agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2013, 19:07   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2012
Ynt: Süs Narı Yetiştirme

Nar vermesede büyümesi ve çiçeklenmesi harika..onunla her sabah birlikteyi.

muratcolak55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 20:50   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Nar ekşisi

Bu yılın narları hasattan sonra nar eksisi yapayım diyorum..

Eklenen Resimler

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 12:26   #93
Ağaç Dostu

yeşilkolik's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2013
Maşallah Allah nazardan saklasın çok güzeller. Bende tohumunu diktim balaım olacakmı yeni başladımda

justice beğendi.
yeşilkolik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2013, 23:17   #94
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
annemin balkonuna 5-6 ay önce büyükçe bir saksı içinediktiğimiz süs narı çekirdekleri filizlendi boyları uzamaya başlayınca bir kaç saksıya ayırdık ekim ayına girmemizle birlikte bazılarında çiçek tomurcukları oluştu fakat çiçek açmadılar havalar soğuyor sanırım gelecek yıl yaz ayında çok güzel süs narlarımız olacak
annemi ziyaret ettiğim bir gün fotoğraflarını çekip buraya eklerim

YeniBON ve hira beğendi.
unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 23:15   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-09-2014
Kayin validemde kendinden gecmis, hayata küsmüş bir sekilde yillardir duran süs narina biraz bakim yaparak hyata döndürmek istiyorum. Budamasi nasil yapilir ,budama haricinde baska neler yapmaliyim bilmiyorum. Yardimci olur musunuz ?

ayşegül bal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 19:09   #96
Yeni Üye

unutulmaz37's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2007
Biraz önce kiler magazasinda alisveris yaparken sus nari fidelerinin satildigini gördüm çok güzel üzerinde meyve ve çiçekleri olan nar fideleri vardi tüm mağazalarında varmi bilmiyorum ancak ilgilenenler bakabilir

candem beğendi.
unutulmaz37 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 13:20   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
geçen hafta aldığım süs narım

SM-N750 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muratgudek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 14:59   #98
Yeni Üye

çiçekaşkı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2016
Merhabalar.. Ben de süs. Narı hastasıyım. GEÇEN YIL ALDIĞIM aldığım süs narım harika gelişti. Nerdeyse 10- 12 adet nar verdi. Ben de narlar çatlayınca kopardım. Toprağa ektim. Bakalım çimlenecek mi. Çelik olarak üretildiğini de yeni öğrendim. Benim sorum bu bitki kışın sulanacak mı? Kışın balkonda mı içerde mi kalsın? Baharda budayalım mı?
Bu çiçek kızgın güneşi seviyor arkadaşlar. Aksi taktirde meyve olmuyor. Bu tarafımdan denenmiştir. Selamlar

çiçekaşkı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2016, 07:56   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Ekmiş olduğunuz narın içindeki taneleri peçete ile ezip suyunu aldıktan sonra ekerseniz çimlenir.
Kışın donmaması için iç mekanda aydınlık yere koyarsanız filizlenir ve çiçek acar hatta meyve bile verebilir. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Sorun yaşamazsınız..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 00:05   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
Arkadaşlar ankarada bu süs narını veya tohumunu alabileceğim biri bana yardim edebilir mi lütfen.

Ferkan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 22:57   #101
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
[QUOTE=çiçekaşkı;1433831]Merhabalar.. Ben de süs. Narı hastasıyım. GEÇEN YIL ALDIĞIM aldığım süs narım harika gelişti. Nerdeyse 10- 12 adet nar verdi. Ben de narlar çatlayınca kopardım.

süs narı iç mekan bitkisi değildir, soğuklaması gerekir kardan kıştan etkilenmez.
çelik ve tohum ile üretilebilir. tohum +2o dereceninüzerinde çok çabuk çimlenir.

vitamin takviyesinde 2. yılın sonunda çiçek açmaya başlar, budamaya gerek olmaz çünkü tam bodur ağaç türüdür.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 14:08   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
Bu ağaçtan alabileceğim kimse yok mu? Bana tohum, çelik veya fide verebilecek varsa lütfen mesaj atarmisiniz.

