agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2017, 09:34   #181
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Tohum satın almayın bence. Aktarlarda satılan kurutulmuş goji meyvesi alıp ondan üretin. Çünkü o meyveler ekonomik olanlardan ve kaliteli ağaçlardan alınan meyvelerdir. Ben seneler önce son çare o yolu denedim. Bahçemde 7 ağaç var Ağaç diyorum çünkü 5 metreyi geçtiler Teller vasıtasıyla ayakta duruyorlar. Her zamanda altlarında fide çıkıyor dökülen meyvelerden. Kuşlar çok yiyor. Tek zararlı onlar Alçak dallara da tavuklar musallat oldu. 1 Metreye kadar torun. Geri ne kalırsa benim

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 18:38   #182
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Maalesef yeni bir ürün olduğu için sertifikasyon sistemi oturana kadar üç kağıtçılar çıkacaktır. 173. mesajda verdiğim linkteki firmadan 12 kırmızı, 12 siyah fide siparişi verdim. Yarın elime ulaşacağını tahmin ediyorum. Aylardır araştırıyorum ve en güvenilir site olarak orasını buldum. Üretim yapanların üniversite bağlantılı olmalarının bunda katkısı oldu. Abartılı yorumlar yapmıyorlar. Bazı sitelerde 20-30 kilo meyve alımından bahsediliyor. Bitkinin büyüklüğünü ve meyvelerin gramajını düşününce, böyle yorumlar insanları kandırmak için yapılıyor gibi geliyor.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 18:43   #183
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Tohum satın almayın bence. Aktarlarda satılan kurutulmuş goji meyvesi alıp ondan üretin. Çünkü o meyveler ekonomik olanlardan ve kaliteli ağaçlardan alınan meyvelerdir. Ben seneler önce son çare o yolu denedim. Bahçemde 7 ağaç var Ağaç diyorum çünkü 5 metreyi geçtiler Teller vasıtasıyla ayakta duruyorlar. Her zamanda altlarında fide çıkıyor dökülen meyvelerden. Kuşlar çok yiyor. Tek zararlı onlar Alçak dallara da tavuklar musallat oldu. 1 Metreye kadar torun. Geri ne kalırsa benim
Aktardan aldığını meyvenin kaliteli bir fidandan üretildiğini varsayalım. Melezleme yoluyla elde edilen bir fidandan aldığınız meyvenin tohumları, aynı fidanı oluşturabilir mi? İlk bir kaç yıl hangi fidan iyi, hangisi yabani bunu bilemez, ancak fidan tam olarak meyveye yattığında bu ortaya çıkar ki, kaybolan yıllar demek bu da. Bir fidanı ucuz olarak elde ettiğimizi düşünürken, bunun için harcadığımız zamanı ve emeği hesaba katmıyoruz maalesef. Kaybedilen zamanın bedelini ödeyebilecek para henüz basılmadı.

Eski 01-06-2017, 21:39   #184
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Aktardan aldığını meyvenin kaliteli bir fidandan üretildiğini varsayalım. Melezleme yoluyla elde edilen bir fidandan aldığınız meyvenin tohumları, aynı fidanı oluşturabilir mi? İlk bir kaç yıl hangi fidan iyi, hangisi yabani bunu bilemez, ancak fidan tam olarak meyveye yattığında bu ortaya çıkar ki, kaybolan yıllar demek bu da. Bir fidanı ucuz olarak elde ettiğimizi düşünürken, bunun için harcadığımız zamanı ve emeği hesaba katmıyoruz maalesef. Kaybedilen zamanın bedelini ödeyebilecek para henüz basılmadı.
Fidan 5 tane aldim zaten.Tohundan uretme istegim sadece kendi hevesim icin.Tohumla uretme islemleriyle ugrasnayi seviyiruz.Aldigim fidslerde daha goji vermedigi icin buardan tohum alamadim.Kaliteli fide onersi olirsa fide ariyorum zaten..Oneri saticilara acigim

