agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni78Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2008, 15:05   #1
Yeni Üye

C@nSuyu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Çilek tohumu çimlendirme

Arkadaşlar merhaba, ben bu siteye yeni üye oldum. Çilekle ilgili bir sorum olacaktı. Eğer yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Sorum şu: Elimde çilek tohumu var. Doğu Anadolu Bölgesindeyim.
Amatör olarak bu tohumu yetiştirmek istiyorum.
Bu tohumu nasıl ekmeliyim, ne kadar sürede çimlenir, tohum miktarını nasıl ayarlamalıyım?

C@nSuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 15:45   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi C@nSuyu Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba, ben bu siteye yeni üye oldum. Çilekle ilgili bir sorum olacaktı. Eğer yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
Sorum şu: Elimde çilek tohumu var. Doğu Anadolu Bölgesindeyim.
Amatör olarak bu tohumu yetiştirmek istiyorum.
Bu tohumu nasıl ekmeliyim, ne kadar sürede çimlenir, tohum miktarını nasıl ayarlamalıyım?
Sevgili C@nSuyu, tohumları genişçe bir kasaya seyrek olarak ek. Üzerine yarım cm den az bir kapak toprağı ile ört ve devamlı püskürtme usülü ile sula nemli kalsın sularken oyarak tohumlar açığa çıkmasın. 10-15 Günde çimlenecek 1-2 ayda da fide haline geleceklerdir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 11:33   #3
Yeni Üye

C@nSuyu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2008
Sevgili Selahattin Yılmaz, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

C@nSuyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 16:38   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2006
ne yalan söyleyim ben de gidip tohum aldım, ektim ama onlar büyüyene kadar baya bir süre geçecek gibi, çilek tohumu sanırım zor çimleniyor ve büyüyor , genelde kasım ayında filan ekmeyi tavsiye ediyorlar ki bahara kadar kendine gelsin diye, o nedenle fide aldım bu daha kolay geldi, ayriyeten çok su istiyor sanırım fideler çiçek açıyor ama birtürlü hızlı gelişim gözükmedi, bir de etrafda nekadar değişik böcek türü uçan arı benzeri varsa çiçeklere saldırıya geçmişler acil onlara da önlem almam gerekiyor

damacana ile damlatma sistemi işyerinde sorunsuz çalışırken nedense bahçede çalışmadı , herşey aynı ama damlatma olayı sorun oldu, çarşamba günü yerden 40 cm daha yükseltilerek deneme yapacağım bu konuda tavsiyeleri olan varsa sevinirim.

mavifatihguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 20:01   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Thumbs down tohumdan çilek

arkadaşlar merhaba ben çilek yetiştirmek istiyorum birkaç yerden fide aldım fakat fideden ziyade çilek tohumuda ektim (torf) kullandım bu tohumlar ne zaman çimlenir merakım bu yardımcı olursanız sevinirim saygılar

mithatkaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2009, 20:06   #6
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
SEvgili mithatkaraca,

Tohumdan beyaz çilek yetiştirdim geçen sene. Yalnız bayağı zorlu bir süreç oldu. Minicik tohumları, önce nemli bez içerisinde köklenince cımbızla torfa aldım. Uğraşması bayağı zor oldu.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 21:06   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Tohumdan ekdiğimiz çilek, aynı cins mi olur, yoksa bazı tohumlarda olduğu gibi ataya dönüş mü? olur.

botanik2009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 00:02   #8
Ağaçsever

ayselug's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2007
Çilek çelikle ürer mı?

ayselug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 01:18   #9
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sayın ayselug,

Çilek türlerinin çoğu kök sürgünleriyle çok rahatlıkla ürerler. 1 Fidandan, bakmışsınız 1 kaç yıl içinde yüzlerce fidan üretmişsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayselug Mesajı Göster
Çilek çelikle ürer mı?

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 18:00   #10
Ağaçsever

Pendo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Tohumdan yetişen çilekmi daha verimli olur?
yoksa çelikle yetişen mi daha verimli olur?

