agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2017, 13:17   #181
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Safa tarım firmasının unifruit ( naftalin asit) bitki gelişim düzenleyicisi var. fiyatı ucuz. ayrıca İNPOWER adlı ilacınada bi göz atın.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 23:54   #182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2016
Merhaba;

Köklendirme hormonları kaktüs ve sukulentlerde de işe yarar mı? Deneyen oldu mu hiç? Böyle bir çalışma hiç yapılmış mı? Sukulentlerde yapraktan ve daldan köklendirmeyi hızlandırmak istiyorum. Alternatif fikri olan var mı?

Lemuria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 12:41   #183
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Aşağıda Zeytincilik Araştırma Enstitüsünün zeytin çeliklerini köklendirmekte kullandığı İBA solüsyonunun tarifini bulacaksınız.

4000 ppm IBA
4 gr IBA + 450 cc % 96’lık Etil alkol + 550 cc saf su
4 gr IBA 450 cc alkolde tamamen eritilir üzerine 550 cc saf su konur. Renkli bir şişede ve buzdolabında solüsyon 1-1,5 ay kullanılabilir. 250 cc lik hormon solusyonu ile 800-1000 çeliğe uygulama yapılabilir.

Hazırlanan bu solüsyon 25 lik çelik demetinin girebileceği büyüklükte bir behere konur. Beher içerisinde hormonun yüksekliği 2-2,5 cm olmalıdır.Daha sonra çelikler demet halinde hormona batırılır ve birkaç sn. tutulup çıkarılır.Üzerindeki alkol uçunca dikime alınır.
Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 13:31   #184
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
ağaçlardan pek bir işe yarıyor kullanılabilr.

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 15:18   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Bu karışımdan hazır olarak temin etme imkanı var mı acaba?
IBA'nın potasyum tuzu suda çözünür. Alkole gerek kalmadan doğrudan su içerisinde çözüp kullanabilirsiniz ama çözelti çok uzun süre dayanıklı kalmaz. Buna bir çözüm olarak 100ml'lik çözelti hazırlarsınız. IBA'nın potasyum tuzu Aliexpress'te satılıyor ve 30 gramı 18dolar : https://www.aliexpress.com/item/30g-...StoreLevelAB=5

Emine Akman ve looktr beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 16:53   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
Arkadaşlar merhabalar. Koklendirme için kullanabileceğiniz iki hormon var biri IBA Indol ylbutyric acid diğeri NAA naphthylecetic acid. bu iki etken maddenin birarada olduğu inpower isimli koklendirici ürün var. Ankara'da oturanlar Ulus da inci tarım var ordan alabilirsiniz 50 gram fiyati 20 tl

erbek_ beğendi.
Köylü19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 17:00   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
5336357319 koklendirici ve diğer bitki ürünleri için yardımcı olurum

Köylü19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 01:38   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2018
bir sonraki paylaşım ne zaman olur

sertipozdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2018, 14:41   #189
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Tavsiye Köklendirme İlacı

Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2018, 12:33   #190
Yeni Üye

Ormantik's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. İlkbaharda sevdiğim ağaçların dallarından çelik alıp onu köklendirici içerisinde bir süre tutup dikimini yapmak istiyorum. Bunun için uzunca süredir ilaç arıyorum. Racine köklendirici buldum ama tecrübeli arkadaşlardan bu konuda tavsiye istiyorum. Benden sonraki kişilere de ışık olacağını düşünüyorum.. Bu konuda tecrübesi olanlar yardımcı olabilirler mi?
Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz

AkisSoftware beğendi.
Ormantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2018, 14:25   #191
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ormantik Mesajı Göster
Bugün face grubunda bir arkadaşla tanıştım

Ekşi karadutlar üzerinde köklendirici ile çalışmalar yapıyor

Haftasonu yine karadut çelikleri almaya gidicekmiş arabasında boş yer olduğunu dile getirmiş gelmek isteyen olursa diye

Dilerseniz iletişime geçmeniz için yardımcı olurum, bu sayede tecrübe de edinirsiniz
Çok isterim ama arkadaşınız Ankara'da mı? Ayrıca işim çıkmazsa ancak gelebilirim... İlgi alakanız için ayrıca teşekkürler

