agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2010, 13:53   #121
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn . delete61 ,
ben cevap vereyim . LED grow ampulü E 27 eBay'dan temin edildi.
Daha sonra beyaz ışık üreten bir E27 LED ' de Budapeşteden aldım .
İkisini kombine kullanıyorum .
İzmirde aşırı ihtiyaç olmuyor sadece kış aylarında daha az ışık alan balkonumdaki
hoya ve orkidelerim için 24 saat açık kalıyor .
Bitki gelişimi fena değil , güneş ışığı gibi değil tabi.
Sanırım daha güzel bir sonuç için birden fazla ampül gerekli ( en az 5 )
veya panel LED alınmalı , ancak bu da hayli maliyetli olacağı için gümrüğe takılır .
Yapay ışığın etkisini arttırmak için yansıtıcı ( ayna efekti ) da kullanılabilir .
Siz hangi bitkileri yetiştirmeyi amaçlıyorsunuz ?
Saygılar .

Düzenleyen Jezebel : 29-11-2010 saat 19:13
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 13:56   #122
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
smooth garden adlı sitede ister set halinde ister ampul olarak satılıyor ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 20:13   #123
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bettyycim , bu reklama giriyor .
Arkadaşım olur kendisi . Onda LED Grow Light ampülü yok .
Diğer ampüller de güzel , tam bir set almak lazım ,
büyüme dönemi için ayrı , çiçeklenme dönemi için ayrı .
Ekmeğini buradan kazananlar için iyi de , ben kişisel olarak sadece kış aylarında kullanıyorum

Düzenleyen Jezebel : 29-11-2010 saat 19:13
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 23:58   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Sayın Jezebel vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim. Hoya için 2010-2 listemi hazırladım ve ortak siparişler bölümüne ekledim ve bunun için Dilaver abinin onaylamasını bekliyorum. Onaylar ise aralık ayı için vereceğimiz hoya çelik ve köklülerini yetiştirme de kullanacağım. Bunun için ışıklandırma konusunda deneyimli büyüklerimden fikir almak istiyorum. Evde yer sıkıntısı olduğu için çok fazla büyük bir sistem olmasını istemiyorum bunun için nasıl bir düzenek kurmam ve kaç adet led veya diğerlerinden lamba kullanmam yeterli olur bilgi verirseniz çok memnun olurum. Saygılar

Düzenleyen delete61 : 29-11-2010 saat 11:51 Neden: ekleme
delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 20:32   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Herkese hayırlı günler arkadaşlar, Sayın klubnika hanımın yaptırmış olduğu ışıklı raftan 1m, 50 cm, 50 cm ölçülerinde 3 katlı ışıklı raf yaptırdım, ışık olarak her kata 1 adet osram' ın flora 77 30 W florasanını kullanacağım, deneyimli büyüklerime sormak istediğim güneş ışığı almayan, aydınlık salonda çiçeklerin yetişmesi için bu ışık yeterli gelirmi yoksa ilave yapmam gerekirmi. Fikirlerinizi almak isterim.

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 00:15   #126
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Merhabalar, bu konuyu sevgili Sariefe'den öğrenince çok heyecanlandım ve önceki sayfaları okuyamadan sormak istedim. Eğer soracağım sorunun cevabı önceki sayfalarda var ise lütfen beni uyarın. Benim sormak istediğim şey, bir masanın üzerindeki bitkiler için floresanı duvara monte ederek kullanmak işime yarar mı? Ne kadar faydasını görürüm? Merak ettiğim konular bunlar. Dediğim gibi eğer cevabım önceki yazılarda var ise lütfen beni affedin. Bu benim için önemli bir konu olduğu için bu kadar acele ettim. Herkese hayırlı geceler ve sabahlar dilerim. Hoşçakalın.

Not: Masa duvarın hemen yanında olacak.

Düzenleyen bernacyhn : 21-01-2011 saat 00:17 Neden: Not ekledim
bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 10:46   #127
Ağaç Dostu

jokerkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2010
forumda bir baslıkta gormustum sanırım dayligt marka, uv ısınlı lambalar, bu sekilde aratırsanız bulursunuz sanırım.

jokerkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 23:28   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2011
paylaşım için sağolun

muhammeterdal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 23:29   #129
Yeni Üye

