agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 1 Gönderen alice
  • 1 Gönderen alice
  • 1 Gönderen Romantik
  • 3 Gönderen bonsaicimali
  • 2 Gönderen qwerty16
  • 1 Gönderen carizma_009

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2008, 09:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Trabzon hurması üretimi

ben zeytin ve diger meyve agaçlarını çelik alma yöntemiyle az çok bişekilde çogaltmayı başardım fakat hurmayı bi türlü çogaltamadım,bu konuda bilgi sahibi olan varsa görüşlerini istiyorum.

ykonder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 01:50   #2
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykonder Mesajı Göster
ben zeytin ve diger meyve agaçlarını çelik alma yöntemiyle az çok bişekilde çogaltmayı başardım fakat hurmayı bi türlü çogaltamadım,bu konuda bilgi sahibi olan varsa görüşlerini istiyorum.
Selam ykonder,
Trabzon hurmasının çelikle üretilebilme imkanı varmı diye merakım dolyısıyla denedim sonuç olumsuzdu.
Trabzon hurması, karadenizde yabani hurma(Diospyros lotus) olarak bilinen anaca aşılanarak çoğaltılır. Bu anaç çok kolay yetişebilen bir bitkidir.Bu bitkinin kahverengi küçük ve içi çekirdekle dolu bir sürü meyvesi oluşur. Bu meyvelerin içindeki çekirdekleri çıkarılarak toprağa ekilirse yeni bitkiler kolayca elde edilebilir. Bu bitkinin meyvesi gayet lezzetlidir şeker oranı yüksektir.Pekmez olarak tüketilebilir. Pekmezini yoğurt ile karıştırıp yenirse harika lezzetli oluyor.pekmez kısmı konu dışına çıktı napapayım dayanamadım. yusufustaoglu.sitemynet.com'a fotoğrafı için bakabilirsin.

gramoxone beğendi.

Düzenleyen alice : 15-04-2008 saat 11:20
alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2008, 14:28   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2008
alicee verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

ykonder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 16:02   #4
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
trabzon hurması budaması

Merhaba, yeni aldığım arsamda trabzon hurmaları ekilmiş, fidanlar henüz 50-75 cm boylarında sanırım 1,5-2 yaşında.Bu fidanlar budamak için henüz erkenmidir sizce.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 05:12   #5
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhaba, yeni aldığım arsamda trabzon hurmaları ekilmiş, fidanlar henüz 50-75 cm boylarında sanırım 1,5-2 yaşında.Bu fidanlar budamak için henüz erkenmidir sizce.
Merhaba aslan_k,
Arsamda ekilmiş Trabzon Hurması derken aşılı fidanlardan mı bahsediyorsunuz ya da yabani hurma(Diospyros lotus) olarak bildiğimiz meyvenin tohumlarından yetişmiş olanlarından mı?
Gerek yabani hurma olanı gerekse Trabzon Hurması çok kolay gelişim göstebilen meyvelerdir. Gözleri uyanıncaya kadar budamasında bir sakınca yoktur.Arsanızdakiler aşılı fidanlar ise eğer budama işini bir yıl ertelemenizi tavsiye ederim.

Düzenleyen alice : 15-04-2008 saat 11:21
Eski 12-04-2008, 20:56   #6
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler, sitede acemi olduğumdan cevabınızı göremedim üzgünüm. Evet fidanlarım aşılı ve son gittiğimde küçük dallardan sürgünler patlamıştı. sanırım artık budama için geç kaldım değilmi. Bu dönemden sonra neler yapmam gerektiği hakkında (gübra çapa sürme vb) bilgi verbilirseniz sevinirim bu sefer takip edeceğim söz )

Eski 13-04-2008, 04:33   #7
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslan_k Mesajı Göster
Merhaba,
Cevabınız için teşekkürler, sitede acemi olduğumdan cevabınızı göremedim üzgünüm. Evet fidanlarım aşılı ve son gittiğimde küçük dallardan sürgünler patlamıştı. sanırım artık budama için geç kaldım değilmi. Bu dönemden sonra neler yapmam gerektiği hakkında (gübra çapa sürme vb) bilgi verbilirseniz sevinirim bu sefer takip edeceğim söz )
Merhaba aslan_k,
Trabzon hurması çok narin bir ağaçtır, rüzgar ve kışın kar etkisiyle dalları kırılabilmektedir.Budama işini bir yıl ertelemenizi tavsiye etmiştim çünkü bu kırılganlık özelliğini (bitkinin odunlaşması gerekçesi ile) düşünmüştüm yetiştiricilik bilgilerinde ilkbahar sonu ilk üç yılında şekil budamasınında gerekliliği ayrıca vurgulanmaktıdır.Suyu ve nemi seven bir bitkidir.Toprağı derin ve tabansuyu seviyesi yüksek ise drenajı iyi olmalıdır.Çiftlik gübresi ile çapalanak gübrelenmesi gerekir.