Ferkan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 14:25   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Bende ankara'da süs narı arıyorum, nasıl temin edebilirim acaba?

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2016, 21:16   #104
Yeni Üye

ahsensukran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2016
Smile Benim acemice diktigim nar tohimlarim

Subat ayinda komsumun verdigi sus narimi saksiya ektim uzerini posetle kapadim. Bir ay oylece durdu. Artik umudumu kesmistim. Bu sabah ciceklerimi sularken poseti bi actimm cok mutlu oldum uc tane filiz var ben bile nar tohumunu cimlendirdim umudunuzu yitirmeyin. Ilerleyen zamanlarda buyutmeyi becerebilirsem asama asama sizlerle paylasacagim. Resim yukleyemedim bir turlu. En kisa zamanda yukleyecegim filizlerden ikisinin ustune biraz toprak attim o yuden bir tane minik yeserme gorunmekte

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.

Düzenleyen ahsensukran : 07-03-2016 saat 22:00
ahsensukran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 21:33   #105
Yeni Üye

hasmet68's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2010
süs narında toprak değişikliği

mümkünse 2 senede bir toprağını değiştirin, çok suyu sevmiyor, nemli olması yeterli

Eklenen Resimler

Milla ve kerkenez beğendi.
hasmet68 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 11:55   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2018
Süs narı kuruyor mu

Merhaba
Bu süs narı çiçeğini 2 hafta ömce aldım odası aydınlık güneş odaya giriyor ama çiçeğe vurmuyor fakat fotoda görüldüğü gibi yaprakları sararmaya ve çiçekleri dökülmeye başladı ne yapabilirim şuan ki durumu normal mi acaba

Eklenen Resimler

salih2534 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2018, 12:23   #107
Yeni Üye

Bu konuda bilgisi olan var mı

Eski 31-08-2018, 18:07   #108
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih2534 Mesajı Göster
Merhaba
Bu süs narı çiçeğini 2 hafta ömce aldım odası aydınlık güneş odaya giriyor ama çiçeğe vurmuyor fakat fotoda görüldüğü gibi yaprakları sararmaya ve çiçekleri dökülmeye başladı ne yapabilirim şuan ki durumu normal mi acaba
Sn. salih2534;

Aldığınız süs narı dış ortamda idi. Siz güneş görmeyan aydınlık odaya koydunuz. Bitkinin tüm düzeni değişti. Sulamasını da muhtemelen farklı yapıyorsunuz.
Aydınlık fakat güneş görmeyen bir balkona koymanızı öneririm. Benim bahçede bulunun nar fidanım ilk defa bu yıl çiçek açtı. Yükseklik nedeni ile her yıl donup yeniden yeşeriyordu. Sulamada biraz sıkıntı olunca o bile çiçeklerini döktü. İlkbaharda daha büyük saksıya alıp gübre verince daha iyi olur. Bitkinizin dinlenme dönemine girmesi gerekiyor. Ev içerisinde muhtemel güneş gören ortamda süs narı yetiştirenler ve çok başarılı olanlar mevcut.

salih2534 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 00:06   #109
Yeni Üye

Değerli yorumlarınız için tesekkür ederim. Aydınlık odada duduyor bitkiye değil ama odaya güneş giriyor. Malesef güneş almayan balkon yok sanırım bu pozisyona alışmasını bekliyeceğim.
İnşallah kurumaz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sn. salih2534;

Aldığınız süs narı dış ortamda idi. Siz güneş görmeyan aydınlık odaya koydunuz. Bitkinin tüm düzeni değişti. Sulamasını da muhtemelen farklı yapıyorsunuz.
Aydınlık fakat güneş görmeyen bir balkona koymanızı öneririm. Benim bahçede bulunun nar fidanım ilk defa bu yıl çiçek açtı. Yükseklik nedeni ile her yıl donup yeniden yeşeriyordu. Sulamada biraz sıkıntı olunca o bile çiçeklerini döktü. İlkbaharda daha büyük saksıya alıp gübre verince daha iyi olur. Bitkinizin dinlenme dönemine girmesi gerekiyor. Ev içerisinde muhtemel güneş gören ortamda süs narı yetiştirenler ve çok başarılı olanlar mevcut.

