agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-02-2018, 14:04   #511
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2016
Geçen seneki ve bu seneki bütün fidelerim bu kutudan geçti

Kanasci03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2018, 14:09   #512
Ağaç Dostu

Bu seneki akrep habenero ve bHut ve pequin biberlerim şimdi ****** kocaman oldular

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 12-02-2018, 13:55   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2018
bonsai tohumları için tohumdan filizlenme sürecine kadar olmaları gereken sıcaklık nedir bilginiz varmı ? ve filizlendikten sonra günde kaç saat ışık verilmelidir ?

Ve otomatik sulama hakkında bir bilgisi olan var mı? 360 derece minyatür fiskiyeler buldum hortumlar buldum fakat bulduğum bütün su pompaları pille veya musluklu çalışıyor bu konuda herhangi çalışması olan varmıdır.. saygilarimla

Düzenleyen Canusta : 13-02-2018 saat 01:24
Canusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 16:50   #514
Ağaç Dostu

Canusta ben hiç bonzai tohumu cimlendirmesi yapmadım ben sebze tohumu cimlendiriyorum ağaç tohumu denemedim formda bonzai ile ilgili yer vardı ora bir bakın derim

Eski 14-02-2018, 16:57   #515
Ağaç Dostu

1 adet Hydroponice AC 220 V 20 w 30 w 50 w cob led grow işık çip tam spektrum Kapalı Bitki Fide Büyümek ve Çiçek için 380nm-840nm
1pcs Hydroponice AC 220V 20w 30w 50w cob led grow light chip full spectrum 380nm 840nm for Indoor Plant Seedling Grow and Flower-in LED Grow Lights from Lights & Lighting on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard
(from AliExpress Android)

Bu ledleri aldığım yer

Alüminyum Soğutucu Soğutma Fin için 150mm x 60mm x 25mm Güç Amplifikatör
Aluminum Heatsink Cooling Fin 150mmx60mmx25mm for Power Amplifier-in Fans & Cooling from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard
Bu da sogutuculari aldığım yer

A.öz ve eozen81 beğendi.
Eski 14-02-2018, 17:01   #516
Ağaç Dostu

Çimlendirme kabı için kullandığım sistem 50 litre kiler plastik kutu

Asagida işi Ped in adresi
10 "x 20.75" 527x254mm Fide klonlama için yayılma Isı Mat başlangıç
10"x20.75" 527x254mm Seedling Heat Mat for cloning propagation starting-in Nursery Pots from Home & Garden on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard

Asagida da ayarlı Termostat 220 v

-50 ~ 110C Akıllı Dijital Termostat AC 220 V 12 V 24 V 10A Dijital Sıcaklık Kontrol Regülatörü Anahtarı
50~110C Intelligent Digital Thermostat AC 220V 12V 24V 10A Digital Temperature Controller Regulator Switch-in Temperature Instruments from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group to Clipboard

A.öz ve eozen81 beğendi.
Eski 16-02-2018, 14:17   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
merhabalar,
siteye yeni üye oldum, kendi kendime denemelerim mevcut, ama sıkıntılar yaşıyorum, aranızda profosyonel derecede bu işi bilen arkadaşların olduğunu gördüm ve sorunumu size anlatmaya karar verdim, mümkünse yardımlarınızı bekliyorum.

durgun su kültüründe kapalı ortamdam da domateslerim var, ışık için kullandığım ledlerin yeterliliğinden şüphe ediyorum çünkü gelişim çok yavaş

20cm*20cmlik bir alüminyum plaka üzerinde 25 civarı ledim var

ledlerim şu şekilde

660-nm-350mah 1watt 16 adet

450nm-350mah 1 wattt 4 adet

460nm-475nm 350mah 1watt 5 adet şeklinde

2 ayı geçkin süredir bitkileri büyütüyorum resimleri aşağıda ara sıra alt yaprakları soluyor bu normal mi?

ve bu led sistem 1 adet domatesi büyütmek için yeterli mi?