Karadeniz bölgesinde yakın zamana kadar sadece bu meyveyi yetiştirmek amacıyla tahsis edilmiş bahçeler yoktu.Ancak fındık bahçelerinin muhtelif kısımlarında yetiştirilen trabzon hurmalarından ibaretti.
Birkaç sene önce bir miktar ticareti ile gelir elde edilmişsede geçtiğimiz hasat döneminde alım olmamış meyveler dallarında kalmıştı.kilosu yanılmıyorsam 0,25 krş kadardı.Manavlarda tane olarak pahalıca satılan bu meyve ,demek istediğim yetiştiricilik bilgilerindeki uygulamaları tam olarak uygularsak maliyet artacak üretici hiç birşey kazanamayacak,zarar edecektir.
Aslan bey, anlattıklarımın trabzon hurması yetiştirme şevkinizi kırmasını istemem.Ben değeri olmadığını anlatsam da bu meyveyi seviyorum.başarılar dilerim..

göknarcı3 beğendi.
Eski 13-04-2008, 04:37   #8
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Sayın aslan_k,
Mine Pakaner hanımın forumdaki trabzon hurması yetiştiriciliği ile ilgili teknik bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Diospyros (Trabzon Hurması)

Eski 21-04-2008, 09:51   #9
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

verdiğiniz bilgilere teşekkürler, sanırım drenaj konusunda birşeyler yapmam gerekecek. Karasu dedikeri kışın bulunan su viraz fazlaca sanki. bu konuda kaynak bulmam gerekecek sanırım

Düzenleyen aslan_k : 21-04-2008 saat 09:52 Neden: harf hatası
Eski 24-12-2008, 20:27   #10
Ağaç Dostu

fahrikucuktas's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2007
tohumla üretimi olmaz mı?

fahrikucuktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 14:05   #11
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Tohumla üretilir ama. Tohumla üretilenler ham olur , o yüzden tekrar aşılanması gerekecektir. Trabzon Hurmasında aşı hariç başka bir çözüm yoktur. Su yürümediği için çeliği tutmaz.

Muda beğendi.

Düzenleyen Romantik : 31-12-2008 saat 14:06 Neden: ilave
Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 14:11   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yarı olgun Odun çeliklerle
Temmuz-Austos da Camekanda ve İLKNBAHARDA daldırma ile üretebilirsiniz

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 11:01   #13
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Yarı olgun Odun çeliklerle
Temmuz-Austos da Camekanda ve İLKNBAHARDA daldırma ile üretebilirsiniz
Sayın Tekin ben çelik tutmuyor biliyordum ama dediğiniz yöntemle çeliğini deneyeceğim. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 13:50   #14
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
2008 Kasım ayının sonuna doğru, yedikten sonra hiç bekletmeden ekmiş olduğum 2 adet trabzon hurması çekirdeklerinin son halleri

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 15:31   #15
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Buda benim ya tutarsa diye diktiğim 2 tane trabzon hurması çekirdeği tutarmı acaba
Name:  17012009(001).jpg
Views: 32649
Size:  37.7 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 15:36   #16
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn günebakan, tutmaması için bir neden yok. Ancak bitkilerinizin bulunduğu yer fazla ışık almıyor galiba. Biraz boya kaçmışlar. Fazla su vermeyiniz. İyi günlerde yetiştirebilmek dileğiyle.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 15:41   #17
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Teşekkür ederim Lonicera

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2009, 19:12   #18
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Fideciklerinizi derince bir kaba/saksıya alınız, çünkü trabzon hurması kazık kök yapısına sahip bir bitkidir. Gün ışığı alabilecek (pencere kenarı gibi) bir ortamda tutunuz.Göreceksiniz çok hızlı gelişme gösterecektir.

