agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen seaa
  • 1 Gönderen yusiskan
  • 1 Gönderen erdibasak
  • 1 Gönderen horanlı.66
  • 1 Gönderen MURO92
  • 1 Gönderen Charybdis_nazlı
  • 1 Gönderen ismail78
  • 2 Gönderen lufi
  • 1 Gönderen ridianod

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-01-2009, 16:53   #1
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Karaçam çimlendirme

Tohumdan pamuk içinde yetiştirdiğim karaçamlar, (fıstıkçamı daha çıkmadı)

Name:  sahibinden_Resim 053.jpg
Views: 61582
Size:  30.0 KB

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 20:24   #2
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
sevgili seaa bi kaç sorum olacak sana; o tohumların üstüne pamukla kapatıyomusun
ve de sürekli pamuk ıslak mı kalmalı
herhangi bi ısıtıcı kullanıyomusun.(kalorifer peteğinin üstünde filan)
son olarak kaç günde çimleniyor bu şekild
yardımcı olursan sevinirim

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 20:30   #3
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

****** tohumların üstünü kapatıyorum pamukla, sürekli nemli bırakıyorum ama fazla değil. Masamın üstünde duruyor her hangi bir ısıtıcı kullanmıyorum odanın kendi sıcaklığında 4 en fazla 5 günde çimlenme oluyor başka sorularız olursa yanıtlamaya hazırım saygılarımla. Aslında jiffy denilen bir ürün var ondan alırsam böyle şeylere gerek kalmaz onu size tavsiye ederim.

acemi25 beğendi.
Eski 07-01-2009, 20:36   #4
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
beni yeniden pamukla çimlendirme hususunda cesaretlendirdin.(resmi görünce).
çok teşekkür ederim.jiffy ne oluyor acaba, açarmısın biraz bu konuyu?

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 20:37   #5
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Jiffy özel bir tablet 1000 tablet 36 mm 90 milyona satılıyordu en son google dan yazarsan bulursun çok pratik bir ürün

Eski 24-02-2009, 11:01   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2009
Galeri: 1
Sevgili Seaa Senin Bu konunu İnceledikten sonra cevrede bulduğun bir çam ağacından kozalak temin edip yohumlar elde ettim sanırım kara cam çünki tohumlar senin fotoğraftakiler gibi. Kimisini çekirdek gibi çatlattım kimisinide öylece bıraktım ve pamuk arasına yerleştirip ıslattım. Filizleneceğini umuyorum. Peki bu tohumlar filizlendikten sonra toprağa nasıl yerleştirecez. Birde nekadar daha pamuk arasında duracak sen nasıl çözdün bu işi???

iconiums Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 11:30   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2009
Galeri: 1
Nekadar Sürede Bu hale geldiler???

iconiums Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 21:54   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Wink çimlenen kara çam tohumların bakımı

kara çam tohumlarını toprağa ektikten sonra agaclar.net i buldum. Okuduğum kadarı ile tohumları ekmeden önce tohum ve toprağı bazı işelemlere tabi tumak gerekiyormuş. Ben bu işlemleri yapmadım çünkü bilmiyordum. Şimdilerde taze fidancıklar başlarını topraktan çıkarmaya başladırlar. Bu fidanları korumak için sulama dışında nelere dikkat etmem gerekiyor. mantar, küf, boğaz çürüklüğü için bir ilaç kullanmam gerekiyor mu ?

Düzenleyen yusiskan : 12-04-2012 saat 22:36
yusiskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 11:25   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2012
su + karanlık + serin + 1 bardak

Benim karaçam tohumları için uyguladığım yöntem yöntem:

Bir pet bardak içerisine tokumları attım üserine su. ( 4-5 gün ıslansın)
Su üzerinde kalan sağır tohumları ayırdım. Kalan tohumların suyunu süzdüm. Tohumları bardak içinde iken bir bir poşete koyup ağzını bağladım (nemini koruması için). Bu poşeti karanlık ve serin bir yere (banyo) bıraktım. İki veya üç gün sonra baktığımda tohumların %95 i çimlenmişti. Köklerine zarar vermeden nemli torfa ektim.

acemi25 beğendi.
yusiskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 23:35   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Wink Bir saksıya bir tohum?

