agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni67Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2012, 19:48   #91
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Goji'nin çekirdekleri siyah değil sarıdır. Bir yanlışlık olmasın?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 20:50   #92
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Goji'nin çekirdekleri siyah değil sarıdır. Bir yanlışlık olmasın?
Sn. Meyveli tepe, hemen esime sordum, o da sari oldugunu söyledi... Hayret bende siyah olarak aklimda kalmis... Zira tohumlar su an, dikili yazlikta...
Selamlar....

mrduran beğendi.
Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 10:37   #93
Ağaç Dostu

Yarkin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Uzun yaşamanın sırrı: Goji foto galerisi 1. foto

Bugün internete haber olarak düsmüs...

mrduran beğendi.
Yarkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 18:20   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
goji meyve

iki ay önce satıcının dediğine göre 2 yıllık bir goji aldım.
bol su istiyor diye bol bol suladım fakat çiçekler meyve olmadan döküldü,daha sonra suyu azaltmam söylendi suyu azalttım ama çiçekler hala dökülüyor.sadece bir tane meyve verdi.arka bahçede duruyor 4-5 saat güneş alıyor.ne yapmam lazım bilen varmı?

fatih1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 20:04   #95
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Aynı detten ben de muzdaribim. Bu sene ektiğim tohumlarım 1 mt ye yakın boylandılar fakat ne toprağa diktiğim nede saksıdakilerde açan çiçeklerden meyve tutan olmadı. Çok çiçek açtılar fakat hiçbiri şu anlık tutmadı. Bu sene olmadı inşallah önümüzdeki yıl mürüvet görürüz.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 08:40   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Benim gojilerde ilk yıl meyve tutmamıştı, ikinci yıl meyve tutuyor. Meyve yeni dalların uç kısımlarında oluştuğundan budama konusunu araştırınız.

mrduran beğendi.
rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 09:59   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Tohumdan yetiştirdiğim Saksıdaki gojilerim bu sene meyve verdi. 2 yaşında meyvelerini yemek nasip oldu. Çiçeklendiler fakat meyve olmayacak zannetmiştim. Tatildeyken turuncu turuncu hepsi olmuş . Kara renginden de dikmiştim ama sadece turunculardan yetiştirebilmişim. Bu sene bir saksıyı afyonda toprağa vereceğim bakalım nasıl olacak.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 10:25   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2012
budama

güneş ışığını az görmesi etkili olabilir mi

Ana dallar tek tek ele alınmalı, bunlar üzerinde dikine büyüyen birbiri üzerine gelen dallar var ise çıkartılmalıdır.
Ana veya yardımcı dallardan çıplaklaşmaya yönelenler kısa kesilerek boş yerlerde yeni dalların oluşturulmasına çalışılır.
Meyve dallarından bir kısmı özellikle yaşlı olanları kesilerek atılır. Kuru, hastalıklı veya zayıflamış dallar diplerinden kesilerek çıkarılır.
Bir ana veya yardımcı dal üzerinde fazla miktarda meyve dalı oluşmuş ise bunlar arasında seyreltme yapılır.
Verim budamasında dal bükme ve eğmelerine yer verilmemeli, dallar ancak bağ olarak kullanılmalıdır.
tam anlamadım ama böyle birşeyler buldum

Halil Önen ve mrduran beğendi.
fatih1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 10:16   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Gojiberry gübreleme ister mi? ne türgübre ne sıklıkla olmalı? Biliyorum toprak cinsi önemli vb.

ancak genel olarak en basit olarak ne zaman ve nasıl gübrelenir? Bilgi verirseniz sevinirim.

wisdom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 00:21   #100
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Benim bu sene internetten aldığım gojim hiç açmadı balkonda boyuna uzadı. Balkonda yaprak sinekleriile epey mücadele ettim, etkilendi sanırım yaprakları buruşuk, ilaçladım, budadım. Ama yine boyuna uzuyor ve yaprakları buruşuk sanrım bir sorunu var ama nedir. Bu sene çiçek falan göremedim. Tekrar budasam mı? Balkonda Ankara soğuğuna dayana bilir mi acaba?

papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2012, 07:34   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
Benim bu sene internetten aldığım gojim hiç açmadı balkonda boyuna uzadı. Balkonda yaprak sinekleriile epey mücadele ettim, etkilendi sanırım yaprakları buruşuk, ilaçladım, budadım. Ama yine boyuna uzuyor ve yaprakları buruşuk sanrım bir sorunu var ama nedir. Bu sene çiçek falan göremedim. Tekrar budasam mı? Balkonda Ankara soğuğuna dayana bilir mi acaba?
Soğuk kanusunda sıkıntı yok
Bahçemdeki 2 yıllık fidan geçen sene çok rahat atlattı. Daha meyvesini göremedik ama idare ediyoruz.

metinata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 21:07   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
geçen sene fidancıdan aldığım 1 kök goji defalarca çiçek açmasına rağmen hep döktü bu sene meyve verir diye bekledim yine hep çiçeğini döktü ta ki bu sene tohumdan yetiştirdiğim fidanı yakın bir yere dikene kadar fidan biraz büyüyüp çiçek açınca ikisi beraber meyve vermeye başladılar acaba tozlaşması mı gerekiyor ?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 12:55   #103
Yeni Üye

acemi89's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
arkadaşlar 10 dk önce aranıza katıldım ve ilk mesaj olarak ben goji berry istanbulda bulabileceğim bir yer var mı

acemi89 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 09:59   #104
Ağaçsever

bezginkuh's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Benim gojileri dışarda unuttuğum gün yağmur yağmış, çoğu öldü belki bir iki tane kurtarabilirim.

bezginkuh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 23:54   #105
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
arkadaşlar tohumdan goji berry yetiştiriyorum , şu an 12 cm kadar oldu. ancak yaprakları buruşuk gibi geliyor, bu bir hastalıkmı acaba ?
hergün su veriyorum , toprak nemli kalıyor , 5-6 saat güneş görüyor.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 17:02   #106
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Ben Nisan ayı başında Makro markette kuruyemişçinin ikram ettiği goji çekirdeklerini çimlendirdim ama 2 cm boyunu geçemediler. Pek zayıf görünüyorlar. Acaba bu sıralar şaşırtmam ya da dışarı almam mı gerekir?

OSMAN45 beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 20:04   #107
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Ben Nisan ayı başında Makro markette kuruyemişçinin ikram ettiği goji çekirdeklerini çimlendirdim ama 2 cm boyunu geçemediler. Pek zayıf görünüyorlar. Acaba bu sıralar şaşırtmam ya da dışarı almam mı gerekir?
sn ozlem a , bildiğim kadarıyla boyu 20-30 cm olmadan dışarı almayın derim. bendeki önce küçük saksıdaydı dediğiniz gibi bir süre boyu kısa kaldı, sonradan uzamaya başladı. ama o sürede kökleri saksıyı doldurmuştu. güneşli bir yere koyun , normal bir sulama ile boy atar bir süre sonra. o zaman esas saksısına alın.

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 13:43   #108
Moderatör

İçerde tek tek ekip süper dikkatle baktığım gojiler kurudu ama elime yapışan tohumları attığım dışarıdaki saksıdan bir goji çıktı. Yanında 3 ağaç fidesi daha var.. Bunu artık ayırmak lazım herhalde.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Ozlem A : 13-06-2013 saat 13:44 Neden: Hatalı yazım
Eski 13-06-2013, 14:49   #109
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
İçerde tek tek ekip süper dikkatle baktığım gojiler kurudu ama elime yapışan tohumları attığım dışarıdaki saksıdan bir goji çıktı. Yanında 3 ağaç fidesi daha var.. Bunu artık ayırmak lazım herhalde.
Sayın Ozlem A,

Eklediğiniz fotoya ben daire çizdim, daire içindekiler gojiye daha çok benziyor.