çok faydalı oldu

Eski 06-02-2011, 23:29   #130
Yeni Üye

ayrıca ultraiole ışınlı lambalar

Eski 10-03-2011, 09:53   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
merhaba,, az once cok faydali bir deneme yaptim,, sizlerle paylasmak istedim,,

bulundugum odanin cok buyuk pencereleri var ama maalesef dogrudan gunes gormuyor,,aydinlik bir gunde pencere onu 800lux aydinlanabiliyor,, bir adet temiz
A4 kagidini luxmetrenin arkasina pencereye bakacak sekilde koydugumda aydinlanma 800 lux`ten 3000 luxe kadar cikti. bende hemen saksilarimin ve ciceklerimin yari cevresini saracak sekilde A4 kagitlari saksilara yapistirdim, olcumu birde mavi renkli bir kagit ile yaptim neredeyse hic degismedi. keske kis baslamadan once yapsaymisim,,

tevmen ve TCM beğendi.
kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 15:41   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2010
her türlü bitki için yapay ışık ne dir nasil kullanilir

Konu hakkinda bilimsel bilgim olmasada 1 yillik bir arastirma sonucundaki yanlis dogru ogrendigim tecrubelerim.

Ozellikle ev icerisinde sebze yetistirmek icin kullanilir. bir cok serada urun kalitesini arttirmak icinde tercih edilir. Bitkilerin yesillenme ve cicek acma donemlerine gore bitkinin normal gunes ortaminda gelisim suresi goz onune alinarak gunluk olarak lamba nin acik kalmasi gereken zaman hesaplanir.

Gerci sivi gubre saticilari cesitli bitkiler icin uygulanmasi gereken isik verme suresini kataloglarinda vermislerdir. oradan yola cikilabilir.

Eger bitki cok gunes istiyen bir turse Genellikle ilk bir kac hafta gunde 18 saat isik verilmesi daha sonra cicek acma donemine yakin 2-3 saat daha az isik verilmesi seklinde gece ve gunduz suresi bir birine esitlenerek cicek acma evresine devam edilir.

Eski alisknliklardan kurtulamayan cok yuksek watt lambalar kullananlar hala var. (Ne yazikki ) bu tip lambalar yuksek energi maliyetini beraberinde getiriyor.

Simdi gelin yeni Led Teknolojisine giris yapalim.

Gunes isinlari belli bir dalga boyunda bitkiye ulasirlar bitkiler belirli dalga boyu araligindaki isinlari ozumleyebilirler.Led lambalar vasitasi ile bu is suni yoldan yapilmaktadr.

Led Dalga boylari Ozet geciyorum : Ornegin kirmizi renk bu isigin Dalga boyu 660-700 nm arasinda degisir. mesela gunesin en kizgin oldugu zamandaki rengi 660 nm civaridir ama batmaya yakinken derin bir kirmzi renge burunur buda 700 nm civaridir.

Mavi Ledin Dalga boyu : 410 -500 nm araligindadir.
bitki hem kirmizi renge hemde mavi renge ihtiyac duyar. Lakin ilk zamanlar yesillenme dedigimiz periyotta oldugu icin mavi isik daha sonra ciceklenme zamaninda kirmizi isiga daha cok ihtiyac duyacaktir.

Dolayisi ile lambamizda hem 660nm (gunesin oglen saat 12 civarindaki siddetli kirmizi rengi) hemde 700 nm( gunesin batim rengi) civarinda dalga boyu olan led **** ledler kullanmaliyiz

Ozellikle led diyorum 1 watt lik bir led cok az energi kullanir. fiyati tahmin ediyorum 3-10 ytl arasindadir. bu 1 wattlik ledlerden
1 x (acik kirmizi 660 nm)
1 x (koyu kirmizi yaklasik 700 nm)
1 x (440 nm acik mavi)
1 x 450-460 nm arasi koyu mavi

Dikkat edilmesi gerekenler

- Alacaginiz ledlerin ozellikle Dalga boylarina dikkat edin her kirmizi led istedigimiz sonucu vermez. ondan dolayi ledleri markali ve sertifikali olanlardan secmeniz gerekir.

- Ledlerin mercek acilarina dikkat edin 100- 120 derece idealdir. dolayisi ile 120 derecelik bir alana sigdirabildiginiz kadar saksiyi yerlestirebilirsiniz.

Elektrik Sarfiyati

Elektrik faturaniza kesinlikle yansimaz, riski yok denecek kadar azdir. 12 voltluk iyi bir adaptor ile beslerseniz cok guzel sonuc verir. ( Tavsiyem bir elektronikciye yaptirmaniz en azindan ledlerin arkasina sogutucu yerlestirecegi icin omru uzar. ve tam performans calisir. ( 4 led icin bir elektronikci ciragi maksimum 10 dakika zaman harcayarak calisir hale getirebilir.)

