agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2012, 13:55   #301
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn bountr,

Konuyla ilgili daha önceki mesajları gözden geçirmiştim zaten ve bunları incelediğim yabancı kaynaklarla karşılaştırdığımda bir noktada kafam karışıyor:

Özellikle iskandinav ülkelerinde ficus cinsleri gibi tropik ağaçların bonsaisini yapanlar genelde akvaryum türü bir düzenecek içinde floresan tipi lambalar kullanıyorlar ve devamlı lumen değerleri üzerinden bilgi alışverişi yapıyorlar, yani lumen konusunu bir şekilde dikkate alıyorlar ve alan büyüdükçe lumen değerinin de artması gerektiği (hatta birçok karışık formüller verilmiş) konusuna vurgu yapılıyor.

Ancak elimdeki adeniumlar için uygun bir düzenek hazırlamada sizin verdiğiniz bilgilerden yararlanmak için çalışmalarınızı incelediğimde sizin bu konuya hiç değinmemiş olduğunuzu gördüm.

O zaman bu son yazdığınız mesaja göre konuşursak "μmol m2/s" birimini siz "lux/m2" biriminin alternatifi olarak kullanıyorsunuz gibi bir izlenime kapıldım, yanlış mıyım?

Şimdi floresan kullanacağıma göre ve bu floresanlarda da sadece watt ve lümen değeri belirtildiğine göre, birim alana sağlamam gereken aydınlatma konusunda neye göre hareket edeceğim?

bestpc beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 14:19   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Adeniumlar için yaptığım derme çatma bir düzenek var. Dilerseniz adenium konu başlığında ayrıntıları anlatabilirim.

Name:  DSC02972.jpg
Views: 5473
Size:  37.3 KB

delete61 ve Sakaki beğendi.
drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 14:43   #303
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli Mesajı Göster
Adeniumlar için yaptığım derme çatma bir düzenek var. Dilerseniz adenium konu başlığında ayrıntıları anlatabilirim.

Çok sevinirim sn drhegeli
Sadece beni değil birçok kişiye de mutlu edeceğinize eminim.
Adenium başlığında görüşmek üzere o halde

drhegeli ve delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 16:03   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sn bountr,

Konuyla ilgili daha önceki mesajları gözden geçirmiştim zaten ve bunları incelediğim yabancı kaynaklarla karşılaştırdığımda bir noktada kafam karışıyor:

Özellikle iskandinav ülkelerinde ficus cinsleri gibi tropik ağaçların bonsaisini yapanlar genelde akvaryum türü bir düzenecek içinde floresan tipi lambalar kullanıyorlar ve devamlı lumen değerleri üzerinden bilgi alışverişi yapıyorlar, yani lumen konusunu bir şekilde dikkate alıyorlar ve alan büyüdükçe lumen değerinin de artması gerektiği (hatta birçok karışık formüller verilmiş) konusuna vurgu yapılıyor.

Ancak elimdeki adeniumlar için uygun bir düzenek hazırlamada sizin verdiğiniz bilgilerden yararlanmak için çalışmalarınızı incelediğimde sizin bu konuya hiç değinmemiş olduğunuzu gördüm.

O zaman bu son yazdığınız mesaja göre konuşursak "μmol m2/s" birimini siz "lux/m2" biriminin alternatifi olarak kullanıyorsunuz gibi bir izlenime kapıldım, yanlış mıyım?

Şimdi floresan kullanacağıma göre ve bu floresanlarda da sadece watt ve lümen değeri belirtildiğine göre, birim alana sağlamam gereken aydınlatma konusunda neye göre hareket edeceğim?
Led konusunda mikromol değeri üzerinden hesaplama yapılıyor genelde, madem ki sizin böyle bir kaynağınız var, o zaman o değerler üzerinden hesap yapabilirsiniz. Lux/m2 de aynı hesaba gelir zaten neredeyse ve alan arttıkça dolayısıyla lux değeri de artmak zorundadır. Ben şu an için ışık miktarı hesaplarına hiç girmiyorum, daha önce yapılan denemeleri baz alıyorum. Adamın biri 130 watt led ile 8 kök salatalık yetiştirmiş mesela, ben de yaklaşık 120 wattlık bir sistem kurdum. Bahsettiğiniz tür ile ilgili bir bilgim yok.

