agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2010, 20:36   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Bu bitkiyi Bolunun önde gelen iş adamlarından Bolu Kalite Yem Sanayi AŞ Genel Koordinatörü ziraat mühendisi Şerafettin Erbayram çok sayıda yetiştirmiş.Kendisi Boluda kabuksuz kabak çekirdeği, hindi ve saanen keçisi yetiştiriciliğinde de öncülük yapmıştır.İrtibat kurup kendisinden fidan alabilirsiniz. Neşet Arslan

narslan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 17:18   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Merhabalar;
Satınaldığım 50adet goji tohumunu ektim ve yaklaşık 24 kadar goji fidanım oldu bir kısmını dağıttım.Mart ayında tohumları ektim yaklaşık 1 ay kadar sonra çıktılar ve mayıs başında şaşırtmalarını yaptım.gayet sağlıklı görünüyorlar.Bir tanesinin resmini paylaşmak isterdim ama fotoğrafını yükleyemedim.

GÜLHANGÜLER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 21:59   #33
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Tenekede ki gojinin birinin yerini değiştirip biraz daha güneşli yer olsun dedim. İki gün içinde bir baktım yaprakları solmuş. Sadece sürgünlerin uç yaprakları diri. Bu komployu atlatabilir mi acaba? Dal ve gövdede ki yapraklara elimi sürünce hepsi de döküldü.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 23:29   #34
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
bendeki gojiler bu 3 yılı geçen yıl çiçek açtı fakat goji meyvesi olmadı gözlemlediğim kadarıyla kesinlikle direk güneş ışınlarından etkileniyor, yarı gölgede ancak kendine gelebiliyor. güneş ışınlarına maruz kaldığında yaprakları hem soluyor hem dökülüyor.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 23:29   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Tenekede ki gojinin birinin yerini değiştirip biraz daha güneşli yer olsun dedim. İki gün içinde bir baktım yaprakları solmuş. Sadece sürgünlerin uç yaprakları diri. Bu komployu atlatabilir mi acaba? Dal ve gövdede ki yapraklara elimi sürünce hepsi de döküldü.
Sayın Nariçi, Üç dört yapraklı gojilerimi çimlendirme kabından pet bardaklara şaşırttım ve açık alana gölge bir yere aldım.Direk gün ışığı almamaları için saate bakıp duruyorum içinde ve Güneş'in konumuna göre yer değiştirip duruyorum şimdilik.Bir kaç gün önce azıcık geç kaldım ve bir kaç fire verdim.Güneş hemen kavuruyor.Bu arada tenekedeki gojinizin boyu ne kadardı ? Tecrübenizden bari biz yararlanalım ve Güneş'e çıkarma zamanını doğru zamanlayalım.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2010, 23:51   #36
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın yarenimex, benimki geçen yıldan 1 metre civarında bu yılki sürgünlerde 50 cm ye yaklaşıyor. Gojiler genel olarak nemli ortamı seviyorlar. sera içindekilerin yaprakları daha geni ve büyük. Bir yaprak boyu 15 cm genişlik 3 cm ye yaklaşıyor. Açık alanda ise yapraklar ince ve kısa oluyor. Bakalım çiçeklenme nasıl olacak henüz çiçek görmedim.

Eski 15-05-2010, 02:06   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın yarenimex, benimki geçen yıldan 1 metre civarında bu yılki sürgünlerde 50 cm ye yaklaşıyor. Gojiler genel olarak nemli ortamı seviyorlar. sera içindekilerin yaprakları daha geni ve büyük. Bir yaprak boyu 15 cm genişlik 3 cm ye yaklaşıyor. Açık alanda ise yapraklar ince ve kısa oluyor. Bakalım çiçeklenme nasıl olacak henüz çiçek görmedim.
Sayın Nariçi, siz bana göre oldukça tecrübe kazanmışsınız, bu yılkı sürgünlerinizin bile 50 cm.ye gelmiş olması ne güzel.İnşallah yakında da çiçek ve meyvelerini görmek kısmet olur.Poşetlere ve tenekelere kaç cm olduklarında şaşırttınız ? Hızlı büyütmek için özel bir yöntem kullandınız mı ?

Eski 15-05-2010, 06:36   #38
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Gojileri sık sık yer değiştirmemek lazım. Benim önce iki adet 25 cm lik fiderden birisi bahçe de durumu iyi bu yıl üç yaşında olacak boyu da 80 cm civarında. Dallanma henüz az. Bunun eşi böğürtlen gölgesinde kaldığından gelişim göstermedi.