Kapladigi alan

- 4 adet 1 watt ledden olusacan lambanin kapladigi alani 2 kibrit kutusu buyuklugunde dusunebilirsiniz

Ledlerin dalgo boylarini gosteren katalogu kucuk bir arama ile nette bulabilirsiniz

Bayagi bir ozet gecmisim. Bu konuda kendi evinizde cok ekonomik duzeneklerle hic isik almayan bir odada sebze yetistirebilecek olmaniz kanitlanmistir. sicaklik, nem, ve gida unsurlarinida sagliyarak ******

Konu cok genis arkadaslar
Sorulariniz olursa Bu konuda fikir alis verisinde bulunurum.

Sevgiler.

acemi25 beğendi.

Düzenleyen Ghengistr : 18-03-2011 saat 16:39 Neden: Imla Hatalari
Ghengistr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 14:04   #133
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ghengistr Mesajı Göster
Konu hakkinda bilimsel bilgim olmasada 1 yillik bir arastirma sonucundaki yanlis dogru ogrendigim tecrubelerim.

Ozellikle ev icerisinde sebze yetistirmek icin kullanilir. bir cok serada urun kalitesini arttirmak icinde tercih edilir. Bitkilerin yesillenme ve cicek acma donemlerine gore bitkinin normal gunes ortaminda gelisim suresi goz onune alinarak gunluk olarak lamba nin acik kalmasi gereken zaman hesaplanir.

Gerci sivi gubre saticilari cesitli bitkiler icin uygulanmasi gereken isik verme suresini kataloglarinda vermislerdir. oradan yola cikilabilir.

Eger bitki cok gunes istiyen bir turse Genellikle ilk bir kac hafta gunde 18 saat isik verilmesi daha sonra cicek acma donemine yakin 2-3 saat daha az isik verilmesi seklinde gece ve gunduz suresi bir birine esitlenerek cicek acma evresine devam edilir.

Eski alisknliklardan kurtulamayan cok yuksek watt lambalar kullananlar hala var. (Ne yazikki ) bu tip lambalar yuksek energi maliyetini beraberinde getiriyor.

Simdi gelin yeni Led Teknolojisine giris yapalim.

Gunes isinlari belli bir dalga boyunda bitkiye ulasirlar bitkiler belirli dalga boyu araligindaki isinlari ozumleyebilirler.Led lambalar vasitasi ile bu is suni yoldan yapilmaktadr.

Led Dalga boylari Ozet geciyorum : Ornegin kirmizi renk bu isigin Dalga boyu 660-700 nm arasinda degisir. mesela gunesin en kizgin oldugu zamandaki rengi 660 nm civaridir ama batmaya yakinken derin bir kirmzi renge burunur buda 700 nm civaridir.

Mavi Ledin Dalga boyu : 410 -500 nm araligindadir.
bitki hem kirmizi renge hemde mavi renge ihtiyac duyar. Lakin ilk zamanlar yesillenme dedigimiz periyotta oldugu icin mavi isik daha sonra ciceklenme zamaninda kirmizi isiga daha cok ihtiyac duyacaktir.

Dolayisi ile lambamizda hem 660nm (gunesin oglen saat 12 civarindaki siddetli kirmizi rengi) hemde 700 nm( gunesin batim rengi) civarinda dalga boyu olan led **** ledler kullanmaliyiz

Ozellikle led diyorum 1 watt lik bir led cok az energi kullanir. fiyati tahmin ediyorum 3-10 ytl arasindadir. bu 1 wattlik ledlerden
1 x (acik kirmizi 660 nm)
1 x (koyu kirmizi yaklasik 700 nm)
1 x (440 nm acik mavi)
1 x 450-460 nm arasi koyu mavi

Dikkat edilmesi gerekenler

- Alacaginiz ledlerin ozellikle Dalga boylarina dikkat edin her kirmizi led istedigimiz sonucu vermez. ondan dolayi ledleri markali ve sertifikali olanlardan secmeniz gerekir.

- Ledlerin mercek acilarina dikkat edin 100- 120 derece idealdir. dolayisi ile 120 derecelik bir alana sigdirabildiginiz kadar saksiyi yerlestirebilirsiniz.

Elektrik Sarfiyati

Elektrik faturaniza kesinlikle yansimaz, riski yok denecek kadar azdir. 12 voltluk iyi bir adaptor ile beslerseniz cok guzel sonuc verir. ( Tavsiyem bir elektronikciye yaptirmaniz en azindan ledlerin arkasina sogutucu yerlestirecegi icin omru uzar. ve tam performans calisir. ( 4 led icin bir elektronikci ciragi maksimum 10 dakika zaman harcayarak calisir hale getirebilir.)