Hydroponic Cucumbers - Grown indoors with a LED grow light - YouTube

bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 18:17   #305
Ağaç Dostu

Adeniumlar için yaptığım derme çatma düzeneği ilgili konu başlığına ekledim.

Sakaki beğendi.
Eski 20-12-2012, 18:21   #306
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ne kadar ışığa ihtiyacımız var diye düşünürken, araştırırken drhegeli adenium konusunda konuyu açıklamış.

Adenium (Çöl gülü)

Bir T8 floresan ampul 2700 civarı lümen ışık veriyormuş.

Sevalem beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 22:11   #307

memet's Avatar

Teorik Bilgi : Güneş (yaz, açık ve kuru hava) = 10.000 lumen/m2/saat = 100.000 lux/saat
(Yetişkin) Adenium ışık isteği (gelişme dönemi) = 4.000-8.000 lumen/m2/saat = 40.000-80.000 lux/saat
(Yetişkin) Adenium ışık isteği (dinlenme dönemi) = 1.000 lumen/m2/saat = 10.000 lux/saat
Güneşlenme süresini 12 saat olarak alırsak, yetişkin bitki için günlük ışık isteği (dinlenme) = 12x10.000 = 120.000 lux/gün
Kaynak :
Kitap : "Adenium : Sculptural Elegance, Floral Extravagance; Dimmit Mark"
Site : <i>Adenium</i> Culture: Producing Large Specimens Quickly

drhegeli'nin lümen hakkındaki bilgilerini buraya da aktarayım dedim.

Adenium (Çöl gülü)

merlict, elek, Sakaki ve 1 kişi beğendi.
Eski 21-12-2012, 07:21   #308
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Teorik Bilgi : Güneş (yaz, açık ve kuru hava) = 10.000 lumen/m2/saat = 100.000 lux/saat
(Yetişkin) Adenium ışık isteği (gelişme dönemi) = 4.000-8.000 lumen/m2/saat = 40.000-80.000 lux/saat
(Yetişkin) Adenium ışık isteği (dinlenme dönemi) = 1.000 lumen/m2/saat = 10.000 lux/saat
Güneşlenme süresini 12 saat olarak alırsak, yetişkin bitki için günlük ışık isteği (dinlenme) = 12x10.000 = 120.000 lux/gün
Kaynak :
Kitap : "Adenium : Sculptural Elegance, Floral Extravagance; Dimmit Mark"
Site : <i>Adenium</i> Culture: Producing Large Specimens Quickly

drhegeli'nin lümen hakkındaki bilgilerini buraya da aktarayım dedim.

Adenium (Çöl gülü)
Sayın MEMET;

DRHEGELİ'nin paylaşımını dün bende incelemiştim. Bu başlık altınada aktarmanız yerinde bir karar olmuş.

SAYIGILARIMLA.

delete61, Sakaki ve YeniBON beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 12:24   #309
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Ampüllerin lümen değerlerini merak edenler için;

Name:  A1.jpg
Views: 5714
Size:  51.4 KB

Name:  A2.jpg
Views: 6101
Size:  33.0 KB

Ledler konusunda araştırmalarım devam ediyor.Sadece bilgi olsun diye yazayım, geçmişte akvaryum ve sucul bitkilerle ilgili çalışmalarım olmuştu.(Aktif olarak devam ediyorum, o kadar denememe rağmen etkisini göremediğim ledlerden uzaklaşıp bilinen sisteme döndüm, hiç sorunum yok.Akkor flemanlı ve fluorasant ampüller.Bazı yerlerde ısı+ışık istediğim noktalarda metal halide ve halojen ampül kullanıyorum.Heralde 1 metal halidenin yerini tutması için milyon led bağlamam lazımdı)O dönemde bu konu burdakinden fazla aşırı olarak tartışıldı, hâlâ konunun ucu açıktır.Orada da bir arkadaş yırtınıyordu smd led diye, umarım yine aynı tartışmalara başlamayız.

Tura, delete61, Sakaki ve 4 kişi beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 12:28   #310
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu tablo bayağı bir yol gösterici olmuş.
Teşekkürler sn merlict

Tura, delete61 ve merlict beğendi.
Eski 21-12-2012, 12:47   #311
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Konuya ek olarak biraz araştırma yapınca ek bilgilerde ekleyeyim istedim.Sayenizde okul yıllarında kullandığım kitapları karıştırdım, unuttuğum güzel bilgiler varmış.

