agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Mantar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-01-2009, 19:06   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Shiitake Mantarı

LENTİNAN İÇERİĞİ SAYESİNDE KANSER DÜŞMANI

"Asyada ormanlarda büyüyen veya kültürde yetişebilen, yemekleri yapılabilen bir mantar türüdür.Mantar içinde bulunan lentinon sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanser ve AİDS'in yayılımını interferon oluşturarak engellediğinden, kullanımı tavsiye edilir. Shiitakenin içerdiği lentininin kanser tedavisinde yan etkileri azalttığı ileri sürülür.Yüksek kolesterolde, bağışıklık sistem uyarıcısı olarak ve enfeksiyonlarda destek tedavidir. Kanserden korunmada, kanser tedavisinde ve kanser kemoterapisinin yan etkilerini azaltmada beslenme desteği olarak etkili olabilecek bir üründür.Yayımlanan makalelerde özellikle mide kanserinde,kolon kanserinde ve prostat kanserinde lentininin, sağkalım ve bağışıklığa önemli katkıları olduğu gösterilmiştir."

Shiitake kültürüm bugün geldi. 3-5 hafta içerisinde hasat edilebileceği yazıyor.

Eklenen Resimler

evrimsel ve Bayram18 beğendi.
süsdomatesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 01:50   #2
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın süsdomatesi, hayırlı olsun. Şimdi sizi kıskandım. Almayı düşünüyorum ama henüz kit için evde yer açamadım. Gelişmeleri merakla takip edeceğim. Marketten hazır tabakta paketlenen shiitake mantarı aldığımda ilk dikkatimi çeken kötü kokusuydu. Tuhafıma gitti çok değişik ve hoş olmayan bir kokusu var. Ama lezzeti hoştu.

vandenew beğendi.
eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 08:12   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Güzel bir başlangıç,
gelişmeleri bekliyoruz.Sn.Baobab sizin mantarlar ne oldu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 08:15   #4
Ağaç Dostu

Sayın Eylems, benimde en büyük tereddütüm koku yapma olasılığı idi. Satın almadan önce sordum, koku yapmayacağını söylediler. Ama içim rahat etmedi, paket gelir gelmez ilk işim açıp koklamak oldu. Gerçekten şuan için hiç bir koku yok. Belki kültür halinde olduğundandır, 1-2 hafta içinde mantarlar oluşmaya başladığında da koku yapmazsa, ben odayı küçük bir mantar çiftliğine çevirir, ne kadar tür varsa hepsini denerim zira çok seviyorum mantarlı yemekleri

Eski 07-01-2009, 09:37   #5
Ağaç Dostu

Kütük kitlerinde verim sanırım daha fazla.

Yılda iki kere olmak kaydı ile kütük kitlerinde devamlı ürün alınıyor ama torba kitlerinde ürün alındıktan sonra artık mantar alınmıyor diye biliyorum.

Eski 07-01-2009, 09:45   #6
Ağaç Dostu

Sayın Denizakvaryumu,

Kitle birlikte gelen dökümanı aşağıya kopyalıyorum. Buradan anladığım kadarı ile ürün sürekli alınabiliyor.

SHİİTAKE Lentinula edodes (Meşe mantarı)

MANTAR ÜRETİM KİT'İ NEDİR ?

Tarafımızdan hazırlanmış olan mantar üretim kitleri, sterilize edilmiş ve zenginleştirilmiş talaş karışımından ve kaliteli misellerden hazırlanmıştır.
Hiçbir suni madde içermez. % 100 doğal olarak üretilmiştir.

YETİŞTİRME ORTAMI

Kit size ulaştığında nakliyeden dolayı şok halinde olabilir, yetiştirmeyi düşündüğünüz yere yerleştirin ve orada 48 saat dinlendirin ! Direk güneş ışığı almayacak yerler tavsiye edilir, çevreden alacağı ışık yeterlidir. Torbayı açın ve tamamen çıkarın, talaş kütüğünü küçük bir leğenin içine yerleştirin.

