agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2010, 09:25   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Yabanci kaynaklardan arastirirken karsilasmistim cevap vereyim dedim
Dermo kardes; uye oldum =)
Simdi normaldede gunes lekesi dedigimiz olay var isik akisi (yogunlugu) cok yuksekse boyle benekler olabiliyor ( ingilizce Hot spot deniyor) bunun temel sebebi isik yogunlugu ve isigin homojen olmamasidir, LED kullaniyorsaniz dar acili led ise uzaga, genis acili led ise daha yakina koymalisiniz, acisi ve uzakligiyla bitkiyi kaplayacak sekilde ayarlamalisin, eger hps ampul kullaniyorsaniz bunlarin armatur olanlarinin onunde difuser denilen isigi homojen yapan dagiticilardan kullanabilirsiniz **** biraz uzaga alinabilir. umarim yardimci olabilmisimdir.Bende LED ile evimdeki bitkilerimi optimum yetistirmek icin arastirma yapmaktayim =)

bizmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 16:17   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Teşekkürler bizmut aramıza hoşgeldin.
Beneğin ötesinde yaprak kuruması oldu resmen bitki kendini kaybetti Yaşatmaya çalışacağım Ben smd led kullandım belki sayısı fazla oldu bilmiyorum 90 led var. Günışığı, mavi ve kırmızı. Hiç değilse smd led ile aydınlatma işe yarıyor bunu anladık. Ama tecrübesi biraz acı oldu. Neyse şimdilik altında domates fidecikleri var ve yüksekliği arttırdım 40-45 cm gibi. Yanlız benim ledler geniş açılı 120' ona rağmen yakına koyunca bitkiye zarar verdi.
Sen nasıl birşey yapmayı düşünüyorsun ? Power led falan mı?

dermo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2010, 19:37   #93
Yeni Üye

Uzakligini arttirinca lekelerde duzelme meydana geldimi ?
Bende 90 LED smd olan 90W ufolar var ya onlardan satin almayi planliyorum, yalniz cok pahalilar. 100 adet 0.5 W olan Power LED ler 20-25 $ civarindalar alip uygun bir yere montajlayadabilirim onada zaman lazim , 100$'a cin mali 90W LED grow light bulunabiliyor fakat yorumlara baktigimda LED ler gercek 1W lik olmadigini yazmislar,zaman ayarli prizlerim var bunlarla gunun az isik oldugu saatlerinde LED leri kontrol etmeyi planliyorum ayrica Ankaranin havasi kuru, nemlendirme cihazim var %40 lara cekmeye calisiyorum bitkilerin bulundugu odayi.Yuka Difenbahya gibi bitkilerim var ayrica balkonumda elma ceviz ve seftali fidanlari mevcut ama LED sistemine gecince bende domates ve biber tohumlari ekecegim =)

Eski 14-03-2010, 22:51   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2010
gercekten ıyı bırsey ısık enerjisi ile bitki yetiştirme

tommy112 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2010, 21:12   #95
Ağaçsever

Sayın bizmut;
Maalesef uzaklığı artırınca lekelerde azalma meydana gelmedi, lekeler baki yani iyleşmiyorlar ama bitkilerim kendini yavaş yavaş toparlıyor. Bilmiyorum ben power led kulanmadığım halde bu durumu yaşadım ya power led kullansaydım ne olacaktı? kökten hepsi gider miydi?

