agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Egzotik Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2016, 12:39   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Ben de hindistan cevizi yetiştirmeye bir süredir kafayı baya taktım ve 2-3 ay önce marketten bir adet alıp 3-4 gün suda beklettim sonra da buzdolabı poşetine az su ile koydum fakat yanlış uygulama yaptım karanlık ve ılık soğuk arası bir yerde beklettim ve bir süre sonra üzerinde küf oldu. Tekrar açıp 3-4 gün dışarıda su içinde beklettim ve buzdolabı poşetine koydum bu defa kaloriferin üzerine koydum fakat tekrar küf oldu ve bir süre sonra delikten beyaz baş verdi fakat beyaz baş mantar gibi bir şeymiş içi boş balçık gibi beyaz bir şey zaten tüm hindistan cevizini küf kaplamıştı attım ve geçen hafta tekrar yeni bir hindistan cevizi aldım suda beklettim ve buzdolabı poşetine koydum yine kalorifer üzerinde güneş ışığını doğrudan almayan bir yere koydum ama bunun da üzeri tekrar hafif küf kapladı. Küf olayı normal bir şey mi? Bozdolabı poşeti 19x25 cm kilitli olarak tek bulabildiğim boy bu. Acaba buzdolabı poşetinin küçük olmasından mı küf olayı oluyor?

kutsalangemon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-12-2016, 14:38   #32
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Giriş Tarihi: 21-12-2007
Selamlar,

Konuyu hortlatmış olacağım ama bu günlerde yaşadığım deneyimimi paylaşmak istedim.

Yaklaşık 6-7 aydır hindistan cevizini çimlendirmeye uğraşıyorum. 2 adet denemem başarısızlıkla sonuçlandı. Yaklaşık 4-5 hafta önce bir kez daha denemeye karar verdim.
-Marketten hindistan cevizi aldım. Alırken ağır ve içindeki su miktarı en fazla olanını seçtim.
-Et Balık Kurumu hamburger köftesi kutusuna damacana suyu doldurdum ve kapağını kapattım.
-1 hafta kalörifer peteği üzerinde beklettim.
-1 hafta sonra suyu tamamen boşalttım, dibine sadece 1 cm yüksekliğinde damacana suyu ekledim ve tohumu tekrar kutuya koydum, kutuyu üç koyu renk noktanın ağız gibi görüneni, diğerlerinden aşağıda kalacak şekilde yatay yerleştirdim ve 2 hafta daha beklettim.
-Bu aşamadan sonra üç koyu renk noktanın ağız gibi görünen noktasında patlama oldu ve beyaz oluşum belirdi.
-Beyaz patlama olan gözü hep altta tuttum.
-Beyaz kısım aşağıya yönlendi ve artık kutunun tabanına değecek büyüklüğe ulaştı.
-Daha büyük bir kutuya cocopeat koydum ve tohumu yarı yarıya cocopeat içine gömdüm.
-Beyaz kısmın üst tarafında bir patlama oldu ve 2 gün içerisinde patlayan kısım içinden sivri ayrı bir oluşum çıktı ve hafifçe yukarı yönlendi.

Bunun yaprak olma ihtimali var. Zaman içerisinde belli olur diye düşünüyorum. Önceki denemelerimde süreç bu kadar uzun sürmemiş, tohum çoktan çürümüştü. Bu uzu sürdüğü ve belirtiler de çimlenme yönünde olduğundan ümitliyim.

Son halinin fotoğrafını çekip paylaşacağım.

ilkayde Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-12-2016, 03:51   #33
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Sn. ilkayde lutfen fotograf ekleyin, gercekten cok ilgimi cekti konu.

Amanita Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-12-2016, 21:09   #34
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Sn. Amanita,
Fotoğrafları ekliyorum.
Gelişmeler oldukça fotoğraf eklemeye devam edeceğim.
Çimlenmenin ilk zamanlarında üzerinde örtü sürekli duruyordu. Ancak çıkan filizin ışık ihtiyacı olabileceğini düşündüğümden köşesinden ışık alabileceği şekilde örtüyü açtım.
Örtüyü örtmemin amacı kalörifer peteğinden gelen ısıyı kaybetmemek.