Tohumdan açıkta ektiklerim zor çimlendi çimlenenler boylanmadı birçok arkadaşın dediği gibi bir iki yaprakla cılız cılız kaldılar. Bunları seraya koyunca bu yıl bugün itibariyle 60-70 cm boya ulaştılar. Nem durumu çok önemli. Buyıl ektiğim tohumlardan açıkta olan bardaklarda çimlenme hiç olmadı, seradakiler 10-15 cm oldular.

Benim 40. mesajda yazdığım gojileri kışın egetropical'den sabırsızlık gösterip biran önce büyük olsun diye aldım. Bakalım ne olacak, bunlarda devamlı boyuna uzuyor.

Eski 15-05-2010, 06:39   #39
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Denizli daha uygun bir iklime sahip, Ben uzun süre kaldım; orada çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.

Eski 15-05-2010, 09:53   #40
Yeni Üye

Bebek goji

Name:  DSC09329.jpg
Views: 6884
Size:  55.8 KB

Eski 15-05-2010, 10:00   #41
Yeni Üye

14 Martta ektiğim gojilerimden bir tanesi, ilerleyen zamanlarda diğer meyve fidanlarımında (hepsi bebekler)fotoğraflarını paylaşacağım.Şuan bunun dışında paylaşma imkanım yok.Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak.Bu sabah bazı goji fidanlarımın yapraklarının bir böcük tarafından yendiğini farkettim. Kıtır kıtır yemişler. İlaç kullanmalımıyım? Kullanmalı isem hangi ilacı kullanmalıyım? Daha önce bitkilerle ilgilenmediğim için bilgim yok yardımcı olur iseniz memnun olurum şimdiden cevaplar için teşekkür ediyorum.Saygılar.

Eski 15-05-2010, 17:13   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
sayın gülhangüler goji fidelerinde genelde yaprak biti oluyormuş.ilaç olarak ne kullanılır bilmiyorum ama doğal yöntemleri deneyin isterseniz.mesela uğur böceklerinin doğal olarak yaprak bitlerinin düşmanı olduğunu duymuştum.

yeşilyol74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 17:22   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2010
sayın yarenimex öncelikla sorayım tavaslımısınız.tavasın eski adı yarengümedirya ordan aklıma geldi.bende gojibery ektim bu sene tohumdan yetiştiriyorum.şu anda yaşadığım şehir soğuk henüz açık alana çıkarmadım.27 martta falan ekmiştim.camın önünde sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.boyları 7_8 cme ulaştı.torfa ekmiştim.ilk bir ay çıktıktan sonra hiç besin takviyesi yapmadım.****** onlarda büyümediler.daha sonra npk yaprak gübresi verdim sonrada bir kere yosun gübresi verdim çok hızlı gelişim gösterdiler.sürekli yer değiştirmeyin.direk ışıktan zarar görmüyorlar.hatta ışığı çok seviyorlar.ısı ve ışık çok önemli.gece gündüz dalgalanmaları şimdilik çok fazla.birkaç tanesini dışarı saksılara şaşırttım onlarda fazla bir gelişim yok.birde şaşırtırken pet bardaktan olduğu gibi çıkartıp öylece oturtmaya dikkat ederseniz daha iyi sonuç alıyorsunuz.yani köklere zarar vermeden toprağı ile beraber.şimdilik kolay gelsin.bu arada bende aslen tavaslıyım.

yeşilyol74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2010, 20:07   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gojileri sık sık yer değiştirmemek lazım. Benim önce iki adet 25 cm lik fiderden birisi bahçe de durumu iyi bu yıl üç yaşında olacak boyu da 80 cm civarında. Dallanma henüz az. Bunun eşi böğürtlen gölgesinde kaldığından gelişim göstermedi.

Tohumdan açıkta ektiklerim zor çimlendi çimlenenler boylanmadı birçok arkadaşın dediği gibi bir iki yaprakla cılız cılız kaldılar. Bunları seraya koyunca bu yıl bugün itibariyle 60-70 cm boya ulaştılar. Nem durumu çok önemli. Buyıl ektiğim tohumlardan açıkta olan bardaklarda çimlenme hiç olmadı, seradakiler 10-15 cm oldular.