Eski 21-03-2010, 13:39   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Bitkiler mor ışıkta daha fazla fotosentez yapıyor acaba mor led ışıklandırma yapsak saksının çevresine bitkinin daha hızlı büyümesine yardımcı olur mu bu yöntem 24 saat ışık görse bitki yararlı olur mu büyümede

yigitinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 21:05   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2010
Yapay ışıklandırma ile bitki yetiştirme/seracılık

Merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum var.İnternette ve forumda yazıları okurken iyi güneş görmeyen bölgelerde yapay ışıkla bitki yetiştirme hakkında yazılar okudum.Çoğu kişi metal halide lambalardan kullanıyormuş 250-400W.İnternette dolaşırken bu ürüne rastladım bir Led lamba.
56W enerji sarf ediyor ve metal halide 250 W lık lamba kadar ışık veriyor.
Verdiği ışık=4,854 lümel

Sizlere bir sorum var.Bitkiler için Led lamba ışığı,Halide lamba ışığı gelişmeleri için bir fark varmı?****** hiçbir ışık gerçek güneş ışığının yerini tutamaz.Ama sizce güçlü Led lambalar ile tarım yapmak mümkünmü?

Bahsettim Led lamba linkte verilen
http://www.bbeled.com/led-street-lights/lu2/

Hepinize teşekkür ederim.İyi günler.Hüsnü

lehugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 16:11   #98
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Ben de bu konuyu uzun süre araştırmıştım. Bitkilerin gelişme döneminde mh denen metal halide lambalar , çiçeklenme dönenimde ise hps denen yüksek basınçlı sodyum lambalar en iyi sonucu veriyor. Tüm yetiştime boyunca tek ampul kullanacaklar ise hps yi tercih ediyor. Watt'a gelince, ne kadar yüksek o kadar iyi. Ancak lambaların gücü arttıkça yaydıkları ısı da artıyor ,dolayısıyla havalandırmayı daha güçlü yapmak gerekiyor. Birkaç yerde rastladığım tablolara göre, 50x50cm alan için 150w, 100x100cm alan için ise 400w lambalar tavsiye ediliyor.

Led aydınlatma henüz emekleme döneminde bir teknoloji. Yüksek çıkışlı ledlerden uygun renklerde olanların bir arada bulunduğu bitki yetiştirme amaçlı kullanılacak sistemler piyasada var. Ama bunların gerçekten işe yaradığına dair kesin bir kanıt bulamadım. Üreticilerinin yayınladığı bazı yetiştirme günlükleri var ama bunlar sonuçta reklam amaçlı olduğundan güven vermiyor. Ledler az ısı yayma bakımından açık ara önde ama bitki büyümesi açısından, watt/verim açısından mevcut hps ve mh sistemlerin oldukça gerisinde görünüyorlar. Çokyüksek olan fiyatları da cabası.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 16:17   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Lehugo;

Bu konu ile ilgili forumda bilgi var sanıyorum. Ama yardımcı olursa şayet, bir kaç siteyi aşağıda gönderiyorum. Umarım işine yarar.
Kolay gelsin.
http://www.smoothgarden.com/index.php
http://www.hydroponics.eu/

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 17:39   #100
Yeni Üye

benim asıl merak ettiğim bitki için led lambadan çıkan ışıkla mh veya hps lambalardan çıkan ışık arasında bir fark varmı?Yani bitki hertürlü ışıkla fotosentez yapabilirmi?

Eski 22-03-2010, 19:00   #101
Ağaçsever

Daha önceki sayfalarda benim yayınladığım bir fotosentez / ışık dalga boyu(nm) grafiği var, evet buna göre bitki her ışıkta fotosentez yapıyor ancak kırmızı ve mavi dalga boylarında fotosentez daha yüksek. Bir de şu var her kırmızı kırmızı olmayabilir ya da her mavi mavi değildir. Demek istediğim önemli olan dalga boylardır. Tabi ki mh veya hps lambaların etkinliği kanıtlanmış ama çok maliyetli, elektrik tüketimleri ve yaydıkları ısı yüksek. Bunun yerine led kullanmak mümkün. Karanlık bir odada led kullanarak bitki üreten insanlar var. Ben de kendi imkanlarımla bir led grow light yaptım işe yarıyor hatta bitkiler fala ışıktan bayılmıştı fakat bizim işlerimiz biraz deneme yanılma. Çünkü aldığınız ledlerin hangi dalga boyunda ışık yaydığını bulmanız çoğu uzakdoğudan gelen malzemeler için çok zor, katalogları bile bulunmayabiliyor.
Bir de mor ledle ilgili bir soru vardı, mora boyanmış ledlerden bahsediyorsanız onlar hiçbir işe yaramaz, eğer ultraviolet (UV) ise onlar da biraz pahalı ve çok etkili olacağını sanmıyorum. Bu işi genellikle herbiri 1W mavi ve kırmızı ledlerle insanlar halledebiliyor. Mavi yoğunlukta olmakla birlikte.