Kapladigi alan

- 4 adet 1 watt ledden olusacan lambanin kapladigi alani 2 kibrit kutusu buyuklugunde dusunebilirsiniz

Ledlerin dalgo boylarini gosteren katalogu kucuk bir arama ile nette bulabilirsiniz

Bayagi bir ozet gecmisim. Bu konuda kendi evinizde cok ekonomik duzeneklerle hic isik almayan bir odada sebze yetistirebilecek olmaniz kanitlanmistir. sicaklik, nem, ve gida unsurlarinida sagliyarak ******

Konu cok genis arkadaslar
Sorulariniz olursa Bu konuda fikir alis verisinde bulunurum.

Sevgiler.
ben ankarada araştırdım 2 ay önce bırak dalga boyunu mavi-kırmız-sarı renkleri bile bulunmuyor beyaz power ledlerden var arabalara takılan.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:45   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
Günde yalnızca bir saat güneş gören (o da öğleden sonra 14:30'dan itibaren) balkonumda hem sebze yetştirip hem de bıldırcın beslemek istiyorum. Balkon lambasının yerine, takacağım ve hem sebzelerime hem de bıldırcınlarıma yarıyacak ne tür bir lamba önerebilirsiniz?

AltınOrman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2011, 17:34   #135
Yeni Üye

melihbulk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2011
Selamlar arkadaşlar,

Güneş ışığı olmayan bir ortamda LED lamba vasıtasi ile bitki yetiştirmek istiyorum. (1-2 saksı, basit..)

1- Bende aynı ortamda olacağım. Beni etkiler mi? (Bronzlaşma v.s.)
2- Deneyen var mı? Oluyor mu?
3- Türkiye'de satan (ekonomik) yer var mıdır?

Fiyat olarak ebay'da kargo dahil 25$-30$ civarı bulunabiliyor.
(7 watlık 120 adet mavi + kırmızı led'lik sistem)

Allaha Emanet.

melihbulk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2011, 12:54   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2007
Merhaba Bende yapay ışıkta Bitki yetiştirme konusunda araştırma yapıyordum. Şu sıralar gene aklıma takıldı. Kapalı, izole ortamlarda Sığınaklarda Maden göçüklerinde vs. Zor koşullarda Düşük enerji sınırlı yetiştirme alanları. Biraz fantazi olacak ama mesela uzayda. Dış Atmosferden bağımsız En uzunsüre Hayatta kalmanın yolu Sanırım bitkiler, Fotosentez. co2 Çevrimi için en ucuz ve doğal yol.
Okuduğum bir kaynağa göre Sağlıklı bir yeşil yaprağın her kilogramında saatte yaklaşık 3 litre oksijen üretilmektedir. Bu 16W bir enerji ile 1m2 yaprak alanına denk gelir. Bir insan 24 saat boyunca gereksinimi olan oksijenin üretilmesi için 15-30m2 yaprak alanı gerekmektedir.
Fotosentezi etkiliyen en önemli Faktörler Işık şiddeti ve Genetik Faktörler Olduğu için .Alan ve kaynaklar sınırlı olduğu zaman Fotosentez verimini artırabilmek için Uygun Dalga boyu ve Doğru Bitki Çeşitleri Kullanmak gerekir Diye düşünüyorum. Doğru bitkiyi seçmek için bitkinin yaprak genişliği ve kalınlığı, yaprak sayısı, stomaların sayısı ve sıklığı, kutikula tabakasının kalınlığı, sitoplazmanın su miktarı, kloroplast sayısı ve enzimatik etkenler gibi birçok faktör devreye giriyor. Ayrıca Yapay ışıkdaki Gelişimide önemli. Sizden ricam Bu tip ortamda yetiştirilebilecek en uygun bitkiler bana konusunda yardımcı olmanız Eğervarsa önerilerinizi veya bildiğiniz kaynakları gönderebilirsiniz sevinirim.

roketsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 01:37   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2010
Yapay ışıktaki bitkilerim

Bu konu hakkında çok okudum çok araştırdım. Kendime ufak çapta ucuz yollu bir sistem kurdum gayet başarılı şu anda. Sistem çok basit. Tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

sunay666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 00:54   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2011
Bilgi paylaşımınız, katkılarınızdan dolayı tek tek hepinize teşekkür ederek başlamak istedim. Bir aydır bitki aydınlatma konusunda degişik ithalatçı firmalarla görüştüm. Malesef konu hakkında bilgisizlier, kapsamlı bilgilere yine bu forumdan elde edebildim.Sanki led teknolojiside ;bu başlık açıldıgındaki seviyenin bir kaç adım ötesinde gibi . konu çok önemli ve sera aydınlatmasına katkının dışında az güneş gören bölgelerde mekanlarda bitki yetiştirmenin önünü açmış gibi. bazı örnek linkler ekde. Saygılarımla.. http://www.secol.com.tr/renkli-grubu-1w-u.html ... http://www.bluesea-led.com/led-grow-...row-light.html ........ http://hkhaomai.en.made-in-china.com...0W-A-UFO-.html

fusion1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 13:27   #139
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2011
http://www.greenpinelane.com/default.aspx arkadaşlar bu sayfayı bugün tesadüfen buldum özellikle led ile ilgili oldukça detaylı bilgi,resim,tablo mevcut. saygılarımla....

