agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni323Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2012, 13:36   #271
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bountr Mesajı Göster
Sn sagen, çin sitesi burası, Hong kongdan gonderiyorlar, daha önce alisverislerim oldu, 1 ayda falan geliyor ürünler ama kargo bedava, fakat eski ucuzlugu kalmadı. Artık daha çok ebayden alıyorum, fiyatlar daha uygun orada.
Sayın BOUNTR;

Umarım sorularla rahatsızlık vermiyorumdur.
Sadece yurt dışından alışveriş yapmış güvenilir kaynakları olan birinden bilgi almaya çalışıyorum.
Peki sizin ebey üzerinden led aldığınız firma ya da kişiler kimler bilgi verebilirseniz bizde oralardan sizi referanz alarak en azından daha önceden test edildiği için alışveriş yapabiliriz düşüncesindeyim.

SAYGILARIMLA.

smnvrl beğendi.
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 15:36   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Ebay üzerinde bir sürü satıcı var, ebayin referans sistemi zaten son derece açık, çok satış yapmış ve %95 üzerinde olumlu referansı olanlardan alışveriş yapabilirsiniz, adamların işi bu olduğu için müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar. Kafanıza hangisi yatarsa oradan alın, benim şimdi buradan satıcı adı vermem uygun olmaz, fiyatlar günlük bile değişebilir, araştırıp almak en iyisi.

smnvrl beğendi.
bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 05:42   #273
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
UV lambalar üzerine biraz araştırma yaptım. Bu konuda çok fazla veriye ulaşılmıyor. Biraz! dil çevirisi desteği alıp bir kaç bilgi toparladım.
Bazı kavramalr kullanılıyor içerikleri konusunda bir bilgim yok sözgelimi "nm", "nanometre" gibi.

1) UV ışık düzeneğinde 2 farklı dalga boyu yani 2 farklı lamba/lar kullanman gerekiyor: a) 400-520 nm arası (tercihen 460) dalga boylu lambalar mor, mavi ve yeşil ışık bantlarını içeriyor ve maksimum klorofil oluşumu ile güçlü bir fotosentez sağlıyor ve büyümeye çok etkili. b) 610-720 nm arası (tercihen 650 nm) dalga boylu lambalar kırmızı bant kucağı içeriyor ve bitkide çiçeklenme, köklenme ve sürgün verme gelişimi sağlıyor. Diğer dalga boyları (bunların altı ve üstü) özellikle ters etki yapıyor.

2) Sera ortamının içerisini yansıtıcı yüzeyle kaplamazsan bu sistemin etkinliği %80 düşebiliyor çünkü UV ışık ortamda yayılıp başka nesnelerce bünyesine alınabiliyor

3) Yeterli ısı olmadan ışığın pek faydası olmuyor. Yani ışığın yanı sıra kontrollü bir ısıtma/yalıtım sağlamak şart.

2) Uv canlılarda uzun süreli kullanımlarda zarara yol açar özellikle balıklarda genetik deformasyon gibi. bitkiler için 760 nanometre dalga boyunda cıvalı ampul kullanmak daha mantıklı. Güneş ışığına en yakın aydınlatmanın bu olduğunu biliyorum.

Bitkiler için en iyi aydınlatma meselesi bir tercih meselesi. Piyasada sık bulunan fotosenteze uygun florasanların lux değeri düşük. Ayrıca objeleri gerçek renklerinde gösterme katsayısı da düşük. Bunun yanında aydınlatma piyasasının en ünlülerinden bir başka markanın nispeten yeni ürünü olan bir başka ürünün lux değeri daha uygun. Her iki florasının yanında bir de gerçek renklere uygun görüntüye yaklaşmak için günışığı florasan kullanmak iyi olabilir.

400 nanometre mor ışığa tekabül eden değerdir. Mor ötesi denilen dalga boyları ise 400den küçülmeye başlar. 400den ne kadar uzaklaşılırsa fotosentez aktivitesi de o kadar düşecektir.