çünkü hala çiçek açmadılar.
yardım edebilirseniz çok memnun olacağım, yorumlarınız benim için çok değerli. ışıktan anlayan arkadaşlar yeterlilik konusunda lütfen yardım edebilir misiniz, yoksa ölecek yavrucağım

bitkilerin şuanki durumları aşağıda

bunlar ledlerim

buda komple hali

ahmet_123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2018, 09:55   #518
Ağaç Dostu

Benim görüşüm besin kaynakli bir sıkıntı var nacizane fikrim akıllı saksı yapıp ve katı ortam da yetistirin derim sulu ortam hata kabul etmiyor denedim çünkü

Eski 17-02-2018, 09:59   #519
Ağaç Dostu

Evet yetiştirebilirsiniz ama çiçek açtıktan sonra kendiniz polenleyin

Eski 17-02-2018, 10:04   #520
Ağaç Dostu

Bu akıllı saksı bunda büyütmenizi tavsiye ederim sonuçlar çok güzel oluyor

Akıllı saksı yapma

Eski 20-02-2018, 11:24   #521
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
sayin kanasci03 yardımlarınız için teşekkürler, bu domatesler sırık domates, en azından çiçek açtıklarını görsem, yerlerine cherry domates dikeceğim ama aşıklardan çok emin olamıyorum, bana nedense yetersiz gibi geliyor. yardımınız için teşekkürler

ahmet_123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2018, 00:20   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kanasci03 Mesajı Göster
Hangi tohumu cimlendireceksem o sıcaklık ayarını yapıyorum ışık ayarlı prize takılı oluyor yalnız ayarlı Termostat sürekli priz de olacak zaten o sıcaklık istenilen seviyeye geldi mi elektriği kesiyor
Hocam alüminyum folyo kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Elektrik iletkenliği söz konusu. Şok battaniyesi ya da beyaz boya çok daha sağlıklı olacaktır. Kolay gelsin.

Kanasci03 ve A.öz beğendi.
Plan B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 14:18   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2018
Selamlar,

ben de bitki yetiştirmeye yeni başladım. Şuan elimde siklamenlerim bir adet dinlendirmeye geçireceğim lavantam var. Ve halihazırda suda köklendirdiğim nanem ve çekirdekten filizlendirmeye çalıştığım limonlarım var. Bitki yetiştirmeye bu aylarda başladığım için hevesim geçmeden(yani yazı beklemeden) bitki üretmek istediğim için en azından naneleri ve limonları yetiştirmek istediğim için kapalı ve güneşsiz alanda nasıl bitki yetiştirmem gerektiği hakkında yaptığım araştırmalar sonucu full spectrum led aydınlatmalar ile karşılaştım.

https://urun.n11.com/led-ampul/bitki...mba-P212012613

Bu üründen 2 tane sipariş ettim. Sizce işe yarar mı yukarıda belirttiğim bitkiler için, ve maksimum verim alabilmek için bu 2 led lambayı nasıl konumlandırmalıyım gibi hileleride iletirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

emrebulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 05:29   #524
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 19:18   #525
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2019
Bitki Yetiştirme Lambası

Herkese merhaba. Forumu incelememe rağmen bulamadığım için konu açmam gerekti. Daha önce sorulmuş ve cevaplanmış ise kusurumuz affola. Gel gelelim derdime. Evde kendi çapımda hidroponik tarım yapmaya çalışıyorum. Erzurum'da yaşıyorum. Malum dışarısı buz gibi değil, bildiğiniz buz bu aralar. O yüzden evimde pencere kenarında ve cam balkonda birşeyler yapmaya çalışıyorum. İlk etapta filizlenme döneminde ışık azlığından dolayı fazla boy atıyorlar. Ve hidroponik sisteme alma sürem fazla uzun sürüyor. Aliexpressten mavi kırmızı led lambalardan aldım ama maalesef istediğim kadar fayda alamadım. İnternette gezerken akvaryumlar için T5 florasan lamba kullananlar gördüm. Sizden ricam bana tohumun 4-5 yaprak olana kadar yaprak ve kök sağlıklı gelişimini sağlayacak lamba önerilerinizi yazmanız. Bu şekilde bitki yetiştirme sevdama kaldığım yerden daha hızlı devam edebilirim

rıdvan16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2019, 13:54   #526
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak konuyu okudum epeyce fikrim oldu.

elimde 6500 kelvin cee led var 6000 lümen 5mmx5mm türkiyede satılmıyor bende çinden getirtmiştim. o kadar çok lümen var ki ledlere bakamıyorum. ben bunları arabama led ampül yapmak için almıştım. arabayı sattım elimde kaldı.