fusion1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2011, 22:25   #140
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba,
Ben egzotik bir bitki yetiştirmeye karar verdim ve led lamba almayı düşünüyorum.Bu konu hakkında basit,ve çok pahalı olmayan bir ürün önerebilir misiniz ? Bir de internetten almak istemiyorum da nereden bulabilirim ? Özel mesaj ya da buradan sorumu cevaplarsanız çok ama çok sevinirim.
Sevgiler saygılar

tanerege beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2011, 20:27   #141
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Bitki yetiştirme lambaları;

İç mekanda bitki yetiştirme "Yüksek Yoğunlukta Işık Veren (HID)" ışıklandırma ile yapılır. İki tür yüksek yoğunlukta ışık vardır, Metal Halojenürler (MH) ve Yüksek Basınç Sodyum (HPS) ve her ikisi de farklı ışık spektrumunu kapsar.
MH ışıklar spektrumun mavi kısmını üretir ve büyüme döneminde olan genç bitkilerin yanı sıra marul ve ıspanak gibi yapraksı yeşillikler için kullanılırlar.
HPS ışıklar bitkilerin meyveleme döneminde kullanılırlar. Mahsul olarak çiçek veya meyve veren domates, gül gibi bitkiler için kullanılırlar.
Bir bitki, iyi ve yeterli ışıklandırma olmadan, besini enerjiye dönüştürmesinde esas prensip olan fotosentezi yapamayacaktır. Bu sebepten iç mekanlarda oluşturulan her yetiştirme ortamı için ışık önemli bir faktördür.

HID Yetiştirme Lambaları
Yüksek Yoğunlukta Işık Veren (HID) lambalar iç mekanlardaki bahçelerin tamamında ana ışık kaynağıdır. Bir HID lamba uygulamasıyla, bahçıvanlar yetiştirme ortamındaki sınırlı miktardaki lümenle kısıtlanmamış olurlar. HID ışıklandırma ayrıca iç mekan aydınlatması ile ilgili olarak günümüzde var olan en etkili kaynaktır. Bu lambalar aynı güce sahip enkandesen lambalarla karşılaştırıldığında 4-6 kat daha fazla lümen/watt üretirler. Ampul büyüklükleri 100 ila 1500 watt arasında değişir:
Bir HID lamba uygun bir şekilde eşleştirilmiş bir transformatör, kapasitör ve kimyasal bir karışımla dolu olan iç tüpe sahip bir ampulle çalışır. Temel olarak duvardaki prize ulaşan bir kabloya sahip metal bir -balast ve ampule güç ileten bir duya bağlanan bir kablonuz vardır. Ampulün etrafında yansıtıcı bir başlık vardır ve ışığı bitkilerin üzerine yansıtır. Yansıtıcıların iç kısmı beyaza boyanmıştır ya da yüksek yansıtıcı özelliğe sahip alüminyum veya parlak kromla kaplanır, bu 1970lerin diskolarında oldukça revaçta olan lambalar gibi gözükür. Bazı yansıtıcılar ampulün içindeki sıcak havanın odanın içine verildiği hava soğutmasına imkan verecek şekilde yapılır.
HID ışıklandırma sistemlerinin temel sorunlarından bir tanesi sonuç olarak bitkilerin hızlı bir şekilde kurumasına neden olacak yoğunlukta ısı yaymaları ve doğal spektrumun tamamını verecek kapasitede olmamalarıdır. HID lambalar insan teknolojisinin imkan verdiği ölçüde doğal ışığa yakındırlar ancak doğal güneş ışığı hala daha dolu ve parlaktır. Bilinmesi gereken iki tür HID lamba vardır, Metal halojenürlüler ve Yüksek Basınç Sodyumlar.
HID ışıklandırma sisteminin ampulün elektrik gücü miktarı ve çeşidi ile EŞLEŞMESİ GEREKTİĞİ unutulmamalıdır. 600 wattlık bir HPS sistemi 1000 wattlık HPS ampulü çalıştırmaz. Eğer bir HPS sistem ise bir MH ampulü de çalıştırmaz. Bu kısıtlama daha fazla esneklik sağlayan değişken ampullerin kullanılmaya başlamasıyla kolay hale gelmeye başlamıştır. HPS değişim ampulleri sodyum ışığı üretirler ve MH tesisatlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. MH değişim lambaları Halide ışık üretirler ve HPS tesisatlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır.