Benim 40. mesajda yazdığım gojileri kışın egetropical'den sabırsızlık gösterip biran önce büyük olsun diye aldım. Bakalım ne olacak, bunlarda devamlı boyuna uzuyor.
Doğrudan gün ışığı yapraklarını kavuruyor diye aydınlık ama gölge bir yere alıyorum.Daha sonra da aynı yerlerine alıyorum.Yer değiştirmem bu şekilde.Bulundukları yerde gölgeleyeceğim ama bir fırsatım olmadı.Bugün yarın yapacağım inşallah.Açıkta bardakta ben de çimlendiremedim.Bardaklar çabuk kuruyor ve çimlenme olmuyor.Aynı bardakları içeri aldım iki gün sonra çimlenme başladı.Dallanmadan boyuna uzamalarda tepe sürgünü budaması tavsiye ediliyor.Tepe budaması yaparsanız dallanma da olur herhalde.Üstatlardan biri bir tavsiyede bulunacaktır umarım..

Eski 15-05-2010, 20:17   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Denizli daha uygun bir iklime sahip, Ben uzun süre kaldım; orada çok daha iyi olacağı kanaatindeyim.
Sanırım sizil merkezinde bulundunuz .Benim bulunduğum ilçe (Çivril) Denizli ile Uşak arasında. Her ikisinin karışımı bir iklimimiz var.Odunsu yapıya bir gelseler gerisi gelir diye düşünüyorum. İklimden yana bir sorun olduğunu sanmıyorum. Havalar ısındı su ihtiyaçları arttı herhalde. Bu günden itibaren daha bol su vermeye başladım. Gene değişmezse sera ortamına almayı düşünüyorum. Umarım o kadar da inat etmezler artık..

Eski 15-05-2010, 20:33   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşilyol74 Mesajı Göster
sayın yarenimex öncelikla sorayım tavaslımısınız.tavasın eski adı yarengümedirya ordan aklıma geldi.bende gojibery ektim bu sene tohumdan yetiştiriyorum.şu anda yaşadığım şehir soğuk henüz açık alana çıkarmadım.27 martta falan ekmiştim.camın önünde sabahtan öğlene kadar güneş alıyorlar.boyları 7_8 cme ulaştı.torfa ekmiştim.ilk bir ay çıktıktan sonra hiç besin takviyesi yapmadım.****** onlarda büyümediler.daha sonra npk yaprak gübresi verdim sonrada bir kere yosun gübresi verdim çok hızlı gelişim gösterdiler.sürekli yer değiştirmeyin.direk ışıktan zarar görmüyorlar.hatta ışığı çok seviyorlar.ısı ve ışık çok önemli.gece gündüz dalgalanmaları şimdilik çok fazla.birkaç tanesini dışarı saksılara şaşırttım onlarda fazla bir gelişim yok.birde şaşırtırken pet bardaktan olduğu gibi çıkartıp öylece oturtmaya dikkat ederseniz daha iyi sonuç alıyorsunuz.yani köklere zarar vermeden toprağı ile beraber.şimdilik kolay gelsin.bu arada bende aslen tavaslıyım.

Sayın Yeşilyol74, Deneyimlerinizi paylaştığınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Ben Çivrilliyim.Ama Tavaslı arkadaşlarım var.Üniversite yıllarında beraber aynı yurtta ve evde kaldık.Sayın Nariçi'nin ve sizin mesajlarınızdan anladığım bol su ve doğrudan Güneş ışığı ilk elde olmazsa olmazlardan.Ben ekerken yanmış ahır gübresi ve kum karışımına ekmiştim çimlendirme aşamasında. Üç dört yapraklı olunca da pet bardaklara şaşırtmak zorunda kaldım (Kazara torunum çimlendirme kabını devirdi de) sağ kalanları.O pet bardakları da dış ortama aldım.Şaşırtırken de gene yanmış ahır gübresi,kum ve biraz bahçe toprağı karışımı kullandım. O yüzden şimdilik besin açığı olacağını pek sanmıyorum. Bir süre daha bekleyip ilerleme sağlayamazsam B5A uygulamayı düşünüyorum.

Eski 19-05-2010, 14:31   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
çok kasmayın bence dediğim gibi kuvvetli bir bitki benimkinin ana gövdesi 80cm yi buldu 1 yaşını doldurdu. yandallarıda 20 25 cmi buldu. normal sıvı bitki besini haricinde de birşey kullanmadım.

