agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2008, 09:30   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Aynı zamanda odayı da çok ekonomik ısıtıyormuş...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 17:43   #62
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
LED, kelime olarak Light Emmiting Diode (Işık Yayan Diod) ' un baş harflerinden oluşmaktadır. LED’ler, aslında bir yarı - iletken diod olmakla birlikte normal diodlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yayınladıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat yaydıkları ışık diğer akkor flamanlı lambalar veya flouresant tüplerde olduğu gibi LED’ler her hangi bir termik veya kim yasal işlemler sonucu ışınım yapmazlar. Bu sebeple ömürleri, verimleri çok daha yüksek ve fiziksel boyutları ise tam tersine çok daha küçüktür. Ve yine bu sebeple yüksek ısı yaymadıkları, kırılma olasılıkları bulunmadığı için düşük aktivasyon enerjili patlayıcı sıvıların ve gazların bulunduğu yerlerde ve diğer kazaların ortaya çıkabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür. Neden LED
* Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
* Güvenilirdirler.
* Uzun ömürlüdürler (100.000 saate kadar ömürleri vardır).
* Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji ile çalışan(Güneş) devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.
* Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
* Elektromagnetik Interference ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
* Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor(dış mekan) kullanılabilirler.
* Nem ve suya dayanıklıdırlar.
* Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.
* Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.
* Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
* Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
* Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.
* nS(nano saniye)seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
* Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
* Geleneksel flouresant lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.
* Bakıma ihtiyaç duymazlar.
* Küçük boyutlu ve hafiftir.
* Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.
* Mono-kromatik(tek dalga boyu ve tek renkli) ışık kaynağıdırlar. Bu yüzden trafik uygulamalarında benzersizdirler.
* LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.

Birçok farklı siteden alıntıdır.
LED Plant Lights

Eklenen Resimler

Düzenleyen Volare : 20-01-2009 saat 18:24
Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2009, 18:15   #63
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Arkadaşlar merhaba,
bu konu aklımı çok kurcaladığı için 1 haftadır arayış içindeyim.
Hem fiyat olarak hem de özellik olarak(mavi450nm+kırmızı650nm )
Türkiyede maalesef ki hiç bir ürün bulamadım .
eBay 'da fiyat olarak uygun bu ürünü buldum
Clonelight Mixed Colour LED Grow Light 4w E27 Bulb
Yazık ki hiç tecrubem yok.
eBay'dan daha önce alışveriş yapmış , ilgilenen arkadaşlar varsa ,toplu alım yapılabilir .
Yani umarım...

Eski 16-02-2009, 00:39   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Arkadaşlar Merhaba,
Epeydir forum üyesiyim ancak fazla bir katılımım olamadı. Bir bonzai denemem hüsranla sonuçlandı ancak bitkilerle ilgili ne zaman merak ettiğim birşey olsa bu siteyi başucu kitabı olarak kullanmaya devam ettim. Çok faydalarını gördüm.
Evim balkonsuz ve fazla ışık almıyor ama çiçek sevdam da körelmiyor bir türlü. Bu sebeple evde bir bitki teraryumu denemesine giriştim. Şu an üstünde sylvania grolüx 18 watt aydınlatma var. Tam karanlık bir ortam, akşamları aydınlatmayı açıyorum. 4 gün oldu ve bitkilerde en ufak bir bozulma gözlemlemedim. Uygunmudur bilemiyorum. Siteden takip ettiğim kadarıyla osramın floraset ürünlerinden almam daha doğru olur diye düşündüm. Aşağıdaki fotoğraf benim teraryumuma aittir. Yorumlarınız beni çok mutlu eder.
Selamlar.

Eklenen Resimler

penpelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 16:18   #65
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sayin penpelin,
uzun suredir kimse yazmamisti,
sylvania grolux'la ilgili tecrubenizi yazmaya
devam ederseniz sevinirim .Ben de yazima
cevap alamayinca , adi gecen LED Grow light'i
eBay'dan kendim aldim .Yeni geldi , henuz tecrube
edindim diyemem .
Sizin lambaniz mor isik mi yayiyor ?
Tecrubem artinca paylasmayi dusunuyorum .