Metal Halojenürler (MH)
HID lambaların iki çeşidinden biri olan metal halojenürler daha dengeli bir spektruma sahiptirler. Bitkilere spektrumu en mavi ucundan başlayarak ışık verirler, bu bitkiye baharın geldiği ve artık büyüme zamanı olduğu mesajını verir. Genel olarak, Metal Halojenür ışıklar çok fazla yaprak gelişmesi istenen ve marul, ıspanak, kabak ve otlar gibi gür olması istenen bitkilerde kullanılır. Ayrıca büyümenin vegetatif aşaması için mükemmeldirler. Dallar arasındaki boğum aralıklarının sıklığını arttırırlar ve bitkilerin daha sonra meyve ve çiçek gelişimini destekleyecek dal ve büyük yapraklar oluşturmalarına imkan verirler.

Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS)
Yüksek Basınçlı Sodyum (HPS) lambalar spektrumun hasat zamanındaki gün batımını andıran kırmızı/turuncu kısmından ışık üretirler. Bitkiler bu tür ışığı üreme süreçlerinde kullanırlar ve dolayısıyla HPS ampuller bitkilerin daha fazla meyve ve çiçek üretmesini sağlarlar. Watt başına 97-150 lümen kapasitesiyle HPS ışık MH’ye oranla daha fazla lümen üretir ancak çiçek açan bitkilerin vegetatif aşamada sadece kırmızı spektrumdaki ışığa maruz bırakılmaları, solmalarına, renklerini kaybetmelerine ve doğal olmayan bir şekilde aşağıya doğru bakmalarına neden olur.
HPS lambalar, benzerleri olan MH’ler gibi spektrumlarında daha az yoğunluğa sahip olan mavi kısmı arttıran ampullere sahiptirler. SunAgro (HPS) veya Hortilux ile ışık spektrumunun mavi kısmında %25-30 artış sağlayabilirsiniz. Bu lambalar daha doğal olan bir genel büyüme sağlayacaklardır.

Florasanlar

Florasan ışıklandırma temel olarak filizlendirmek ve yeni gelişmeye başlayan aşılarda (klonlarda) köklenmeyi başlatmak için kullanılırlar. Ortalama bir florasan lamba 2300 lümen üretir, bu tipik bir domates bitkisinin yetişmesi için yeterli değildir (41,000-46,000 lümene ihtiyaç duyar). Bitkileri kabul edilebilir büyüme hızında yeşillendirecek tam spektrumlu ve yüksek ışık veren özel florasanlar vardır ancak büyüme yine de yavaş olacak ve HID ışığa oranla daha az genel büyüme görülecektir.
Florasan ışıklandırmanın kullanılmasında bazı çok önemli faydalar vardır. Enerji tasarrufu sağlarlar ve nispeten ekonomiktirler ve bir çok bitkinin yetişmesine uygun olan geniş bir ışık spektrumu yayarlar. Ayrıca çok az ısı çıkışı vardır. Bu lambalar filizlendirme ve çok genç bitkilerin yetiştirilmesinde başarılıdır.

İç Mekanlarda Yetiştirme Lambaları İle Çalışmak
Farklı türdeki bitkiler farklı miktarlarda ışığa gereksinim duyarlar. Marul ve otsu bitkiler, meyvelerini üretmek için çiçek açmaları gereken biber veya domatese oranla daha az ışığa gerek duyarlar. Bazı bitkiler kışın büyür ve yazın çiçek açar. Çoğu bitki bahar ve yaz aylarında görülen uzun günlerde büyür ve yazın sonlarında, sonbaharda ve kışın başlarında günler kısalınca çiçek açarlar. Bu koşullar iç mekanlarda oluşturulan bir ortamda kolaylıkla canlandırılabilir.

Işık Çevrimleri
İç mekan yetiştiricilerinin en önemli görevlerinden bir tanesi ışığın günlük ve mevsimsel akışını taklit etmektir. Vegetatif büyümede bitkiler bahar ve yazın erkan dönemlerinde karşılaşacakları spektrumun mavi kısmına benzer uzun büyüme günlerine maruz bırakılırlar. Sebze, meyve veya çiçek üretmesi beklenen bitkiler ışık çevriminde yapılan bir değişiklikle bu üretime teşvik edilirler. Kısa günlerin ve uzun gün batımlarının (spektrumun kırmızı kısmı) görüldüğü sonbaharın geldiğini hissetmesi gereken bir bitki için, genel olarak 18 saatlik bir ışık vegetatif büyüme için en iyisidir ve çiçek açma için en iyi süre ise 12 saat boyunca ışık verilmesidir (bazı bitkilerde bu program tam tersidir)
Bitkilerin hemen hemen tamamı düzenli bir ışık ve karanlık periyoduna gerek duyarlar. Aydınlık süre boyunca enerji absorbe ederler. Karanlık süre boyunca absorbe ettikleri enerjiden organik moleküller üretirler. Doğal çevrimi oluşturduğunuzda, süreklilik çok çok önemlidir. Bitkiler düzenli süreci severler ve bu bozulduğunda strese girerler.
Işığın açık ve kapalı olduğu düzenli aralıkları ayarlamak için iyi bir zamanlayıcı kullanılmalıdır. Periyotların uygun bir şekilde ayarlanmasıyla bitkiler her gün aynı saatlerde ışık ve karanlığa maruz kalabilirler. Genel olarak kullanılan aralık her gün 6-12 saat karanlıktır. Karanlık dönemim ışıkla kesintiye uğratılmaması önemlidir bu nedenle odaya istenmeyen ışığın girmesine neden olacak ziyaretleriniz konusunda dikkatli olun.