Arkadaşlar merhaba. Eşantiyon olarak gelen 4 adet geri dönüştürülebilir kalemlerin kapaklarından karaçam tohumları çıktı. Bu tohumlardan sonra ağaç yetiştirip doğaya ekme ve daha önce düşündüğüm bonsai hevesi başladı.
8 adet dolu çıkan karaçam tohumlarını bir bardakta çimlendirdim. Belki biraz saçma soru ama bu çimlendirilmiş tohumların her birini farklı bir saksıya ekmem mi gerekli, yoksa hepsini tek bir saksıya mı ekeyim? Saksımın geniş kısmı 12 cm civarı çapta ve 18 cm civarı yükseklikte. Bir de bunları ektikten sonra toprağı nemlendirecek kadar mı sulamalıyım? Bu tohumları doğru sulama hakkında kısa bir açıklama yapabilir misiniz?

acemi25 beğendi.
erdibasak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 10:58   #11
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Çamlar konusunda bir bilgim yok fakat muhtemelen aşağıdaki başlıklarda sorunuzun cevabını bulacaksınız:
Çamgilleri (kozalaklıları) çimlendirme
Çam tohumu çimlendirme

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 11:16   #12
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
çam tohumları kök kısımları çok hassas bitkilerdir, çamlar budamaya fazla gelemiyen bitkilerdir.

Aşırı sulamadan, saksı içindeyken direkt güneş ışığından kaçınarak bol ışık alan yere bırakın, toprağı hafif nemli olsun yeter, bir de aynı saksıda değil de her yıl bi büyük boyuta alıncak şekilde Küçük saksı tavsiye ederim.

acemi25 beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 11:08   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
ben karaçam bonsaisi yapıcam tohumları buldum yusiskan'ın yöntemini deniyorum şuan banyoda ,pamuk yöntemini de deniyorum bakalım hangisi olacak

bonsai_ustası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 17:31   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2014
Arkadaşlar merhaba bende karaçam tohumu aldım bir gün suda bekletip torfa ektim.Daha sonra parmaklarmla damla şeklnde suladım şuan bekliyorum.Benim sorum sıcaklık konusunda şuan kapalı etrafı camlarla çevrili balkonumuz var orda duruyor.Geceleri haliyle soğuk oluyor kış ayalrında böyle bir yerde çimlenirmi tohumlar yoksa içeri mi alamlıyım ?

acemi25 beğendi.
MURO92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 20:58   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erdibasak Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Eşantiyon olarak gelen 4 adet geri dönüştürülebilir kalemlerin kapaklarından karaçam tohumları çıktı. Bu tohumlardan sonra ağaç yetiştirip doğaya ekme ve daha önce düşündüğüm bonsai hevesi başladı.
8 adet dolu çıkan karaçam tohumlarını bir bardakta çimlendirdim. Belki biraz saçma soru ama bu çimlendirilmiş tohumların her birini farklı bir saksıya ekmem mi gerekli, yoksa hepsini tek bir saksıya mı ekeyim? Saksımın geniş kısmı 12 cm civarı çapta ve 18 cm civarı yükseklikte. Bir de bunları ektikten sonra toprağı nemlendirecek kadar mı sulamalıyım? Bu tohumları doğru sulama hakkında kısa bir açıklama yapabilir misiniz?
Bende karaçam bakıyorum kılavuzda bir saksıya en fazla iki tane ekin diyor umarım yardımcı olabilmişimdir

acemi25 beğendi.
Charybdis_nazlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 21:48   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2017
Merhaba agacseverler ben bonsai icin karacam tohumu aldim tek saksiya 2 tane diktim dikmeden once yaklasik wr saat suda beklettim topraga diktim ve yaklasik 1 ay icerisinde topraktan ikiside kafalarini cikardi cok sukur ama hergun fisfis spreyle topragi nemlendirdim saksilarim oda sicakliginda degil balkonda direk gunes alan biyerdeydi simdi topraktan cikinca evin icine aldim her ihtimale karsi erguvan tohumlarim cikmadi ama tekrardan 3 tane diktim bakalim neler olacak

acemi25 beğendi.
ismail78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2017, 13:36   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-12-2017
Tohumu nereden Aldınız aktarlarda bulabilirmiyiz

PaSaTR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2018, 16:57   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2017
Karaçam tohumlarımı boynu bükük

Merhaba 10 20 adet kadarı karaçam tohumları çimlenirdim lakin çamlar çıktıktan sonra boyunlarını bükmeye başladılar neden acaba yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

lufi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 04:32   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2018
Yahu bu devletin gönderdiği tohumları kilitli poşette çimlendirmeye çalışıyorum tık yok yemin ediyorum. 1.5 hafta oldu hani çatlada kafanı çıkar değil mi? Yok arkadaş hiçbir hareket yok. YouTube videolarında 1 haftada çimleniyor elalemin ki anlamadım gitti arkadaş ya. İnşallah çıkarlar hala hevesle bekliyorum. Kağıt havluya falan mı tutunamadılar yoksa :/

acemi25 beğendi.
ridianod Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 14:52   #20
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Devletin gönderdiği tohumlafan bir tanesi çimlendi öldü. biri çimlenmeden çürüdü birinide toprağı eşeleyip buldum tekrar diktim diğer üçünün ne olduğu hakkında fikrim yok. Mevsim etkisi olabilir diye düşünüyorum sonbaharda topağa dikip açık havada baharı beklemesi gerekiyor sanırım, doğadaki gibi.