Eski 19-02-2009, 17:13   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bence yapay aydınlatmada kırmızı ışık kullanımı daha olumlu sonuç verecektir. 66 Nolu mesajdaki photosynthesis curve grafiğine bakınca bu düşüncemi desteklediğini görüyorum. Neden böyle düşündüğümü açıklayayım;

Renk nedir? Renk, cisimlerin ışık tayfındaki belirli renkleri yansıtması, diğer renkleri absorbe etmesi ile oluşur. Mesela kırmızı gördüğümüz bir cisim, sadece kırmızıyı yansıtır, diğer mavi ve sarı re nkleri emer. Cisimden gözümüze yansıyan ışık bize cismin rengini verir.

Renkler nelerdir: Üç ana renkte ışık vardır. Mavi, sarı ve kırmızı. Diğer renkler bu ışıkların karışması ile elde edilir. Mesela yeşil için mavi ve sarı, turuncu için kırmızı ve sarı, beyaz için kırmızı mavi ve sarıyı karıştırırız. Siyah ise hiç bir yansıma olmadığını gösterir bize. Bu karışımlardaki oranlar bize rengin tonunu verir.

Bizim bitkilerimiz yeşil renklidir. Yani yeşili yansıtır, diğer renkleri emer. Yeşil renk, mavi ve sarının karışımı olduğunu demin söylemiştim. Yani bitkimiz, kırmızı dalga boyunu emiyor, diğer dalga boylarını olduğu gibi geri yansıtıyor. Ki keza, grafiğe bakıncada en yüksek fotosentezin kırmızı renkte olduğunu görüyoruz.

Elimizdeki enerjiyi, kırmızı ışık üretmekte kullanırsak bitkilerimiz için çok bir şey fark etmeyecek, biz enerjiden tasarruf etmiş olacağız diye bir çıkarım yapıyorum. Ama bu dediğim yeşil bitkiler için geçerli tabi.

gurcann beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 18:57   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Merhaba,
Ben sylvania grolux ü bir zamanlar papağanlarım varken, onların günışığı ihtiyacı için çok araştırmıştım ve o zaman spektral dağılım (dağılım yukarıdaki grafiktekine çok benziyor) açısından piyasada bulabileceğim en uygun ürün olduğu için almıştım, sonra bonzailerimde denemiştim. Bonzailer filiz veriyor ama sürekli kuruyordu, bir de kırmızı örümcekle çok mücadele etmiştim. Bonzaileri kaybettik maalesef. Sanırım bakmayı beceremedim.

Bu teraryum denemesi şimdilik iyi gidiyor. Benim endişem ışık ihtiyacı bakımından çok karışık bitkiler ektiğim için sorun olacağı yönündeydi ama bakıyorum da fitonnia yeni yaprak bile çıkarıyor. Ateş dikeni, menekşeler hepsi de tomurcuk açıyor. Acem halısı hala yaşıyor, hele bir de çiçek açsa dünyalar benim olur. Janet ve paşa kılıcı da iyi durumda, bir bozulma yok henüz.

Işık ise evet pembemsi mor renk yayıyor. Tüm ışıkları kapattığınızda hoş bir atmosfer oluyor. Ben akşam işten geldikten sonra açıyorum, yaklaşık 6 saat açık kalıyor.

Şimdi salondaki spathillium ve sheflera için lamba arayışındayım. Osram floraset ürünleri istek üzerine getirttiğini belirtiyor ve en az 1 koli almak gerekiyormuş 1 kolide 12 adet var. Bir de yine osram satış yetkilisi osram concentra natura yı tavsiye etti, bunları TR de bulabilirsiniz dedi ama araştırmalarımda bitkiler için uygunluğunu teyid edecek herhangi bir bilgiye rastlayamadım. Sadece dekoratif aydınlatma elemanı olarak kullanılıyor sanırım.