Yapılan araştırmalara göre fotosentez özellikle mor ötesi (ultra viyole) ve kırmızı 450 nanometre dalga boyu ve 650 Nanometre dalga boyunda çok fazla artış göstermektedir. Fotosentez olayını arttırmak için güneş ışığı özellikleri gösteren lambaların seçimi ile birlikte bu tip özel lambaların seçimi bitkinin fotosentez yapmasında artışa sebep olacak ve bitkiler çok daha hızlı büyüyeceklerdir.

Libertyy, Tura, SAGEN ve 1 kişi beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2012, 12:34   #274
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Arkadaşlar yurt dışı Power Led konusunda araştırma yapıyorum. Ve alttaki kaynaklara da ulaştım. İlla neden yurt dışı?
Altta verdiğim ilk üç link İstanbul Karaköy'de bulunmakta. İlgilenen arkadaşlara sunulur...

OsmanElektrik.com - power led,led,led projektör,led ampul,mantar led,yassı led,oval led,güçlü led,projektör,kasa,amper,elektrik,tasarruf,ac,dc,v olt,kontrol,kontrol kalemi,pcb,power led,yeşil,beyaz,kırmızı,mavi,beyaz,rgb,Wallwasher, 6x1,12x1,9x1,24x1,3

Led Sepetim Sitesine Hoşgeldiniz...

lker Led rnleri, Led | erit Led | Mantar Led | Round Led | Led Spot | SMD Led | Flat Led | Led Fiyat | Led Floresan | Modl Led | Power Led |

MarketDijital.com Dijital Elektronik Powerled Ve Led Çeşitlerinde Bir Numara...

Özellikle son linkteki Power Led fiyatları gayet uygun geldi. Yurt dışı alımları, güven sorunu ve nakliye süresi ve fiyat karşılaştırıldığında değermi diye düşünmek gerekli mi diyede düşünüyor insan.
Buyrun link.

3W Powerled Çeşitleri

Eski 18-12-2012, 15:21   #275
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
UV lambalar üzerine biraz araştırma yaptım. Bu konuda çok fazla veriye ulaşılmıyor. Biraz! dil çevirisi desteği alıp bir kaç bilgi toparladım.
Bazı kavramalr kullanılıyor içerikleri konusunda bir bilgim yok sözgelimi "nm", "nanometre" gibi.

1) UV ışık düzeneğinde 2 farklı dalga boyu yani 2 farklı lamba/lar kullanman gerekiyor: a) 400-520 nm arası (tercihen 460) dalga boylu lambalar mor, mavi ve yeşil ışık bantlarını içeriyor ve maksimum klorofil oluşumu ile güçlü bir fotosentez sağlıyor ve büyümeye çok etkili. b) 610-720 nm arası (tercihen 650 nm) dalga boylu lambalar kırmızı bant kucağı içeriyor ve bitkide çiçeklenme, köklenme ve sürgün verme gelişimi sağlıyor. Diğer dalga boyları (bunların altı ve üstü) özellikle ters etki yapıyor.

2) Sera ortamının içerisini yansıtıcı yüzeyle kaplamazsan bu sistemin etkinliği %80 düşebiliyor çünkü UV ışık ortamda yayılıp başka nesnelerce bünyesine alınabiliyor

3) Yeterli ısı olmadan ışığın pek faydası olmuyor. Yani ışığın yanı sıra kontrollü bir ısıtma/yalıtım sağlamak şart.

2) Uv canlılarda uzun süreli kullanımlarda zarara yol açar özellikle balıklarda genetik deformasyon gibi. bitkiler için 760 nanometre dalga boyunda cıvalı ampul kullanmak daha mantıklı. Güneş ışığına en yakın aydınlatmanın bu olduğunu biliyorum.

Bitkiler için en iyi aydınlatma meselesi bir tercih meselesi. Piyasada sık bulunan fotosenteze uygun florasanların lux değeri düşük. Ayrıca objeleri gerçek renklerinde gösterme katsayısı da düşük. Bunun yanında aydınlatma piyasasının en ünlülerinden bir başka markanın nispeten yeni ürünü olan bir başka ürünün lux değeri daha uygun. Her iki florasının yanında bir de gerçek renklere uygun görüntüye yaklaşmak için günışığı florasan kullanmak iyi olabilir.