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2018, 07:21   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2018
Bende belediyenin gonderdigi tohumlari cimlendirmeye çalışıyorum ıslak pamuğa koydum 1 hafta oldu hic bir gelisme yok

Brom88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 14:46   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Karaçam Tohumu Çimlendirme Hakkında

Arkadaşlar ben yaklasık 15 gün önce bir gün suda ıslatılmış çam tohumu diktim. Hergün fısfıs ile toprağı nemlemdiriyorum. Ama hala gözle görülen bir çimlenme ve çıkma belirtisi yok sizce daha erken mi yoksa bir yerde yanlışlık mı yapıyorum.

hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2020, 12:02   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Question Tohumdan karaçam yetiştirme problemi

Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç yıldır yolda giderken bulduğum tohumları toplayarak tohumdan ağaç yetiştirerek doğaya tekrar kazandırmaya çalışıyorum. Fakat bu sene ilk defa denediğim karaçam tohumlarında hüsrana uğradım.

Topladığım kozalaklardan tohumları çıkarttım ve çimlenme kısmında %90'a yakın başarı sağlarken ne yazık ki yaşamalarını sağlayamadım.

Be seneki 3. denemem olan tohumdan çimlenip yaklaşık 10 cm boyuna gelmiş tohumları fotoğraflarda görebilirsiniz. Ne oluyorsa tam bu boylarda oluyor. Her gün uyandığımda yan yatmış bir kaç tanesiyle karşılaşıyorum ve eminim önlem alamazsam bir hafta içerisinde hepsi yine ölecekler

Ölen fideleri kontrol ettiğimde toprakla buluşan kısımlarının çok zayıfladığı ve kök oluşumunu tamamlayamadıklarını farkettim. Toprak olarak sadece torf kullanıyorum. Nerede hata yaptığımı ve çözümü noktasında ne yapabileceğim noktasında bilgi verebilerseniz çok sevinirim.

Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

mathahmetician Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2021, 20:16   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2020
Ayni problemi ben de gozlemledim, galiba topraktaki zararlilarin, mantarlarin bitkiyi curutmesi durumu. Genelde sulamayi cok az yapmak lazim deniyor ama ben tutturamadim hala gibi. Birkac tavsiye buldum internetten belki deneyip basarili olan olur, buraya da yazayim. Biraz tarcin serpin veya hidrojen peroksitli su veya neem yagi spreyleyin diyenler var, denemeyi planliyorum.

ozu0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2021, 13:51   #25
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
aynı sorunu bende yaşadım, hatta farklı toprak ve torf cinslerinde denemeler yaptım ama maalesef sonuç hep aynı oldu. 3-5 cm boylandıktan sonra gövdeden zayıflayarak yatıyor ve çürüyorlar, kurtarmak mümkün olmuyor. son olarak çam ormanlarından ağaç diplerindeki ibreli kısımlardan alıp diktim. ağaçların kendi ayrışmış yaprak kabuk ibre artıklarıyla oluşan dip toprağında kendi tohumlarını çimlendirdiğini farkettim. sizde yoğun çam ormanlarında ağaç diplerine bakarsanız gölge nemli ve soğuk bir ortamda sayısız çimlenmiş çam tohumu göreceksiniz. sanırım çam tohumlarının çimlenmesi için asidik ve gevşek yapılı nemli bir ortam gerekiyor. son çimlendirdiğim tohumlarda birazda olsa başarı oranı yükseldi diyebilirim, darısı başınıza.

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2022, 22:12   #26
Yeni Üye

Anti Kapitalist's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2022
Yeni çimlenen çam fidelerinde ki çökerten hastalığının en büyük sebebi yanlış sulamadan kaynaklanıyor. Eğer çam üretmek istiyorsanız toprak sadece nemli olacak,asla ıslak olmamalı,sabah güneşini almalı ama yakıcı güneşten korunmalı ve gölgeye alınmalı.

Anti Kapitalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024