Yansıtıcılar

Dikey yansıtıcılar ampule dikey olarak takılırlar. Bu yönlendirme ışığın dairesel bir şekilde aşağı ve dışarı doğru yansımasına neden olur. Bunlar her ikisi de çok düzgün bir ışık dağılımı sağlayan konik ve parabolik şekiller halinde mevcuttur. Bitkiler bu tür yansıtıcılar vasıtasıyla ışığa biraz daha yakın olurlar. Dikey yansıtıcılar ağırlık merkezlerinden tek bir zincire asılırlar.
Yatay yansıtıcılar ampullere yatay olarak takılırlar. Bu yönlendirme ışığın yansıtıcının tepe noktasından sekerek dikdörtgen şeklindeki veya kutuya benzer bir şekilde aşağıya doğru yansımasına neden olur. Farklı şekil ve büyüklüklerde yatay yansıtıcılar vardır. Yansıtıcılar iki adet zincirle uç uca asılırlar. Yatay yansıtıcıların çoğunun dikey yansıtıcılarla karşılaştırıldıklarında bitkilerden daha yükseğe asılmaları gerekir.

Bu arada, artık günümüzde, yüksek enerji harcayan ve ısı yayan (HID ve HPS) lambalar yerine, Çok daha tasarruflu ve güvenli LED lambalar kullanılmaktadir.
Led Lambalar ile ilgili bir kaç özellik sunmak isterim.

Neden LED Aydınlatma?

Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
Güvenilirdirler.
Uzun ömürlüdürler. (100.000 saate kadar ömürleri vardır).
Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji (PV) ile çalışan devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.
Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
Elektromagnetik müdahale ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor (dış mekan)’da kullanılabilirler.
Nem ve suya dayanıklıdırlar.
Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.
Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.
Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.
Nanosaniye seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
Geleneksel florasan lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.
Bakıma ihtiyaç duymazlar.
Küçük boyutlu ve hafiftir.
Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.
LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.
Led lambalar ile bilgi icin lutfen arayiniz. 0.506.990 43 06 sahin.

sahin20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2011, 09:33   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum. Bir kaç haftadır bitki yetiştirme konusunda siteleri geziyorum, kullanılacak saksı boylarından aydınlatmaya kadar, çok ilgi isteyen ve zaman isteyen bir hobi olduğunu gördüm.

Buradaki LED aydınlatmalar ekonomik olmaları, ısı yaymamaları ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle ilgimi çekti. Zira ışık dalga boyunun da doğru seçilmesi gerekiyor anladığım kadarıyla ve çoğu bitki aydınlatmaları satan sitede MH veya HPS ampuller var.Ne yazık ki Türkiye'de bitki yetiştirme özelinde LED satan bir yer bulamadım.

İki sorum olacak:
1)Hem ekonomik çözüm sunacak, hem çok ısı yaymayacak ve mavi-kırmızı ışık bantına sahip olacak ne çözümler önerirsiniz?
2)LED'leri yurtdışından getirmek mantıklı mıdır? Veya getirip satmaya başlayan bir yer biliyor musunuz?

Teşekkürler

HiOxy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 16:22   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2011
Selamlar Arkadaşlar,

Forumda ilk mesajımı böyle anlamlı bir konuda yapmak istedim

Bende uzun süredir araştırma yapmaktayım ve sanırım aradığım ürünü buldum ama ulaşması biraz zor

Konuda da bahsedilmiş sadece smoothgarden bu ürünleri getiriyor ama onlarda da yok sanırım. Sadece hid vb çok ısı yayan ürünleri getiriyorlar.

Aşağıda paylaştığım ürün gerçekten tüm özellikleri ile gayet başarılı ve florosan olmasıda gerçekten az ısı yaymasına sebebiyet veriyor.

