agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2008, 23:44   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Ovasis ile çelik köklendirme

Merhabalar!

Yalovada yaşıyorum. Hazır seramın bir bölümünü çelik köklendirme çalışmaları için ayırdım torf, perlit ve derekumu karışımına Altuni taflan, Alevağacı, Ptisburn, Leylandi, Limonselvi vs.çalışmalarım devam ediyor. Ancak OVASİS diye bir malzeme edindim. İlk defa denemeler yapacağım. Önceden bu malzeme ile çalışmalar yapmış arkadaşların tecrübelerini paylaşmak istiyorum. Bilgisi olan bütün arkadaşlarımın bilgilerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 09:49   #2
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Ovasis bu ülkede köklendirmede ya kullanılmıyor. Veya arkadaşlar hep beraber yazıp beni şaşırtacaklar. Üçüncü olasılık biz yine eski yönteme devam edip çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yani elveda Ovasis. Ne dersiniz?

Saygıyla.

Eski 12-08-2008, 11:39   #3
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Cemal S., ovasis (oasis) süngerimsi bir madde kullanırken bir iki gün suda bekletiyorsunuz ve iyice ıslanmasını bekletiyorsunuz. Ellerken veya taşırken çok dikkatli olmalısınız zira hemen eziliveriyor. Şu anda piyasada (benim elimde de var) çeliklerin yerleştirileceği şekilde kesik formda olanları üretilmiş. Deforme etmeden esas yerine yerleştirip çelikleri içerisine saplıyorsunuz ve kesinlikle gün içerisinde bir kaç defa ovasisleri nemlendirerek susuz kalmasını önlüyorsunuz zira eğer susuz kalırsa kaybettiği suyu geri kazandırmak sizin için sorun olabilir. Su üstten püskürtülmeli ve alttan tahliye olacak şekilde olmalı ki ortam daha uygun olsun. Ovasiste üretimle köklenen bitkinin kök kısımlarını çok canlı bir şekilde görebilrisiniz ve şaşırtmada direkt ovasis ile esas yerine dikip saksıda gelişmesini sağlayabiliyorsunuz.

Name:  Görüntü020 (Custom).jpg
Views: 4068
Size:  34.5 KB

Name:  Görüntü021 (Custom).jpg
Views: 3831
Size:  26.3 KB

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 12:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Cemal Bey, sizin bahsettiğiniz ürün, Selahattin'in gösterdiği ile aynı mı bilmiyorum. Ben, Selahattin'in gösterdiklerini tohum çimlemek için denemiştim. Aynı anda torfa çimlediklerim ile bir performans farkı göremedim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 14:24   #5
Ağaç Dostu

Selahattin öğretmenim, ve sevgili Todor her ikinizede ayrı ayrı teşekkürler. Selahattin bey, ilk resimdekiler yani kesik kesik olanlardan var şu anda elimde. Dediklerinizi dikkate alıp ilk uygulamaları bu gün yarın yapacağım.

Tekrar teşekkürler.

Saygıyla.

Eski 17-09-2008, 11:01   #6
Ağaç Dostu

Ovasisle köklendirme çalışmalarındaki denemelerimiz bir kısmını tamamlama aşamasına geldi. Şimdi sırada alev ağacı çelikleme var. Tabii meteryal bulabilirsek. Gelişmeleri burdan sizlerle her zaman paylaşacağım.

Şu ana kadar çeliklediklerimizde durum gayet güzel. Renk kaybı ve her hangi bir renk değişikliği pek yaşanmadı. İki günde bir üzerlerini açıp kontrol ediyorum. Hatta daha önce perlit kum ve torf karışımına yaptığımız çeliklerimizde başarılı olduk diyebilirim. Artık yavaş yavaş minik saksılara veya torbalara alma zamanı gelmek üzere.

Saygıyla.

Eski 28-09-2008, 01:27   #7
Ağaç Dostu

Ovasisle köklendirilecek alev çeliklerini sağ olsun Selahattin Yılmaz hocam kanalı ile Bursadan ayarlamış olduk. Arabayla güzel bir yolculuktan sonra yağmur yaga yağa aldık ve dün akşamdan başlayarak yapmaya başladık. Meteryal gerçekten çok güzel başarılı olacağımızı tahmin ediyorum. Şu ana kadar yaptıklarımızın toplam sayısı çoktan 20.000 ni geride bıraktı. Durum gayet normal devam ediyoruz. Bir iki günlük işimiz var.

Hocama çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bizi karşıladı ağırladı. Hatta bizimle sahada alev ağacı bile aradı.

Saygıyla.

Eski 22-12-2008, 10:05   #8
Ağaç Dostu

Ovasisle yaptığımız çalışmalarda ibrelilerde başarı oranının düşük olduğunu seyrediyoruz. Diğerlerinde durumu zamanla göreceğiz. Yakında OYA çeliği yapmayı planlıyoruz.