Eklenen Resimler

Eski 07-01-2017, 09:42   #35
Yeni Üye

ilkayde's Avatar

Çimlenen hindistan cevizinin son hali

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2017, 17:45   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2017
SElam herkese , ben bir kaç farklı tohum denemek adına alibaba ekspres ten hindistan cevizi tohumu da istemiştim. Minicik tohumlar geldi ama bunlar nasıl cimlendirilir bilmiyorum. Daha önce deneyen oldu mu acaba

tubi00 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-12-2017, 19:09   #37
Yeni Üye

blackflower's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tubi00 Mesajı Göster
SElam herkese , ben bir kaç farklı tohum denemek adına alibaba ekspres ten hindistan cevizi tohumu da istemiştim. Minicik tohumlar geldi ama bunlar nasıl cimlendirilir bilmiyorum. Daha önce deneyen oldu mu acaba
Hindistan cevizinin kendisini dikiyorsunuz ( meyvesini )

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

blackflower Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-12-2017, 17:08   #38
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Arkadaşlar sizle önemli ilgi paylaşmak istiyorum.

HİNDİSTAN CEVİZİ -4 DERECEYE kadar dayanıyor.Ona göre bahçenize dikmeden önce tedbirinizi alın.

Düzenleyen Kerem Örenç : 28-12-2017 saat 16:37
Kerem Örenç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-01-2018, 09:09   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kerem Örenç Mesajı Göster
Arkadaşlar sizle önemli ilgi paylaşmak istiyorum.

HİNDİSTAN CEVİZİ -4 DERECEYE kadar dayanıyor.Ona göre bahçenize dikmeden önce tedbirinizi alın.
Referansınız yahut kesin kanıt sunabileceğiniz kaynak var mı? Akdeniz koşullarında yağmurlu kış mevsimleri dolayısı ile kökler ıslanır ve hindistan cevizi kökleri mantar hastalığına yakalanır ağaç kurur.

Hindistan cevizi yetiştirmek için, gündüz ortalamaları 20 derece altında olmaması gerekiyormuş, ülkemizde böyle bir iklim kuşağı bulunmuyor.

Florida daytona sahilinde yetişiyor, gece eksi 3 derece zirve kısa süreli soğuklar hindistan cevizine zarar vermez, fakat palmiye sağlığı için ortalama gündüz sıcaklığı belirli seviyede olması gerekiyormuş.

Şemalarda bariz farkı görebilirsiniz. Akdeniz koşullarında ocak şubat mart aralık yağışlıdır, fakat tropikal yahut ona yakın koşul ülkelerde ise yağışlar yaz aylarında gerçekleşmektedir...

Eklenen Resimler

Eukalyptus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2018, 19:46   #40
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eukalyptus Mesajı Göster
Referansınız yahut kesin kanıt sunabileceğiniz kaynak var mı? Akdeniz koşullarında yağmurlu kış mevsimleri dolayısı ile kökler ıslanır ve hindistan cevizi kökleri mantar hastalığına yakalanır ağaç kurur.

Hindistan cevizi yetiştirmek için, gündüz ortalamaları 20 derece altında olmaması gerekiyormuş, ülkemizde böyle bir iklim kuşağı bulunmuyor.

Florida daytona sahilinde yetişiyor, gece eksi 3 derece zirve kısa süreli soğuklar hindistan cevizine zarar vermez, fakat palmiye sağlığı için ortalama gündüz sıcaklığı belirli seviyede olması gerekiyormuş.

Şemalarda bariz farkı görebilirsiniz. Akdeniz koşullarında ocak şubat mart aralık yağışlıdır, fakat tropikal yahut ona yakın koşul ülkelerde ise yağışlar yaz aylarında gerçekleşmektedir...
Şunu belirtmek isterim ki;
Kaynağınız tam sağlam gözükmüyor.Sondaki iki iklim verisi CLİMATEDATA.ORG sitesinden alınmış Fakat Oranın iklim verileri tam sağlam değil. ilk İklim verinizde vikipedinin ingilizce modundan alınmış. Ve hindistan cevizi -4 e kadar dayanıyor diye kaynağımda var.Ve Kaynağımda vikipedidir. Bir çok kişi ve ağaçlar net sakinleri türkiyenin en sıcak ve en mikroklima yerini alanya olarak biliyorlar. ama yanlış. Doğru olan
hatayın iskenderun ilçesidir.
Alanyada ölçlen en düşük sıcaklık -3.1 derece (1961).
anamur -4,7 (1950),
dalaman -5.3(1976) ,
antalya -4.6 (1950),
marmaris -4.0 (1960)
bodrum bile -4.5 (1976)
çeşme -3.7 (1983) ölçülmüşki ;
İskenderunda da -0.8 derece ölçülmüştür.