Pendo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 15:02   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2010
Çilek tohumu çimlendirme

Merhaba arkadaşlar,
Elimde 2 paket çilek tohumu vardı, bundan 1 ay önce plastik armut kasasının tabanına streç film, ve üzerine kumlu toprağı serdim, sprey sulamayla toprağı ıslattım, sonra tohumları ektim, çok az miktarda toprakla kapadım ama çok az miktar öleki kimisi hala görünüyor idi, sonra ışıksız bir odaya aldım, her gün sprey suyla nemlendirdim 1 ay oldu çıkmadı bende kaldırdım bodruma koydum olmadı yani çimlenme yok, googledede araştırdım kaç gündür doğru dürüst bir bilgi yok, şimdi kalan son paket tohumu nasıl çimlendireceğimi bilgili ve tecrübeli arkadaşlar bana yardım ederse açıklarsa çok memnun kalırım kalın sağlıcakla.

maviay_27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 15:46   #12
Ağaçsever

eda123's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2009
bende 1 paket çilek tohumu ekmiştim ama mağlesef paketin üzerindeki tüm bilgileri yapmama rağmen olmadılar iki aydan fazla zaman oldu. belki çıkar

eda123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 16:07   #13
Yeni Üye

Bence bir püf noktası vardır, hiç bir yerde yok bu bilgi 1 haftadır araştırıyorum yok yani,
Eminim vardır çilekten bitki alan arkadaşlar öyle değilmi?

Eski 24-05-2010, 19:19   #14
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Oldukça zahmetli bir yolu var, ben öyle yaptım en azından.. Bez içinde çimlendirip, cımbızla torfa aldım.. Bu yöntemle beyaz çilek çimlendirmiştim..

Eski 25-05-2010, 08:42   #15
Yeni Üye

Bari kardeşim biraz daha açarmısınız şu bez olayını,
1-)Ortam sıcaklığı ne olmalı,
2-)Nasıl bir bez kullanayım, tohumları bir aile gibi bir aradamı durucak yoksa her biri ayrı ayrımı duracak,
3-)Şu günlerde kaç günde çimlenir en önemlisi, ne kadar bekleyeceğim,
4-)Çimlendikten sonra saksıya toprağa nasıl yerleştireceğim, toprağın ne kadar derine koyacağım,
Bir zahmet şunlarıda cevaplarsan çok makbule geçer, neden dersen, bu pakin içinde çok tohum var baya var yani, hem teresa hemde bahçeye ekmek istiyorum bir zahmet kardeş makbule geçer.
Diğer arkadaşlarında fikrini belirtirse daha iyi olur, bu benim için önemli.

Eski 25-05-2010, 10:08   #16
Ağaç Dostu

bari's Avatar

SEvgili Yusuf Ustaoğlunun yöntemiyle çimlendirmiştim.. İnce dere kumu üzerine tülbent bezinin içine yaydığım tohumların üzerine nemi muhafaza etmesi için naylon örtmüştüm.. Ev içinde ortalama 20 derece sıcaklıkta 15 günde çimlenmişti.. Kökleri çıkınca cımbızla hemen torfun üzerine şaşırttım, yüzeye, fısfıslayınca zaten hafif gömüldü, kendilerini kurtardılar.. Bu yolla 5 kadar çilek fidesi elde etmiştim.. Yaklaşık 10 tohum vardı sanırım...

TAbi fideler daha bu yıl mevye verecek büyüklüğe eriştiler.. Ben değerli olduğu için beyaz çilek fidelerinde bu yöntemi denemiştim..

Çok özel bir çilek türü değilse tohumdan yetiştirmek pek mantıklı değil. Hazır fide edinmek daha kolay...