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 18:36   #185
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Tohumdan üretimle alınan fidenin büyümesi açısından kayıp olmaz. Bu bitki kazık kökü olan bir bitki. Fidelerin kazık kökleri kesilmiş olduğundan gelişme yavaş oluyor.
Bu bilgiyi göz önüne alarak deneme de yapabilirsiniz.
5 metrelik ağaçtan toplam yarım kilo meyve anca olur. Belki kuşlardan ben yanlış görüyorum ama 2 kiloyu imkansız geçmez.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 18:50   #186
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KAPTANzst Mesajı Göster
Tohumdan üretimle alınan fidenin büyümesi açısından kayıp olmaz. Bu bitki kazık kökü olan bir bitki. Fidelerin kazık kökleri kesilmiş olduğundan gelişme yavaş oluyor.
Bu bilgiyi göz önüne alarak deneme de yapabilirsiniz.
5 metrelik ağaçtan toplam yarım kilo meyve anca olur. Belki kuşlardan ben yanlış görüyorum ama 2 kiloyu imkansız geçmez.
Kazık köklerin kesildiğini nereden okudunuz? Fidanlar zaten tüpte yetiştiriliyor, kök kesmenin neden gerektiğini anlayamadım.
Verim açısından muhtelif bilgi var. Benim fidan aldığım yer en gerçekçi bilgileri vermiş. Yüksek verim söyleyip, insanları büyük beklenti altına sokmanın anlamı yok. Fidan aldığım siteyi tercih etmemin bir sebebi de afaki miktarlar değil, gerçekçi miktarları belirtmişler. 10 yaşından sonra 10 kilo yaş meyve diye söyleniyor. 10 yaşında artık ağaç olmuş bir bitkiden, budamanın iyi yapılmasıyla bu miktar uçuk değil.

Bu bitki nasıl 5 metre oluyor? Budama önerilerinde en fazla 2 metre boya izin verilmesi tepenin sürekli kesilmesi öneriliyor. Çin sitelerinde kalın gövdeli ağaçlar var, insan boyundan yüksek değil.

Eski 12-07-2017, 22:02   #187
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Urettigimiz fidelrin ilk uc alma islemini kac cm uzayinca yapalalaimki govde kalnlassin

Eski 15-07-2017, 22:49   #188
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Urettigimiz fidelrin ilk uc alma islemini kac cm uzayinca yapalalaimki govde kalnlassin
Fidancının söylediği 30 cm. Duruma ve fidana göre değişir herhalde. İlk aldığım fidanlar zaten küçüktüler, büyümelerini teşvik etmek için bir iki cm lik tepe kesimleri yaptım, 2 katı büyüdüler ama çiçekler bir türlü meyveye dönmüyor, kuruyup dökülüyor.

muratcolak beğendi.
Eski 16-07-2017, 06:01   #189
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Fidancının söylediği 30 cm. Duruma ve fidana göre değişir herhalde. İlk aldığım fidanlar zaten küçüktüler, büyümelerini teşvik etmek için bir iki cm lik tepe kesimleri yaptım, 2 katı büyüdüler ama çiçekler bir türlü meyveye dönmüyor, kuruyup dökülüyor.
Su an kac yasndalar acaba..Gecenlerde bir ogrenci velisi iki resim yollamaais..Gojiler egilmis meyveden.Tatlarini begenmedkleri icin de yemiyorlarmis.Bakim yaptiklarida yok.Biz fazla uzerine mi dusuyoruz acaba

Eski 16-07-2017, 21:47   #190
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Su an kac yasndalar acaba..Gecenlerde bir ogrenci velisi iki resim yollamaais..Gojiler egilmis meyveden.Tatlarini begenmedkleri icin de yemiyorlarmis.Bakim yaptiklarida yok.Biz fazla uzerine mi dusuyoruz acaba
Bu sene dikim yaptım. Sakınan göze çöp batarmış misali, uğraştıkça hüsrana uğruyorum. Belki de oluruna bırakmak gerekiyor.