Bu ölçümlerin kaynağı ise MGM dir

Ve hindistan cevizinin gelişmesi için optimum gündüz sıcaklığın 20 derece olması lazımMIŞ SİZİN SÖYLEDİĞİNİZE GÖRE
Fakat muzun da 26 avakadonun 21 olması lazım Ve bunlar ülkemizde sorumsuz yetişiyor Zaten optimum demek en rahat ve kolay demektir.Türkiyede kışın en sıcak nokta iskenderundur.En soğuk ay olan ocak ayıdır
ocak ayı ortalaması:12.6 derece
Ocak ayı en yüksek sıcaklık ortalaması: 16.4
Ocak ayı en düşük sıcaklık ortalaması:8.7

yani hindistan cevizi yetişir ülkemizde
ÇÜNKÜ;
Hindistan cevizi palmiyesi kumlu topraklarda gelişir ve tuzluluğa oldukça toleranslıdır . Güneş ışığı bol olan ve düzenli yağış alan (her yıl 1.500-2.500 mm [59-98 inç] alanlar) tercih eder, bu da tropiklerin kıyı kolonilerini nispeten basitleştirir. [47] Hindistancevizi , optimum büyüme için yüksek nemliğe (en az% 70-80) ihtiyaç duyar , bu yüzden nem oranının düşük olduğu bölgelerde nadiren görülür. Bununla birlikte, yılda yağış miktarı sadece 250 mm (9,8 inç) olan Karaçi , Pakistan gibi düşük yıllık yağışlı nemli bölgelerde bulunabilir , ancak sürekli sıcak ve nemli.

Hindistan cevizi avuç içi, başarılı bir büyüme için sıcak koşullar gerektirir ve soğuk havaya karşı dayanıklıdır. Yaz mevsiminin ortalama sıcaklıkları 28 ile 37 ° C (82 ve 99 ° F) arasında olan iyi bir büyüme ve bazı kış sıcaklıkları 4-12 ° C'nin (39-54 ° F) üzerinde olduğu sürece hayatta kalma bazı mevsimsel değişim tolere edilir; 0 ° C'ye (32 ° F) kısa damlalar atlayarak hayatta kalacaklardır. Şiddetli don genellikle ölümcüldür, ancak -4 ° C (25 ° F) sıcaklıklardan kurtulduğu bilinmektedir. [47] Bermuda gibi yetersiz sıcaklıkta yeteri kadar meyve yetişmeyebilirler .

Hindistan cevizi ağaçlarının bakım gerektirmeden büyümesi için gereken koşullar:

Yılın her günü 12-13 ° C'nin (54-55 ° F) üstündeki ortalama günlük sıcaklık
1,000 mm'nin (39 inç) üzerindeki yıllık yağış miktarı
Küçük ağaçlar bile doğrudan güneşe ihtiyaç duydukları için tepeden tırnağa çok az veya çok az gölgelik
Yağış ve sıcaklık şartlarını karşılayan çoğu lokasyon için ana kısıtlayıcı faktör, kumlu alanın ve tuz spreyinin çoğu diğer ağaçların büyümesini sınırladığı sahil şeridinde olanlar dışındaki gölgelik büyümesidir.

Düzenleyen Kerem Örenç : 15-01-2018 saat 19:49 Neden: EKSİK YAZI
Kerem Örenç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2018, 10:34   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2018
Sanırım uzmanlık alanınız bu konu üzerine, iddiam yok. Deneyimlerimi vurgulamak isterim. Mango Muz falan demişsiniz, bunların; hindistan cevizine kıyasla soğuğu çok daha tolere edebilecek dirençte bitkiler olduğunu duymuştum, hindistan cevizi ile karşılaştırma yapmak mantıklı olmaz.

Kakao gibi, Kahve gibi, Hindistan cevizi gibi zor bitkilerin ülkmizde var olabilme ihitmali imkansızmış.