Ovasislere su verme zamanı ile ilgili tecrübesi olan arkadaşımız varsa lutfen yazsın. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Saygıyla.

Eski 14-01-2009, 18:31   #9
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Ovasisle yaptığımız çalışmalarda ibrelilerde başarı oranının düşük olduğunu seyrediyoruz.
Ovasislere su verme zamanı ile ilgili tecrübesi olan arkadaşımız varsa lutfen yazsın. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Saygıyla.
Sayın Cemal.S, pek bir tecrübem yok, ama düşüncem var . Oasis sünger olduğu için su tutma kapasitesi yetersiz diye düşünüyorum. İlk anda suyu çekmesine rağmen, buhar yoluyla suyu, nemi çabuk kaybetiyor herhalde. Bende tohum çimlendirmek için arıyorum, halen daha

Tohumu yerleştirdikten sonra üzerinde sisleme yaparak sulamayı düşünüyorum. sürekli nemli tutmak için bu işlem şart gibime geliyor. Çeilk köklendirmede, çeliklerin ıslanması bir problem yaratacaksa, oasisleri alttan sulamak için bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum. Zemini düz olacak şekilde, 5-10 cm derinliğinde, suyun zahmetsizce gideceği tesviyede bir alan oluşturulabilir. Bu alanın tabanınada plastik çekilebilir diye düşünüyorum. ****** sadece düşüncem

Bu arada düşüncem diyemi, ammada düşünüyorum demişim Çok pardon.

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 22:01   #10
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Ovasis ile yaptığımız denemelerden ibrelilerde başarılı olamadık diyebilirim. Mevsimin kış olması sebebi ile ısıtmamız olmamasından olabilir. Alev ağacı çeliklerinde ise köklenmeler başladı.
Tecrübe etmiş olduk. Şu anda torf perlit karışımımıza şubat çeliği olarak ibrelileri yapıyoruz. Elimizdeki ovasislere ise oya ağacı çeliklemeyi planlıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor.

Burdan tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

Eski 03-03-2009, 22:52   #11
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Ovasisle yaptığımız çalışmalarda bilgisine güvendiğim bir arkadaşımla ( Kendileri benim ustamdır) fazla suyun zararlı olduğuna karar verdik. Yeni üretim çalışmalarımızda yeni bir sulama programı uygulamam lazım. Bakalım bu sefer ne olacak.

Ovasiste üretim konusunda tecrübeli arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Eski 10-05-2009, 20:52   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2009
merhaba ben daha öncede yazdım ovasis hakkıında bilgiyi nerden edindiniz!! bu benim dersim için çok önemli ve acil cvp yazarsanız çok memnun olurum!!!

siz bu çalışmalarınızı makale şeklinde yazdınız mı?

gulcin_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2009, 21:07   #13
Ağaç Dostu

Gülçin bu konuda bir makale bulman çok zor maalesef, ancak tecrübeli birisi olarak nasıl bir bilgiye ihtiyacın varsa söyle yardımcı olmaya çalışalım.

Eski 11-05-2009, 16:16   #14
Yeni Üye

ben fenbilsi öğretmenliğinde okuyorum ve deney düzeneği olarak avosisde ve normal toprakta çim çimlendirmeye calışıorm bana ovasis hakkında nasıl bilgi olursa olsun lazımm!! mesela içeriğinde neler var?? su tutma kapasitesi nedir? bilimsel makaleye yazabileceğim bişiler olmalı!!! bana bu konuda kaynak gösterebilir misiniz?

Eski 14-05-2009, 08:55   #15
Yeni Üye

ben kullandığınız madde hakkında araştırma yaptım ve umarım ki ukalalık olarak düşünmezsiniz ben sadece aydınlatmak istedim.
kullandığınız maddenin adı çiçek köpüğü Ovasis dünyaca ünlü markası. Çiçek köpüğünü Türkiye'de sadece 2 firma yapıyor.

Eski 14-05-2009, 08:57   #16
Yeni Üye

çiçek köpüğünün sadece su tutma kapasitesi var bunun dışında bitkiye sağlayabileceği hiçbir şey yok.

Eski 14-05-2009, 09:32   #17
Ağaç Dostu

Çiçek köklendirme ve çelenk yapımı dışında bu maddenin kullanımı yaygın değil hatta piyasada dahi her yerden temin edelebi,lecek bir ürün değil bu nedenle bilen kişi sayısının az olması çok doğal. Çelik köklendirmede çok güzel sonuçlar veriyor, tohum çimlendirmede ise eğer deneme olanağın var ise sonuçlarını buradan açıklarsan seviniriz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024