Kelvin nedir? Kelvin Sıcaklığı ışık kaynağının kendisinin genel rengini ifade eder. Bir ışığı sıcak ya da soğuk olarak ifade ettiğinizde onun kelvini hakkında bilgi vermiş olursunuz. Düşük kelvinler (ör. 3000K) sıcak ışığı, yüksekler ise ör (8000K) düşük sıcaklığı belirtir. 5000-6500 arası Kelvin gün ışığına karşılık gelir.

1000 K: kandil, yağ lambası
2000 K: Gün batımı, gün doğumu. Yüksek basınçı sodyum lambalar.
2700 K: Sıcak beyaz florasanlar.
2850 K: Klasik telli ev ampülleri
3000 K: Stüdyo lambaları
3500 K: Kuartz halojen lambalar.
4000 K: Flaş ampüller.
4100 K: Soğuk beyaz florasanlar.
5000 K: Mavi flaş lambaları, elektronik flaş, ortalama gün ışığı.
6000 K: Açık öğlen güneşi, standart Metal Halide (HID) lamba.
7000 K: Biraz kapalı gökyüzü.
8000 K: Bulutlu, sisli gökyüzü.
10,000 K: Tam kapalı gökyüzü.
11,000 K: Güneşsiz, mavi gök yüzü.
20,000 K: Açık havada, dağdaki gölgeler.

Mehmet

Tura, delete61, Sakaki ve 3 kişi beğendi.
Eski 21-12-2012, 12:58   #312

memet's Avatar

...floresan... bir aydınlatma için nereden baksanız 150-200 lirayı bulur

Ben buraya takılmıştım. Kasa dörtbuçuk lira, lamba ikibuçuk lira. Toplamda maliyet onbir lira bana on liraya bıraktılar.

Eski 21-12-2012, 13:08   #313
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
...floresan... bir aydınlatma için nereden baksanız 150-200 lirayı bulur

Ben buraya takılmıştım. Kasa dörtbuçuk lira, lamba ikibuçuk lira. Toplamda maliyet onbir lira bana on liraya bıraktılar.
150-200 tl. mi bu şaka mı ? Burası Papua Yeni Gine değilki, şurda git Çankayada bile fluorasant üretiliyor.

Abi senin talebinden dolayı detay kaçırmadan inceliyorum aydınlatma konusunu.Elimdeki kitaplar ve net arasında o kadar karşıt değerler var ki aklın durur.Nette ışık ihtiyacını bahsedenlerin çoğu led satmaya çalışan kesimler durumunda.Araştırma yapmak isteyenler her forumdaki açıklamaları dikkate almasın derim.Genelde akademik tezler ve makalelerde çok değerli bilgiler var. Avrupalı yazdıysa doğrudur mantığını da bi kenara bırakalım artık, sonuçta onlarda ürettiklerini satmaya çalışıyor.Yöntem olarak ta artık onlarda tarz değiştirdiler.

Mehmet

Tura ve YeniBON beğendi.
Eski 21-12-2012, 13:49   #314
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2010
Alıntı:

Adenium (Çöl gülü)
1 lux = 1 lumen/m^2 hesabıyla buradaki lux/saat değerlerinde bir 0 fazla görünüyor

Tura ve YeniBON beğendi.
elek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 14:56   #315
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elek Mesajı Göster
1 lux = 1 lumen/m^2 hesabıyla buradaki lux/saat değerlerinde bir 0 fazla görünüyor
Haklısınız. Yararlandığım kaynakta veriler footcandle olarak veriliyor. Çevirirken hata yapmışım. Doğru eşitlik :

1 footcandle = 1 lumen/foot kare = 10 lumen/m2 = 10 lux

(Adenium sayfasındaki eşitlik de düzeltildi.)

Tura, merlict, Sakaki ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen drhegeli : 21-12-2012 saat 20:33 Neden: İmla
Eski 21-12-2012, 20:03   #316
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Ampüllerin lümen değerlerini merak edenler için;

Eklenti 356380

Eklenti 356381

Ledler konusunda araştırmalarım devam ediyor.Sadece bilgi olsun diye yazayım, geçmişte akvaryum ve sucul bitkilerle ilgili çalışmalarım olmuştu.(Aktif olarak devam ediyorum, o kadar denememe rağmen etkisini göremediğim ledlerden uzaklaşıp bilinen sisteme döndüm, hiç sorunum yok.Akkor flemanlı ve fluorasant ampüller.Bazı yerlerde ısı+ışık istediğim noktalarda metal halide ve halojen ampül kullanıyorum.Heralde 1 metal halidenin yerini tutması için milyon led bağlamam lazımdı)O dönemde bu konu burdakinden fazla aşırı olarak tartışıldı, hâlâ konunun ucu açıktır.Orada da bir arkadaş yırtınıyordu smd led diye, umarım yine aynı tartışmalara başlamayız.
Sayın MERLİCT;

Bilgiler çok yararlı oldu gerçekten. En azından şimdi hangi lamba türünün hangi değerlere tekabül ettiğini anlamış oluyoruz.