Kafam çok karıştı, yakın zamana kadar sizin gibi düşünüyorken; veriler ve yorumlara bakarak bu işe olan inancımı yitirdim. Ben hindistan cevizi yahut tropik belde meraklılığının aksine; kendi ülkemde akdeniz koşullarında hindistan cevizleri var etme ihtimalini sevmiştim. Uzun boylu olan türler mesela harika olabilir.

En son palmtalk forumunda akdenizde en uygun koşulların malaga ispanya limanı ve lübnan beyrut olduğu söylenmişti, akdenizin en sıcak iki yeri olduğu halde, buralarda bile yetişme şansı yok, hatta fosili bile yok.

Funchalın denize sıfır, güney yörelerinde üç beş sağlıksız hindistan cevizi fotoğrafı gördüm. Funchal sahilinin ülkemizden kışları daha ılık olmasına rağmen, orada bulunan hindistan cevizlerinin bile, görünümlerinden, sanki avaz avaz o beldeye ait olmadıklarını haykırıyorlar.

Hindistan cevizinin yaprakları alabildiğine hard, yani soğuğu tolere edebiliyormuş, problem köklerde, işte asıl sorun burada; kökler kış döngüsündeki yağmur ile kombine olunca mantar hastalığı oluşuyor, böylece hindistan cevizi ağır hasar görüp ölüyormuş.

Arada bir gelen zirve soğuk hava dalgaları, palmiye meristemine zarar vermiyormuş, çok yüksek olmamak kaydıyla tabi.

Dolayısı ile belirli bir seviyeyi geçen kış dönemleri, ağacın direncini örseliyor. Gündüz ortalama yükseklik olan 20 derece sıcaklıktan kastım buydu, mesela sizin deyiminize göre; günlük ortalama 10 derece üzeri civarı yeterli geliyormuş. Fakat yabancı forumlarda bulunan uzmanlar, hafif ılık olsa bile, kesintisiz süren, soğuk ılık arası gidişat yapan hava dalgasının, bitki tarafından yorucu bir dönem olacağını belirtiyorlar. Ayrıca köklerin ıslaklığı bir yana, uzun süreli kışlar, hindistan cevizi palmiyesinin fotosentez yapabilme çabalarını boşa çıkarıyor, böylece bitki zayıf düşüyor.

Mesela güney amerikada, brezilya ve arjantin arasına göz attığımda, adım adım ilerledikçe hindistan cevizleri aniden yok oluveriyor. Birileri buralara hindistan cevizi nakletmeyi, yahut, buralarda yetiştirmeyi göze alma zahmetinde bile bulunmamış ihtimalini var sayalım hadi; ama orası sonuçta okyanus ve tohumlar kısa mesafe yüzüp çimlenme şansına sahipler öyle değilmi...

Okyanus iklimi olması, yağışların ülkemize nazaran fazla ve nem oranın yüksek olması, az ötede kuzey bölgelerde bulunup da, aşağıda kısa mesafede birden yok olmaları tesadüf olmasa gerekir, hindistan cevizi zor bir bitki, bu koşulları bile sevmiyor çünkü...

Türkiyeden daha sıcak olmalarına rağmen, buralarda hindistan cevizleri bulunmuyor. Dolayısı ile azizim, hal böyle iken orada bile; Türkiyeden bir çok avantaja sahip koşullar olmasına rağmen, hindistan cevizleri yok. Verilere gelince, o veriler sallamasyon bence, halep ordaysa arşın burada, çünkü kanıt olarak bir tane örnek bile bulamadım.

Sadece küçük ve zor bir ihtimal var, bu sadece kendi kanaatimdir; ıslak ve soğuk kış ayları kökleri öldürüyor, bunun için sahiller mantıklı olabilir. Sahil bir iki derece sıcak olabilir, bunun eşliğinde köklere deniz suyu yani tuz ihtiva eden yerlerde dikilebilir, tuz yağmur yağsa bile köklerdeki mantarı engelleyebilir. Tabi hindistan cevizi fidanı değil, en az 10 metre yüksekliğinde ağaçlar nakil edilerek gerçekleşebilir, bu zahmetide göğüsleyecek merakta zatı muhteremler bu ülkede varmı bilmiyorum.

1- Deniz suyu sahilde kaç metre öteye kadar tuz barındırır bu mesafe teyit edilmeli, gerekirse köklere deniz dalgası temas edecek yerlerde konuşlandırılmalı, koylar kumsallar vb. gibi yerler.