MEYVELENMESİ İÇİN NE YAPILMALI ?
Eğer yetiştirmeyi düşündüğünüz yer kuru ve nem kontrolü mümkün değil ise, ince çıtalardan, kit torbasından 10-15 cm daha geniş ve yüksek bir çerçeve yapın ve çerçeveyi şeffaf sera plastiğinle, sadece altı açık kalacak şekilde sarınız.
Elde edinilen bu mini seranın ortasına 5'er cm ara ile 5'er mm hava delikleri deliniz. Kit torbası çapında veya biraz daha geniş bir kapa su doldurun üzerine 2-3 çıta yerleştirin ve çıtaların üstüne kit i yerleştirin, kitin tabanı suya deymemelidir.son olarak da yapmış olduğunuz mini serayı kitin üzerine geçirin. Mini serada damlacıklar oluşuyorsa bu demektir ki yetiştirme ortamını sağlamışınızdır ! Kapa ara sıra su ilave ediniz tamamen kurumasına izin vermeyiniz ve zaman zaman kaptaki suyu değiştiriniz ! İkinci ve daha sonraki dalgalar için her dalgadan sonra kit i 10-15 gün dinlendirin, dinlendirdikten sonra kit i tamamen su kaplayacak şekilde 5-10 dakika suya yatırın bu işlem yeni dalganın başlamasına neden olacaktır.

Kit i koliden çıkardıktan sonra yetiştirmeyi düşündüğünüz yer nemli ve mantar yetiştirmeye uygun ise küçük bir leğenin içinde yerleştirin. Günde 1-2 kez sisleme şeklinde sulama yapınız. Kesinlikle leğenin içinde su birikimi olmaması gerekiyor, mutlaka biriken suyu boşaltın !!! Birinci dalgayı aldıktan sonra kütüğü 10 gün dinlendirin, bu aşamada sadece haftada 2-3 kez sulamanız yeterlidir, bu süreyi geçtikten sonra kütüğü 5-10 dakika suya yatırmanız gerekiyor, su kütüğün tamamını kaplaması lazım, ve bu şekilde 5 ay ürün alımı devam ediliyor !

HASAT

Mantarlarların şapkaları tamamen açılmaya 4-5 mm kala hasad edilmelidir, bu durumda şapkaların çapı 5-15 cm ulaşabilir.

Eski 07-01-2009, 09:52   #7
Ağaç Dostu

"...

Kitle birlikte gelen dökümanı aşağıya kopyalıyorum. Buradan anladığım kadarı ile ürün sürekli alınabiliyor.

SHİİTAKE Lentinula edodes (Meşe mantarı)

MANTAR ÜRETİM KİT'İ NEDİR ?

Tarafımızdan hazırlanmış olan mantar üretim kitleri, sterilize edilmiş ve zenginleştirilmiş talaş karışımından ve kaliteli misellerden hazırlanmıştır.
Hiçbir suni madde içermez. % 100 doğal olarak üretilmiştir.

YETİŞTİRME ORTAMI

Kit size ulaştığında nakliyeden dolayı şok halinde olabilir, yetiştirmeyi düşündüğünüz yere yerleştirin ve orada 48 saat dinlendirin ! Direk güneş ışığı almayacak yerler tavsiye edilir, çevreden alacağı ışık yeterlidir. Torbayı açın ve tamamen çıkarın, talaş kütüğünü küçük bir leğenin içine yerleştirin.

