agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2014, 19:02   #601
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
keşke bu konuda tecrübeli olsam da sizlere bilgi verebilseydim arkadaşlar,
sanırım bu konuda Sevgili Güler Abla yardımınıza koşacaktır...(kendisini çok seviyorum.)

gulcingiller beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 22:08   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
http://img493.yukle.tc/thumbs/308420140209_121657.jpg[/URL bende güllerimi yaklaşık 5 hafta önce çelikten dikmiştim umarım tutarlar

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 16:19   #603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2013
sevgili arkadaşım oyuncak o dalın dibini 45 derece egik kes yaprakları yol ve dik eger cok dikip tutturmak istersen köklendirici hormonu diye sıvı veya toz var onu kullanırsan hiç firesiz tüm çeliklerin tutar

gulcingiller ve oyuncak beğendi.
birol nazlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 22:12   #604
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba arkadaşlar,çelikten gül yetiştirme konusunda sürekli olarak çelikleme yapmaktayım.Şuana kadar başarı şansım hep yüksek oldu.Ben genelde çelik aldığımda vakit geçirmeden 2-3 gün suda ıslatırım.Daha sonra ekime geçerim.Üst kısımda yaprak bırakırım bir tane **** 2 tane altlarda yaprak bırakmam.Çeliğin üst kısmını keserim.Alt kısmını da düz şekilde değil eğri keserim.Toprağa ektikten sonra sürekli kontrol edip sulamak lazımdır ama çok aşırı da sulamamalı,ektiğimiz çelikler kısa zamanda köklenmeyebilir.Bir çeliğin tutup tutmadığını kesinleştirmek için en az 1 ay süre beklerim ben.Tabi 1 yıl dolmadan çeliği yerinde oynatmamak lazımdır.Köklenmeye başlayan çeliğimiz 2-3ay geçtikten sonra bile tekrar kuruyabilir.Ben hiç köklendirici toz ve benzeri kullanmadım.Gül çelikleri biraz dikkat edersek genelde başarı elde ederiz.Bir kaç gün önce ilk defa yaptığım denememden sonuç almaya başladım.Ektiğim gül tohumundan bir tanesi filiz vermeye başladı.Tohumun çimlenmesi zaman aldı ama henüz tam olarak başarılı olduğumdan emin değilim.Kurumadan belli bir zamanı atlatırsam gül tohumum başarılı bir çelik haline gelir umarım.

YeniBON beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 23:54   #605
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Arkadaşlar ben eski bahçeci ama yeni üyeyim, doğru yerde miyim bilmem ama gül ile ilgili bir sorum olacak... yıllardır gül yetiştiririm ancak bu sene tohumdan üretmek istedim... incelikleri nelerdir? siz uzmanların görüşlerini almak isterim...

borsaci06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2014, 21:23   #606
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Selamlar

Ben de geçen gün bir sitede gül çeliklerinin köklenmesi için patates kullandıklarını gördüm.Çelikleri patatese saplayıp öylece toprağa gömüyorlar.patates gerekli nemi sağlandığından diğer yöntemlere çeliklerin tutma oranı daha yüksek oluyormuş.Deneyip olumlu sonuç alanlar var.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2014, 22:21   #607
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
PİNK ROSE PLANT BU ÇOK GÜZEL GÜL AĞACINDAN YETİŞTİREN VAR MI?BAŞTAN 2. RESİM

https://www.google.com.tr/search?q=p...0QsAQ#imgdii=_

Başka bir sitede türleri de bunlar:
http://rosesforallseasons.blogspot.c...beautiful.html

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 13:20   #608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
kolay çelik üretimi

bizde Elazığ da dedemgil kızılcıkları ve gülleri çoğalmak istediklerinde bunları yapıyorlar tavsiye ederim dal arkadan canını alırken toprağa deyen yerdende kökünü salıyor.
1.ufak su şişesi dibinden kesilir huni kısmı dala geçirilir ve kapak yeri kapatılır.kesilen yerden içine toprak konulur ondan sonra konulan toprak düzenli olarak sulanır ama dalı kesmeyeceksiniz taki köklenene kadar normalde ne kadar zaman da köklenir orasını bilmiyorum bizimmkiler 1 yıl bekletiyorlar.dal kesilmediği için alttan canını alırken kökleniyor.

