agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2009, 17:29   #1
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
karanfil ağacı üretimi

KARANFİL AĞACI:arkadaşlar ben karanfil ağacı yetiştirmek istiyorum yetiştirenler varmı? hani evlerde olurya baharatçıdan alırız bende var acaba bunları çimlendirebilirmiyiz bu olursa nasıl ve ne şekilde olur bilği verirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen mor papatya : 08-04-2009 saat 18:27
mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 17:38   #2
Ağaçsever

mor papatya's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2008
Galeri: 21
KARANFİL AĞACI

Diğer İsimleri : Caryophyllus aromaticus, Syzygium aromaticum, Eugenia caryophllata, Clovetree, Giroflier

Botanik Bilgi : Mersingiller familyasındandır.Yağmurlu sıcak ayların hakim olduğu bir iklimde yetiştiğinden sürekli yeşildir. Karanfil ağacının boyu 10-20m uzunluğundadır. Yaprakları eliptik veya geniş mızrak şeklinde, kenarları düz, derimsi, karşılıklı olarak dizilmiş olup 2-3cm uzunluğunda bir sapa sahiptir. Çiçekleri sap ucunda demet şeklinde 10-15 adeti bir arada, beyazımsı pembe veya beyazımsı sarı renktedirler.

Yetiştirildiği Yerler: Anayurdu Endonezya olup günümüzde ise daha çok Afrika kıtasının doğusundaki Zengibar ile Hint Okyanusundaki diğer adalarda yetiştirilmektedir.Türkiye’de ancak seralarda veya evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Bilinen Bileşimi : Karanfil tomurcuklarında ogenol (ojenol) adı verilen hidrokarbon, şahsilik asit ve karyofillin içeren bir uçucu yağ (esans) bulunur.

Toplanması-Kurutulması : Karanfil çiçeklerini açmadan önce tomurcuk halinde iken toplanır, güneşli, havalı yerde kurutularak kaldırılır. Kurutulmuş karanfil goncasına kısaca Karanfil denir

mor papatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 17:50   #3
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn mor papatya, ben geçen hafta 5 tohum ekmiştim. Herhangi bir araştırma yapmadım konu hakkında. Bildiğimiz tohumlara uygulanan işlemleri uygulayıp ektim. Şimdi yabancı kaynaklara bakarken gördüğüm kadarıyla pek bir farkı yok. Bir gece suda tohumları bekletiyoruz, ekilecek harç gevşek yapıda olacak. 2-3 cm derinlikte ekilecek tohumları direk güneş ışığından koruyacağız. 10-15 gün içerisinde çimlenme oluşacakmış.

Bu arada nemli ve sıcak iklim bitkisi olduğunu, ayrıca ağacın 15-20 metre kadar boy atabileceğini de belirtmek isterim. Kolay gelsin.

KAYNAK: http://www.webindia123.com/garden/herb_spi/clove.htm

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 19:53   #4
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sn.Lonicera sizin ektikleriniz.Evler de ağzımıza attığımız karanfillermi yoksa tohumunu mu buldunuz.Evde kullandıklarımızın çimlenmesine imkan yok çünkü onlar çiçeğin tomurcuğu.Hemde kurutulmuş.Üretmek istiyorsak bu güzelliğin tohumuna sahip olmamız lazım.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 20:03   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn tolgahann, benim ektiğim tohumu. Bir arkadaşım hac ziyaretinden döndükten sonra vermişti. Ne zaman toplanmıştır , gerçekten karanfil tohumu mudur bilmiyorum. Keşke ekmeden önce fotoğraflasaydım. Yaklaşık küçük fındık büyüklüğünde yuvarlak tohumlardı.

Tabi ben bu arada Sn mor papatya'ya da sanki elinde tohum varmış gibi anlatmış oldum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 14:04   #6
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Arkadaşlar verdiğim adresten tohum alabilirsiniz

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2013, 14:05   #7
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Clove Seed for Planting Tropical Syzygium Aromaticum | eBay

qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
karanfil ağacı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024