Aşağıdaki linkte ilginç bilgiler var.
http://www.waynesthisandthat.com/fluorescent.html

eBay e ben de bakayım

Düzenleyen penpelin : 19-02-2009 saat 23:03 Neden: yeni bir link eklemek
penpelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 10:55   #68
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sevgili penpelin ,
Osram floraset alirsaniz ,
paylasabiliriz . Akvaryumcularin satigi
Hydor multigrow light diye bir urun var .
Onun da isin spektrumu uygun olabilir .
Selamlar.

Eski 20-02-2009, 13:36   #69
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Teraryumun görüntüsü çok hoş olmuş penpelin ama aklıma bir şey takıldı...

İşten eve gelince 5-6 saatliğine ışığı açıyorum demişsiniz. Akvaryumda beslediğimiz su bitkilerinde yaprak hareketini - eğer bitkiler sağlıklıysa tabii - rahatça gözlemleyebiliyoruz. Her akşam üst yapraklarını dik biçimde kapatıp, sabah açtıklarını ve günün en dik ışıklarının geldiği saatte en çok açıldıklarını görüyoruz. İşin ilginci; akvaryumun ışığı hava kararmasına rağmen yanıyorsa (ki çoğu kez öyle oluyor hepimizde) bitkiler zaman ilerleyince bunu önemsemeyip yine yapraklarını kapatıyorlar. Yani bizim verdiğimiz ışıktan yararlanmıyorlar demek ki... Bu durumda tüm gün değil de, akşam yaktığınızda ışığın "tam olarak" faydalarını göremezsiniz gibime geliyor

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 13:44   #70
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Eklemeyi unutmuşum... Volare LED Grow light ile ilgili yazınızı yeni gördüm böyle bir sistemden haberim yoktu, paylaştığınız için teşekkürler.

Su bitkilerinde de mavi ve kırmızı ışıklı aydınlatma kullanılıyor. Yalnız kırmızı renkli bitkiler ışığın kırmızı tayfından yeterli oranda faydalanamadığından bu türlere mavi ağırlıklı ışıklandırma öneriliyor. Sizin bahsettiğiniz ledli ışıkların hemen hemen hepsi de internette mavi-kırmızı olarak satışta görünüyor. Demek ki karasal bitkiler için de su bitkilerinin durumu geçerli...

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 23:35   #71
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Sayin gulayb,
Fotosentez tum bitkiler icin vazgecilmez.
LED Grow ligt internette bircok sitede var,
ama hepsi yabanci;(.
Alibaba adinda bir cin sitesinden toptan alabilirdim ,
ancak yazim ilgi gormeyince eBay'dan aldim.
Selamlar.

Eski 25-03-2009, 06:10   #72
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Ben musterileriyim ,
benim aldigim urun onlarda yok , dilerim olur zamanla .
Site daha cok yeni 3-4 aylik ama calisanlar cok gayretli !
Bizi baska ulkelere muhtac etmesinlerde !

Eski 10-09-2009, 12:52   #73
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Pek çok şey yazılmış, çizilmiş ama hala nereden nasıl bir yapay ışık alacağımı bilmiyorum. Hangi linkten, hangi watt değerinde ve ne kadar fiyata alım yapılabilir? Yardımcı olursanız sevinirim