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 14:33   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
bu goji beni uyuz etti . ben ta nisanın 10 civarlarında ektim normal bitti başta bayağı bir fire verdim şimdi işi öğrendim sıcağa gemiyorlar sürekli gölgede iki günde ancak 5-10 dk güneş gösteriyom ama bu seferde minnacık kaldılar hala 4 yaprak 5 yaprak yanında ot bitmişti deve kadar oldu bizim goji hala büyüyecekte adam olacak hala boyu
2 cm ye ulaşmadı

ertaan79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 12:07   #49
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Bende 5 tl ye goji berry aldım saksılı olarak ama yetiştirme konusunda tereddütlerim var. Ufak bir seram var oraya alsammı diye düşünüyorum. Birde sisleme faydalı olurmu
Yer kırazı da aynı durumda. Yaprakların ıslanmasından zarar görürmü. Bilgisi olan arkadaştan yardim bekliyorum.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 16:44   #50
Ağaç Dostu

benim goji 3 4 tane çiçek açtı. eğer olurda meyveye dönerse meyvelerini dağıtacağım olmazsa artık seneye

Eski 23-10-2010, 22:57   #51
Ağaçsever

SEHA's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Merhaba arkadaşlar
ben siteye daha yeni üye oldum. Uzun zamandır bu siteyi ziyaret ediyorum. Burdan çok güzel bilgiler alacağımada inanıyorum.

Goji berry yetiştirenlerden bilgi almak istiyorum. Ben mersin de yaşıyorum goji berry tohumlarını 11.10.2010 tarihinde plastik bardaklara ektim ve bugün tam 12 gün oldu goji berry tohumları 2 cm. Acaba akdeniz bölgesinde kış geldimi aralık ocak ve şubat aylarında goji berryleri içeri almalımıyım?

SEHA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 07:04   #52
Ağaç Dostu

sayın seha biraz geç cevap oldu ama goji zaten kış bölgesinde himalayalarda yetişen bir bitki varın gerisini düşünün yaoksa tibet miydi

Eski 17-03-2011, 19:48   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2011
arkadaşlar bende saksıya ektim tohumları çimlendi fakat 2.5 3cm olduktan sonra yatmaya başlıyorlar ne yapmalıyım tabi yatanlar kuruyor

kuşçu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 23:40   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Goji tohumlarından yetişen bitkiler ürün veriyor mu?
Aşılama yapmaya gerek yoksa tohumdan üretme çalışmalarına başlayabilrim bende.
Bu arada ürettiğimiz goji meyveleri için pazar durumunu nasıl görüyorsunuz arkadaşlar.
Yiyebildiğimiz kadarını yeriz, eşe dosta dağıtırız ama reelde bize kazanç sağlar mı?
Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 23:57   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2011
14 Martta ektiğim goji berry lerden 1 tane çimlendi ama okadar ince zayıf bişeyki yanında nefes almaya korkuyorum....Doğa yardımcımız olsun.

bsevencan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 12:54   #56
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2010
Tohumu kolay çimleniyor, çeliği de neredeyse her şart ve şekilde tutuyor. Çok dayanıklı bir bitki.

Atalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:17   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Adelet Yağcı'nın,geçen yıl gönderdiği tohumlardan 2 adet goji bery yetiştirdim.Meyvesini de yedik.Çok yıllık bir bitki olduğunu,budarsam yeniden ürün vereceğini buradan öğrendim.Budamasını yaptım ve beklemedeyim.Yerlerini değiştirmek istiyorum.Bu mümkün olur mu?Zarar verecekse hiç dokunmayayım.Konu ile ilgili yardım rica ediyorum.Teşekkürler.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:50   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Yer değiştirebilisisniz, görebildiğim kadarı ile vejetasyon başlamamış. Yer değiştirme sırasında köklere sim derma bulaştırırsanız iyiy olur.

Ama şart değil.

Sevgiyle kalın.

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:54   #59
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Çıkarırken derin kazın. Kök kimbilir nerelere gitmiştir

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 21:38   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın ensar,
Sayın Meyvelitepe, çok teşekkürler.
İki tane goji berry var.Aralarındaki mesafe bir metre olursa yeterlimi.Ayrıca yarı gölge yarı güneş bir yere almak istiyorum.Gelişiminde olumsuzluk olur mu?Tohum almayı bu yıl almadım.Seneye bol tohum elde edip paylaşımda bulunacağım.Selamlar.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024