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2018, 05:15   #192
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
ben de fındık ağacından çelik köklendirmek istiyorum. iba'yı ne şekilde kullanmalıyım. bilgi verirseniz sevinirim.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 18:21   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var

sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 18:16   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sanpedro Mesajı Göster
ürünü daha önce denedim kaliteli bir ürün fakat bunun yerine aspirin tozu **** bal tarçın karışımı da aynı sonucu aynı zamanda veriyor zaten asprinin içindeki asit bu tozun içinde de var
çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?

halilhs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 18:48   #195
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilhs Mesajı Göster
çelikleri ne kadar süre bu ballı karışımda tutmak gerekiyor?
Bende genelde söğüt yaprağı ve ballı tarçın kullanıyorum , ben ballı tarçın sürdükten sonra dikiyorum

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

chelik26 ve halilhs beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 19:23   #196
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 19:30   #197
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Aynı ağacın 12 çeliğinden 5 tane toprağa diktiklerimden 1 tanesi kurudu, 1 tanesi o kadar gür o kadar canlı o kadar iştahla büyüyor, muhtemelen köklendi. Bir tanesi daha yeni yeni tomurcuk çıkarıyor, 1 tanesi küçük bir yaprakal hayatta kalma möcadelesi veriyor.
diğer 7 çeliği suya koydum, 1 tansei köklendi toprağa diktim 2 gün önce hala sudaki hali devam ediyor. 1 tanesi yeni yeni kök çıkarmaya başladı. Bir tanesi ne yapsam ki diye düşünmeye devam ediyor kararsız, 4 tanesi mefta oldu. Yani elde var 3 garanti. Aslında ölenlerin neden öldüğü, köklenenerin neden erken köklendiği, kararsızları neyin etkilediği belli değil. Ortamlarıaynıydı. Çelikleri işleme koyalı 3.5 ay oldu.
Toprakta ölen ballı tarçına bulanmıştı.
Sudaki ölen 4 ün sebebi köklenmeden toprağa dikmiştim, 3. günde birden kurudular.
İBA kullanmadım ama benzer bir yerli ürün kullanmıştım.
Bende ananasta denemiştim söğüt yaprağıyla denediğim könlenmişti şimdide ballı tarçın la deniyorum inşAllah köklenir

Eski 19-03-2019, 09:16   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2019
arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.

halilhs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2019, 09:20   #199
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halilhs Mesajı Göster
arkadaşlar bu günler dut ve armut ağaçları için uygun mu sizce? sonbahar olmalı diyenler var. hatta yabancı kaynaklarda haziran ayı daha uygun diyenleri gördüm.
Uygun ancak serin bir yerde tutmanız gerekli yani soğuk veya çok sıcak ortamda olmamalı. 20 - 25 derece gibi bir sıcaklıkta daha kolay köklenme olur

halilhs beğendi.
Eski 19-03-2019, 12:33   #200
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Yukarıda bahsettiğim bitki dut idi. Ev ortamında köklendirdim. Bu ara dışarı alıyorum akşamları tekrar içeri

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 10:31   #201
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2010
Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

glare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 14:12   #202
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glare Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Odunsu Çelikler için hangisini tavsiye edersiniz ?

indol asetik asit ??

indol butirik asit ??

İkisi de olur. İndol butirik asit daha dayanıklıdır, mikroorganizmalar hızlı şekilde parçalayamaz. 1gram/litre çözelti hazırlayıp, çelikleri bu çözeltiye 1 saniye daldırmanız yeterli. Sonrasında, çelikler plastik bir örtü üzerinde hormunu bünyesine çekmesi için 5-6 dakika bırakılır. Sonrasında perlit veya vermikulit içerisine dikilir.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 16-04-2019 saat 14:15 Neden: düzeltme.
Eski 17-04-2019, 15:15   #203
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Gulden celik almak icin hangi ayda ve kac gram karistirmam lazim acaba

w4rsoul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2019, 00:36   #204
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Merhaba bende köklendirici hormonu ile kiraz köklendirmek istiyorum. Onerilerinizi bekliyorum.