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 15:20   #74
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Yapay ışık konusunda oldukça araştırma yaptım.
Akkorlu ve halojen lambaları hiç değerlendirmeye bile almıyoruz.
Yapay aydınlatma ile dış mekan bitkisi yetiştirmek istiyorsak güneşi taklit etmeye çalışmalıyız. Yani oldukça yüksek güç gerekiyor.
Açık bir günde güneşin 1 m2 alana 50000 lux ışıma, gölgede ise 5000 lux ışıma sağladığını referans alırsak.
Sağlıklı şekilde bitki yetiştirmek için kullanacağımız ışık kaynağı ile 20000 lux verim almalıyız diyebiliriz. Asgari lux değeri içinde 5000 lux un altına düşmemeliyiz.
Lamba üreticisi lumen degerini ambalajda bildirir. Lux değerini bilebilmek biraz karmaşık.
Lux ışık kaynağının 1 m2 alanda geri yansıyabilen miktarıdır demek sanırım doğru olur.
Lambanın lumen değeri ile ışığın çıkış noktasındaki lux değeri ise eşittir desek sanırım çok yanlış olmaz. Işık kaynağından uzaklaştıkça lux değeride de azalmaktadır. Yani mesafe oldukça önemli. Sanırım lamba türlerine göre mesafe/lux eğrisi değişmekte. En güzeli bir luxmetre edinerek ölçümlemek.

Floresan kullanımında yüksek watt ve adet, bitkilere yakın mesafede bir kuruluma gereksinim var.
Metal halide (Mh) kullanımında gün ışığına yakın (6500 kelvin) ışık tayfında ürün bulmak türkiyede sanırım imkansız. Ben paludaryumda 150 wattlık Mh (kötü ışık tayfında -çin malı- ) kullanıyorum ve çok memnuniyetsizim. Bu lambayı 10000 kelvinlik lamba ile değiştirerek deneyimleyeceğim. 10000 kelvinliği karaköyde bulunabiliyor.
Birde sodyum buhar basınçlı (Hps) aydınlatmalar varki, watt başı lumen değerleriyle en verimli lambalar bunlar. Hps lerin kelvin değeri 2000 civarında. Yabancı forum sitelerinde bu hps lerle bitki yetiştirenleri gördüm Ayrıca yurtdışından bitki yetiştirmek için geliştirilmiş olan hps getirtmek mümkün ancak en az 400 watt, sonra 600 watt ve 1000 wattlıkları mevcut sanırım. Bu lambalar profesyonel seralarda kullanılıyorlar
Şunu da belirtmeliyim, mh ler ve hps ler oldukça ısı ürettiklerinden soğutma gereksinimi oluşabilir.

Yazının uzunluğundan ötürü özür dilerim.
Aydınlatma hakkında ki bu kabataslak yorum umarım fayda sağlar.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2009, 16:07   #75
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kömür Mesajı Göster
...Aydınlatma hakkında ki bu kabataslak yorum umarım fayda sağlar.
Benim soruma fayda sağlamadı maalesef ama başkalarına fayda sağlamıştır eminim

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 16:59   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2009
lalid sodyum

Sayın arkadaşlar domates yetiştirmesinde
kullanmak için aşağıdaki adreste bulunan
hangi ampulü satın almalıyım.Lütfen konu
hakkında yardım ederseniz sevinirim.Saygılarımla.
bu metal halide ampul:
https://www.volkanonline.com/pinfo.asp?pid=42767
bu da sodyum metal halide ampul
https://www.volkanonline.com/pinfo.asp?pid=42769

bariselektronik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 18:42   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Merhabalar,aranıza katıldığım için mutluyum,herkese sevgiler ve saygılar,
Yakın bir zamanda bitkilere olan ilgim çoğaldı ve tohumdan çeşitli bitkiler yetiştirmeye başladım,açık söyleyeyim ağaçlar.net büyük etken oldu bu ilgime,baktım her türlü detaylı bilgi var ve site sayesinde kolay ve keyifli bir uğraş,hiç düşünmeden başladım.Benim foruma dalar dalmaz araştırdığım ihtiyacım olan konu,bitkiler için hayati önem taşıyan ışık konusu,bu başlıkta bir çok değerli bilgi buldum ama hala işin aslını veya en doğru ışık seçimini yapabilmiş değilim.Ama bir yerde alttaki bilgiyi buldum ve bence en doyurucu bilgi gibi duruyor.Sorun şu ki;altta çeşitli renklerin bitkilere olan etkilerini yakalayabilmek için,değerleri belirtilen renk ışıklara yakın değerleri yakalayabilmek için ne tür lambalar kullanacağız ve nereden satın alabileceğiz.Sanırım tam bu noktada forumda bitkilerle haşır neşir olan bir elektrik elektronik mühendisine ihtiyacımız var,düzenek nasıl olmalı,hangi lambalar seçilmeli,v.s.Açık söyleyeyim site üyelerinin paylaşımları yaklaşımları profesyonel bir enstütü edasında hayran kaldım,laboratuarda gibi çalışıyoruz.Eminim bu ışık konusunu da en güzel şekilde halledeceğiz.