2- Yetişkin palmiye olması, soğuğu tolere edebilme açısınından önemli bir unsur.

3- En sıcak kıyılar tercih edilmeli.

Bunlara rağmen yinede ümitsizim, bu düşüncelerimi başka platform ve forumlarda paylaştığımda kesinlikle sonuç alamayacağımı ifade ettiler.

Elma kiraz yetiştirmek en makulü

Aslında önemli ve gözden kaçan bir neden var, dünyada bir çok ülkede deneme yanılma ile bir çok sonuç var iken, ülkemizde hindistan cevizinin var olmama nedeni, burada yetişip yetişmeyeceği falan değildir; asıl neden bizim insanımızın bu taraklarda bezinin olmaması. Merak yok bizde, hali hazırdaki ağaçları keserek yağmalayarak yok ederken, hindistan cevizi yetiştirme ile meşgul olabilecek insanların sayılarının hiç yok denebilecek kadar az olduğu kanaatini taşıyorum. Evet, tablo kapkara, hakaret değil herkesin bildiği elim gerçekler bu gidişat. Biride çıkıp demesin bunlar hep amerikanın israilin oyunları diye, yoksa bizim insanımız kesin bitki dostudur )

Eklenen Resimler

Düzenleyen Eukalyptus : 26-01-2018 saat 12:35 Neden: EKSİK YAZI
Eukalyptus Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-04-2018, 18:14   #42
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Hindistan cevizim çimlenmiş olmuyor diye bahçedeki saksının dibine koymuştum bugün de bir baktım çimlenmiş biraz daha büyüyünce fotoğraflarını eklemeyi düşünüyorum

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-04-2018, 10:06   #43
Yeni Üye

bisnev99's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2015
merhaba ustalar. benim farklı bir sorum var.yemek amaçlı bunun tazesini nasıl anlarız?

bisnev99 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-04-2018, 12:14   #44
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bisnev99 Mesajı Göster
merhaba ustalar. benim farklı bir sorum var.yemek amaçlı bunun tazesini nasıl anlarız?
Bildiğim kadarıyla içinde ne kadar çok su varsa o kadar taze oluyor

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-08-2018, 14:05   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2018
Mangonun yetişme ihtimali olan koşulların, hindistan cevizi içinde geçerli olduğunu duymuştum.

Μediterranean Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-10-2018, 15:54   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Tuz ve bitkiler

Selam. İnternet de hindistan cevizi ile ilgili bilgiler ararken foruma denk geldim. Türkiyede hindistan cevizi varmı? Bir şey daha soracağım. Diğer bitkiler için tuz stres sebebiyken, hindistan cevizi nasıl tuzdan zarar görmüyor? Hindistan Cevizi

Eklenen Resimler

kurdelelikedi beğendi.
samandıra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-12-2018, 17:04   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2018
SA. İyi forumlar ola. İklim denişikliği ve getirileri nelerdir. Ya da zararları nelerdir? Kırizi fırsata dönüştürmek adına yeni egzotik meyvalar yetişrilmeye başlanmalıdır.

Düzenleyen ΑliΕkber Taştan : 02-12-2018 saat 17:06 Neden: Yazılarda eksikler vardı
ΑliΕkber Taştan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-03-2019, 12:48   #48
/

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ΑliΕkber Taştan Mesajı Göster
SA. İyi forumlar ola. İklim denişikliği ve getirileri nelerdir. Ya da zararları nelerdir? Kırizi fırsata dönüştürmek adına yeni egzotik meyvalar yetişrilmeye başlanmalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=zsSQ14y7pwE

https://www.youtube.com/watch?v=F7XelqJk__c
Gerçekten bunu bir kaynak olarak sunmanız saçma, іbrаhіm gökςеk bitki saplementi ticareti yapan birisi, bilirkişi olarak burada paylaşmanızın mantığını tam anlayamadım, sanki amacınız dolaylı olarak reklam mahiyetli gibi geldi bana, tuhaf

Τapatalk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-05-2019, 08:10   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2019
Zaten böyle bir başlık daha var, ikinci başlık fazla olmuş.

Tropikal Sahra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-12-2021, 11:51   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2021
(batı arap yarım adası) Medine: https://www.google.co.uk/maps/place/...3!4d38.1884766

Eklenen Resimler

Port St. Lucie Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024