MEYVELENMESİ İÇİN NE YAPILMALI ?
Eğer yetiştirmeyi düşündüğünüz yer kuru ve nem kontrolü mümkün değil ise, ince çıtalardan, kit torbasından 10-15 cm daha geniş ve yüksek bir çerçeve yapın ve çerçeveyi şeffaf sera plastiğinle, sadece altı açık kalacak şekilde sarınız.
Elde edinilen bu mini seranın ortasına 5'er cm ara ile 5'er mm hava delikleri deliniz. Kit torbası çapında veya biraz daha geniş bir kapa su doldurun üzerine 2-3 çıta yerleştirin ve çıtaların üstüne kit i yerleştirin, kitin tabanı suya deymemelidir.son olarak da yapmış olduğunuz mini serayı kitin üzerine geçirin. Mini serada damlacıklar oluşuyorsa bu demektir ki yetiştirme ortamını sağlamışınızdır ! Kapa ara sıra su ilave ediniz tamamen kurumasına izin vermeyiniz ve zaman zaman kaptaki suyu değiştiriniz ! İkinci ve daha sonraki dalgalar için her dalgadan sonra kit i 10-15 gün dinlendirin, dinlendirdikten sonra kit i tamamen su kaplayacak şekilde 5-10 dakika suya yatırın bu işlem yeni dalganın başlamasına neden olacaktır.

Kit i koliden çıkardıktan sonra yetiştirmeyi düşündüğünüz yer nemli ve mantar yetiştirmeye uygun ise küçük bir leğenin içinde yerleştirin. Günde 1-2 kez sisleme şeklinde sulama yapınız. Kesinlikle leğenin içinde su birikimi olmaması gerekiyor, mutlaka biriken suyu boşaltın !!! Birinci dalgayı aldıktan sonra kütüğü 10 gün dinlendirin, bu aşamada sadece haftada 2-3 kez sulamanız yeterlidir, bu süreyi geçtikten sonra kütüğü 5-10 dakika suya yatırmanız gerekiyor, su kütüğün tamamını kaplaması lazım, ve bu şekilde 5 ay ürün alımı devam ediliyor !

HASAT

Mantarlarların şapkaları tamamen açılmaya 4-5 mm kala hasad edilmelidir, bu durumda şapkaların çapı 5-15 cm ulaşabilir."

Teşekkürler, bilgiler yararlı oldu.

Bu durumda kütük kitle bu torba kit arasındaki fark nedir, merak ettim.

Çünkü bu mantarın yani SHİİTAKE nin ve istiridye mantarının torba kitleri yanında kütük kitleri de mevcut.

http://www.agromantar.com/fotost.html

Düzenleyen denizakvaryumu : 12-01-2009 saat 19:22
Eski 07-01-2009, 09:55   #8
Ağaç Dostu

Alırken sordum, kütük üzerindeki kitlerin bizim gibi amatör hobicileri zorladığını ve ürün almakta zorlandıklarını söylediler. Talaştan yapılmış sıkıştrılmış kitler ise (benim aldığım gibi) daha uygunmuş. Bende bunun üzerine kütük yerine talaş kit sipariş ettim.

Eski 07-01-2009, 10:02   #9
Ağaç Dostu

Hımmm, ben kütük kit almayı planlıyordum, ev içine değil de balkona koyacaktım.

Acaba kütük kitin neden zor olduğunu size söylediler mi?

Eski 07-01-2009, 10:14   #10
Ağaç Dostu

Soruların daha net cevaplanması gerekiyor bu durumda. Agromantarı aradım ve sordum. Mehmet Bey yoktu fakat konuştuğum kişi, meşe kütüğüne aşılanmış kültürlerin çok geç çıktığını doğal şartların birebir sağlanması gerektiğini söyledi. Mehmet Bey'i tekrar arayıp daha detaylı bilgi aldığımda foruma yazarım.

Eski 07-01-2009, 11:56   #11
Ağaç Dostu

Teşekkürler,

doğal şartlardan kastı anladığım kadarı ile nem durumu.

Torba kitte bu kolay sağlanıyor, kütük kitte ise daha zor.

Ama kütüğe günlük yapılacak fısfıslama ve kütüğün su dolu bir tepsi vs.konması ile bu sorun çözülebilir diye düşünüyorum.

Eski 07-01-2009, 13:11   #12
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
İlgi çekici bir uğraş.Acaba ev şartlarına uyar mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2009, 13:14   #13
Ağaç Dostu

Zaten torba kitleri ev ortamı için.