400 nanometre mor ışığa tekabül eden değerdir. Mor ötesi denilen dalga boyları ise 400den küçülmeye başlar. 400den ne kadar uzaklaşılırsa fotosentez aktivitesi de o kadar düşecektir.

Yapılan araştırmalara göre fotosentez özellikle mor ötesi (ultra viyole) ve kırmızı 450 nanometre dalga boyu ve 650 Nanometre dalga boyunda çok fazla artış göstermektedir. Fotosentez olayını arttırmak için güneş ışığı özellikleri gösteren lambaların seçimi ile birlikte bu tip özel lambaların seçimi bitkinin fotosentez yapmasında artışa sebep olacak ve bitkiler çok daha hızlı büyüyeceklerdir.
UV dediğiniz şey 400 nmden küçüktür, mesela 450 nm UV olmaz, mavidir. UV bitki yetiştirme lambası diye de bir şey yok, niye hala ısrarla bunu anlatıyorsunuz bilmiyorum.

Biz aylardan, hatta senelerden beri bu konuyu araştırıyoruz, tekrar söylüyorum UV bitki yetiştirme lambası diye bir şey yok! nm, yani nanometre dediğimiz şey ışığın dalga boyunu ölçtüğümüz bir birimdir, metrenin milyarda biridir. Aşağıdaki tabloyu ve önceki sayfalardaki bilgileri incelemenizi tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

SAGEN beğendi.
Eski 18-12-2012, 15:28   #276
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Arkadaşlar yurt dışı Power Led konusunda araştırma yapıyorum. Ve alttaki kaynaklara da ulaştım. İlla neden yurt dışı?
Altta verdiğim ilk üç link İstanbul Karaköy'de bulunmakta. İlgilenen arkadaşlara sunulur...

OsmanElektrik.com - power led,led,led projektör,led ampul,mantar led,yassı led,oval led,güçlü led,projektör,kasa,amper,elektrik,tasarruf,ac,dc,v olt,kontrol,kontrol kalemi,pcb,power led,yeşil,beyaz,kırmızı,mavi,beyaz,rgb,Wallwasher, 6x1,12x1,9x1,24x1,3

Led Sepetim Sitesine Hoşgeldiniz...

lker Led rnleri, Led | erit Led | Mantar Led | Round Led | Led Spot | SMD Led | Flat Led | Led Fiyat | Led Floresan | Modl Led | Power Led |

MarketDijital.com Dijital Elektronik Powerled Ve Led Çeşitlerinde Bir Numara...

Özellikle son linkteki Power Led fiyatları gayet uygun geldi. Yurt dışı alımları, güven sorunu ve nakliye süresi ve fiyat karşılaştırıldığında değermi diye düşünmek gerekli mi diyede düşünüyor insan.
Buyrun link.

3W Powerled Çeşitleri
Sn Sagen, ben de daha önce bunlara benzer bütün siteleri incelemiştim ve ne yazık ki bu iş için gerekli olan en temel dalga boyu, yani 660 nm kırmızı ledi satanına rastlamadım. Royal blue derseniz var, o da 455, 460 nm civarında oluyor burada. PCB, led sürücü tarzı şeyleri zaten bu firmalardan almak daha mantıklı. Karaköy'de gezmediğim dükkan kalmadı çoğu nanometre ya da dalga boyu nedir onu bile bilmiyor, adam kırmızı led satıyor ama ne broşürü var ne de üzerinde dalga boyu yazıyor. Bu konuda en donanımlı site ledstok.com, yeri de karaköyde, isteyen oradan alabilir ama ebayden almaktan daha pahalıya geliyor.

SAGEN beğendi.
Eski 19-12-2012, 19:27   #277

memet's Avatar

Bugün aydınlatma konusunu bilen bir ziraat mühendisiyle konuştum.
Paran çoksa bana ver dedi. İşini görecekse kalın floresanlardan al tak. T8. Bütün ihtiyacın olan aydınlatma için yeterli olur.
Ledler uvler hiç uğraşma gereksiz masraf dedi. Ben zaten geçici çözüm olarak floresan takmıştım. Kalıcı çözümü yapmış oldum.