Eski 10-02-2019, 20:32   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Sus narı kuruyup kurumadigini nasıl anlarım

Merhaba
2018 ekim ayında yazligimizdaki tadilatta ölür diye söküp getirdigim süs narımı ozenle söküp mavi jel köklendirici de ekleyip salonun ortasında topragini nemli tutacak sekilde bakıyorum yapraklar yeşil ama kuru dokununca cam gibi kırılıyor merak ettiğim canı olup olmadığını nasil anlarım yaprakları kesip budamalı mıyım

ootkn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 20:36   #111
Ağaçsever

Fotoğrafları linktedir
https://photos.app.goo.gl/HUvw55eToZdztcCX6

Düzenleyen ootkn : 10-02-2019 saat 20:40 Neden: Link eklendi
Eski 11-02-2019, 20:04   #112
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Fotografta Narınız kurumuş gibi.ama siz yapraklara aldanmayin bir dalını kırın eğer cat diye çabuk kiriliyorsa tamamen kurumuştur. Yok eğer kirilmayip bukuluyorsa kurumamıştır demek. Keske saksıya aldığınızda budasaydiniz

Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 05:47   #113
Ağaçsever

Dediğiniz gibi çatırtı var uc dallarda... ana dala yakin yerlere cesaret edemedim ama budadim ve düzenli suluyorum bakalım ne olacak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vedart Mesajı Göster
Fotografta Narınız kurumuş gibi.ama siz yapraklara aldanmayin bir dalını kırın eğer cat diye çabuk kiriliyorsa tamamen kurumuştur. Yok eğer kirilmayip bukuluyorsa kurumamıştır demek. Keske saksıya aldığınızda budasaydiniz

Eski 14-02-2019, 21:47   #114
Ağaçsever

Kış aylarında yeşil yapraklı kalması mümkün müdür ?Yaprak dökme ve tekrar yaprak açma dönemini ev ortamı için tanımlamak gerekirse hangi aylar diyebiliriz?

Eski 06-04-2019, 20:50   #115
Ağaçsever

Evde süs narı olan hobici dostlarımızın bitkileri yapraklandı mı yoksa benimkiler cidden kurudu mu

Eski 07-04-2019, 23:58   #116
Yeni Üye

Bu konuda benimde bilgiye ihtiyacım var.
Evde tuttuğum ve tüm yaprakları dökülen süs narı hala uyanmadı acaba kurudu mu?
Normalde ne zaman uyanır lütfen bilgisi olan cevap verir mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ootkn Mesajı Göster
Evde süs narı olan hobici dostlarımızın bitkileri yapraklandı mı yoksa benimkiler cidden kurudu mu

ootkn beğendi.
Eski 12-04-2019, 21:23   #117
Yeni Üye

Kimse yok mu

ootkn beğendi.
Eski 10-05-2020, 16:50   #118
Yeni Üye

egezen20's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2019
merhaba süs narı ile ilgili paylaşımınızı okuyunca danışmak istedim. geçen yaz iki adet süs narı aldım kışın yapraklarını döktüler ama don vurmadı. ama mayıs ayı geldi halen yeni yaprak vermediler. gövde halen canlı tırnak attığımda yeşil olduğu görülüyor. acaba daha beklemelimiyim yoksa yanlış yaptığım bir şey mi var.

egezen20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2020, 19:25   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2020
Süs narı bonsai