Eski 17-01-2009, 19:29   #19
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Romantik Serseri Mesajı Göster
Sayın Tekin ben çelik tutmuyor biliyordum ama dediğiniz yöntemle çeliğini deneyeceğim. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Çelikle Üretilebiliyor Çelikler kesinlikle en az 45 derecelik açı ile kesin toprağa gelecek kısma ayrıca 2.5 -2.cm kadar odunsu dokuya fazla zarar vermeden diklemesine 3 adet çizik atın. Dikeceğiniz torfa direk sokmayın önce delik açıp yerleştirin sonra sıkıştırın. Varsa köklendirme tozu kullanmanız başarıyı yükseltir.
Mart aylarında Daldırma yapacak kadar altda dal yoksa havai daldırma yapın.
Genelde her denileni uyguladım ama gene olmadı diyenler çok oluyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri merak edip tutmuşmu diye bakarken yerinden oynatılması birde ya fazla su ya da az su dengesiz bir sulama olması. Aynı oranda nemli tutmaya çalışmak lazım. Dikilen alanın üzerine naylon çekilirse su kayıbını buharlaşıp kaybolmasını önlemiş olursunuz. Arada havalandırmayı ihmal etmeyin.
Bu yöntemle ve şartlarda bir çok türü köklendirebilirsiniz. Sadece İğne yapraklılar hariç.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 12:57   #20
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Mısır'da bu türün, küçük meyve veren çeşitleri var. Meyveler cevizden biraz büyükçe. Meyvesi sertken de rahatlıkla yenebiliyor. Bizdeki trabzon hurması gibi meyvenin iyice yumuşaması beklenmiyor. Bu yılın meyvelerinden bir avuç kadar tohum var elimde. 50 mesajı geçmiş üyelere 5 tohumluk paketler halinde ücretsiz; fakat alıcı ödemeli kargolayabilirim.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2009, 20:56   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2009
bilgiler için tesekkürler

karagoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 06:02   #22
Yeni Üye

ademirozkan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
Bilgiler çok faydalı oldu, emek harcayan herkese teşekkürler

ademirozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2012, 04:53   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
trabzon hurması çimlendirme

Arkadaşlar yediğim hurmanın çekirdeklerini ektim trabzon hurmasında aşı gerekirmi meyve vermesi için bilmiyorum neyse şimdilik gelişmeler bunlar geliştikçe paylaşıcam

Eklenen Resimler

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2013, 11:13   #24
Ağaçsever

fatih_isleyen's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2013
trabzon hurması yetiştirmek

merhaba arkadaşlar trabzondan bir arkadaşın bana huma getirdi ama ben böyle bir hurma ne gördüm nede yedim çok hoşuma gitti bende çekirdeğini dikmiştim.

yeşerceğini hiç düşünmemiştim ama yeşerdi şimdi üçüncü yaprağı büyüyor daha çok küçük ne gibi işlem ler yapmam gerek yardım edebilecek arkadaşlar versa sevinirim

fatih_isleyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2014, 13:21   #25
Ağaçsever

qwerty16's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2013
Ben pazarda trabzon hurmasının çok ufak halini ve birazda morumsu rengini görünce hemen pazarcıya bu nedir sordum.Pazarcı bu meyvelerin trabzon hurmasının yabanisi olduğunu söyledi.Çöğürü bundan elde edip buna aşı yaparak asıl yediğimiz büyük trabzon hurmaları elde ediyorlarmış.Meyveleri ufak ama üzeri dökülüyordu. Hemen 1 kg kaptım....Her birinden 4-5 tane tohum çıktı...10-15 tane ektim ve şuan 13 fidanım var...Aşı yapmayı düşünmüyorum çünkü meyvesini çok beğendim...büyüklük lazım değil,yeterki leziz ve gdo suz olsun....ARTIK GDO SUZ TRABZON HURMASI AĞACIM VAR...

Nefin Nur ve muratcolak beğendi.
qwerty16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 17:08   #26
Ağaç Dostu

carizma_009's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Büyük olması gdo oldğnu göstermez o ayrı bir tür meyve iri çok tatlı oluyor.Sizinki küçük meyveli hurma ayrıca trabzon hurması da değil.Büyük olana denir Trabzon hurması

evandevan5 beğendi.
carizma_009 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2020, 19:14   #27
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Biz kök sürgünden köyden gtrdik hiç gam değildi kırmızı kocaman kocaman verdi

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024