SAYGILARIMLA.

delete61, merlict ve YeniBON beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 20:37   #317
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
150-200 tl. mi bu şaka mı ? Burası Papua Yeni Gine değilki, şurda git Çankayada bile fluorasant üretiliyor.

Abi senin talebinden dolayı detay kaçırmadan inceliyorum aydınlatma konusunu.Elimdeki kitaplar ve net arasında o kadar karşıt değerler var ki aklın durur.Nette ışık ihtiyacını bahsedenlerin çoğu led satmaya çalışan kesimler durumunda.Araştırma yapmak isteyenler her forumdaki açıklamaları dikkate almasın derim.Genelde akademik tezler ve makalelerde çok değerli bilgiler var. Avrupalı yazdıysa doğrudur mantığını da bi kenara bırakalım artık, sonuçta onlarda ürettiklerini satmaya çalışıyor.Yöntem olarak ta artık onlarda tarz değiştirdiler.

Mehmet
Akvaryum Aydnlatma rnleri akvaryum bitkisi ve canllar toptan ve perakende sat mazas

Olaya çok hakimsiniz hayran kaldım 1,5 liralık florasanla bu iş oluyorsa o zaman söyleyin akvaryum sahiplerine boşa uğraşmasınlar bu kadar para vermeye. Linkini verdiğim sitede tanesi 20 lira ile 70 lira arasında değişen fiyatlara satıyorlar florasanları. O normal florasanlar belki fideleri, çimleri, basit çiçekleri büyütmeye yeterli olabilir ama ötesi değil. Avrupalı bilir zihniyetiyle davranmam, sevmem de, bilimi avrupalılara öğreten biziz zaten. Neyse, florasan ya da metal halide ve sodyum lambaları zaten yıllardan beri bitkiler için aydınlatma olarak kullanılıyor. Son dönemde led teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık istenilen dalga boyları ucuza üretilebiliyor. Bir kaç sene önceki led bilginizle önyargılı davranmamanızı tavsiye ederim, teknoloji hızla gelişiyor. Akvaryum için de led kullanan pek çok kişi gördüm, genel olarak memnunlar. Ben araştırmalarımda satıcı firmaların verdiği bilgileri değil, forumlarda bizzat bu işle kişisel olarak ilgilenen insanların çalışmalarını ve bilimsel makaleleri baz alıyorum. Sadece örnek istenildiği için bulduğum 1-2 sayfanın linkini koydum. Zaten elektrik faturası gibi bir derdiniz yoksa led işine girmeyin hiç boşuna, dayayın sodyum lambasını gitsin. Akvaryum ledleri: https://www.google.com.tr/search?q=l...CMeytAad8YCACg

Eski 21-12-2012, 22:04   #318

memet's Avatar

Benim fikir sorduğum aydınlatma konusunda deneyimli ziraat mühendisi tam olarak floresanın işe yarayacağını söyledi açıkçası. Akvaryum da değil kastettiği. "Tak T8 lamba bak işine" diye özetledi.

Otuz santimilk bir akvrayumu aydınlatmayı düşünen yok sanırım bu forumda. Akvaryumcular istediği led sistemi kurabilirler.

Önümüzdeki hafta hiç de ilgim alanında olmamasına rağmen birkaç da tohum çimlendireceğim süreci merak ettiğimden.

Fiyatlara bakmamışım. Benim ikibuçuk metreye iki metre seraya sanırım birkaç bin liralık led gidecek.

merlict ve YeniBON beğendi.
Eski 22-12-2012, 12:05   #319
Ağaç Dostu

''Çimlendirmek'' ve ''büyütüp meyve almak'' işte aradaki fark bu kadarcık!