w4rsoul beğendi.
kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2019, 20:10   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2019
Arkadaşlar merhaba
Amatör olarak Çelik köklendirme yapiyorum.İlk celiklerimi bal, tarçın, kül, aspirin karışımın dan yaptım ikinci çelik lerimi iba bulamadığım için bitki düzenleyici ile yaptım şimdi de aralarında ki farkı görmek için iba alıp deneyecektim ki in power diye bir koklendirici yazmissiniz onu okudum iba hala bulamadım sizce in power i deneyim mi iba bulana kadar şehir dışında olduğun için foto ekleyemwdim calismalar la ilgili ama en kısa zamanda ekliyecegim.

ismaelyilmaze beğendi.
Sinan85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2019, 08:01   #206
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2019
ıba

Arkadaşlar merhaba,
Bir arazide ormanlık/yeşil alan oluşturmak amacıyla 170-200 cm boylarında Pinus nigra, çit oluşturmak amacıyla 150 cm boylarında Cupressus arizonica 'glauca' dikimi gercekleştirdik. Sonbaharda olduğumuz ve önümüzün kış olması sebebiyle bitkilerde köklenmenin, toprağa alışmanın hızlı olması için Iba veya giberallin hormon takviyesi yapmayi düşünüyoruz. Yapabilirmiyiz, yaparsak nasıl yapmalıyız?nereden temin edebiliriz? Birde dikilen ağaçlar için yabancı ot kontrolü için bana ilaç kullan dediler fakat herbisitleri dikimden en az 15 gün önce kullanmalıyız diye biliyorum, biz bitki dikimini tamamladık. alternatif ne öneriyorsunuz?

Peyzajın Mimarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2021, 00:11   #207
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delete Mesajı Göster
Selamlar
1- IBA ürünü kimya malzemeleri satan yerlerden mi temin ediyorsunuz?
2- Adaptasyon için bu hormon takviyesi yetişkin tüplü kökleri var olan defne ağcına sulandırılıp toprakdan verilse ne olur?
3- Dün lavanta çelikleri diktim, köklendirme hormonu yoktu, peki sonradan hormon toprakdan verilir mi?
1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....

Eski 21-04-2021, 21:24   #208
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
1. Eskiden kimyasal madde satan yerlerden alırdım. Şimdi Aliexpress'ten çok daha ucuza alabiliyoruz.
2. 0,5-0,6 mg/L dozunda hazırlanmış çözeltiden fide başına 150ml verdiğinizde bitkinin kök gelişimi artar.
3. Çelik alındıktan bir süre sonra iletim demetleri tıkanır ve vereceğiniz hormonu almaz duruma gelir. Bu nedenle hormon uygulamadan önce tıkanan kısmı uzaklaştırmak için kesim yapılır. Eğer, hormon verdiğiniz dönemde küçük bir miktar bile kök gelişimi meydana gelmişse, hormon bitki tarafından alınır ve köklenme teşvik edilmiş olur.

Kolay gelsin....
Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 22:12   #209
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt Mesajı Göster
Merhaba sayin Doku Kulturcu bir kac tane celik koklendirmek istiyorum gul ve madagaskar yasemini gibi.Toz koklendiriciyi onerirmisiniz? Onerirseniz hangi markayi almam gerekir yardimci olursaniz sevinirim?
Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-ma..._pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....

Eski 21-04-2021, 23:14   #210
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sıvı hormon çözeltisi Racine, https://www.gittigidiyor.com/yapi-ma..._pdp_632544788 naftalen asetik asit hormonu ve diğer yardımcı maddeleri içeriyor. Seyreltilmediği sürece, buz dolabında yıllarca saklayabiliyorsunuz. Bir litre çözelti 25 gram hormon içeriyor. Seyrelterek kullanmanız gerekli . Eczaneden 20ml'ik ve 2ml'lik enjektör alın. 100ml'lik bir cam kavanoz içerisine enjektör yardımıyla 25ml su doldurun. Bu suyun üzerine 2ml'lik enjektör yardımıyla 0,5ml hormon çözeltisinden ilave edip iyice karıştırın. Çelikleri 1 saniye bu hazırladığınız çözeltiye daldırıp çıkartın. Eski bir gazete kağıdı üzerinde 15-20 dakika kenarda bekletip sonra ıslak perlit içerisine dikin. Çelikler kökleninceye kadar üzerini plastik bir örtü ile örtün. Örtü üzerinde kurşun kalem kalınlığı kadar genişlikte 2-3 adet delik bulunsun.

Kolay gelsin....
Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin.Peki orkidelerin aktif olmayan koklerindede ise yararmi?

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024