agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2006, 19:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Çelikten Üretilen Gülde Renk Değişimi

Geçen yıl pembe bir sarmaşık gülünden 10-15 cm uzunluğunda kibrit çöpünden az daha kalın bir çelik aldım. Çelik nereden alınır nereden alınmaz o zamanlar bilmediğim için dalların en ucundan çelik almıştım. Geçen yıl bahar sonlarıydı diktim. Önce yeni yapraklar çıkardı. Yaz sıcağında tekrar kurudu. Bu yıl tam olarak tuttu. Hatta çiçek bile açtı. Ben pembe gül beklerken o beyaz gül açtı. Bunun sebebi ne olabilir? Küllenme sebebiyle Mine Hanım'dan aldığım tarife göre ilaç tatbik etmiştim. Bunun renk değişimine bir etkisi olmuş mudur?

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2006, 23:59   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sevgili Sule, külleme ile ilgili yapraktan verdiğin bir ev ilacı ancak gülün petallarinde leke yapar.Renk değişikliği yapmaz.

Tohumdan yetiştirdiğin bitkilerde bu tür açılmalar olur ama vejetatif aksamdan yetiştirilenlerde olmaz. Aslı neyse nesli de o olur. Eğer gerçekten aldığın çelik pembe güle aitse eninde sonunda pembe açar.Bazen bitki besleme renk tonuna etki eder, ama bu geçicidir, besleme rejimini değiştirince tekrar eski haline gelir.Ortancaların demir verilerek rengini değiştirme gibi. Bazı çiçekler de çeşit özelliğinden goncası başka ergini başka renk olabilir.Örneğin hint gülleri (Hibiscus mutabilis )uçuk pembe açar, fuşya geçer.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2006, 00:52   #3
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Böyle bir şey benim de başımdan geçti. Pompon gülleri denen sarmaşık güller çok kolay çelikleniyor. Şeker pembesi olan gülümden aldığım çelikler ilk yıl adeta beyaz açtı. Ertesi yıl kendi rengine kavuştu. Diğer güllerde de mevsime göre renk değişikliği olabiliyor. Fazla güneşte soluk renkte açıyorlar, daha serin ve nemli mevsimlerde renkler koyulaşıyor. Hele ebruli güllerde bu tarz renk değişiklikleri daha çok farkediliyor.

Humeyra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2006, 00:59   #4
Ağaç Dostu

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Bakalım ikinci kez çiçek açtığında pembe olabilecek mi?

Eski 31-05-2006, 14:41   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sanki esas bitkinin aşı yerinin altından süren sürgünden çelik almışsınız gibi görünüyor! Çelikle üretilen güllerde gül bir miktar deforme oluyor mesela daha dayanıksz oluyor ama renginden taviz vermez... Ancak tutup tutmaması durumunun ertesi seneye kalması halinden yola çıkarak bitki stres mi yaptı? diyede akla gelmiyor değil.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 31-05-2006 saat 15:28
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2006, 23:27   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro
...Sanki esas bitkinin aşı yerinin altından süren sürgünden çelik almışsınız gibi görünüyor!...
Sanmıyorum. Öyle olsaydı çeliğini aldığım gülün o sürgününde çiçekler beyaz açardı. Ne geçen yıl ne de bu yıl beyaz çiçek açan bir dal görmedim. Fakat dediğiniz gibi strese girmiş olabilir. Kendinden daha büyük beyaz bir gül ile aynı saksıda. Bücürlüğü yüzünden strese girmiş olabilir. Şaka bir yana, çeliğini aldığım gülde küllenme vardı. Bu yıl da tekrarladı. Tam çiçek açacağı vakit ilaçladım. Belki de goncalar bu yüzden erken açıldı. Çünkü normalden küçüktü çiçekleri. Bazı güller açmaya yakın esas renklerini alıyorlar. Erken açınca da esas rengini alamadı herhalde. Benim tahminim böyle. Tabi sizler daha iyi bilirsiniz.

Eski 30-06-2006, 14:51   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-04-2006
Galeri: 1
Renk değişimine etki eden 2 sorun vardır.
1-Yeterlki ışıklanmaması,
2-Yeterkli Besin alamaması...

trockya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 12:24   #8
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Çok güzel bilgiler.
Hem bunlar hem de Gül Yetiştiriciliği konusunda verilenler.
Hazırlayanlara teşekkür ederim.
Ama benim için maalesef yeterli olmadı.
Kuşburnu bahsinde de belirtmiştim.
Ben de pembe ponpon güllerden çok güzel çelikler aldım.
Açık alanda büyümelerini istediğim yerlere diktim.
Hepsi tuttu ve çok güzel geliştiler.
Ancaaak, istisnasız hepsi de yalınkat 4-5 yapraklı, uçuk pembe-beyaz çiçekler açtılar.
5 yıldır da aynı şekilde devam ediyor.
Bana göre ışık şartları mükemmel, havalanma mükemmel, diplerine yanmış ahır (inek) gübresi veriyorum.
Aklım erdiği kadar da budamaya çalışıyorum.

Peki neden benim güller, katmerli pembe ponpon güller olmadı da yabanileşti?

Kafamda; bunları aşılamayı mı denesem, söküp yerlerine başka fidanlar mı diksem, bırakıp kuşburnu olarak mı değerlendirsem, soruları dolaşıp duruyor.

Fikir jimnastiğine katılmak isteyenlere şükranlarımı sunarım.

Not Bazı güllerin mutlaka aşı ile çoğaltılması gerektiğini, çeliklenirse yabani aslına döndüğünü duymuştum.
Bu doğru mu acaba?)

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 14:17   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2007
Merhabalar ben aranıza yeni katılmıs biri oalrak bisi sormak istiyorum güllere nası çelik yapılıyor benim bildigim 10 cm uzunlugunda olucak ve en az iki tane bogumu olcak birisi topragın altında olucak diye biliyorum uanlısımw arsa biri duzeltgebilirmi ¿

Emree_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2007, 14:23   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
gül yetiştiriciliği başlığını bir okumanı tavsiye ederim..
bir de forumda Türkçe kullanımı başlığına bir göz atmanı..
Türkçe'yi düzgün kullanmaya özen gösteriyoruz.
Gül yetiştiriciliği başlığında sorularını sorarsan daha kolay cevap alabilirsin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 21:03   #11
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Benim bu konudaki teorim şu dur. Anaç gülün özellikleri üstteki aşılanmış gülü etkilemektedir. Siz sadece üstteki gülden çelik aldığınız için anaçtan etkilenememekte ve sadece kendi özelliklerini göstermektedir. Bu fikre şurdan ulaştım leylağın çit bitkisi olarak kullanılan bir bitkiye aşılandığında beyaz çicek açması gibi.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024