Eski 22-03-2010, 20:51   #102
Yeni Üye

Sayın dermo yani üzerinde mavi ve kırmızı ledler bulunan bir lamba sahibi olmak zorundayım öylemi?Bu renklerde ışık veren bir led lamba yaparsam tahminen bitki yetiştirmekte kullanabilirim.Yardımınız için çok teşekkürler

Eski 23-03-2010, 19:07   #103
Ağaçsever

lehugo ledlerle yapmak zorunda değilsin tabi diğer lambaları da kullanabilirsin ama çağımız teknolojisi az enerji ve çok verimli bir materyal kullanmak herzaman avantajlıdır diye düşünüyorum. Bunun için normal (10mm veya 5mm)
ledler kullanılmıyor 0.5W veya 1W lık power ledler kullanılıyor. Ben şerit halinde olan smd ledleri kullandım. İşe yarıyor mu yarıyor fakat bir elektronik mühendisi gibi her koşulu göze almak gerekiyor. Örneğin ben fazla yakın koymuşum bitkiler bazı yapraklarını kaybettiler. Işığı fazla da yakmamak gerekiyor bitki için optimim güneşlenme süresi bilinmeli. Işığı sever mi sevmez mi yani. Sonuçta hiçbirşey tabi güneş ışığının yerini tutmuyor. Kolay gelsin, tecrübelerini bizimle paylaşırsan sevinirim.

Eski 24-03-2010, 22:10   #104
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lehugo Mesajı Göster
Sayın dermo yani üzerinde mavi ve kırmızı ledler bulunan bir lamba sahibi olmak zorundayım öylemi?Bu renklerde ışık veren bir led lamba yaparsam tahminen bitki yetiştirmekte kullanabilirim.Yardımınız için çok teşekkürler
Isigin spectrum denen bir cok bileseni var temel renkleri kirmizi mavi ve yesil, eger bir cisimi mavi goruyorsak o mavi isigi yansittigindandir, cok sevidigimiz bitkiler yesil oldugu icin spectrumda yesil isiga ihtiyac duymazlar onlari yansitirlar, bu hps denen metal halide lambalar full spectrum verirler icinde yesilde vardir hatta goremedigimz IR ve UV dende bulunur ayrica isida yayarlar , o sebebten 400Wlik bir metal halide lamba ile 50Wlik LED lambalar kiyaslanacak seviyeye gelmektedir,LED lambalar fabrikadan tek dalga boyu uretecek sekilde uretimden gecerler. bu elektrik faturalarimiz icin iyi haber fakat, nasil bitkiye besini suyu cok verdikce bitki daha cok buyumuyorsa bu isiginda dozunu bilmek gerekli, en optimumu kestirmek zor, doga bile bunu cok super yapamiyor zaman zaman, bir cok parametre var, internette bircok akademik calisma mevcut , bu LED'leri belli frekansta yakip sondurme suretiyle daha az elektrik ve daha iyi bitki buyumesi yapilabildiigne dair calismalar var, evet LED lerle tarim yapilabilir, ama 7/24 bir bitkiye isik vermek acaba bitkinin optimum istedigi birseymidir onu bende merak etmekteyim, bitkilerinde solunum yapmasi gerekli, fakat fotosentez yaparlarken birlikte solunum yapabilmekteler acaba onlar icin yeterli olabiliyormu, mesala ben evdeki nemi %30 seviyelerinde tutmaktayim,bazi bitkilerim bunu seviyor bazilari sevmiyor belliki, ceviz yapraklarimda kuruma meydana gelirken elma fidanim hic orali degil gibi, her bitkinin kendine ozgu parametreleri var..internette 7/24 isik vererek domates biber yetistirebilmis insanlar var her bitkiye uyarmi onu bilemem=), yapan arkadaslar varsa tecrubelerini paylasirsa sevinirim...