Muallim beğendi.
gaggoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 13:38   #609
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
PİNK ROSE PLANT BU ÇOK GÜZEL GÜL AĞACINDAN YETİŞTİREN VAR MI?BAŞTAN 2. RESİM

https://www.google.com.tr/search?q=p...0QsAQ#imgdii=_

Başka bir sitede türleri de bunlar:
Roses For All Seasons: Growing Climbing Roses Makes a Beautiful Rose Garden
gerçekten göze hoş geliyor ama cok yer kaplamasi ve gölge yaratmasi nedeniyle güllerin normal calı formu daha uygun.geniş alanim olsa bir tane dikmek isterdim.

ssregitoss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 20:37   #610
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Gülü dip sürgünlerden çoğaltabilirmiyim?

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2014, 20:42   #611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2014
Merhabalar,

Marketlerde satılan gül fidelerinden aldım. Açıklamasından hiç bir şey anlaşılmıyor suya koyun diyor ne kadar tutmam gerektiğini söylemiyor, aşı yerinden 20 cm sonra kesin diyor zaten kendisi 20 santim. çiçekten böcekten hiç anlamam bu yıl heves ettim. ne bonsaisi kaldı bulaşmadığım ne kuzguncuğu.... bir de gül olsun istedim. bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Y harfine benzeyen bir gül fidem var üzerinde tek bir yaprak bile yok bol bol diken var şimdi onu suya koydum ne zaman ekmeliyim dersiniz, kesmem biçmem gerekir mi?

Betül Nursel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 13:08   #612
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Gülü dip sürgünlerden çoğaltabilirmiyim?
burdan okuduklarıma göre dip sürgünler yani aşının altindan demek oluyor yabani gül olmuş oluyor.ondan alınan celikler cok dikenli ve yavru ağzi oluyormuş.

Eski 25-04-2014, 01:24   #613
Yeni Üye

arkadaşlar bu gülleri yerel bir satıcıdan almiştim 2 yıl önce.cok gül gördüm ama bunlar kadar güzel açanını görmedim.cinsini bilmiyorum.7 veren ve az kokulu.bunun dışında isparta gülüne benzetenler var ama isparta güllerinin açılış şekli böyle olmadiğini biliyorum ve ben benzetemedim.david Austin güllerine benziyor fakat bu güller ne arasin memleketimde.
http://imgim.com/5319incij1870609.jpg
http://imgim.com/7153incir2562314.jpg
http://imgim.com/img_9000.jpg

Eski 02-05-2014, 17:47   #614
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
arkadaşım ben epey yetiştirdim.Özellikle sıcak havalarda ıslak kalmasını sağlamak gerekiyor.Çünkü narin oluyorlar.Yalnız yetiştirdiklerim 4-5 yıldır canlıdırlar,daha gül vermediler.Bazı forumlarda tohumdan yetiştirilen güllerin ömürlerinin kısa olduğunu duydum ama benimkiler yaşıyorlar.Ayrıca kışı sert geçen yerlerdede dondurmamak gerekli.Anlayacağınız koruma şart

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 18:46   #615
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ssregitoss Mesajı Göster
arkadaşlar bu gülleri yerel bir satıcıdan almiştim 2 yıl önce.cok gül gördüm ama bunlar kadar güzel açanını görmedim.cinsini bilmiyorum.7 veren ve az kokulu.bunun dışında isparta gülüne benzetenler var ama isparta güllerinin açılış şekli böyle olmadiğini biliyorum ve ben benzetemedim.david Austin güllerine benziyor fakat bu güller ne arasin memleketimde.
Doğrusu satıcılar boş gördükleri bahçelerden beğendikleri bitkiden çelik alarak çoğaltma yapmayı tercih edebilir, böylece kendisinin de tanımadığı bir çeşidi üretebilir, satabilirler. Mümkündür.