muratcolak beğendi.
Eski 16-07-2017, 22:01   #191
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Bu sene dikim yaptım. Sakınan göze çöp batarmış misali, uğraştıkça hüsrana uğruyorum. Belki de oluruna bırakmak gerekiyor.
Bende her gun basindayim...4 tane bahcede baya biyuduler.Evde de tohimdan urettiklerim.Fazlami ilgileniyoruz acaba ..
Bahcedeki gojilere bol miktarda koyun gubresi vermstim...Gecen haftada guvercinlerimin altindan aldigim bi miktar kuru otla kariisik guvercin diskisini verdim..

Eski 16-07-2017, 22:02   #192
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Siznkilerin resmleri yokmuydu

Eski 31-07-2017, 20:41   #193
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Gojilerim ciciciklelri doktu ve meyve baglamadi.Inanin soktayim.

aydemiraydın beğendi.
Eski 01-08-2017, 11:54   #194
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Gojilerim ciciciklelri doktu ve meyve baglamadi.Inanin soktayim.
ilk yıl meyve beklemeyin. diğer ağaççıklar içinde bu böyle.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 15:36   #195
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ah şu umut

Çok meraklıydım büyük bir bahçe yapmaya, kuzenim 15 dekarlık bir alana dikim yaptı.
Bu yıl meyvesini toplamadı dalında kuşlar yedi ve geri kalanı da kuruyup döküldü...
Nedeni ise kurtarmadı.
Toplaması çok itina istiyor...

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 18:54   #196
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Çok meraklıydım büyük bir bahçe yapmaya, kuzenim 15 dekarlık bir alana dikim yaptı.
Bu yıl meyvesini toplamadı dalında kuşlar yedi ve geri kalanı da kuruyup döküldü...
Nedeni ise kurtarmadı.
Toplaması çok itina istiyor...
Kurtarmadı dediğinize göre bir fiyat bilgisi almışsınız demek ki? Meyveleri kuru olarak mı, yoksa yaş olarak mı pazarlamayı düşünmüştünüz? Toptan olarak ne fiyat verildi size? Benim fidan aldığım şirket, dernek kurma çalışmaları yapıyorlardı, belki pazarlama konusunda yardımları olur. 15 dekar araziye dikim yaptığınıza göre bence dernek üyeliğine geçmeniz sizin yararınıza olabilir.
Amerikalılar bu işin de suyunu çıkarmak üzereler. Çinlilerin elle topladığı mahsulü Amerikalılar makineli hasata geçmişler. Her hafta sürekli toplamak yerine, senede 2 defa makine ile hasat yapıyorlarmış.

Eski 07-11-2017, 21:04   #197
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
.

Alıntı:
Kurtarmadı dediğinize göre bir fiyat bilgisi almışsınız demek ki? Meyveleri kuru olarak mı, yoksa yaş olarak mı pazarlamayı düşünmüştünüz? Toptan olarak ne fiyat verildi size? Benim fidan aldığım şirket, dernek kurma çalışmaları yapıyorlardı, belki pazarlama konusunda yardımları olur. 15 dekar araziye dikim yaptığınıza göre bence dernek üyeliğine geçmeniz sizin yararınıza olabilir.
Amerikalılar bu işin de suyunu çıkarmak üzereler. Çinlilerin elle topladığı mahsulü Amerikalılar makineli hasata geçmişler. Her hafta sürekli toplamak yerine, senede 2 defa makine ile hasat yapıyorlarmış.
Güneşe ve suya gereksinimi çok olan bir bitki.
Yeraltı suyu kullanıyor masraf.
Ağ olmazsa olmaz kuşlardan korumak gerekiyor.
Kg 20 Tl bir fiyat aldığından bahsetti, işçilik ücreti ve bakım masrafını kurtarmadığını buyüzden çekilmiş olan koruyucu ağı kaldırıp kuşlara ziyafet çektiğine şahidim...
Amerikalılar makine ile çırparak topluyor ve dolayisiyla çok daha kolay oluyor.
Dernek konusuna gelince kendisinin internet bağımlılığı yok, ilgi duyacağını sanmıyorum.
Balıkesirli bir dostum iki yıl önce 20 kadar fide dikmişti bir hafta önce bolca ürün aldığını ve hala meyve verdiğinden bahsetti.
Bu nedenle bende ticari değil sadece hobi olarak kendime yeteri kadar dikim yapmayı istiyorum...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2017, 21:09   #198
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ilk yıl meyve beklemeyin. diğer ağaççıklar içinde bu böyle.
Havalar soguk olsada kendilerine gire cok meyve verdiler..Seneye daha fazla verirler muhtemelen.Umarim cinsi iyi turdur

