agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2009, 12:57   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Ladin tohumu çimlendirme

merhaba ,

Aranıza çok yeni katıldım.

Ağaçlar çocukluğumdan beri hep ilgimi çekerdi. Ama şimdi apartmanımızın bahçesini ağaçlandırmak için fideler aranırken, kendimi tohumdan ağaç yetiştirme sevdalısı olarak buldum. 2 hafta önce tohumlar aldım. 1,5 haftada ladin tohumu çimlendirdim.Aldığım tohumlardan mı yoksa benmi yanlış yaptım bilmiyorum ama çimlenen tohumlarım o kadar zayıfki, birde ladin ağacı görüntüsede yok.Üzüntüm ladin yerine ot mu çıkıyorlar diye.

Bu arada ağaç tohumlarının yetiştirilmesi ile ilgili yazışan biri olursa çok sevineceğim.Bu işe amatörce yaklaşıyorum galiba, sizler benden bu konularda çok bilgilisiniz.

Sevgiye kalın

Nisan1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 13:25   #2
Ağaçsever

çetinpak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2008
Merhaba Nisan 1 çimlendirdim dediğiniz ladin in resimlerini yazınıza eklemeniz mümkün olursa daha sağlıklı bilgi alabilirdiniz. Doğru bir cevap olmayabilir ama 1,5 haftada çimlenmesi bana biraz zor gibi geliyor.
Yinede belli olmaz biraz daha bekleyip çimlenen madde az daha boy verdikten sonra daha rahat görebileceksiniz ladin olup olmadığını
Mutlukalın.

çetinpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 14:59   #3
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Uygun ısı ve toprak karışımı sağlanırsa 10-15 günde ladin tohumu çimlenebilir. Profesyonel çimlendirme toprağı (KLASMAN gibi) gerekir. Mantara karşı önlem alınmalıdır aksi takdirde kök çökerten ile karşılaşabilirsiniz. 1 gün içinde gövdenin toprağa deydiği yerden kararır ve devrilir filizler. Çok su vermeyin. Toprağı ıslak değil nemli tutun. Ortamı arasıra havalandırın. Zirai ilaç satanlardan mantar ilaçı edinin. Filizlenme sonrası 20 günde bir az dozlu kompoze gübreli (15-15-15 olabilir) su ile sulama yapmak filizleri güçlendirir.
İyi şanslar

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 23:20   #4
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Bir firmanın (Akkim)yeni yıl kartpostalı içinden, "bölgeye özgü tür" tanıtımı ile iki adet Ladin tohumu çıktı. Bunları 1/3 oranında Biofarm humus ile 2/3 oranında torfu karıştırıp, yarım cm kapak ile ekmeyi düşünüyorum. Can suyu olarak da oksijenli su vermeyi planlıyorum.
Bu yeterli midir?
Üzerini şeffaf naylon ya da streç ile örtmeli miyim?
Bu tohumun çimlenme engeli olmadığını düşünüyorum. Fungusit uygulaması, 3x15 gübre olmazsa olmazı mıdır bu tohumun yoksa genel önlem midir?

Teşekkürler...

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024