Eski 25-05-2010, 10:54   #17
Yeni Üye

Size zahmet veriyorum kusuruma bakmıyorsunuzdur umarım,
Bende çok tohum bir arkadaş göndermişti orjinal bir ambalajda almanyadan geldi, çok kaliteli dedi bana, bu tohumda çok var bende o yüzden bilgi istiyorum,
Sırasıyla sölermisiniz yapacağım işlemi,
1-tülbent
2-dere kumu, siyah olan demi bu?
3-tohumlar ve son olarak naylon poşet.

Tülbenti sürekli nemli tutuyorum birde öyle değilmi.?

Eski 25-05-2010, 11:09   #18
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Burdaki adımları izlerseniz, ben öyle yapmıştım..

http://site.mynet.com/yusufustaoglu/

Bilge Kerem beğendi.
Eski 25-05-2010, 11:20   #19
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim, bu sistem kafama yattı uygulucam bugün.
Her türlü sebze tohumu ve web sitemde yayımlanan bitkilerin tohumlarının (sert çekirdekliler hariç)
Çimlenmesini sağlamak için kullandığım yöntem ziyaretçilerimce sıkça sorulmaktadır.
Bunun için:
1) bir tepsi içerisine ince kum konulur.
2) Kumun üzerine bir tülbent(beyaz bez) serilir.
3) Tohumlar tülbent üzerine yayılır.
4) Tülbent in diğer ucuyla tohumların üzeri örtülür.
5) Üzerine su serpilir.
6) Sonra tepsinin üzeri beyaz naylon ile örtülür.2-3 günde bir naylon açılarak
Havalandırılır ve çimlenme kontrol yapılır.
Tohumlar çimlenince itinalı bir şekilde tek,tek alınarak poşetlere dikilir.

Bunuda herkes görsün bu arada, eminim çok yararlanan olacaktır. saygılar

Eski 16-07-2010, 08:57   #20
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Ben fielerin 3 tohumunu topraga firlattim hepside cikti.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2010, 01:32   #21
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pendo Mesajı Göster
Tohumdan yetişen çilekmi daha verimli olur?
yoksa çelikle yetişen mi daha verimli olur?
ikisi de duruma bağlı. tohum iyi vasılar taşıyan atalardansa verimli. çelik klon alınan birey üstün vasıflıysa verimli olur.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 12:52   #22
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
İlk kez tohumdan çilek yetiştirmeyi deniyorum. 26 Şubat 'ta nemlendirdiğim özel çinlendirme torfu ve vermikülit karışımını 2 ayrı şeffaf plastik kutuya doldurdum. Bu kutulardan birinde tohumları sadece torfun üzerine bıraktım, kutuyu yine şeffaf bir saklama kabının içine koyup, kapağını da kapatıp buzdolabına koydum. Nisan ayının ortasına ya da sonuna kadar orada kalacaklar. Süre sonunda buzdolabından çıkıp ortam ısısında çimlendirilip saksılarına taşınacaklar. Bu işlemler benim tohumlarla birlikte gelen ekim kılavuzunda okuyup uyguladıklarım. Bir de başka bir yerden gelen tohumlarım vardı. Onlarıda 2. kutuya serptikten sonra üzerlerine ince bir kapak toprak örtüp doğrudan camekanlı balkonuma çıkardım. Bu sıralar hava sıcaklığı İstanbul 'da 3-5 derecelerde ve onlar gece-gündüz balkonda. Balkonun bir camı sadece hava almaları için biraz aralık o kadar. İleriki günlerde ne olup biteceğini şimdi merakla bekliyorum. Sonuçları almaya başladıkça paylaşacağım.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2011, 13:09   #23
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Tohumdan çilek yetiştirme maceramız hüsrana uğramış gibi Kapalı balkonda duranları kızım küçük parmaklarıyla karıştırıp toparğı alt üst edince onlar da bize veda ettiler. Buzdolabında soğuk katlamaya tabi tuttuklarım ise Nisan ortası dolaptan çıktı. Çıktıklarından torfun üzerinde yer yer beyaz pamuğa benzer oluşumlar vardı. Sanırım fazla nem oluştu, bu da mantara neden oldu. Bu tamamen benim amatör fikrim. Şu anda kapalı balkondalar ama tık yok... Neyseki Mart ayında hazır fide sipariş etmiş idim ne olur ne olmaz diyerek.