( KAYNAK: http://www.volkanderinbay.net/tarimn...y.asp?konuno=3 )

Seraların ışıklandırılmasında kullanılan doğal ışık kaynağı güneşin dalga boylarına göre, ışık renkleri şöyledir.

Mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının dalga boyları I=290-360 nm (Nanometre=nm 1x10-9 m veya milimikron MM).
Morötesi ışıkların (kısa dalgalı ışıklar) büyük kısmı atmosferdeki ozon tabakası tarafından tutulur. Bu ışıklar bitkilerde renk oluşumunu ve büyümeyi engeller, cüceliğe neden olur. Seralarda örtü malzemesi olarak kullanılan camların morötesi ışıkları geçirme özelliği, morötesi (ultraviyole) katkı maddesi kullanılmamış plastik örtü malzemesine göre daha azdır.
Görülebilir (orta dalga boylu) ışıkların dalga boyları l=360-760 nm. Gözle görülen ışıkların renkleri ve dalga boyları farklı olup, aşağıdaki şekildedir.
mor ışıklar l = 360-424 nm
mavi ışıklar l = 424-492 nm
yeşil ışıklar l = 492-535 nm
sarı ışıklar l = 535-586 nm
turuncu ışıklar l = 586-647 nm
kırmızı ışıklar l = 647-769 nm
Dalga boyları farklı olan bu ışıkların bitki üzerinde etkisi de farklı olmaktadır. Bitkilerin özümlemeleri dalga boyu 430-660 nm arasındaki ışıklarda daha hızlı olmaktadır.

Örneğin mavi ışık bitkilerin fazla boylanarak gelişmesini sağlar. Kırmızı ışığın bulunmaması tohumların çimlenmesini ve gelişmesini engeller ve çiçeklenmesini geciktirir. Yeşil ışık ise bitki büyümesini olumsuz olarak etkiler. Güneşten gelen kırmızı ve mavi ışıkların geliş yoğunluğu, güneşten gelen ışıkların açısına bağlı olarak değişir.

jarahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 00:14   #78
Yeni Üye

Sevgili Acemi Çiftçi,
Benim yaptığım araştırmalarda yukarıdaki gibi yani bizim güneşin ısı özelliğine ihtiyacımız yok,sağladığımız sera ortamında ısı işini hallediyoruz.Sorun güneş ışığının içindeki ultraviyole,belirli dalga boylarında renk oluşumlarını taklit etmek gerekiyor sanırım eksik bu!Ben bilimsel bir ortamda işin uzmanlarına bu soruyu sordum ve bana tam bir tez konusu dediler ve ne yazıkki doyurucu bir cevap alamadım.Renkli ledler ile bu sorun halledilmez bence,belirli bir dalgaboyu lazım.Led ile bitkinin ihtiyacı olan 360 - 769 nanometre ışık üretilemez gibi geliyor bana ama hala pes etmiş değilim araştırmalarım sürüyor.Son gelişme şöyle ultraviyole lambalar var ama 300 nanometre altında ve renksiz ve de çok pahalı 250-300 lira civarında.Ki 300 nanometre altındaki bir ultraviyole ışığın bitkiler üzerinde hiç bir etkisi yok,yani gereksiz ve faydasız.Buda Yaradanın gezegenimiz ve hayatlarımız üzerinde ne denli hassas dengeler kurduğunu bir kez daha öğretti bana,büyülendim.Ama artık bu konuya hakim olduğumu düşünüyorum yani yeni ektiğiniz bir tohumun çimlenmesi için bizim 647-769 nanometre kırmızı ışık etkisi yaratmamız lazım ki güneşi taklit etmiş olalım.
Sevgiler.(Bu arada bende Eskişehir'liyim,Kütahya yolu üstünde Yukarı Kartal köyü)

