agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen tolazfide

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2007, 23:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Alev Ağacının Çelikle Üretimi

Bu siteyi sürekli takip ediyorum. Görüyorum ki herkes bildiklerini ve tecrübelerini birbiriyle paylaşıyor. Benim ricam alev çeliğinden köklendirme yapan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

btmtarik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 23:35   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Btmtarik hoşgeldiniz, bizi bir süredir takip ettiğinize göre yeni gelen arkadaşlarla illa ki tanışmak istediğimizi de biliyorsunuzdur. http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2007, 19:58   #3
Yeni Üye

Arkadaşlar yok mu konuda tecrübesi veya bilgisi olan, bana yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Eski 06-05-2007, 21:05   #4
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Sevgili Btmtarık;
Size cevap verbilmem için bir yirmi gün beklemeniz gerekiyor o zaman size sağlıklı bir cevap verebilirim. Alev ağacını çelikle üretmek için işe koyuldum ancak bir yirmi gün sonra sonuçlar belli olur o yüzden size bişey söyleyemem...

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 14:27   #5
Yeni Üye

Ben geçen sene denedim başarılı olamadım, çeliklerlin hepsi suyunu çekti kurudu. Bu senede çelik temin edemedim
20 gün sonra inşallah sizden iyi haberler alırız...

Eski 17-05-2007, 22:35   #6
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
alev ağacından çelik ne zaman alınmalı?

calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 18:56   #7
Yeni Üye

Arkadaşlar olumlu sonuç alan hiç yokmu alev çeliği köklendirmede bir arkadaşımız 20 gün sonrası için haberlerini bekliyorduk inşallah haberdar eder bizi...

Eski 12-06-2007, 10:38   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi btmtarik Mesajı Göster
Arkadaşlar olumlu sonuç alan hiç yokmu alev çeliği köklendirmede bir arkadaşımız 20 gün sonrası için haberlerini bekliyorduk inşallah haberdar eder bizi...
Merhabalar!

Sevgili Çeteçakal size eminim cevap verecektir. Bende müsadenizle bildiğim bir iki şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Çelik alacağınız anaç ağaca zarar vermemeniz çok önemli. kestiğiniz körpe dallardan 8 ile 12 cm uzunluğunda gözlere dikkat ederek çelik oluşturuyorsunuz alttan yapraklarını elle zarar vermeden alıyorsunuz ancak üstteki yapraklara dokunmuyorsunuz bunu hazırladığınız tavaya hormona batırarak vakit kaybetmeden ve fazla iç içe olmamak kaydıyla sıralıyorsunuz. Sonra üsten her gün fazla olmamak kaydıyla duruma göre 2 günde bir toprağı nemlendirecek şekilde suluyorsunuz. İşin içine merak, emek, ve sabır ekleyip bekliyorsunuz bir süre sonra filizlenmeleri seyredeceksiniz. İyice toparlandıktan sonra kök yapılarını kontrol edip üretim torbalarına alıyorsunuz. Tüm bu anlattıklarımın hepsi bahar başlarında olacak işlemler benim bildiğim bu kadar. Yukarıdaki bilgilerin tamamı benim kendi tecrübelerim konuyu çok iyi bilen arkadaşlar olduğunu tahmin ediyorum ilave edecek arkadaşlar olursa sevinirim.

İyi çalışmalar kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 10:45   #9
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2007
Alıntı:
Bu siteyi sürekli takip ediyorum. Görüyorum ki herkes bildiklerini ve tecrübelerini birbiriyle paylaşıyor. Benim ricam alev çeliğinden köklendirme yapan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.
selam arkadaşlar,alev ağacını köklendirmek için:öncelikle çeliklerin taze filiz değilde odunsu olması,çliklerin göz hizasından kesilmesi,köklendirme sera ortamında olacaksa direk güneş ışığından korunması toprağı kuru kalmayacak şekilde sulanması gibi birkaç detayı var.Ben bu şekilde köklendiriyorum izmir,de köklenme daha hızlı oluyor bursa,daki serada birazdaha yavaş ama kök veriyor umarım arkadaşlara faydalı olur.