SAGEN ve nılgun_dogan beğendi.
Eski 19-12-2012, 19:35   #278
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Biraz temizlik yaptım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 19:38   #279
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
bugün aydınlatma konusunu bilen bir ziraat mühendisiyle konuştum.
Paran çoksa bana ver dedi. Işini görecekse kalın floresanlardan al tak. T8. Bütün ihtiyacın olan aydınlatma için yeterli olur.
Ledler uvler hiç uğraşma gereksiz masraf dedi. Ben zaten geçici çözüm olarak floresan takmıştım. Kalıcı çözümü yapmış oldum.
bu bildiğimiz beyaz ışık floresan mı?

nılgun_dogan beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 20:37   #280

memet's Avatar

Evet. Beyaz ışıklı. Bir kaç tür floresan varmış. Bunlardan eski model, kalın olanı önerdi ziraat mühendisi.
Hani şu teneke kasalı olanlar var ya işte onlar dedi. Model de T8.

49 liraya phılıps bitkiler için UV lamba var dedim. Sen beni dinle dediğimi yap, dedi.

SAGEN ve nılgun_dogan beğendi.
Eski 19-12-2012, 23:02   #281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Gralüx t5 olanını kullanıyorum menekşelerde 4 gün oldu gelişimini buradan paylaşıcam.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2012, 23:10   #282
Ağaç Dostu

Daha 4 gün oldu aydınlatmadalar.

delete61 beğendi.
Eski 19-12-2012, 23:12   #283
Ağaç Dostu

Akvaryumları koyacak yerim şimdilik yok onlarda değerlenmiş oldu.

delete61 ve bountr beğendi.
Eski 19-12-2012, 23:14   #284
Ağaç Dostu

Orkidelerimi denedim dipteki yavrular çok güzel gelişti ama ışığa yakın olan yaprakların durumu hiç hoşuma gitmedi onun için menekşeye döndü.

delete61 beğendi.
Eski 19-12-2012, 23:44   #285
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet. Beyaz ışıklı. Bir kaç tür floresan varmış. Bunlardan eski model, kalın olanı önerdi ziraat mühendisi.
Hani şu teneke kasalı olanlar var ya işte onlar dedi. Model de T8.

49 liraya phılıps bitkiler için UV lamba var dedim. Sen beni dinle dediğimi yap, dedi.
Birim metre kareye ne kadar floresan lambaya ihtiyacımız olduğunu öğrensek bu iş tamamdır. Beyaz ışığın içinde bitkinin ihtiyacı olan renkler zaten var. Led in faydası tüketimdeki tasarrufu olsa gerek. O bakımdan karşılaştırmak lazım.

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 00:31   #286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Birim metre kareye ne kadar floresan lambaya ihtiyacımız olduğunu öğrensek bu iş tamamdır. Beyaz ışığın içinde bitkinin ihtiyacı olan renkler zaten var. Led in faydası tüketimdeki tasarrufu olsa gerek. O bakımdan karşılaştırmak lazım.
Florasan yıllardan beri zaten bitki yetiştirme maksatlı olarak kullanılır, özellikle Avrupa ve Japonya'da bu şekilde bitki yetiştiren tesisler bile var, fakat görüyorum ki onlar bile lede geçmeye çalışıyorlar. Çok fazla bilmiyorum ama T5 ve T8 olmak üzere iki farklı türü var. Günışığı olarak geçer. Yalnız bu florasanların 1-2 sene ömrü olduğu ve sonrasında değiştirilmesi gerektiğini okumuştum. Ayrıca bunlar ucuz şeyler değil, normal florasanlardan daha pahalıdır, her florasan için ayrı balast gerekir, ledlerden daha fazla elektrik tüketirler ve ayrıca ısı yaydıklarından dolayı bitkilere çok yaklaştıramazsınız, nitekim Nilgün Hanım da zaten belirtmiş yakın duran çiçeklerde problem olduğunu. Bu halde çok da ekonomik değillerdir. Ayrıca bu florasanların içinde bulunan maddeler son derece zararlıdır, kırıldıkları zaman çevreyi kirletirler, hele civa lambası falan denmiş, kırılırsa kaçın direk