Şahsi kanaatim odur ki tohumdan çilek yetiştirmek benim kadar acemi olanların harcı değil, en garantilisi hazır fide almak...

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 13:38   #24
Yeni Üye

agonpusula's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2011
çilek çimlendirme

Ben aldığım tohumların ekim talimatını uyguladım.

İlginç ve farklı olan tek şey:
çilek tohumları kapalı bir poşet içerisinde 4 hafta buzdolabının yumurtalık bölümünde bekledi. Daha sonra torfa ekimi yapılıp, düzenli olarak fıs fısla sulandı. Yalnız özel bir tür değilse çilek tohumuyla uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Onun yerine direk fide alıp ekmeniz daha mantıklı. Çünkü çıkan filizler çok küçük ve bu sene çilek verecekmiş gibi durmuyor.

agonpusula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 13:57   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
*çilek tohumlarını ektiğiniz kasayı güneşe koyun ve normal sulamaya devam edin
*tohumları daima taze olmasına dikkat edin çeşide göre tohumlar çok bayatsa çimlenme kabiliyetleri az olur.
*tohumları müşterisi çok olan yerlerden almaya çalışın (kuruyemişçi misali )
*bende tohum aldım bahçenin bir kenarına ektim ve üzerlerini ince torfla kapladım. havalar soğuk gitmesine rağmen ( ki hala soğuk) hepsi çıktı.
*başarılar dilerim.. ***. bitkileriniz istediğiniz gibi olur

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 15:51   #26
Ağaç Dostu

sebnem34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Bende tohumdan çilek yetiştirme deneyimimi paylaşayım. Eski klasik kokulu sarkan çilek tohumu aldım. 10 gün kadar buzdolabının yumurtalık bölümünde poşet içinde soğukta beklettim. Ektim bir şey olmadı yağmurlar yağdı İstanbul soğudu mevsim de Nisan sonu Mayıs Başı Sonra ümidi kestim ve beykozdaki kırlık alanlar aklıma geldi neyse burdan dağ çileği buldum kökleri ve toprağı ile avrupa yakasına taşıdım Şu an çiçek içindeler, beni üzmediler ama çilekleri çok çok küçük belki zamanla büyürler. Bu sırada hergün su verdiğim tohumlarda çok cılız olsada Mayıs 1 haftada hareketlenmeye başladı ama nasıl çilek verir bilmiyorum belki de toprak içinde geçen sene çıkmaz diye attığım topraklardaki diğer tohumlardır Pratik yol : Dağdan organik çileklerden bir iki dal alınız ....

sebnem34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:05   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Offf bende başaramadım , geçen sene çimlenmedi. Bu sene farklı teknik deniyorum 1 hafta oldu bakalım pek kıpırdama gözükmüyor ama

arzu_peri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:13   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Ben buzdolabında beklemetmedim ya keşke bekletseymişiş

arzu_peri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2012, 22:55   #29
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
İnternetten aldığım 50 adet tohumu ıkı farklı saksıya ektim bende. tohumla birlikte gönderilen talimatta 4 hafta buzdolabında bekletilmesi yazıyordu fakat uygulamadım oldukça geç kalıcaktım ekim içim şuan tohumların bir kısmı yüzeyde hergün spreyli sulama ile nemini koruyorum fakat yuzeydekılerden anlaşıldığı kadarıyla hiçbir kıpırdama yok sanırım ilk deneme hüsranla sonuçlanacak

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 12:20   #30
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Çilek tohumlarının çimlenmesi için soğuklama gerekiyor. Üretim torfuna ekip 6-8 hafta arası buzdolabında tuttuğum 21 tohumdan 6 tanesi çimlendi. İki gözdeki toplam 6 tohumu saksıyı devirdiğim için kaybettim.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024