Name:  imagee.jpg
Views: 2169
Size:  66.6 KB

mrduran ve mobilspy beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 15:39   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2013
ben de de gojy berry tohumu var ektim ama hiç bir şey çıkmadı.bu gojjy tohumunu kaç günde bir sulamalı.

denizinkizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 15:56   #111
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın Ozlem A. saksıdaki büyük fide kesinlikle goji değil

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 09:23   #112
Moderatör

Sayın limonsever ve selim_50 diğer fideler at kestanesi, fındık ve erik, elime ne geçerse ekitiğimden böyle garip aranjmanlar oluyor

Goji tohumlarını bu saksıya öylesine atmıştım diğer fidelerin dibine, tesadüf ayrı kaplara ektiğim tohumlar yeşerdikten kısa süre sonra öldü, buradaki yaşadı..

Şimdi burada at kestanesinin dibindeki gojiyi ayırmazsam kaybederim diye korkuyorum, boyu 15 cm kadar oldu.

Düzenleyen Ozlem A : 14-06-2013 saat 09:25 Neden: Eksik yazdım.
Eski 14-06-2013, 10:09   #113
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
plastik bardaklara aktarabilirsiniz

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 10:42   #114
Ağaçsever

M.Fıstık's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferr1 Mesajı Göster
gojiberry tohumu ve fidanı temin etmek isteyenler goji_berry1@hotmail.com a mail atarlarsa kargo ücreti karşılığında tohum ve fidanı gönderebiliriz.şu an hobi amaçlı üretiyoruz.önce küçük bir alana diktik ama sonra yere dökülen tohumlar nedeniyle büyük bir alana yayıldı.
bu mesajı yazalı uzun bir süre olmuş , hala goji berry tohum ve fidanı yolluyor musunuz ?

M.Fıstık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 11:31   #115
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Sayın limonsever ve selim_50 diğer fideler at kestanesi, fındık ve erik, elime ne geçerse ekitiğimden böyle garip aranjmanlar oluyor

Goji tohumlarını bu saksıya öylesine atmıştım diğer fidelerin dibine, tesadüf ayrı kaplara ektiğim tohumlar yeşerdikten kısa süre sonra öldü, buradaki yaşadı..

Şimdi burada at kestanesinin dibindeki gojiyi ayırmazsam kaybederim diye korkuyorum, boyu 15 cm kadar oldu.
Sayın Özlem A, evet daire içindeki fideleriniz goji.. Zaman geçirmeden ayırın derim. Saksınızı bolca suladıktan sonra bir çay kaşığı yardımıyla teker teker pet bardaklara alabilirsiniz..Pet bardaklarda gerçek yapraklarını çıkardıktan sonra bir kaç gün bol ışık alan ancak direkt güneş almayan bir yerde dışarda tutarak dış ortama alıştırın. Bir kaç gün sonra da günde bir kaç saat akşam veya sabah güneşi alsınlar.. İki üç gün sonra da büyük poşetlere veya kalıcı yerlerine dikerek devamlı güneş almalarını sağlayın. Kısa zamanda boylandıklarını göreceksiniz. Hızlı büyüdükleri için yanlarına destek çubuğu dikmeyi de ihmal etmeyin ki düzgün bir gövde yapısı oluşsun.. Kolay gelsin..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2013, 12:52   #116
Moderatör

Sayın yarenimex, çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınıza. Şu anda fideler balkonda direkt güneş almayan bir noktada duruyor. Bu durumda direkt sürekli duracağı saksıya alabilir miyim?