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 00:44   #287
Ağaç Dostu

Smile

Alıntı:
Florasan yıllardan beri zaten bitki yetiştirme maksatlı olarak kullanılır, özellikle Avrupa ve Japonya'da bu şekilde bitki yetiştiren tesisler bile var, fakat görüyorum ki onlar bile lede geçmeye çalışıyorlar. Çok fazla bilmiyorum ama T5 ve T8 olmak üzere iki farklı türü var. Günışığı olarak geçer. Yalnız bu florasanların 1-2 sene ömrü olduğu ve sonrasında değiştirilmesi gerektiğini okumuştum. Ayrıca bunlar ucuz şeyler değil, normal florasanlardan daha pahalıdır, her florasan için ayrı balast gerekir, ledlerden daha fazla elektrik tüketirler ve ayrıca ısı yaydıklarından dolayı bitkilere çok yaklaştıramazsınız, nitekim Nilgün Hanım da zaten belirtmiş yakın duran çiçeklerde problem olduğunu. Bu halde çok da ekonomik değillerdir. Ayrıca bu florasanların içinde bulunan maddeler son derece zararlıdır, kırıldıkları zaman çevreyi kirletirler, hele civa lambası falan denmiş, kırılırsa kaçın direk

Teşekkürler . Belki fayda ve zarar bakımından karşılaştırmalı bir tablo yapılsa daha anlaşılır ve faydalı bir çalışma olur.

Mesela belli bir metre kare ortam için ilk kuruluştan itibaren kuruluş maliyeti ve sonraki sarfiyat bedelleri , ve bitkiye olan büyüme ve verim katkısı karşılaştırılsa ne iyi olur.

Bunu yapabilecek bilgi sizde var.

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 01:30   #289
Ağaç Dostu

Translate ile okumaya çalıştım. En yakın rakibine bir misli fark atıyor.

Şimdi ilk kurulum masrafını karşılaştırabilir miyiz?

Bir odayı aynı miktarda aydınlatmak için döşeyeceğimiz led masrafı ile floresan masrafını karşılaştırabilir miyiz?

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 01:38   #290
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Translate ile okumaya çalıştım. En yakın rakibine bir misli fark atıyor.

Şimdi ilk kurulum masrafını karşılaştırabilir miyiz?

Bir odayı aynı miktarda aydınlatmak için döşeyeceğimiz led masrafı ile floresan masrafını karşılaştırabilir miyiz?
Onu bilmem florasan kullanmadım hiç, ama led fiyatları eskiye göre oldukça düştü, eskisi kadar pahalı değiller artık.

Eski 20-12-2012, 02:10   #291
Ağaç Dostu

Alıntı:
Onu bilmem florasan kullanmadım hiç, ama led fiyatları eskiye göre oldukça düştü, eskisi kadar pahalı değiller artık.
Belki daha da düşer. Ama aynı ışığı elde etmek için yapılacak ilk yatırım farkını da bilirsek doğru bir karar verebilecek duruma geliriz.

YeniBON beğendi.
Eski 20-12-2012, 08:27   #292

memet's Avatar

Bir floresan lamba sanırım dört beş lira. Metre kare hesabını öğrenmeye çalışacağım.
Led lamba başlığındaki fiyatlara baktım birinde 700 dolar mı yazılı? Sanırım metre hesabıyla satılan başka örnekler var. 1-6 dolar onu da metresi. Gümrük vs hariç. Gerçi memlekette de satılıyormuş. Neyse neresinden bakarsanız ucuz değil led. Evdeki birkaç bitki için fabrika kurmak gibi birşey bana göre.

Yapraklar , lambayla ilgisi yok, yüksekliği ayarlamak yeterli olacak.

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 08:29   #293
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nılgun_dogan Mesajı Göster
Daha 4 gün oldu aydınlatmadalar.
Sayın NILGUN_DOGAN;

Akvaryumlar gerçekten çok hoş görünüyor, güzel bir değerlendirme olmuş. Elinize sağlık.