Eski 25-03-2010, 15:37   #105
Yeni Üye

çinden bu 1 ve 5 w lık ledlerden sipariş edicem.gelsin deniycem artık

Eski 31-03-2010, 12:23   #106
Ağaçsever

lehugo; dealextreme den mi sipariş veriyorsun? ya da uygun başka bir site var mı bildiğin?

Eski 31-03-2010, 15:18   #107
Yeni Üye

alibaba.com danda bakabilirsin

Eski 25-05-2010, 14:05   #108
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
LEDli bitki yetiştirme lambası

Merhaba, kasım ayı gibiydi; kışın evde bir şeyler yetiştirmek istediğimde bitkiler için en büyük problemlerden birinin de güneş ışığının eksikliği olduğunu anladım. Bu nedenle bir araştırma yaptığımda LED’li aydınlatma ile bazı bitkilerin yetiştirilebildiğini öğrendim. Maalesef Türkiye’de bu tür LED’li Bitki Yetiştirme lambalarından (Grow Light )bulamadım Çinden sipariş versem gümrük işlemleri nedeniyle gelecek astarı yüzünden pahalıya mal olacaktı. Araştırdım e-bay’de şöyle bir lamba seti buldum. (Foto-1)

http://cgi.ebay.com/Hydroponic-Lamp-...54748290103684

Evime kadar gelmesi kargo dahil yaklaşık 50 USD civarında tuttu. Oldukça uygun bir fiyat; tek dezavantajı 225 ledli olması ve ledlerin standart mavi ve kırmızı ledler olması. Yani ultra bright ledlerden olsaydı daha fazla ışık şiddeti elde edilebilirdi.

Buna rağmen denemeye değer diyerek şöyle bir düzenek yaptım. Küçük bir saksı-sera almıştım. Değişik çimleri denemek için içine koydum. Fotoğraftan da anlaşılabileceği gibi, dondurma kutusu, bardak içinde, tablet torf ve kemisol (sutut, su absorbe eden bir polimer madde) içinde birkaç değişik domates/biber/içek tohumları yetiştirmeyi denedim.
24 Kasım 2009’da seranın durumu. (Foto-2 / Foto-3)

Yaklaşık 20 gün sonra 12 Ocak 2010’da çimlerin büyüklükleri ise şu şekilde oldu. (Foto-4)

Burada belki pek anlaşılamıyordur. Ben biraz tarif etmeye çalışayım. Tohumlar çimlendi ve uzamaya başladılar. Fakat başta da söylediğim gibi ışık pek yeterli olmadığı için cılız kaldılar.

Burada neden sadece kırmızı ve mavi led kullanıldığını açıklamayacağım, zaten daha önce bahsedildi. Isıtma problemini de Türk icadı elektrikli ayak altı ısıtıcısı kullanarak hallettim. Isıtıcı ve aydınlatma için ayrı ayrı zamanlara ve ayrı ayrı sürelere ayarlanmış elektromekanik zamanlayıcı kullandım.
Sonuç: Bitkiler beklediğim daha doğrusu istediğim gibi büyümediler. Ya birden uzadılar cılız kaldılar ya da bir noktadan sonra hiç gelişemediler. Bunda yetersiz aydınlatma kadar düzensiz (az ya da birden verilen fazla) ısı da etkendir diye düşünüyorum.
Biraz büyüyebilmiş 4-5 adet domates/biber fidesini daha sonradan seradan çıkartarak orta boy bir saksıya aktardım. Dondurma kutusundaki maydanozlar ise maalesef zamanlayıcı takmadan önceki bir vakitte ısıtıcıyı prizde unutmam nedeni ile haşlanmak suretiyle telef oldular…
Artık yaz geldi, doğal aydınlatma ve ısıtma ile saksı-seramda çimlendirme yapıp küçük bahçeme aktarıyorum…
Esen kalın.

