agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2009, 00:28   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-03-2008
çimlenme için doğru karışımlar

sayın arkadaslar bir 5 yıllık bir deneyimimim paylaşmak istedim...
herhangi bir çimlendirmede perlit çok önemli sizce?

torf üzerine işlem görmüş tohum ve üzerine perlit
koydum hep..sonuç çimlenme süper olduu.. pepino ve çilek tohumlarım böyle çimledi

AfyonluSedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 09:03   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
on gündür suda gül çeliklerim vardı yavaş yavaş filizlenmeye başlamışlardı dün fide torbalarına diktim.güneş ışığını iyi alacak bir yere koydum bahçede.geçen yılda aynı gül dallarından dikmiştim ama önce hepsi yaprak verdi sonrada teker teker kurudular.sizce bu yıl diktiklerim tutar mı? bu konuda acemi olduğum için deneyimli arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

angel_emel24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 09:50   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Burayı inceleyin kafanıza takılan sorular olursa tekrar sorun
Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme)

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 11:43   #4
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Bunu ilk defa duyuyorum. O kadar okudum.

Sn Spedkadir alta torf koyuyor sonra işlem görmüş tohum üzerine perlit...

Ben yalnız perlit **** perlit+torf, perlit+cocopeat, sadece cocopeat gibi ortamlarda tohumlarda tohum çimlendirme biliyordum.

Başka deneyen arkadaşlar var mı?

Daha başarılıysa çimlenme oranını şansını yükseltiyorsa bizde böyle yapalım

Biz acemiler bazı tohumları çimlendiremiyoruz. Çimlendirsekte yaşatamıyoruz.

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 11:57   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın feriha hnm çimlenme engeli olmayan tüm Tohumları evde halının altına atsanız halı nemli ise uygun sıcaklıkda çimlenir.
İstediğiniz tüm karışımlar (zehirli ) olmamak kaydı ile eski çoraplarınızı bir araya getirip aralarına tohumları atsanız nemli ve uygun sıcaklık olduğu an çimlenirler. Yeterki üzerlerinde yüzeye çıkmayı engelleyecek baskı olmasın.
NOT Önemli olan çimlendikden sonra ona göstereceğiniz ilgi hergün dahada şımarmasını sağlayıp size gülümseyecektir.

Eski 09-02-2009, 19:07   #6
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Tekin bey bundan sonra tohumlarımı eski çoraplarımda büyüteceğim

Madem olacaksa neden boşuna perlit cocopeat bulucam diye uğraşıyorum.

Teşekkürler

Eski 09-02-2009, 19:20   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Perlit çimlendirme için gerekmez. Çelik köklendirmek için iyi. Tohumları sıkı toprak olmasın sılışmasın yani. Diğer tüm ortamlarda rahatca çimlendirebilirsiniz.

Eski 09-02-2009, 22:06   #8
Ağaç Dostu

benim dediğim çimlenme sorunu olan tohumlarda netice çok yüksek oluyor

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
on gündür suda gül çeliklerim vardı yavaş yavaş filizlenmeye başlamışlardı dün fide torbalarına diktim.güneş ışığını iyi alacak bir yere koydum bahçede.geçen yılda aynı gül dallarından dikmiştim ama önce hepsi yaprak verdi sonrada teker teker kurudular.sizce bu yıl diktiklerim tutar mı? bu konuda acemi olduğum için deneyimli arkadaşların fikirlerini bekliyorum.
gül çelikleri için kölkendirici kullanmanızı tavsiye ederimm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Sayın feriha hnm çimlenme engeli olmayan tüm Tohumları evde halının altına atsanız halı nemli ise uygun sıcaklıkda çimlenir.
İstediğiniz tüm karışımlar (zehirli ) olmamak kaydı ile eski çoraplarınızı bir araya getirip aralarına tohumları atsanız nemli ve uygun sıcaklık olduğu an çimlenirler. Yeterki üzerlerinde yüzeye çıkmayı engelleyecek baskı olmasın.
NOT Önemli olan çimlendikden sonra ona göstereceğiniz ilgi hergün dahada şımarmasını sağlayıp size gülümseyecektir.
sayın tekin bey.. engelli olan tohumlarda çimlendiRme başarısı için açılmış bir konu. zannedersemm çimlenme olayını herkez az buçuk bilir.bizim burda paylaşmak istediğiz çimlenme yüzdesi nasıl artar? deneyim paylaşmak.

Eski 09-02-2009, 22:31   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Paylaşımlarınız için teşekkürler. Bende sadece her tohum okadar hasas değil perlit torf bulamayanlar. Biz çimlendirme yapamayacakmıyız diye düşünmesinler diye yazmışmıştım.
Üç beş tohum ekip çimlendirecek arkadaşlar. Perlit, Torf vs aramalarına gerek kalmasın diye.