SAYGILARIMLA.

delete61 beğendi.
Eski 20-12-2012, 08:35   #294
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Bir floresan lamba sanırım dört beş lira. Metre kare hesabını öğrenmeye çalışacağım.
Led lamba başlığındaki fiyatlara baktım birinde 700 dolar mı yazılı? sanırım metre hesabıyla satılan başka örnekler var. 1-6 dolar onu da metresi. Gümrük vs hariç. Gerçi memlekette de satılıyormuş. Neyse neresinden bakarsanız ucuz değil led. Evdeki birkaç bitki için fabrika kurmak gibi birşey bana göre.

Yapraklar , lambayla ilgisi yok, yüksekliği ayarlamak yeterli olacak.
Sayın MEMET;

Secol High Power LED Manufacturer - Yerli Power LED üreticisi
Verdiğim link Türkiyenin tek yerli led üreticisi olduğunu bildiğim bir site. Buradan arkadaşımın bir yakını 15000 lümen değerinde kendine özel led yaptırmış sipariş olarak. Deniz akvaryumunda kullanmak üzere. İstenilen değerde led yapabiliyorlarmış edindiğim bilgiye göre. Ayrıca bunun içinde eksra bir ücret talep edilmemiş (tabi bunlar bana söylenenler, sadece paylaşmak istedim). Ama Sitedeki fiyatlarıda incelediğimizde çok da uçuk gelmedi bana.

SAYGILARIMLA.

Eski 20-12-2012, 13:11   #295
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın MEMET;

Secol High Power LED Manufacturer - Yerli Power LED üreticisi
Verdiğim link Türkiyenin tek yerli led üreticisi olduğunu bildiğim bir site. Buradan arkadaşımın bir yakını 15000 lümen değerinde kendine özel led yaptırmış sipariş olarak. Deniz akvaryumunda kullanmak üzere. İstenilen değerde led yapabiliyorlarmış edindiğim bilgiye göre. Ayrıca bunun içinde eksra bir ücret talep edilmemiş (tabi bunlar bana söylenenler, sadece paylaşmak istedim). Ama Sitedeki fiyatlarıda incelediğimizde çok da uçuk gelmedi bana.

SAYGILARIMLA.
Bu firmayı görmüştüm ama 660 nm üretmiyorlar, böyle yerli bir firmanın olduğunu görmek güzel bir şey. Ben bir kaç ay önceki led fuarına gitmiştim, orada pek çok firmayla irtibatım oldu, içlerinden sadece 1 tanesi istediğim dalga boyu ve kalitede led getirebiliyordu o da osram idi.
Bitkiler için kullanılan florasanlar 20-30 lira civarındadır, kalite kalite değişir, buna balast, reflektör, starter vs eklerseniz 100 watt bir aydınlatma için nereden baksanız 150-200 lirayı bulur. Aynı işi 50 hatta doğru spektrumlar kullanarak 30 watt bir led aydınlatma ile bile sağlayabilirsiniz. Tanesi ortalama 1 dolar desek 30 led 30 dolar (54 tl), 30 watt için sabit akım devresine de hadi 30 lira diyelim (daha ucuzları da var) pcb, soğutucu, kablo vs hadi 30 diyelim, ne etti? 114 tl! Hadi 50 watt için 200 tl desek yine çok bir fark yok, tersine uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz bir aydınlatmanız olur. Florasan ile domates yetiştirip ürün alan var mı bakın bakalım internette

Eski 20-12-2012, 13:20   #296
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Önemli:

görünmeyen fotoğraflar

Fotoğrafları foruma yüklemelisiniz. Lütfen mesajlarınızda gerekli değişikleri yapın...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 13:30   #297
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Bu firmayı görmüştüm ama 660 nm üretmiyorlar, böyle yerli bir firmanın olduğunu görmek güzel bir şey. Ben bir kaç ay önceki led fuarına gitmiştim, orada pek çok firmayla irtibatım oldu, içlerinden sadece 1 tanesi istediğim dalga boyu ve kalitede led getirebiliyordu o da osram idi.
Bitkiler için kullanılan florasanlar 20-30 lira civarındadır, kalite kalite değişir, buna balast, reflektör, starter vs eklerseniz 100 watt bir aydınlatma için nereden baksanız 150-200 lirayı bulur. Aynı işi 50 hatta doğru spektrumlar kullanarak 30 watt bir led aydınlatma ile bile sağlayabilirsiniz. Tanesi ortalama 1 dolar desek 30 led 30 dolar (54 tl), 30 watt için sabit akım devresine de hadi 30 lira diyelim (daha ucuzları da var) pcb, soğutucu, kablo vs hadi 30 diyelim, ne etti? 114 tl! Hadi 50 watt için 200 tl desek yine çok bir fark yok, tersine uzun yıllar boyu kullanabileceğiniz bir aydınlatmanız olur. Florasan ile domates yetiştirip ürün alan var mı bakın bakalım internette
Sn bountr merhaba,

Rica etsem şu anda kullandığınız ledlerin nm değerlerinin yanı sıra, watt, lumen vs. değerlerini paylaşmanız mümkün mü?
Siz çalışmalarınızın geldiği son aşamada birim alana (1 metrekare diyelim) kaç lumenlik aydınlatma sağlayacak bir düzeneğe ulaştınız acaba veya 1 metrekareye kaç lumenlik aydınlatma sizce ideal?

Teşekkürler

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 13:55   #298
Ağaç Dostu

Merhaba, bu konuda önceki sayfalarda ve şu konuda Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı bir çok defa bu bilgileri sunduk.

Eski 20-12-2012, 14:24   #299
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Merhaba, bu konuda önceki sayfalarda ve şu konuda Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı bir çok defa bu bilgileri sunduk.
Ben daha önce lumen ile ilgili verdiğiniz bir bilgiye rastlamadım veya görmemiş de olabilirim. Bu bilgiler nerede acaba yardımcı olur musunuz?

Bu konunun (lumen değeri) önemli olup olmadığını, önemli ise lumen değerleri ve birim alana düşmesi gereken lumen miktarı konusunda sahip olduğunuz veya uyguladığınız bilgiyi merak ettim?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 14:45   #300
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Ben daha önce lumen ile ilgili verdiğiniz bir bilgiye rastlamadım veya görmemiş de olabilirim. Bu bilgiler nerede acaba yardımcı olur musunuz?

Bu konunun (lumen değeri) önemli olup olmadığını, önemli ise lumen değerleri ve birim alana düşmesi gereken lumen miktarı konusunda sahip olduğunuz veya uyguladığınız bilgiyi merak ettim?
Bitki ışıklandırmasında lümen değil mikromol değeri kullanılıyor. Ben bu hesaplarla şimdilik ilgilenmiyorum, sn. sahin20 bu hesaplar hakkında bilgili, şu konuda bilgileri vermiş zaten: Bitkiler için Yapay Işık

Domates, fideler ve fidanlar 300 - 380 μmol m2/s 16 saat (gün ışığı olmadan, Yetiştirme odalarında üretim).

Marul, fideler ve fidanlar 280 - 380 μmol m2/s 16 saat (kültür sürelerinin 4 -5 kat hızlandırır).

Marul, fideler ve fidanlar 85 - 145 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, daha kısa zamanda kültür süresi).

Orkide, fideler ve fidanlar 100 - 160 μmol m2/s 16 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kaliteli çiçek yapma).

Menekşe, fideler ve fidanlar 80 - 140 μmol m2/s 16 - 18 saat (Bitkisel büyümenin artması, çiçek gelişiminin artması ve kısa sürede kültürlenme).

Her bitkinin ışık ihtiyacı farklı, bu değerler deneme yanılma yöntemiyle bulunuyor. Mesela aynı tür aydınlatma ve aynı tür bitki kullanılarak 10 farklı deneme yaptığınızı düşünün. Her türlü koşul aynı, bir tek lambanın uzaklığını değiştiriyorsunuz her seferinde. Bu deney sonunda hangi mesafelerde bitki daha iyi gelişim gösterdiyse bitkinin ihtiyacı olan maksimum ve minimum ışık miktarını bulmuş oluyorsunuz.

delete61 beğendi.

Etiketler
led lamba ile tarım, ledli tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024