Ben Rosa damascena olduğunu zannediyorum.

gokselcetin beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 21:58   #616
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Galeri: 2
Arkadaşlar aklıma bir fikir geldi denemeye değer mi sizlere danışmak istedim.Evdeki çiçeklerin bazılarını biliyorsunuz dalından koparıp suda köklendirerek çoğaltıyoruz.Geçen yabancı bir kanalda gördüm başka bir bitki için denemişlerdi.Gülde sonuç verir mi merak ediyorum.Çelik alma dönemi geçti doğrusu.Yapraklı bir gül dalını kesip suda köklendirme yapmayı düşünüyorum.Adamlar köklendirme yapacakları çeliğin suya girecek kısımlarına bıçakla çentik attılar.Bir kaç farklı yerden buralardan kök oluşumu olacakmış ve de bitki buradan beslenecekmiş.Bir de köklendirme için kullanılacak suyun içine şeker atıyorlar.Vazolardaki çiçekler bu şekilde daha uzun süre canlı kalabiliyormuş.Şimdi bu yöntemi güle bir uygulasak diyorum acaba işe yarar mı?Deneyen varsa öğrenmek isterim.

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 16:52   #617
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Wink

Merhaba sizlere bir şey sormak istiyorum?

ben bir gülden bir gül dalı kopardım ancak nerede çelikleyeceğimi bilmiyorum

ilk olarak filizlenmiş patatese sokup ektim ancak soldu ben aslında her yönden bilgi almak istiyorum

gülün dikenli yerini mi çeliklemeliyim yoksa dallarınımı?
patateste mi çeliklemeliyim yoksa sudamı?
doğru çeliklersem ne kadar sürede kök salar?
güle hawai köklendirme yapabilirmiyim?

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 16:54   #618
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ssregitoss Mesajı Göster
http://imgim.com/5319incij1870609.jpg
http://imgim.com/7153incir2562314.jpg
http://imgim.com/img_9000.jpg
ha evet bizim okulun bahçesindede bu gülden var garip bir kokusu var güzel bir gül tebrik ederim

Emine Akman beğendi.
Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2014, 10:56   #619
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Gülüm benim

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2014, 17:06   #620
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
David Austin güllerine bayılıyorum ama ulaşma şansımız neredeyse yok derken az önce Yalova Doğa peyzaj'dan Ruhani Bey ile görüştüm. Kasım ayında ithal edilecekler listesine David Austin güllerini ekleyebilirler mi diye sordum. İngiltere ile bağlantıları olmadığını ama Fransa'ya gittiğinde, Fransa aracılığıyla bulursa alabileceğini söyledi.... İlgilenenlere duyrulur......

Hülya ve Muda beğendi.
Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 11:53   #621
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi falcon00 Mesajı Göster
Genelikle bir saptan çok gül vermesi.
Benim bildiğim kısa zamanda büyüyor çardak olarak kapı üstlerini iyi örtüyor,ama gösterişi az oluyor.
Bazılarında kokulusu var, siz siz olun emek vereceğiniz bitkiyi ister bedava olsun ister paralı gülünü görmeden almayın
Birde yeni bir şey çıktı Hibrit veya F1 kesinlikle almayın.
Tek dikimlik güller gösterişi çok fazla ama soyu sopu yok, yani kısır.
Bazı çardak güller dışında buket tarzı açan tüm güller genelde yediverendir. İçlerinde kokulu olanları var kokusuz olanları da... Ancak siz gülleri yaz aylarında bolca sulayıp üzerindeki solmuş çiçekleri tohumlanmayı beklemeden koparıp atar, ya da zaman zaman budarsanız güneşi ve sıcağı gördüğü sürece çiçeksiz kalmaz.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 12:03   #622
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Cool Rainbow Gül

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu güle sahip olan kimse var mı
İnanıp inanmamakta kararsız kaldım da...

Eklenti 248952

.
Bu güle ait olduğu söylenen tohumların paketini incelediğimde Hong Kong menşeli olduğunu görüp iki gün suda beklettikten sonra ektim. Saksılarda iki aydır ses seda yok, aynen sizin gibi benim de inancım yok, böyle rengarenk bir gül olduğuna.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 17:01   #623
Yeni Üye

myself2121's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2014
Gülü Suya Koysam Yeserirmi

Selam Arkadaslar Bahcede Gullerimiz Var Dalini Kesip;
Suya Koyarsam Tutarmi Tessekurler

myself2121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 18:53   #624
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
çelikleme konularında arastirin siz Yine , direkt suda bi süre yaşar ama kök salmaz, gül için belli olgun çelikler alinip köklendirme hormonu ile köklendiriyorlar, **** yabani gül ya da gülgillerin köklenmis olanlarıni alıp aşı yapıyorlar, çoğunluk ikinci uygulama oluyor. Bazen üst taraftaki yedi veren gül ölüyor ama aşı amacı ölmediği için alttan diğer yabani sürgün çıkıyor, Yinede deneyin siz suya koyma olayını Allahin takdiridir olur belki