Merhaba arkadaşlar, daha önce bitki yetiştirmedim ama çok fazla isteğim olduğundan arkadaşım geçen yıl kışa girerken çiçeksepetinden sür narı bonsai hediye aldı. Saksısı aşırı küçüktü ve geldiği günün ertesi gününde tüm çiçekleri dökülüp kurudu, araştırma yaptım her sayfada farklı şeyler yazıyordu. Panikledim ve sürekli sulamaya çalıştım ve sürekli yerini değiştirdim tekrar canlandıramadım ki zaten burdan öğrendiğim kadarıyla kışın zaten yaprak döküyormuş. Şimdi aynı arkadaşım mutlu olmam için tekrar çiçeksepetinden bana süs narı bonsai hediye göndermiş. Cam fanusta ve yine geldiği günün ertesinde çiçekleri döküldü ama bu sefer tohumları duruyor ve yaprakları iyi durumda. Odam karanlık olduğu için burdanda öğrendiğim kadarıyla balkonda daha iyi yetiştiği için bugün balkona aldım. Öğrenmek istediğim şey balkonda aşırı güneş zarar verir mi ne yapmam gerekiyor? Fanusa toprağını etrafını kaplayacak kadar koymuşlar ve etrafı tahta çamlarla süslemişler onları çıkartıp eklemeli miyim? Bir sitede yazın odanın gölgelik yerinde durması gerekiyor kışın camın önünde yazıyor başka sitelerde balkonda olması gerekiyor yazıyor. Kafam çok karıştı ve bu sefer iyi bakmak istiyorum, öldürmek istemiyorum. Birde süs narı ve süs narı bonsai arasındaki fark nedir? Bu konularda daha çok bilgisizim yardımcı olurmusunuz lütfen. Teşekkür ederim

Düzenleyen Melisaadmir : 31-05-2020 saat 19:27 Neden: Fotoğraf yükleme
Melisaadmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2020, 21:18   #120
Yeni Üye

egezen20's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2019
Merhaba arkadaşlar, busene biraz süs narlarına merak saldım ve en iyi öğrenme yolunun edindiğim bilgileri çekirdekten yetiştirdiğim narlar üzerinde tecrübe ederek olacağına karar vererek kolları sıvadım. 2 senedir büyüttüğüm süs narımın geçen seneki meyvesini kasım ayında kurumaya başlayınca kopararak buzdolabında naylon poşet içerisinde saklamaya aldım. Şubat ayı ortalarında çıkarıp çekirdeklerini çimlendirip mart ayında karton bardaklara dikimi gerçekleştirdim. Bu noktaya kadar hepsi aynı şartlarda ve ortala aynı gelişimi gösterdiler. Mayıs ortalarında havaların ısınmasıyla birlikte farklı saksı ve farklı yerlere konumlandırdım.

İlk fotoğraf 2 senedir bonsai formunda yetiştirmeye çalıştığım bir adayım. Diğer fotoğrafta ise bu sene çimlendirdiğim iki süs narı fidem görülüyor. Soldaki ile sağdakinin aynı zamanda dikilmiş olması hemen dikkat çekiyor. Burada tecrübe ettiğim nokta soldaki saksının altına gelişim için önemli olan kök kaçış saksısı eklemem ve ev içi ışık alan bir pencere önünde konumlandırmam oldu. Diğerinin farkı ise aynı tarihte saksısına dikimi yapılarak aynı pencerenin dış kısmında konumlanması oldu. Aldıkları ışık hemen hemen aynı ve her nekadar hava sıcaklıkları uygunda olsa gece gündüz sıcaklık farkı ve zaman zaman rüzgarın olması gelişimde önemli bir olumsuz yönde fark oluşturdu. Büyük olan fidemin ilk çiçeği fotoğrafta (1 hafta öncesini fotosu) zar zor görülüyor fakat şu an 2. çiçeği açmak üzere ki ilk senesinde beklemiyordum. ****** bunları daha çok bonsai formunda geliştirmek amacıyla erken dönemde bazı dallara telleme ve çengel metoduyla yön veriyorum ki hem dallar arasında sıkışma olmayarak rahat gelişimi sağlıyor, hemde ilerki dal dizilimi planını kolaylaştırıyorum.

Kısaca amacım hobi amaçlı evinde süs narı yetiştirmek isteyen arkadaşlara tecrübelerimi paylaşmak. Gelişimlerini zaman zaman burada paylaşmayı düşünüyorum. Yanlışım varsa affola. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar varsa hatalarımızı düzeltirlerse çok sevinirim. Teşekkürler...

Eklenen Resimler

evandevan5 beğendi.
egezen20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024