Eski 22-12-2012, 12:26   #320
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Bu foruma 2009 dan beri üyeyim.Daha öncesinden incelerdim, değerli bilgileri alırken vermemek olmaz diyerek üye oldum.Elimden geldiğince isteyenlere yardımcı olmaya, bilmediklerimi öğrenmeye çalışırım.Çok sevdiğim abim, Memet abi benden ufak bi bilgi istedi, lambalar konusunda bi yardımcı ol dedi, bende bildiklerimi ve araştırmalarımı paylaştım.Daha önce ledler konusunda başka sitelerde yaşanan pazarlama şavaşlarından dolayı bu iki konuya (Bitkiler için Yapay Işık ve Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı) gördüğüm halde müdahil olmamak adına girip okumuyordum bile.Memet abimin ricası üzerine bildiklerimi ve araştırdıklarımı paylaştım.Tartışmalara tekrar girmek istemiyorum.Teknik konularda başka bilgi isteyen olursa hakim olduğum konu için yardıma her zaman hazırım.

Esen kalın.
Mehmet

delete61, bestpc ve AKS13 beğendi.
Eski 22-12-2012, 12:33   #321
Ağaç Dostu

Yaparsınız bir deneme, koyarsınız resimlerini, ben bunu florasanla büyüttüm, meyve aldım dersiniz, sadece florasanla domates yetiştirip ürün alabilirseniz ben de eyvallah derim.

Eski 22-12-2012, 17:31   #322
Ağaç Dostu

100 watt bir florasan sistemin yaptığı işin daha fazlasını 50 watt bir led sistemi yapabilir ama yine de 50 diyelim biz. 100 watt 0,1 kw eder, elektriğin kw birim fiyatı 23 kuruş (faturada yazıyor)

Günde 16 saat aydınlatma yaptık desek, 0,1 X 16 X 30 X 0,23 = 11,04 yani 11 lira 4 kuruş eder. Bu tabi vergisiz, katkısız saf tüketim miktarı.

Tekrar faturaya bakıyorum tüketim miktarı 54,24 lira diyor, fatura toplamına bakıyorum 83,30 tl, 83,30/54,24= 1,53 gibi bir oran çıkıyor karşımıza. 11,04 X 1,53= 16,95, neredeyse 17 tl .

Yani 100 wattlık bir aydınlatmanın günde 16 saatten bize faturası aylık 17 lira. 50 wattlık led sisteminin de 8.5 lira olur, aradaki fark aylık 8.5 tl .

12X 8,5= 100 tl senelik fark çıkıyor.

Ledin uzun kullanım ömrü, civa gibi zararlı maddeler barındırmaması, bitkiler üzerindeki etkileri, bitkilere yakın seviyelerde kullanılabilme özellikleri vs gibi etmenleri de dahil ederseniz led kullanmak hiç de fena bir fikir değil.

Ha derseniz ki elektrik faturasını ben ödemiyorum, ya da kaçak elektrik kullanıyorum fatura nasıl olsa gelmiyor , babam ödüyor bana ne! ya da param bol sana ne, o zaman hiç tartışmaya gerek yok, sodyum lambası ve metal halide kullanın gitsin.

sahin20 ve borayz beğendi.
Eski 22-12-2012, 17:44   #323

memet's Avatar

Siz led kullanacakasınız diye bu tek alternatif değil. Verdiğiniz linklerde bir ürün 700 lira fiyatlı. başkası da tek led kırk lira civarıydı.

Kış içinde alacağınız on kadar domates için ödeyeceğiniz birim maliyeti bir hesaplayın. Salı günü pazardan kilosunu üç liraya aldım.

Ziraat mühendisi başka seçenek sunuyor sizin ikiyüzlira dediğiniz floresan on lira, fatura konusu da aslına bakarsanız çok doğru değil. Başlangıç maliyetinizi kaç senede ödüyor size domatesler konusu da ayrıca var.

Led konusunu merak etmediğim için incelemedim bir led kaç metrekare yerde iş görüyor diye araştırırsam sanırım daha da yüksek bir kurulum maliyeti göreceğim.

Konunun ben iyi biliyorum, ben yaptım daha iyi oldu gibi bir konu olduğunu da düşünmüyorum.

bestpc beğendi.
Eski 22-12-2012, 17:56   #324
Ağaç Dostu

Hazır satılan led sistemlerin pahalı olduğu konusunda hemfikirim, ledleri alıp kendiniz yaparsanız çok daha ucuza mal olur. Burada kimse sanırım ürettiği malı satmak için aydınlatma yapmıyor, bu bir hobidir, zevk meselesidir, yine de en ekonomik çözümü seçmek akıllıcadır.