Eski 27-02-2009, 15:26   #10
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Köklendirme hormonu sorunu çözecektir. Yaprakları iyice azaltın. Hatta kalanları yarısından kesin ki su kaybı az olsun. Kök sistemi zayıf olduğu için ilk günlerde fazla güneş zaralı olabilir ayrıca. İyi şanslar.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 15:32   #11
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

perlit toprağın süzekliğini ve su tutma özelliğini arttırır. Çimlendirmede tavsiye edilir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 15:50   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Tohumun üzerini örttüğümüz malzemeye kapak diyoruz. Bu kapak, ekim ortamı ile aynı da olabilir, farklı da olabilir. Vermikulit ve ya perlit hafif, steril, drenajı yüksek malzemeler oldukları için en çok tercih edilenler.

Kullanımı ise çok kolay. Tohum ekeceğmiz kabı (viyol, plastik bardak vs.) torf ve ya hangi malzemeyi kullanıyorsak onunla dolduruyoruz. Tohumu koyuyoruz. Tohumu hafifçe bastırıyoruz ki, sabitlensin. Daha sonra tohumun ekim derinliği kadar perlit ile dolduruyoruz. Ve yavaşça suluyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 16:01   #13
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Kapağı ne zaman kaldırıyoruz? Ya da çimlenmeden sonra kaldırıyormuyuz?

Eski 27-02-2009, 16:09   #14
Ağaç Dostu

Hayır, kapağı kaldırmıyoruz. Bitki kendisi gerekli şekilde çıkıyor. Kapak ne kadar tanecikli, ne kadar küçük ve ne kadar hafif ise o kadar iyidir.

Bakın aşağıdaki resimde kapağın nasıl uygulandığını görebilirsiniz. En soldaki viyolde kapak olarak torf kullanılmış, diğerlerinde perlit.

Name:  kapak.JPG
Views: 4899
Size:  58.8 KB

Name:  kapak2.jpg
Views: 4848
Size:  32.2 KB

Eski 27-02-2009, 16:18   #15
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Anladım, şaşırtmayla birlikte zaten asıl yetişeceği ortama geçiyor. Anlaşılan

ben pek kalın bir kapak yapmışım

Çimlenme gerçekleşti ama kalıp gibi perlit duruyor. Nolcak şimdi diyordum.

Teşekkür ederim.

Eski 27-02-2009, 17:05   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Kapak

Feriha hanım en ideali tohumun üzerine örttüğümüz kapak metaryeli(Torf,perlit,vermikulit,toprak) tohum yüksekliğinin 2 katından fazla olmasın...
örneğin tohum 2 mm yüksekliğinde kapak en fazla 4 mm olabilir..
domates tohumunun boyu maksimum 2 mm biz bu tohumu 10 mm kapakla örtersek çıkış çok zor olur...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 21:07   #17
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Benim çimlendirme ile ilgili çok ciddi bir sorunum var. Top şeklindeki süs biberini öylece ekmiştim ama çimleneceğinden çok ümitsizdim. Geçen gün bir de baktım ki filiz vermiş. Sorun şu ki içindeki diğer tohumlar da filizlendi. Aynı yerden en az 10 filiz fışkırdı. Bunları nasıl ayıracağım? Bir daha aynı tohumları elde etme şansım da yok. Biri lütfen yardım etsin. Hiç olmazsa 3-4 tanesini kurtarayım.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 23:06   #18
Ağaç Dostu

ekimde yanlışlık yapmışsınız galiba düzensiz ekim yapmış gibisiniz .ayrıca sera etkisi için naylan kapadınızmı

Sayın todor . fide için hazırlayacağım toprak.koyun gübresi,kum,perlit karışımını ilaçlamak istiyorum ne tavsiye edersiniz ilaç olarak

Eski 28-02-2009, 23:47   #19
Ağaç Dostu

Ben kendim pek dezenfektan kullanmıyorum. Mantara karşı ilaçlıyorum. Kullandığım hayvan gübresi ise Biofarm. Hastalık barındırmıyor. Bu soruyu ilgili başlıklarda ziraatçi arkadaşlara sorarsanız daha doğru bir cevap alabilirsiniz.

Eski 01-03-2009, 00:03   #20
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
İlaç olarak bir şey kullanmanıza gerek yok madem ilaçlayacaksınız o zaman sadece tohumlar çimlenip fideler çıktıktan sonra çökerten denilen hastalık için özellikle Tashigran denilen ilacı tavsiye ederim onun dışında sorun yaşamazsınız ayrıca bir kaç günde bir mantari hastalıklar için koruyucu olması açısından mavi bakır iyi olacaktır. Üzerinde yazan doz ve zamanlarda uyguladığınızda emin olun çok sağlıklı fideleriniz olacaktır.

Ayrıca ortama perlit karıştırmayın koyun gübresinin miktarını artırın daha iyidir.