Hydrofarm - Hydrofarm FLC200D 200 W Compact Fluorescent Bulb - Daylight

Teknik özellikleri:
Weight: 2.7 lbs.
Package Dimensions:16.6L x 6.3W x 6.3H
Max. Wattage:200
Warranty:1 Year
Average Rated Life Hours:10,000
Color Temp: 6400K
CRI:83.9
Base Type: Mogul (E39)
Initial Lumens:10,000
Voltage:120

(Tek sıkıntı 120 v olması)

Sizce nasıl ?

Yazılanlara baktığımda LED dende söz edilmiş. Böyle tek bir ürünmü yoksa halen led mi diyorsunuz ?

Saygılar...

usoygur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 08:14   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Merhaba

bu konu hakkında çok güzel bir deney yapılmış

90w LED UFO Comparison 400w HPS - YouTube

video ilerde silinirse diye özetliyeyim..

4 tane grow room da

ilk odada 1 tane 90 watt lık led 630nm
ikinci odada 2 adet 90 watt 630nm
3 üncü odada 1 adet 90 watt 660 nm
4 üncü odadada 400 waat lık hps kulanılmış
40 gün sonraki sonuçlarda en iyi verim ilk odada olmuş..
yaklasık 2.1 lbs domates almış.. (1 lbs yanlış hatırlamıyorsam 450 gram)
2 inci odada 1.9 lbs
3 ücü odada 1 lbs
4 üncü odada 1.75 lbs..

buna göre 90 watt lık 600 mn tek bir led verim olarak 400 watt hps den %20 daha verimli olmuş..
güç sarfiyatı bakımındanda 4 kat verimli olmuş.

eto26 beğendi.
scorpi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2011, 08:24   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
tabi söyle birşey var 20 watt lık bir power led 1200 lument üretiyor..
watt başına 60 lumen.. metal halideler watt basına 100 lumen cıvarı
sodyumlarda 60-70 civari. metal halide led e göre 2 kat lumen saglıyor..
simdi deneyde görülüyorki 2 adet led koymak hiç verim elde etmemiş.tek led ile optimum verim yakalanmış.
yani tahminimce deney daha büyük bir alanda aynı anda 4-6 veya daha fazla bitki üzerinde yapılsaydı.. sonuç farklı olabilirdi.

scorpi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 05:51   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2011
Bu led ler konusunda görüşmek ve bilgi paylaşımı yapmak istiyorum saygılarımla 0.5322360440 saygılarımla kolay gelsin herkeze

bayzaka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 12:34   #147
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-07-2007
Talking LED Bitki yetiştirme lambaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HiOxy Mesajı Göster
Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum. Bir kaç haftadır bitki yetiştirme konusunda siteleri geziyorum, kullanılacak saksı boylarından aydınlatmaya kadar, çok ilgi isteyen ve zaman isteyen bir hobi olduğunu gördüm.

Buradaki LED aydınlatmalar ekonomik olmaları, ısı yaymamaları ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle ilgimi çekti. Zira ışık dalga boyunun da doğru seçilmesi gerekiyor anladığım kadarıyla ve çoğu bitki aydınlatmaları satan sitede MH veya HPS ampuller var.Ne yazık ki Türkiye'de bitki yetiştirme özelinde LED satan bir yer bulamadım.

İki sorum olacak:
1)Hem ekonomik çözüm sunacak, hem çok ısı yaymayacak ve mavi-kırmızı ışık bantına sahip olacak ne çözümler önerirsiniz?
2)LED'leri yurtdışından getirmek mantıklı mıdır? Veya getirip satmaya başlayan bir yer biliyor musunuz?

Teşekkürler
Led bitki yetiştirme lambaları temini ve bilgi için arayabilirsiniz, 0.506. 990 43 06

sahin20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 21:02   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Sayın sahin20,
Özelime adres yazabilirmisiniz?

sema62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2012, 20:00   #149
Ağaç Dostu

rencberdede's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2009
ledrobin

Ben deniyorum:

8 ad. cree xpe kırmızı
3 ad. edison koyu kırmızı
5 ad. cree xpe mavi

Çimlenmiş Red Robin domateslerin üzerinde yanıyor

Eklenen Resimler

rencberdede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 11:24   #150
Yeni Üye

reflektor's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Erol,
Osram, Sylvania, Philips 840 Renk T5 Floresan Lamba Öneririm. 55cm, 85cm, 115cm ve 145cm olarak boyları vardır.
Lamba arkasına çok daha güçlü aydınlatma yapabilmek için lamba üzerine klipsi ile retrofit takılabilen Parlak Alüminym Reflektör takmanızı öneririm. T5 Lamba duylarıda var.

Jezebel beğendi.
reflektor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024