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2014, 09:33   #625
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
***. İlkbaharda sarmaşık gül dikmiştim. Üzerindeki güller hariç yaz boyu açmadı. Fakat alttan çıkan bir sürgün epey mesafe katederek iyi bir gelişim gösterdi ve 2.5 metre kadar boylandı. Diğer dallar 15, 20 cm gibi gelişme katetti.
Sizlere danışmak istediğim, sarmaşık gülünü şu zamanlarda veya ilkbaharda budamalıyım.
Ayrıca kış hazırlığı olarak ne yapmamı önerirsiniz. Bulunduğum yer soğuk bir bölge. Şİmdiden ilginize teşekkür ederim.

ssynr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 16:02   #626
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ssynr Mesajı Göster
***. İlkbaharda sarmaşık gül dikmiştim. Üzerindeki güller hariç yaz boyu açmadı. Fakat alttan çıkan bir sürgün epey mesafe katederek iyi bir gelişim gösterdi ve 2.5 metre kadar boylandı. Diğer dallar 15, 20 cm gibi gelişme katetti.
Sizlere danışmak istediğim, sarmaşık gülünü şu zamanlarda veya ilkbaharda budamalıyım.
Ayrıca kış hazırlığı olarak ne yapmamı önerirsiniz. Bulunduğum yer soğuk bir bölge. Şİmdiden ilginize teşekkür ederim.
Alttan çıkıp süratle büyüyen sürgünler aşılı güllerde yabani, yani aşının altından anaçtan süren sürgünler oluyor.Ben bunları derhal dipten kesiyorum.Yoksa asıl, yani aşılı yerden çıkan sürgünlerin gelişimini engelliyorlar.
O sürgünün yabani olup olmadığını öğrenip ona göre davranın.
Genel budamayı Şubat- Martta yapın.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2014, 17:45   #627
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
“Benim kokumu duymak isteyen, kırmızı gül koklasın.”

Hz. Muhammed(s.a.v)...

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 00:19   #628
Yeni Üye

ayşe_'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2015
Name:  a.jpg
Views: 7458
Size:  72.3 KB

Name:  10177218_759612394071545_8780228718083404299_n.jpg
Views: 7610
Size:  72.2 KB

Name:  vg.jpg
Views: 7227
Size:  47.7 KB

Name:  df.jpg
Views: 7234
Size:  74.8 KB

bunlar da benim güzellerim...

ayşe_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 13:54   #629
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Arkadaslar ben bu iste cok tecrubesizim.
Bi arkadaşım fotograftaki celikleri getirdi.
1 haftadir forumu okuyorum ama okudukca kafam karıştı.
10 gundur suda bekliyor celikler.
Ben bunlari nasil dikmeliyim?

Bazi fotograflar gordum yatik olarak dikilmis. Oyle koklendirilmis.
Hayatinda ot bile dikmemis bir insanin anlayabilecegi sekilde anlatabilir misiniz? Veya okuyabileceğim bir link verirmisiniz?

http://i.hizliresim.com/aozLv2.jpg

fifa_05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2015, 14:12   #630
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
[QUOTE=fifa_05;1359021]Arkadaslar ben bu iste cok tecrubesizim.
Bi arkadaşım fotograftaki celikleri getirdi.
1 haftadir forumu okuyorum ama okudukca kafam karıştı.
10 gundur suda bekliyor celikler.
Ben bunlari nasil dikmeliyim?

Bazi fotograflar gordum yatik olarak dikilmis. Oyle koklendirilmis.
Hayatinda ot bile dikmemis bir insanin anlayabilecegi sekilde anlatabilir misiniz? Veya okuyabileceğim bir link verirmisiniz?
QUOTE]

Çeliklerinizi sıcak ortamda filizlenmelerini sağlamışsınız. Gözler uyanmadan aşağıdaki linkte anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz deneme yapın. Başarı şansı az da olsa nasıl olsa yapacak bir şey yok.
Ökçeli Çelikle Üretim

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024