Eski 09-01-2009, 11:53   #14
Ağaç Dostu

Kültürümü, tabanını strafordan yaptığım ve alimünyum folyo ile kapladığım tepsi gibi bir şey üzerine koydum. Çöp şişlerden yapıp streç filmle kapladığım mini seramın içinde gün aşırı spreyliyorum. Sanırım sebzelerim için yaptığım aydınlatmanın ısısından faydalanması sebebi ile düğme şeklinde olan dış yapısı, çatlamaya, kabarmaya başladı. Sanırım bunlar büyüdüklerinde mantar olacaklar. Akşama resim ekleyeceğim.

Düzenleyen süsdomatesi : 09-01-2009 saat 13:48 Neden: İmla hatası.
Eski 09-01-2009, 13:19   #15
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Çok teşekkürler, son zamanlarda tanıdığımız bu mantarın bu şekilde evlerde yetiştirilebildiğini sayenizde öğrenmiş olduk Firmanın sitesinde birbirinden güzel ve hiç görmediğim türde mantarlar var, böyle bir deneyim yaşamak isteyenler için hobi kitlerinin fiyatı da uygun sayılır. Sizdeki gelişmeleri de merakla bekleyeceğim, bakalım neler olacak...

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 16:48   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Toplu sipariş

İstanbul'da bu konuya ilgi duyan çok kişi var sanırım. Toplu sipariş versek kargo ücreti ve fiyatta avantaj sağlayabiliriz. Çok uzak olmayan noktalara elden dağıtım için ben gönüllü olabilirim.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 19:11   #17
Ağaç Dostu

İşte geleli 4 gün olan kültürüm.

Eklenen Resimler

Eski 10-01-2009, 20:37   #18
Ağaç Dostu

Kültür inanılmaz hızla büyüyor, dünkü resimler yukarıda, aşağıdaki ise bugünkü hali.

Eklenen Resimler

vandenew beğendi.
Eski 10-01-2009, 20:49   #19
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
İnanılmaz bir hızla büyümüş. İyi hasatlar.

Kargo bedeli ne kadar tuttu acaba?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 21:23   #20
Ağaç Dostu

Süper bir büyüme

Biz RR lerde; 3. yaprak çıktı 5.yaprak çıktı diye 1,5 ay geçirdik, ben bu mantar işine kesin gireceğim

Eski 10-01-2009, 21:32   #21
Ağaç Dostu

Sn. Nevsune, Denizli'den gelen kargo 5.63 TL tuttu.
Sn. Denizakvaryumu, benim sizden çok sonra ektiğim salkım domateslerim sizinkileri geçti bile Bunu neden söylüyorum, sebebi aydınlatma ve ısı kontrollü odam. Yani mantar kültürüm, sebzelerim iiçin olan tertibattan faydalandıklarından bu hızla büyüyorlar. Oda sürekli 25 derecede, sebzelerin saksılarından kaynaklanan nem sayesinde havası kuru değil. Eğer bu mevsimde sipariş ederseniz ve ideal şartları sağlamazsanız, büyük ihtimalle domatesleriniz ile aynı hızda gelişeceklerdir.

Mantar işini ben de çok sevdim, Shiitake'lerden ilk hasat 3 ila 5 haftada olur yazıyordu kağıtta, ancak ben 10 günde ilk hasatı yapacağım gibi görünüyor.

Lütfen resimlere bakanlar maaşallah desin, kültürüm nazara gelmesin

Eski 10-01-2009, 21:33   #22
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Evet ya, fazla yer de kaplamıyor. Koku sorunu da olmadığına göre mesele kalmıyor. Bir de hangisini alacağıma bir karar versem. Shiitake mi, maitake mi? Yararı yanısıra lezzeti de önemli.

Ankara'dan alacaklar anlaşıp, birlikte getirtsek. Şu kargo parası içime oturuyor

Eski 10-01-2009, 21:41   #23
Ağaç Dostu

Sn. Nevsune, karar vermeden önce fimayı arayıp konuşun. Ben sipariş için aradığımda sitede görünen bazı mantalar yemeklik ürün olarak ellerinde vardı ancak kültür olarak yoktu. Stok durmunu öğrenmenizde fayda var.

