agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-04-2021, 13:05   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delete Mesajı Göster
İki çeşit ürün satın aldım, birini kimya ham madde satıcısından temin ettim, diğerini ise, zirai ürünler satan bir firmadan temin ettim.

Sıvı olan çözeltiyi satan şahıs çok methetti, alman üretimi indol butirik asit içeriyormuş, yani 250 ml çözeltide 1 gr indol butirik asit içerdiğini söyledi.

Diğer satın aldığım ise daha ucuz toz şeklinde köklendirici.

Her iki ürün için değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

1- 2,5 metre yükseklikte tüplü defneler için hangi ürünü ne kadar miktar kullanmalıyım.
2- Uygulama aralığı ne kadar zaman da bir tekrarlanmalı?
3- 30 adet kadar defne, incir, yeni dünya çeliği diktim büyük saksılara, topraktan tekrar sökmek istemedim, onlara ne oran da hangi ürünü vermeliyim?
4- Aynı şekilde bahçe etrafına çok sayıda lavanta çeliği diktim onlara da uygulamak istiyorum, uygulama metodu ve miktarı nasıl olmalı?

Çok sayıda diktiğim için çelikleri tekrar sökmek istemiyorum, aslında çelikleri bu karışımda bekletmek daha mantıklıymış, ancak tekrar sökmek çok meşakkatli olacağından, sulu çözelti şeklinde toprakdan 1 litrelik pet şişe kapağına iğne ile bir kaç delik açıp uygulamayı düşünüyorum, biraz fazla teferruatlı yazdım, umarım sizi yormuyorum Tüm ağaç severlere teşekkürler
Sıvı ürün kullanın. Toz olanları taze çelik aldığınızda, çelikleri bu toz içerisine batırıp dikersiniz.
Bitkilere sıvı (4000ppm=4000mg/l) üründen, eczaneden alacağınız 2-5ml'lik enjektörle 1,5ml çekin ve 10 litrelik su içerisine karıştırın. Büyük fidanlar için saksı başına 300ml. Diğerlerine ise dikim yoğunluğuna göre 50-150ml çözeltiden verin (tamamen kestirme değerlerdir).

Kolay gelsin....

Manifesto ve Delete beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 14:39   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2021
Alıntı:
Teşekkürler, bir kaç gündür defnelerde yeni mini yapraklar çıkmaya başladı, kuruyacak diye üzülmüştüm de, hayat emareleri var hepsinde, çiçeklenmeye de başladı çok şükür Rekor toprak düzenleyici vermiştim 25 gün önce, ardından amino asit verdim, faydası olmaya başladı sanırım, en son indol butirik asit verdim çok az. Tabi hangisi fayda etti bilmiyorum, bakalım ne olacak hayırlısı.
Emin ol Ankarada yetişmez, bırak kışı, ankara ikliminde henüz yazı çıkarmadan defnelerin ölecektir. Şimdiden geçmiş olsun.

Zihin kontrolü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2021, 15:09   #213
Ağaç Dostu

Alıntı:
3 temmuzda giberelik asit tabletlerden suda çözüp ağaçlara uyguladım, umarım köklenmeyi hızlandırıp gövdeyi irileştirir.
1. Giberelik asitin köklenme üzerine uyarıcı bir etkisi yok.
2. Giberelik asit hücre bazında bakıldığında hücrenin uzamasını irileşmesini sağlar. Bu, bitkide boğum aralarının uzaması anlamına gelir. Bitkinin gövde çapı genişlemez, ince ve uzun bir gövde yapar. Ağacın, rüzgarda kırılma riski artar.
3. Bitkiler sıcaklar yükseldiğinde yaz dinlenmesine girerler. Uyguladığınız hormonun bir etkisini görmeyebilirsiniz.

Eski 17-07-2021, 16:35   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2021
Köklendirme ayrı, gövde irileştirme ayrı bir şey.
Bildiğim kadarı ile hormonların en yaygın kullanıldığı alan kereste için köknar ağaçları plantasyonları, hızlıca dev ağaçlar elde ediyorlarmış, Ankara sitelerde o dev kerestelerden tırlarda indirilmeden görmüştüm.

Eklenen Resimler

Subayevleri beğendi.

Düzenleyen Kimse yok mu? : 17-07-2021 saat 16:38 Neden: Köklendirme ayrı, gövde irileştirme ayrı bir şey
Kimse yok mu? Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2022, 15:04   #215
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odun sirkesi Mesajı Göster
Giberellik asit aynı zamanda kök üretimini de teşvik ediyor imiş, yanlış mı söylediler acaba (dakika 08:30)
https://www.youtube.com/watch?v=JQFFC1vCr10
Giberelik asit, hücre uzamasını sağlar. Boğum aralıkları, kökler uzar ama çoğalmaz.

Muda ve Portakal Rengi beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024