agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2008, 02:10   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Hünnap ve Karaçalı Tohumlarının Çimlendirilmesi

KARAÇALI (Paliurus spina-christi Mill.) ve HÜNNAP (Zizyphus jujuba Mill.)
TOHUMLARININ ÇİMLENDİRİLMESİ ÜZERİNE GA3, ÇITLATMA VE
EKİM ZAMANININ ETKİLERİ

ÖZET

Bu çalışmada, karaçalı (Paliurus spina-christi Mill.) ve hünnap (Zizyphus jujuba Mill.) türlerinde bazı tohum özellikleri ile GA3, cıtlatma ve uygun ekim zamanının çimlenme oranına etkileri çalışılmıstır.

Hünnap tohumları, 1 Ekim-1 Nisan tarihleri arasında 14 farklı ekim tarihi ve iki farklı on işlem kullanılarak ekilmiştir. Karaçalı tohumları ise, 1 Ekim-1 Nisan tarihleri arasında 13 farklı tarihte ekilmistir.

Sonuç olarak; Karaçalı türünde kapsüllerdeki ortalama tohum sayısı 2.72 adettir. Tohumların 1000 tane ağırlığı ise ortalama 21.2 gdır. Hünnap tohumlarının 1000 tane ağırlığı ortalama 308 gdır.

Hünnapta yüksek çimlenme oranı elde edebilmek için, tohumlar 400 ppm GA3te 24 saat bekletilip ekim ayında ekilmeli ya da tohumlar çıtlatıldıktan sonra 12 saat 100 ppm GA3 çözeltisinde tutulup aralık ocak aylarında ekim gerceklestirilmelidir. Ekim- kasım aylarında ekilmesi daha uygun cıkan karaçalı tohumları ise, ekilmeden once mutlaka, 100 ppm GA3 çözeltisinde 12 saat sureyle önişleme alınmalıdır.

Ayse DELİGOZ, H. Cemal GULTEKİN, Dilek YILDIZ,
Ümmühan Gülsan GÜLTEKİN, Musa GENÇ SDU Orman Fakultesi, Orman Mühendisliği Böl., ISPARTA
Eğirdir Orman Fidanlık Mühendisliği, Eğirdir

Kaynak

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 02:18   #2
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Çıtlamadan kasıt, tohumların çatlatılmasımı oluyor?

Düzenleyen Kudret : 28-12-2008 saat 16:18
Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 10:46   #3
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Hünnapın çıtlatma değilde ben resmen kırıp içinden çekirdeğini aldım tülbentin içine sarıp suladım iki adet deneme yapmıştım birini çok suladım birini normal değerde, çok suladıklarım çürüdü,normal suladıklarımın bir kısmının içi boş çıktı çimlenmedi ancak diğerleri çimlendi.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 15:48   #4
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Diğer çimlenenler dediğiniz tohumlara nasıl bir uygulama yapmıştınız, detaylı bilgi verebilir misiniz?

Şu an ben de hünnap var, çimlendirmek istiyorum ama Mine Hanım'ın bahsettiği çözeltilerden bende yok.

Peki çimlendirmeyi başarabilsem bile aşılama yaptırmak gerekir mi?

Fidanın ileride vereceği meyve yabani mi olur?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 00:03   #5
Ağaç Dostu

derin's Avatar

aşılı hünnap diye birşeyin olmadığını duymuştum piyasada satılanların hepsinin çelikten üretim olduklarını biliyorum,sizin tohumların çimlendirilmesi çok basit ben hiçbir ekstra işlem yapmadım yalnızca hafif nemli ortamda bekletmiş oldum,öncelikle bir tülbent veya benzeri pamuklu kumaş olursa iyi olur hem nem tutuyor hem havalandırmayı iyi sağlıyor bu bez parçasını 3-4 kat katlıyoruz sonra çekirdeklerini çıkardığımız hünnapları bunun içine yerleştirip bol suyla suluyoruz tüm bez parçası ıslandıktan sonra fazla suyu süzüyoruz kapalı bir kap içine yerleştirip çok az hava alacak şekilde kapatıyoruz ve 20/25 derece arasında bir sıcaklıkta bekletiyoruz 8/9 günde çimleniyor ilk denemenizde başaracağınıza eminim başarılar diliyorum.

Eski 30-12-2008, 21:32   #6
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben bir, iki çekirdeği kırdım ama içi yoktu. Yani badem , fındık gibi kabuğunu kırınca bir iç çıkacak sanmıştım ama kalın bir kabuk vardı ve iç yoktu.

Tıpkı zeytin çekirdeği gibiydi yani.

Anlamadım neyi tülbente koyup çimlendireceğim?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2008, 22:37   #7
Ağaç Dostu

derin's Avatar

sn berduray büyük olanların içi dolu çıkıyor ben 1 kilo satın aldım 15 kadar dolu çıktı gerisi hep boş çıktı dolu çıkanların çekirdeklerini işleme tabi tutacaksınız

Eski 04-01-2009, 17:45   #8
Ağaç Dostu

Auguste's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
hünnap tohumu ve çimlendirilmesi

Merhaba,
Bu başlık altında, isteyenlerin bilgiye daha kolay ulaşabilineceğini düşündüğümden ve daha yeni tarihte açıldığından yazıyorum. Dışardan satın aldığımız kurutulmuş hünnap meyvelerinden çıkan tohumlarının iri olanlarını kırdık. İçlerinden ekte yolladığım şekilde tohumlardan çıktı. Kırarken ezdirmemeye dikkat etmek gerekli, bu şekilde hafif ezilmiş tohumlar çimlenmedi. Bu tohumları 4-5 gün suda beklettip şişip suyun dibine çökenleri alıp yaklaşık 1 ay önce ıslak pamuğun içerisinde her tarafı nemli kalacak şekilde kapalı bir kabın içerisinde beklettim. Durduğu ortamın sıcaklığı termometre ile ölçütüğüm üzere 16-18 santigrad derece de sabitti. 1 hafta kadar önce çimlenmeler başladı 2 gün önce plastik bardaklara ekim yaptım fotoğrafları ekte yolluyorum. Saygı ve selamlarımla.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Auguste : 04-01-2009 saat 18:34
Auguste Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 21:28   #9
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Sn Auguste teşekkür ediyorum resimler daha basit ve açıklayıcı oluyor anlatmak biraz havanda su dövmek gibi teşekkürler.

Eski 22-03-2010, 23:34   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2010
Hünnabın şeker hastalığına ve tansyonun düzenlenmesine çok iyi geldiğini duydum.

Hünnabın tüketilme şekli ile ilgili bir bilgisi olan varsa, lütfen belirtsin.

Son olarak hünnabın da aşılanabildiğini duymuştum.

yenibahçeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:21   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Galeri: 3
Sayın yenibahçeci; hünnap şekeri kontrol altında tutmaya gerçekten yardımcı oluyor. Fazla tüketildiğinde ise tansiyonu yükseltiyor.. Günde üç/beş adeti geçmeyen kullanım zararsız ve destekleyicidir. Tarafımdan tecrübe edilmiştir. Bu arada doktor tavsiyeleri ve diyet , varsa ilaç asla ihmal edilmemeli !.. Sevgi ve sağlıkla ..

Yeşim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2010, 09:16   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
İri cins hünnapların çekirdeklerinin içinin boş olduğunu duydum.Doğrumu acaba?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2016, 12:11   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2016
karaçalı odun çeliği ile çogaltılabilinir mi acaba.

emrem017 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024