heDera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 14:49   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2007
selam arkadaşlar,alev ağacını köklendirmek için:öncelikle çeliklerin taze filiz değilde odunsu olması,çliklerin göz hizasından kesilmesi,köklendirme sera ortamında olacaksa direk güneş ışığından korunması toprağı kuru kalmayacak şekilde sulanması gibi birkaç detayı var.Ben bu şekilde köklendiriyorum izmir,de köklenme daha hızlı oluyor bursa,daki serada birazdaha yavaş ama kök veriyor umarım arkadaşlara faydalı olur.[
merhaba...
İzmirde köklendirmeyi denediniz mi? ben bu yılki başarım biraz düşük oldu sanırım çelik alma zamanında biraz hata yaptım.. şayet izmir de köklendirmeyi yaptıysanız hangi ayda çelik aldınız öğrenebilir miyim. ayrıca alev ağacını köklendirme zamanında ki su ihtiyacı hakkında bir bilgi verirseniz sevinirim...

seymaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 22:06   #11
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seymaa Mesajı Göster
selam arkadaşlar,alev ağacını köklendirmek için:öncelikle çeliklerin taze filiz değilde odunsu olması,çliklerin göz hizasından kesilmesi,köklendirme sera ortamında olacaksa direk güneş ışığından korunması toprağı kuru kalmayacak şekilde sulanması gibi birkaç detayı var.Ben bu şekilde köklendiriyorum izmir,de köklenme daha hızlı oluyor bursa,daki serada birazdaha yavaş ama kök veriyor umarım arkadaşlara faydalı olur.[
merhaba...
İzmirde köklendirmeyi denediniz mi? ben bu yılki başarım biraz düşük oldu sanırım çelik alma zamanında biraz hata yaptım.. şayet izmir de köklendirmeyi yaptıysanız hangi ayda çelik aldınız öğrenebilir miyim. ayrıca alev ağacını köklendirme zamanında ki su ihtiyacı hakkında bir bilgi verirseniz sevinirim...
Sevgili, seymaa köklendirmeyi serada mı düşünüyorsun.Yoksa soğuk yastıklarda mı ?

Eski 24-06-2007, 22:52   #12
Yeni Üye

Arkadaşlar ben alev çeliğini köklendirmek için ne tür hormonlar kullanabilirim. Bu hormonların isimlerini verebilrseniz sevinim. Birde alev ağacından çelik hangi aylarda almak lazımdır...

Tecrübesi olan arkadaşlarımızın önerileri nelerdir bu konularda?

Eski 24-06-2007, 23:00   #13
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar ben alev çeliğini köklendirmek için ne tür hormonlar kullanabilirim. Bu hormonların isimlerini verebilirseniz sevinirim. Birde alev ağacından çelik hangi aylarda almak lazımdır...

Tecrübesi olan arkadaşlarımızın önerileri nelerdir bu konularda?
Affınıza sığınarak bazı kelime boşluklarını doldurdum...

Eski 24-06-2007, 23:10   #14
Ağaç Dostu

heDera's Avatar

Kendi adıma cevaplıyorum, ben köklendirici şu ana kadar kullanmadım.Ama olmaz diye birşeyde yok çoğu arkadaşımız kullanıyor alev ağacında köklendirme sorunum olmadığı için düşünmedim.Başka çeşitlerde denedim ancak bazı istekleri var, güneş ışığı görmeyecek 80 derece serada nem sağlamak gibi, sayın, hocamız Selahattin Yılmaz'dan toz köklendirici aldık.Bu sene deneyeceyiz sonuçlarıda formdan gördük etkili olacağına inanıyorum..

Eski 18-07-2007, 18:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2007
btmtarık arkadaş ben 4 yıldır alev ağacı çeliği yapıyorum vede % 60-70 sonuç alıyorum hormon kullanmadan istersen nasıl yapacağını anlatabilirim

uğurcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 19:34   #16
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Anlatın da, hepimiz öğrenelim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 23:49   #17
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
ALEV AĞACI HAKKINDA BİLGİ :
Değerli Dostlar Ben Alev Ağacı Üretimi Yapmaktayım Size bilgilerimi aktarayım.