şimdi demem o ki; evim güneş ışığını fazla almıyor. fideler yetişirken baya sorun yaşayacağım bu sene bunları kullansam uygun olur mu?

köklenme için de kırmızı ve mavi led almam gerekir mi? son 20 günüm filan fidelemeye başlamam gerekecek. yardımcı olursanız sevinirim?

MeyveliTepe beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2019, 11:45   #527
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster

elimde 6500 kelvin cee led var 6000 lümen 5mmx5mm türkiyede satılmıyor bende çinden getirtmiştim. o kadar çok lümen var ki ledlere bakamıyorum. ben bunları arabama led ampül yapmak için almıştım. arabayı sattım elimde kaldı.

şimdi demem o ki; evim güneş ışığını fazla almıyor. fideler yetişirken baya sorun yaşayacağım bu sene bunları kullansam uygun olur mu?

köklenme için de kırmızı ve mavi led almam gerekir mi? son 20 günüm filan fidelemeye başlamam gerekecek. yardımcı olursanız sevinirim?
Hem köklendirme hem de tohum çimlendirme için kullanabilirsiniz söz konusu ekipmanı. 6500K gün ışığına tekabül ediyor zaten.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2019, 14:35   #528
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

çok teşekkür ederim. beni büyük bir sorundan kurtardınız

Eski 16-02-2019, 14:58   #529
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:

Yeterli olur, fazla bile gelir. Beyaz ışıkta tüm spektrumlar var, bitki gerekli olanı alır. Neticede fide yapacaksınız. Çimlenmeden fide oluncaya kadar gereken ışık miktarı o kadar fazla değil. 4-5 senedir, uzunluğu 80 cm olan üç tane şerit led armatürle gayet sağlıklı fide yetiştirebiliyorum. Böylece seraya dikebileceğim fideleri 1 viyol da olsa zamanında elde edebiliyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2019, 22:02   #530
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yeterli olur, fazla bile gelir. Beyaz ışıkta tüm spektrumlar var, bitki gerekli olanı alır. Neticede fide yapacaksınız. Çimlenmeden fide oluncaya kadar gereken ışık miktarı o kadar fazla değil. 4-5 senedir, uzunluğu 80 cm olan üç tane şerit led armatürle gayet sağlıklı fide yetiştirebiliyorum. Böylece seraya dikebileceğim fideleri 1 viyol da olsa zamanında elde edebiliyorum.
Aynı/eşdeğer//yaklaşık lümen veya watt değerindeki düz beyaz ledler ile bitki ışığı adı altında pazarlanan ledlerin üretimde ne kadar fark ettirdiğini merak ettim bu yorumu okuyunca

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2019, 08:46   #531
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
meyvelitepe bu söylediğinizi kesinlikle deneyeceğim. asıl merak ettiğim lümen sayısının fazlalığı herhangi bir olumsuz etki yapar mı ?

g.c. beğendi.
Eski 12-03-2019, 23:09   #532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2019
Merhaba
Bu lambaların hepsi Güneş işlevini görüyor.
bitki yeti_tirme lambalar1 - MagicPlant
bu konuda baya bilgi sahibiyim detaylı bilgi isterseniz cevaplandırabilirim ..

Düzenleyen Cihanyildiz1984 : 12-03-2019 saat 23:10 Neden: Unutuğum bilgi.
Cihanyildiz1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 09:47   #533
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
meyvelitepe bu söylediğinizi kesinlikle deneyeceğim. asıl merak ettiğim lümen sayısının fazlalığı herhangi bir olumsuz etki yapar mı ?

Hayır, herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Neticede bu lambalar UV ve IR dalga boyu üretmiyorlar. Fideler limitlerinin sonuna kadar fotosentez yaparlar, istediğimiz de bu.

g.c. beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2019, 03:24   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Arkadaşlar merhaba, şehir merkezinde apartmanda yaşıyoruz ve kullanmadığımız küçük bir odamız var ve burayı da peder bey kendine ait ufak bir sera tarzı yapmaya karar verdi fakat odayı geçtim evin tamamı güneş almıyor. Bana 200 Watt olacak şekilde Yuvarlak, kare Full Spectrum led ışık lazım çünkü bölge bölge ayırdık ışığın tamamını güçlü bir şekilde alması gerekiyor. Bileniniz, göreniniz var ise özel mesaj atarak telefon numaramı bırakabilirim size.

