daha iyi anladım.En son olarak şişen tabletlerde yer kirazı çimlendirmeye çalışıyorum ama bir hafta olmasına rağmen hala bir belirti yok.Şimdi subtrat temin edip elimdeki tohumları çimlendirmeye çalışıcam.inşallah başarılı olurum.Yazılarınızın devamının takipçisiyim,verdiğiniz yaralı bilgiler için teşekkür ederim.
Sayın tirilye,

Faydalı olursam sevinirim.
Başarılar dilerim.

Eski 15-02-2011, 15:19   #23
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın Zaki Yağlı sayenizde;
tohum iyi bir çimlendirme ortamına kavuşmayı" başaracak"
ağaç severler" başardım" diye nara atacak.
Çok iyi şeyler olacak, çok.
Sevgili ligustrum,

Umarım dediğiniz gibi olur.

tekbeklentim bu.

Selamlar

Eski 15-02-2011, 15:23   #24
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Zeki Bey, başlığınız ve anlatımınız çok güzel, elinize sağlık. Tohumdan yetiştirmede şöyle böyle bir şeyler yapıyordum ama bazı tohumlarda başarısız oluyordum, bazen de sadece bir-iki tanesini kurtarabiliyordum. Bu bazen tohumun taze olmamasında kaynaklanıyor ama steril torf kullanmamamın da etkisi büyük olmalı.

Her ne kadar tohum işini azaltmama rağmen, çimlendirme yapmadan eksikleri tamamlamak da olmuyor. Bu sene sterilizasyonu ihmal etmeyeceğim.
Sevgili kiraz,

İstediğin bitkiyi çiçekçide bulabildiğin sürece tohumdan yetişmekten kaçınabilirsin. Ama her bitki çiçekçide yok. Olsa para yetmez.
Bir de başarılı olup keyfini de sürmek lazım.

Bence tohumdan üretmekten kaçamazsınız.

Selamlar

03sandıklı beğendi.
Eski 15-02-2011, 15:42   #25
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Zeki Bey; böyle bir başlık açarak tohumdan üretim konusunda bizleri bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Sayenizde eksiklerimizi ve yanlışlarımızı görüyoruz. Tecrübelerinizden faydalanmak için takipçiniz olacağım.

Tohum ekimi yaptığımız kapları streçle kapattıktan sonra çimlenene kadar kapalı kalacakmı, yoksa belli zaman aralıklarında açıp havalandırmak gerekiyormu?
Sevgili novazet,

Streçi sürekli kontrol edin. Torfunuzun nemine ve ortamın ısısına göre nem buharlaşıyor, sonra streç üzerinde boncuk boncuk kondanse oluyor. Torfun alt tarafındaki nem de buharlaşan suyun yerine torfun üst tarafına çıkıyor.

Bir süre sonra streçdeki su damlaları tekra torfun üzerinde düşüyor.
ve torfun üzeri nemli olmaktan çıkıp ıslak hale geliyor.
Torf koyu kahve ve mat olmak yerine koyu kahve ve parlak oluyor.

Fazla su tohumların büyüklüğüne göre, tohum ne kadar küçük ise o kadar fazla, çürümeye sebep oluyor.

Bunu önlemenin tel çaresi havalandırarak fazla nemi uçurmak. Çimlenmenin havaya ihtiyacı olduğu için değil, fazla suyu uçurma için.

Havalandırmaya karar vermek için torf yüzeyindeki nemi sürekli kontrol edin.

Dikkat:çok fazla havalandırırken torfun üstünü sakın kurutmayın.
Sakın torf açık kahverengi ve mat hale gelmesin.
Bu duruma meylettiğinde hemen yukarıdaki başlık #11 de bahsettiğim gibi tekrar nemlendirin.

Başarılar

Selamlar

Eski 15-02-2011, 21:56   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Sn.Zeki Yağlı,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben Tohum Satış Başlığı altında GDO'suz Geleneksel Tohumlar Satışı yapmaktayım. Benden tohum alan arkadaşların bir çoğu tohum çimlendirilmesi hakkında bilgi istemektedirler, bende elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmaktayım. Bundan böyle bilgi isteyen arkadaşlara sizin açtığınız konu başlığındaki yazılanları okumalarını tavsiye edeceğim. Sabırlı ve ayrıntılı ve görselli anlatımınız için de ayrıca teşekkür ederim. Selamlarımla

MustafaS ve Hülyab beğendi.
amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 09:17   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-12-2010
Zeki Bey ; cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi çok iyi anladım. Birşey daha öğrenmek istiyorum. Tohum ektiğiniz kapları hem streçle kapatmışsınız, hemde mini sera içerisine koymuşsunuz. Her ikisinede gerek varmı? Bunun özel bir sebebi varmı? İyi günler dilerim.

novazet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 09:55   #28
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici Mesajı Göster
Sn.Zeki Yağlı,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben Tohum Satış Başlığı altında GDO'suz Geleneksel Tohumlar Satışı yapmaktayım. Benden tohum alan arkadaşların bir çoğu tohum çimlendirilmesi hakkında bilgi istemektedirler, bende elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışmaktayım. Bundan böyle bilgi isteyen arkadaşlara sizin açtığınız konu başlığındaki yazılanları okumalarını tavsiye edeceğim. Sabırlı ve ayrıntılı ve görselli anlatımınız için de ayrıca teşekkür ederim. Selamlarımla
Sevgili amatör hobici,

Umarım sizin müşterilerin de başarı şanslarını artırabiliriz.

Selamlar

Eski 16-02-2011, 10:03   #29
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi novazet Mesajı Göster
Zeki Bey ; cevabınız için teşekkür ederim. Söylediklerinizi çok iyi anladım. Birşey daha öğrenmek istiyorum. Tohum ektiğiniz kapları hem streçle kapatmışsınız, hemde mini sera içerisine koymuşsunuz. Her ikisinede gerek varmı? Bunun özel bir sebebi varmı? İyi günler dilerim.
Sevgili novazet,

Hem streç hem mini sera biraz fazla tedbir doğru!

Bunu şunun için yapıyorum. Mini seranın bulunduğu yerin ısısı 18-20 dereceyi geçtiğinde ısıtma çalışmıyor ama ortam sıcak onun için mini seranın kapağını açıp cerayan yaptırıp soğutmaya çalışıyorum. Bu sırada kapların nemini kaybetmemesini istiyorum.

Ayrıca her kabın strecini çıkarıp takarak o kabın nemini kontrol altında tutmaya çalışıyorum.

Selamlar

Eski 16-02-2011, 12:04   #30
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Sayın Zeki Yağlı, başlığınız ve anlatımınız çok güzel, ben de tohumdan bitki üretmeye çalışıyorum, yazdıklarınızı okuduktan sonra eksiklerimin olduğunu gördüm, bu başlıktan çok faydalanacağımı umuyorum.

Saygılar.

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024