Eski 10-01-2009, 21:50   #24
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Evet ya, fazla yer de kaplamıyor. Koku sorunu da olmadığına göre mesele kalmıyor. Bir de hangisini alacağıma bir karar versem. Shiitake mi, maitake mi? Yararı yanısıra lezzeti de önemli.

Ankara'dan alacaklar anlaşıp, birlikte getirtsek. Şu kargo parası içime oturuyor
Daha önceki yazışmalarda maitake yetiştirmenin zor olduğu yazılmıştı.

Shiitake en mantıklısı...

Kargo 5,63 TL tutmuş, bundan daha ucuza mümkün değil, nerdeyse APS parasına gelmiş.

Eski 10-01-2009, 21:51   #25
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Teşekkür ederim. Ben baharı bekleyeceğim sanırım, o zaman firmayla görüşürüm. Kargo fazla tutmuyormuş, iyi bari.

Tadına baktıktan sonra bilgi verirseniz sevinirim.

Eski 10-01-2009, 22:03   #26
Ağaç Dostu

Shiitake daha önceden bildiğim ve yediğim bir mantar. Maitake benim odama uygun değil zira 10-15 derece istiyor, odam sürekli 25 derece.
Ben 2. olarak çok duyduğum ama hiç yemediğim bir tür olan Reishi (Ganoderma lucidium) deneyeceğim. İhtiyaçları Shiitake ile aynı olduğundan, odamda kolayca yetiştirebilirim diye düşünüyorum.

Eski 10-01-2009, 22:20   #27
Ağaç Dostu

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz555555.jpg
Views: 7378
Size:  32.8 KB

Agromantardan,

kit yerine , misel (mantar tohumu) alınıp, miselleri aşılayarak da üretim yapmak mümkün.

http://www.agromantar.com/agromycel.html

---------------------------

Miselleri

http://heavypetal.ca/archives/2008/0...ake-mushrooms/

http://www.mtg.unimelb.edu.au/Shiitake.htm

linklerdeki gibi meşe kütüklerine aşılayabilirsiniz.

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzxxxxxxxxx.jpg
Views: 9643
Size:  44.7 KB

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzbbbbbbbbbbbbb.jpg
Views: 19142
Size:  39.5 KB

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzqw21123.jpg
Views: 7288
Size:  27.9 KB

Name:  zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzvvvvvvvvvv.jpg
Views: 7799
Size:  41.0 KB

.

evrimsel beğendi.

Düzenleyen denizakvaryumu : 10-01-2009 saat 23:24 Neden: link ekleme
Eski 10-01-2009, 23:35   #28
Ağaç Dostu

Linkler çok güzel teşekkürler. Ama beni şimdilik aşar bu uygulama.
Misel alıp evde kit yapmak istesem steril meşe veya gürgen talaşı bulmak zor, talaş bulsak nasıl steril edeceğim?
Kütük için kolay olan tek kısım delmek Ama yeni kesilmiş, temiz, linklerde belirtilen boy ve çapta meşe veya gürgen kütüğü bulmak da sorun.

Ama içime kurt düştü şimdi, bahara kadar evdeki kitlerden memnun kalırsam, Nisan-Mayıs gibi bir kütük denemesi kesin yaparım. Zaten hidroponik çilek ağacı yapacağım balkona, yanınada kütükten mantar ağacımı koyarım

Eski 10-01-2009, 23:43   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süsdomatesi Mesajı Göster
...
Misel alıp evde kit yapmak istesem steril meşe veya gürgen talaşı bulmak zor, talaş bulsak nasıl steril edeceğim?
http://www.smoothgarden.com/?title=s...lar&b=20012/84

Türkiye'de yok yok, yeter ki isteyin

Eski 11-01-2009, 09:11   #30
Ağaç Dostu

Bunları görmüştüm. Ama burdaki talaş normal dökme vaziyette. Benim kültürdeki ise sanki kek gibi çok sert ve sıkıştırılmış, dağılmıyor, dökülmüyor.
Burdan alınan talaşı nasıl çok sıkı hale getirebiliriz acaba?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024