Eski 03-11-2009, 11:14   #79
Yeni Üye

"Gün doğmadan neler doğar" derler,doğruymuş gece yatakta dön o tarafa dön bu tarafa düşün düşün en sonunda aklıma ne geldi dersiniz!Solaryum evet solaryum.Belki biraz masraflı gibi duruyor ama tohumların çimlenme aşamasında hayati önemi olan güneş ışıklarının uygun dalga boyunu yakalayabileceğimiz tek seçenek solaryum.Gülmeyin!Düşünemiyorum sizleri kucağınızda viyollerle güzellik salonundan içeri girdiğinizi.Feci!Ama ben hallettim bu işi ev tipi mini solaryum aldım.Bugün yarın fotoğraflarını yükleyeceğim.Tohumlarımla yan yana solaryuma gireriz artık.

Eski 03-11-2009, 18:12   #80
Yeni Üye

Tohum çimlendirirken en doğru ışık

Solaryum ile ilk denemeyi bugün yaptım sanırım bir hafta içinde sonuçları ortaya çıkar.Paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2009, 18:24   #81
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
Sayın jarahar, aramıza hoş geldiniz. Üyeliğiniz hayırlı olsun.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 00:44   #82
Yeni Üye

Merhabalar çok teşekkür ederim Özbey'cim
Işık çözümlerimle ilgili ne düşünüyorsun?Sence abartıyormuyum?
Datça ne cennet yerdir,çok şanslısın gerçekten.13 sene önce eski dağ yolu kullanılırken gelmiştim Datça'ya hayran kalmıştım.

Eski 25-11-2009, 08:15   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Az ışıkla bitki yetiştirmenin imkanları varmıdır.

Arkadaşlar konunuz yapay ışıkla bitki yetiştirmek anlamını taşıyorsada bu işin maliyet açısından uygulanabilirliğinin nereye kadar doğru olduğu ve pratik uygulamalarda yarar sağlıyacağı kuşku yaratmaktadır.

Bu konu başlığı içinde paylaşımlarda bulunan arkadaşlarıma bir soru yönelterek, çalışmalarınızı güneş enerjisinin dışında ki bir altarnatif enerjiden yararlandırılarak bitki yetiştirmenin yolları üzerinde bir noktaya dikkat çekmesi bakımından, onbinlerce metre derinliklerdeki okyonus tabanındaki yosunların güneşin ışınlarının yeterli ulaşamadığı bölgelerde yetişmesinin sırları araştırılırsa sizlerin çalımalarınıza kaynak olabilecek bilgiler sağlanamazmı ?

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 09:40   #84
Ağaç Dostu

kömür's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Solaryumla ilgili gelişmeleri merakla bekliyorum.
Ben 400 wattlık sodyumla toplam 8 saksı domates biber yetiştiriyorum, ve bazen keyfi kaçan salon bitkilerimi ışık altına alıp toparlanmasını sağlıyorum. Maliyet olarak bakıldığında ise hiç mantıklı değil. Günde 4.5 kw elektrik ayda 30-40 tl kadar bir rakam tutuyor ki, alınan karşılık bir kısım lezzetli domates biber ve onlarının gelişimini izlemenin keyfi olucak.

kömür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 21:31   #85
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Thumbs up Okudum,araştırdım ve denemeye başladım