Eski 14-06-2013, 21:10   #117
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın yarenimex, çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınıza. Şu anda fideler balkonda direkt güneş almayan bir noktada duruyor. Bu durumda direkt sürekli duracağı saksıya alabilir miyim?
Demek ki dış ortama alışmış durumda fideleriniz..Çekinmeden kalıcı yerlerine dikebilirsiniz..Ancak saksıda büyütmeyi düşünüyorsanız saksınızı mümkün olduğunca büyükçe tutmanızda yarar var..

Eski 22-06-2013, 04:48   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
sizce narenciyenin bolca yetiştiği dalaman bölgesinde bu ürünün ticari amaçlı üretimi yapılır mı ? pazar sorunu olacağını düşünmekle birlikte, gerekli mali yatırım miktarı, süre ve emek düşündüğümde "neden olmasın,olur" diye bir düşünceyi içimden geçiriyorum.. Tibet yükseltileri gibi soğuk iklime sahip bölgenin, bu bitkinin anayurdu olarak söylenilmesi bir nebze aklımı karıştırmış olsa da, bizdeki yaban mersini ile akrabalığının tartışma götürmediğini düşünüyorum. Ege ve akdeniz bölgesinde yaban mersini nin doğal ortamda dahi kolayca yetiştiği göz önüne alınır ise bu bitkinin tarla formunda yetişmemesi (verimli, ticari anlamda gelir getirecek şekilde yetişmemesi) için bir neden yok gibi.. Elbette ki, bütün bunlar benim okuduklarım üzerine kendimce oluşturduğum basit düşünceler. Forumda yüksek tecrübeye sahip olan arkadaşlarımızın varlığı ve sorumun cevaplanması konusunda her türlü yardımı esirgemeyecekleri düşüncesi, beni burada yazmaya itti.. Düşüncelerinizi okumak için sabırsızlıkla bekleyeceğim
Saygılarımla

Düzenleyen yigitgoktug : 22-06-2013 saat 04:59 Neden: Harf hatalarını düzeltme amaçlı
yigitgoktug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2013, 12:39   #119
Ağaç Dostu

Sayın Yiğitgöktuğ, gojinin ticari olarak Türkiye'nin her yerinde yetiştirilebileceğini düşünüyorum. Ben yaklaşık 2000 metrekare bahçeme tohumdan kendi ürettiğim 250 adet fideyi diktim. Bulunduğum yerde rakım 825. Yazları sıcak ve kurak, kışın bazen ılık bazen soğuk ama genellikle yağışlı..Fidanlarım bu yıl üçüncü yaşlarındalar ve 3 hazirandan bu yana günlük meyve hasatı yapıyorum, hasat da aşağı yukarı kasım başına kadar devam ediyor. O zaman donlar zaten bitkilerin uyku moduna geçmesine neden oluyor. Umarım değerlendirmelerinize katkısı olur..

Eski 22-06-2013, 21:40   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Efendim, katkı kelimesi azımsanacak bir ifade olmuş. Bu tip yorumlarınız ile beni yüreklendiriyorsunuz.. Bir kaç zaman daha bekleyip diğer forumdaşlarında fikirlerini öğrenmek istiyorum. Herkes sizinle ortak ya da birbirine yakın fikir üretir ise bende yaklaşık 8 dekarlık bir arazide bu işe soyunmak istiyorum.. Neyse şimdilik kendi adıma nasip ise, hayırlısı olacak ise diyeyim..Kendimi tanıyorum bir işe balıklama dalarım sonra da zorluklarını görünce pes etmem devam ederim ancak önceden yapamadığım öngörüsüzlükler nedeniyle de burnum da sürtülür :-)... Artık genç olmadığım için geçmişteki hatalarımı tekrar etmek istemiyorum..Bu nedenle de sizler gibi konuya hakim insanlara danışma amaçlı da olsa şiddetle gereksinim duyuyorum.. Bu arada ilginize de teşekkür ediyorum.

Düzenleyen yigitgoktug : 23-06-2013 saat 20:08 Neden: Harf hatalarını düzeltme amacı ile...
yigitgoktug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024