Eklenen Resimler

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 01:08   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2010
Arkadaşlar,, Led konusunda profosyonel olarak yardımcı olabilirim (eğer hala ilgilenen varsa tabi),istediğiniz boyut ve güçte ledgrow yapılabilir..saygılar

zanzin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2010, 19:17   #110
Yeni Üye

albatros99's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2008
Yapay Işıklandırma

Öncelikle forum üyelerine merhabalar ve cevap vericek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..Sorum şu ki başlıkdanda anlaşılacağı gibi kaktüsler için yapay ışıklandırma..Evin güneş alan kısımlarında kaktüsleri koyacak yer söz konusu değil..Bahçemizde kışın çok az güneş almakta.Amacım kaktüslere salonda bakmak..Gün ışığı alıyor salon fakat kaktüsler için yetecek bir aydınlık değil...Kaktüslerin bulunduğu köşeye yapay ışıklandırma yapmak istiyorum..Bu konuda iyi **** kötü fikirlerinizi belirtebilirseniz sevinirim..

albatros99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2010, 20:52   #111
Ağaçsever

benim ledlerin altında bıraktığım fidancıkları ışık altından kurtarmamın ardından 6 ay geçmesine rağmen hala hastalar, herhalde başka bir sebepten oldu. ledleri boşuna suçlamış olabilirim bilginize ;

Eski 14-10-2010, 12:23   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2010
selam arkadaşlar. ben geçenlerde 400 w halogen lamba aldım rx7 soketli. bir de projektör tarzı bir armatür aldım. bonsaimin yaklaşık 1 metre üzerine astım. başlarda çiçekler çok canlıydı hala açıyorlar ama dun 5 yaprak sararmışken bugun 15 yaprak sararmış. nedenini anlayamadım. acaba biraz daha yukarı alsammı lambayı?

sunay666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 13:08   #113
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Merhabalar,

Konuyu baştan sona inceledim. Bende yeni taşındığım evde önceki eve nazaran çok az güneş alıyorum. Bitkilerim için yeterli mi değil mi karar veremediğim güneş ışığı miktarını yorumlayabilir misiniz?

Ev kuzey cephe, yapay sistemi araştırma nedenim güneşin direkt vurmaması. Güneş direkt vurmuyor ama yine de fazlasıyla ışık alıyor gördüğünüz gibi. Sizce bitkiler için yeterli midir?

Bazı tohumlar alıyorum güneşi sever diyor. Güneşi sever ibaresi olan bitkiler kesinlikle sağlıklı yetişmez diyorum bende.

Resimler burada:

http://www.agaclar.net/forum/attachm...7&d=1285500456
http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1285500456
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1285500456
http://www.agaclar.net/forum/attachm...4&d=1285500456

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 13:29   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2010
bu konuda bende bilgi almak istiyorum

cceydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 18:45   #115
Yeni Üye

olci's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bahsettiğiniz sayfaları da okuyunca iyice aklımda oturmaya başladı.
Proje hakkında bildirimleri kabul ederseniz formatına uygun yapmak isterim tabi ki. Sanırım öyle resimli anlatım şeklinde adım adım bir makale yok. Çok da güzel olur..

Başka konu açmamak için bir soru daha sormak isterim, belki forumda da vardır ama bulamadım bi an için.