Merhaba arkadaşlar; bir süredir koınuyu takip ediyorum ve biraz araştırma yaptım. Öncelikle klasik ışık kaynakları (ampul,florasan,mh lamp, na mh lamp..) yüksek enerji tüketimi yapıyor ve verimleri düşük. Ledler de bu durum tam aksine. Yalnız dikkat etmeli piyasa da eskisi gibi tek bir tip led yok. Klasik ledlerin yanı sıra 0.5w,1w ve 3w lık power led denilen ledler var. Bunların dalga boyları kataloglarda yazıyor ağırlıkla mavi ve az miktarda kırmızı led biraraya konularak bitki büyütme ışığı olarak kullanılıyor. Led growing light diye aratırsanız özellikle Amerika da üretilmiş ürünleri görebilirsiniz. Yani kullanıcılar tarafından tercih edilen bir çok ürün var ve sıfır gün ışığında ve izole bir ortamda bitkiyi tek başına yetiştirebiliyor. Bir de şerit şeklinde olan smd ledler var bunlar power ledlerden daha yüksek verimli ve daha ekonomik fakat renklerin dalga boyu hakkında bir açıklama bulunmuyor. Şerit smd ledleri denemek için Karaköy den mavi,kırmızı ve günışığı olanlardan aldım bunları karışık şekilde yerleştirdim ve henüz bu gün ilk defa çalıştırdım. Bakalım ne olacak ?

dermo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 01:25   #86
Ağaçsever

Klorofilin absorbladığı ve smd ledlerin yaydığı ışıkların dalga boyları

Aldığım ledlerin yaydığı ışıkların dalgaboylarını ve ışık akılarını gösteren bir tablo buldum ve bunu klorofilin absorbladığı dalga boylarıyla karşılaştırdım. Şekilleri eklemeye calışacağım. Yalnız burada benim aldığım gün ışığı yani sıcak beyazın gördüm ki ısı sıcaklığı biraz düşük. Optimum değerin ne olduğunu bilmiyorum bilen biri varsa ? Ayrıca bu ledlerin enerji tüketimi çok düşük 5w/m, metrede 60 led olduğunu düşünürsek çok iyi.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2010, 18:28   #87
Ağaçsever

Fark ediyor gibi :)

2-3 gün geçmesine rağmen karanlık bir ortamda ışığın altına koyduğum bitkilerde fototropizma gözlemleyebiliyorum. Acaba fototropizma herhangi bir ışık altında da gözlemlenebilir mi? Yani bitkinin gereksinimlerini tam karşılayamayacak kısıtlı dalga boylarına sahip bir ışık altında gözlemlenebilir mi? Bu olaya tek başına sebep olan herhangi bir dalga boyu olabilir mi? Bunu işlevsellik açısından merak ediyorum.

Eski 26-02-2010, 20:44   #88
Ağaçsever

Thumbs down Yardım gerekiyor herhalde

Işığı yakmaya başladıktan sonra bugün farkettim, deneme için ışığın altına koyduğum keçiboynuzunun yapraklarında benekler oluşmaya başladı. Acaba fazla mı geldi ışığı seven keçiboynuzuna fazla gelmemesi gerekir diye düşünüyorum. Ya da yüksekliği iyi ayarlayamadım fazla mı yakın acaba 15 cm üstünde duruyor. Bir de benekler eski yapraklarda oluşmuş yani ışık olmadan önce gelişmiş filizlenmiş yapraklarda. Resmini ekliyorum lütfen bir fikri olan varsa paylaşsın.

Eklenen Resimler

Eski 26-02-2010, 20:46   #89
Ağaçsever

Düzeltme

Sadece eski yapraklarda oluşuyor demiştim ama şimdi farkettim ki daha da eski yapraklarda da oluşmamış. İlginç

Eski 03-03-2010, 14:02   #90
Ağaçsever

Yok mu bir bilgisi veya fikri olan ?

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024