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 09-12-2017, 13:57   #199
Ağaç Dostu

lilpar76's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2014
Bu sabah marketten eve dönerken yol kenarında goji berri gördüm. Üzerindeki portakalımsı kırmızı meyveleri ve yatay formu dikkatimi çekti, çok hoş bir görüntüsü vardı. Hemen foroqrafını çektim araştırmak için ve hakkında bilgilendikten sonra bahçemde olması için en yakın zamanda bir iki dalını söküp dikmegi düşünüyorum.

lilpar76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2018, 00:01   #200
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
düzgün bahçe kurumu yapıp deneyimlerini paylaşmak isteyen olur mu acaba?

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2018, 16:13   #201
Yeni Üye

overseas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Thumbs up

Yetiştiriciliğinde hibe desteği hakkında bilgi paylaşabilecek olan var mı? Proje şartları nelerdir? Hibeyi kimler alabiliyor? Fidan temin edebiliyorlar mı?

overseas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 21:14   #202
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2018
tohumdan üretime ilk yıl meyve verir mi acaba ?

kadir69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2018, 21:33   #203
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadir69 Mesajı Göster
tohumdan üretime ilk yıl meyve verir mi acaba ?
Fideler bile ilk yılında meyve vermedi. Tohumdan yetiştirmede meyve alınabileceğini sanmıyorum.

Eski 26-03-2018, 19:44   #204
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Tohumdan yetiştirmede meyve alınabiliyor, ancak tadımlık. Ben nisan ayında toprağa aktardığım tohumdan ürettiğim fidelerden ağustos ayında tadımlık meyve aldım. Ağustos ayından sonra da ekim sonuna kadar meyve almaya devam ettim.

Resulgur beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 10:55   #205
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Merhaba arkadaşlar. Bende tohumdan yetiştirdim 2 tane var. Şimdilik çok ufaklar. Gün ışığını çok severmi? Nelere dikkat etmemiz gerekir?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2018, 10:56   #206
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ayrıca ilave olarak büyük saksıya dikmek mi gerekiyor? Şimdiki saksısı 5lt ama havalar ısınmadığı için toprağa ekmedim.

Eski 16-04-2018, 18:03   #207
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Tohumdan dikilen bir goji berry ne zaman meyve verir aceba?

Eski 28-04-2018, 23:43   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Tohumdan dikilen bir goji berry ne zaman meyve verir aceba?
Nisanda toprağa aktarılan gojibery fidesi ağustos gibi meyve verir. Sulamasına ve bol güneş almasına dikkat edilmeli. Birden fazla fidan dikmek aynı yıl meyve alma şansınızı artırır

AkisSoftware beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2018, 06:16   #209
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Eğer saksı ise çok derin olmalı..Bol su ve güneş

Zaten 2 yıldan sonra verim alırsınz.Tam olgunluk için 5 yaş

Muda ve kerkenez beğendi.
Eski 25-07-2018, 06:17   #210
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Bu işi bilimsel yapan Alanya da Mehmet Dingil Beydir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024