Dün bauhaus'a gittim ve orada toprak yerine kullanılabilecek torf'lar gördüm.
Nane, Tere, Fesleğen ve Marul için bu torflar uygun mudur ki acaba ? Yapacağım sarkaçlı saksılarda bu ürünleri kullanabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Bayramdan sonraki ilk haftasonu başlıyorum inşallah, mutlaka haberdar ederim.
Hürmetler.

olci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 21:10   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Sayın Olci, sadece torf besin değeri olmadığından ve nemini kaybedince geri sulamayla geri kazandırabilmesi zor olduğundan uygun değildir.Torf ve bahçe toprağını 1'er ölçü karıştırın ve bulabilirseniz az miktarda yanmış gübre ilave edin. Diğer ipuçları için de sitedeki başlıklara bakabilirsiniz. Proje ilginç olacağa benziyor, kolaylıklar dilerim.

elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 21:27   #117
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
120 derece açılı R.G.B Led ışık ile bu iş olacak gibi.
Tek led'de kırmızı,mavi ve sarı ışık var bunların hepsini birden aynı anda yaktığınızda beyaz bir ışık vermekte ve bu ışığın güneş ışığına en yakın ışık olduğunu sanıyorum.
Araştırmalar devam ediyor umarım başarılı oluruz.

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 21:29   #118
Yeni Üye

olci's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
Sayın Olci, sadece torf besin değeri olmadığından ve nemini kaybedince geri sulamayla geri kazandırabilmesi zor olduğundan uygun değildir.Torf ve bahçe toprağını 1'er ölçü karıştırın ve bulabilirseniz az miktarda yanmış gübre ilave edin. Diğer ipuçları için de sitedeki başlıklara bakabilirsiniz. Proje ilginç olacağa benziyor, kolaylıklar dilerim.
Benim baktığım Torf poşetinin üzerinde, gübrelendirilmiş ve ilk nemlendirmeleri yapılmış yazıyordu. topraktan daha kuvvetli nem tutar diye de özelliklerine eklemişlerdi.
bu şekilde özel yapılmış olabilir mi bauhaus'da?

olci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 10:20   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
merhaba arkadaslar benım ısıklandırma ıle ılgılı bır bılgı vermek ısterım ben eskı bır aydınlatmacı olarak sunu soyleyebılırım ve denendıgınden dolayıı rahatta konusabılırım arkadasım sarı florasan ısıgında bıtkı yetırdı ve tasarruflu ampullerde kullandı sonuc basarılı oldu ama bunu sadece kıvırcık.marul.tere.roka.maydanoz.dereotu bu tarz urunlerde denemesını yaptı sonuc basarılı ama domates salatalık dersenız bende onlar ıcınbır deneme yapıcagım spot ısıkla dırek ısıgı ve ısıyı verdıgı ıcın onları deneyecegım bakalım sonuc ne olacak.
torf posetlerındekı gubreleme olayına gelınce ıse onlar 6 ıla 9 ay ıcerısınde beslıyor bunun ıcın besın takvıyesı uygulamanız gerekmektedır.bılgınıze.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2010, 11:31   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Volare Mesajı Göster
Sayin penpelin,
uzun suredir kimse yazmamisti,
sylvania grolux'la ilgili tecrubenizi yazmaya
devam ederseniz sevinirim .Ben de yazima
cevap alamayinca , adi gecen LED Grow light'i
eBay'dan kendim aldim .Yeni geldi , henuz tecrube
edindim diyemem .
Sizin lambaniz mor isik mi yayiyor ?
Tecrubem artinca paylasmayi dusunuyorum .
Sayın volare bitkilerim için yapay ışıklandırma yapmak istiyorum ve yazılanları başından sonuna kadar okudum fakat pek bilgim olmayan bir konu olduğundan doğrusu pek birşey anlamadım ve kafam çok karıştı, seramik halide lamba ve T 5 florasan lamba' nın iyi olduğunu anladım kısacası, fakat led lambalarda biraz takıldım. Sizin almış olduğunuz LED Grow light lamba hakkında tecrübelerinizide öğrenmek isterim. Saygılar

delete61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024