Pikacu34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 16:02   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2017
Indoor LED Lights for your plant is good. Creative thinking.

annasanders12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 16:04   #536
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2017
Eco FriendlyCustom LED lights. Yes to this.

annasanders12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 21:19   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
Merhaba benim bildiğim kadarı ile fotosentez için günışığı şart. Yapay ışıklandırma da ise ultraviyole ışık olması gerekiyor yani kaynaktan çıkan ışıkta enerji parçacıkları olmalı. Bende etoubur bitki tohumu. Ektim ve 2 adet bitkim var böyle bir de ultraviyole ışık yayan cihazım var kullansam faydası olur mu bitkilere zarar verir diye korkuyorum pek cesaret edemiyorum kullanmaya sizce faydası olur mu ve bitki/tohuma kaç santimetre mesafe ile koymalıyım?? Merhaba benim bildiğim kadarı ile fotosentez için günışığı şart. Yapay ışıklandırma da ise ultraviyole ışık olması gerekiyor yani kaynaktan çıkan ışıkta enerji parçacıkları olmalı. Bende etoubur bitki tohumu. Ektim ve 2 adet bitkim var böyle bir de ultraviyole ışık yayan cihazım var kullansam faydası olur mu bitkilere zarar verir diye korkuyorum pek cesaret edemiyorum kullanmaya sizce faydası olur mu ve bitki/tohuma kaç santimetre mesafe ile koymalıyım??

mustipasa33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2019, 22:17   #538
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustipasa33 Mesajı Göster
Merhaba benim bildiğim kadarı ile fotosentez için günışığı şart. Yapay ışıklandırma da ise ultraviyole ışık olması gerekiyor yani kaynaktan çıkan ışıkta enerji parçacıkları olmalı. Bende etoubur bitki tohumu. Ektim ve 2 adet bitkim var böyle bir de ultraviyole ışık yayan cihazım var kullansam faydası olur mu bitkilere zarar verir diye korkuyorum pek cesaret edemiyorum kullanmaya sizce faydası olur mu ve bitki/tohuma kaç santimetre mesafe ile koymalıyım?? Merhaba benim bildiğim kadarı ile fotosentez için günışığı şart. Yapay ışıklandırma da ise ultraviyole ışık olması gerekiyor yani kaynaktan çıkan ışıkta enerji parçacıkları olmalı. Bende etoubur bitki tohumu. Ektim ve 2 adet bitkim var böyle bir de ultraviyole ışık yayan cihazım var kullansam faydası olur mu bitkilere zarar verir diye korkuyorum pek cesaret edemiyorum kullanmaya sizce faydası olur mu ve bitki/tohuma kaç santimetre mesafe ile koymalıyım??

Btkiler fotosentez yaparak enerjiyi kimyasal enerji olarak depolar. Fotosentez için infrared (700nm ve üstü dalga boyu ışık) ve mor ötesi (ultraviole) (400nm ve altı dalga boyu ışık) etkisi olmayan dalga boyu bölgelerdir. İnfrared ve ultraviole, hücre bölünmesi sırasında mutasyona neden olduğu için bitki tarafından bloke edilir. Bunun için bitkiler antosyanin denilen renkli pigmetler sentezlerler ve bu dalga boylarına sahip ışıkların hücre çekirdeğine ulaşması engellenir. Ultraviole, bitkiler için zararlıdır. Ultraviloeyi kesinlikle kullanmayın.

acemi25 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 19:24   #539
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Btkiler fotosentez yaparak enerjiyi kimyasal enerji olarak depolar. Fotosentez için infrared (700nm ve üstü dalga boyu ışık) ve mor ötesi (ultraviole) (400nm ve altı dalga boyu ışık) etkisi olmayan dalga boyu bölgelerdir. İnfrared ve ultraviole, hücre bölünmesi sırasında mutasyona neden olduğu için bitki tarafından bloke edilir. Bunun için bitkiler antosyanin denilen renkli pigmetler sentezlerler ve bu dalga boylarına sahip ışıkların hücre çekirdeğine ulaşması engellenir. Ultraviole, bitkiler için zararlıdır. Ultraviloeyi kesinlikle kullanmayın.

Tekrardan merhaba peki bu beyaz Led işe yarar mı?

**** bu mavi Led

Eski 28-05-2019, 19:27   #540
Yeni Üye

Kırmızı ışık lazım derseniz bu beyaz Led e eskiden defter kapladığı uz yarı saydam naylonumsu kırmızı renk defter kabı ile beyaz Led i kapasam olur mu

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024