Alev Agacı parkları süsleyen cicekleri arıları cezbedici cicekler dökülmeye başlamasıyla berebar cicegin döküldügü uc kısımdan taze fasülyeye benzer bir tohum zarı meydana gelir bu fasülyeye benzer tohum zarını cevireleyen dış kabugu elimizle acınca barbunyaya benzer siyah tohumlar bulunur Alev Ağacı 2 ayda bir tohuma kendini bırakır dallarındaki fasülyeye benzer tohum kabukları toplanır içlerindeki siyah tohumlar ayıklanıp Eylül ve Ekim ayında sera ortamında veya dış mekanda saksıda cimlendirilir.

Erişkin bir Alev Ağacı 2 ayda bir tohum versede tohumlar dalda olgunlaşmadan yani fasülyeye benzer tohumun dış zarı kurumadan daldan toplanmaz.

Verdigim bilgi yetersiz düşünüyorsanız profilimden bana ulaşın isteyene tohum temin edebilirim ve ekimi ve Ağacın toprak istegine kadar bilgi veririm zaten ağaçlar.net konu rabet gördügü sürece sizinle bilgilerimi paylaşırım.

Çelilktende yetişir ama Tohumdan çimlendirme zevki daha güzeldir emek vermeden dünyaya yeni bir filiz yeşertmeden ben acıkçası celikten yetiştirilen ağaç ve bitki olsun kolay geliyor önemli olan azimle dogaya farklı türler tohumdan kazandırmaktır.saygılar.Bora TOKDEMİR
Name:  ScannedImage.jpg
Views: 17889
Size:  18.1 KB

Skala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 23:54   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bora Bey nerelerdesiniz? Sikaslar, avokadolar öksüz kaldı

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 00:11   #19
Ağaçsever

Skala's Avatar

Giriş Tarihi: 02-07-2006
Merhaba Sayın Mine Pakkaner Bilinçli ve Doğru Bilgi Veren Zeki Ziraat Uzmanımız.

Skala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 19:18   #20
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Merhaba burada bahsedilen Alev Ağacı Delonix regia mı bilmiyorum. Ama bu yaz Kıbrıs'tan 10 adet Delonix regia tohumu getirdim. Tohum çok sert ve böyle güzel bir ağacın tohumunu yanlış uygulamalarla kaybetmek de istemiyorum. Bu nedenle bu tohumlardan kayıpsız çimlendirme için özel bir yöntemin olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevineceğim.
Benim bahsettiğim ağaç ve tohumları aşağıda;

Eklenen Resimler

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 18:53   #21
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
alev ağacının yerlisi ve ithali diye 2 çeşidi var. renkleri çok farklı. yerlileri çok açık yeşil. ithal fidandan çelik alarak çoğaltınca üretilen fide ithalmi oluyor? yoksa ülkemiz şartlarında açık rengemi dönüşüyüyor. birde bu bitkiyi çelik ile üreten arkadaşlar detaylı bilgi verirse çok iyi olur. bu seneyi kaçırmadan üretim yapmak istiyorum. bitki işi çok zor, deneyerek yıllar kaybediliyor. eğer yardımcı olan olursa çok memenun olucam. kaç yıldır aklımda ama bir türlü üretmeye başlayamadım. deneme yapmadığım için çok pişman oldum.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 01:53   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2006
Photinia-X-fraseri-Red-Robin

P.F. little red robin

erenfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 22:42   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Göz hizasında ve odunsu nasıl olucak?Detay lütfen ...

burhan37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 17:51   #24
Yeni Üye

alkinoos's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
******..
bu alev ağacının çeliklemesi hangi ayda yapılıyor acaba? ve torf cocpeat karısımı ile yapmamız dogru sonuc verebılırmı .. bilgisi olan arkadaslar yardımcı olursa sevınırım..

alkinoos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 21:58   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
farketmez yılın 12 ayıda her türlü bitkiden çelik alınabilir
önemli olan çelik dikilecek ortamı ve çeliğin dikileceği metaryalleri iyi kullanmak.
irtibata gecerseniz her türlü çelik ve bitki konusunda yardımcı olurum
tolaz fide&fidan öncü ipek

karsen beğendi.
tolazfide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 22:04   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
birde arkadaşla söz konusu olan bitkinin adı alev çalısı (Photinia) alev ağacı dediğimiz zaman farklı bitkler akla gelebilir.

tolazfide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024