Ben de florasanları çok fazla incelemedim ama bildiğim kadarıyla o ucuz florasanları değil de daha özel olanlarını kullanıyorlar. Eskiden bir akvaryumum vardı, içine bir kaç bitki almıştım, normal florasanlar ile fazla bir büyüme göremedim. 1-2 ay sonra internette gördüğüm özel florasanlardan aldım, philips aquawelle idi sanırım. Aynı güçte olmalarına rağmen diğer florasanla mukayese edilemeyecek bir büyüme farkettim, hatta aşırı yosunlaşma sorunu yüzünden sökmek zorunda kaldım

Bitkiler çimlenme aşamasında zaten çok fazla bir ışığa ihtiyaç duymazlar. Ayrıca her ziraat mühendisi aydınlatma konusunda ustadır diye bir şey de yok, ona bakılırsa ben de genetikçiyim. Ne led satıyorum ne de led tek alternatiftir diyorum ama konuyu buralara sürükleyen biraz da sizin tutumunuz oldu. Daha fazla tartışmaya gerek yok bence.

Eski 22-12-2012, 20:24   #325
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Bu konunun açığa çıkması için , iki sistemi maliyet ve tatbikat olarak neticelerini görecek bir uygulamaya ihtiyaç var .

led henüz uygulaması yeni ve gün geçtikçe ilerleyen bir sistem . Yeni olduğu için ilgi çekici .
hazır alınmadan amatörce kendimizin uygulaması heyecan verici olabilir.

Floresan ise daha eski . İlk kurulumu için her yerde bulunması kolay ve ucuz .

Ancak ikisinin de aynı yerde, aynı fide, aynı besin ile uygulanması bize mukayese imkanı verecektir.

Bu uygulamanın ticari anlamda pek bir kıymeti olmayacaktır diye düşünüyorum. Ülkemizde güneş ışığı bakımından sıkıntısı olacak coğrafyamız yok gibi. Isı önemli. Güney bölgelerde ısı konusunda sıkıntı olmadığı için seracılık çok yaygın . Isı konusu maliyet bakımından halledildiğinde ÜLKENİN HERYERİNDE BAŞARILI VE EKONOMİK OLARAK SERACILIK YAPILABİLİR.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 09:14   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2012
2 m2 bir alan için, hazır sistemlerle kendi yapacağımız sistemler arasında çok fiyat farkı varmıdır acaba? Bana önerebileceğiniz ebay dan alabileceğim bir led sistemi varmıdır

serhatcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 09:22   #327

memet's Avatar

Buraya ve led başlığına bir göz atın yurt dışından almak gerekmeyebilir, yerli satıcıların linkleri var led için.

Eski 24-12-2012, 11:24   #328
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Sn Memet ,

Forum içerisinde arama kısmından arattığımda led ile ilgili bir konu başlığı bulamadım.Forum içerindeki led linklerinin olduğu konu başlığını verebilir misiniz.

Teşekkürler.

smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 11:35   #329

memet's Avatar

Sizin de yazdığınız,

Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı

bu başlığı kastetmiştim.

smnvrl beğendi.
Eski 24-12-2012, 12:00   #330
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Arkadaşlar bir süredir çalışmalarınızı ve yazışmalarınızı takip etmekteyim. Sizlerin yaptığı benzer bir çalışmayı da sizin paylaşımlarınızdan sonra yapmayı düşünüyorum.

Led konusunu da ben bir kaç yıldır meraktan araştırmaktaydım. Şu anda elimde olan ama bulamadığım bir kaç broşür var. Şu anda biraz incelediğim bir led toptancısının linkini veriyorum.Güzel bir kataloğu var. Belki de aradığınız çoğu malzemeyi burada bulabilirsiniz Ayrıca bu konu üzerine çalışan firmaların büyük kısmı sanıyorum ki Perpa Okmeydanın'da. Bu tür firmaları Perpa'nın web sitesinde de bulabilirsiniz.

Paylaşımlarınız için teşekkürler. Çalışmalarınız da başarılar.

Ata Led Toptan İthalat

elek ve smnvrl beğendi.

Düzenleyen YeniBON : 24-12-2012 saat 12:16 Neden: YİNELEME
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024