İlla da ben hazırladığım miktarı bir şekilde dezenfekte etmek istiyorum derseniz yüksek ısıya maruz bırakıp otların çimlenmesini engellemek ve hastalıkların yok olmasını sağlayabilirsiniz yani bir nevi suni solarizasyon.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2009, 00:10   #21
Ağaç Dostu

Sayın Selahattin hocam.ben normalda karışımı bakırlı karışımla ve zehir tabi ettiğimiz herhangi bir ilaç kullanıyorum.Ama kıl kurt olma ihitmali oluyor .geçen sene yüzde 20 kayıp verdim kıl kurtlara

Eski 01-03-2009, 22:40   #22
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Kıdemliler olarak Sayın Todor ve Sayın Yılmaz'a sorayım; üstte de belirttiğim gibi, bütün olarak ektiğim top süs biber çimlendi. Sorun şu ki, içindeki en az 10 tohum birden çimlendi ve hepsi birden aynı yerden fışkırdı.Birşey olacak diye korkumdan elleyemiyorum da. Bir akıl verseniz diyorum.Filizleri zarar vermeden birbirinden nasıl ayırabilirim?

Eski 07-03-2009, 07:35   #23
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Not: Çimlenen 10 değil, 50 tohummuş!!!

Eski 07-03-2009, 07:40   #24
Ağaç Dostu

Bilmiyorum ne kadar büyüdüler ama hepsini birden zarar vermeden kurtarmanız zor. Öyle bir durumda en iştahlılarını seçmenizi öneriririm. Fakat çok büyümedilerse, henüz 3-5 cm iseler rahatça birbirlerinden ayırıp, saksılara ve yahut da viyole alabilirsiniz.

Eski 07-03-2009, 08:00   #25
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Ben de kendi uyguladığım yöntemden bahsedeyim. Tohumları özelliklerine göre çimlenme öncesi işlemlerden geçirdikten sonra, en alta torf veya cocopeat koyuyorum. Pet bardak veya küçük kap içine koymuş olduğum bu torfu sert bir malzeme ile iyice pastırıp düzleştiriyorum. Ardından fıs fıs ile iyice suluyorum. Sonra tohumları fazla sık olmayacak şekilde bu torfun üzerine sıraladıktan sonra, sert malzeme ile yeniden bastırıyorum ki torf ile tohum teması iyice sağlanmış olsun. Daha önceden ezmiş olduğum veya elemiş olduğum perlitin neredeyse toz şeklinde olan ince kısmını, tohumun üzerini kaplayacak kadar serpiştiriyorum kapak olarak. Son olarak, fıs fıs ile uzaktan(tohumların üstünü açmayacak şekilde) yeniden sulayıp üzerine küçük şeffaf poşet veya streç film çekiyorum.

Daha önceden, torf üzerine tohumları koyuyordum ve perlit serip suluyordum. Çimlenmede gecikme olunca kontrol amaçlı kabı eşelediğimde, tohumları önceden dizmiş olduğum seviyenin çok altında buluyordum. Sonradan farkettim ki kullanmış olduğum malzemenin mevcut yapısından dolayı, sulama ile beraber tohumları içeriye doğru iteliyormuş.

Mehmet271 beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 08:27   #26
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Bu ayrıntıları paylaşmanız sanırım bana en az bir yıl kazandıracak sağolun arkadaşlar.

Eski 08-03-2009, 20:12   #27
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Teşekkür ederim sayın Todor. Söylediklerinizi uyguladım, boy atanlardan bazılarını ayırıp yeniden diktim bir sorun yok gibi.(en azından şimdilik) Diğerlerini de isteyen arkadaşlar vardı, ıslak bir pamuğa ayrı ayrı dizip üstünü ince ıslak torfla kapatıp bir kutuya koydum. Ve dağıttım. Onlardan haberim yok. Ama sanırım benimkiler yaşayacak. En az 10 tanesini kurtardım gibi. Tekrar teşekkürler.

Eski 01-05-2009, 15:30   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
en iyi çimlenme ortamı karışımı

tecrübelerinize ve bilgilerinize dayanarak sizce en iyi tohum çimlendirme ortamı karışımı nelerden oluşmalı

Plantae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 22:01   #29
Ağaç Dostu

BalıkcıSerdar's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
Uzun boylu bir tecrübem yok ama, bu sene Bauhaus'dan aldığım "sihirli toprak"tan çok memnun kaldım, onu kullanmaya başladıktan sonra neredeyse firesiz tohum çimlendiriyorum. Ulaşma imkanınız varsa tavsiye ederim.

BalıkcıSerdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 22:30   #30
Ağaç Dostu

ahmettt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 11
Geçen gittiğimde, Bauhaus'ta 'sihirli toprak' torbalarını ben de gördüm, ama üzerlerinde detaylı bilgi yoktu. Ne var içinde? Ne işe yarıyor tam olarak?

ahmettt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024