agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2017, 16:00   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi looktr Mesajı Göster
Moringonun kökleri yer altında ne kadar yer kaplıyor, derinlik ve genişlik olarak?
Şunun için soruyorum, serada veya evde 1 metreküp gibi büyük bir saksıda yetiştirebilir miyiz?

Moringanin kokleri uzun, saksi ne kadar buyuk olursa o kadar fazla besin alabilir
bitki. Derinligi de cok onemli, en az 40 cm derim. Kisin pek gelismiyor, yapraklari de dokebilir, ama baharda tekrar uyanir.

Eklenen Resimler

istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 11:28   #92
/

Giriş Tarihi: 02-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi istcallst Mesajı Göster
Moringanin kokleri uzun, saksi ne kadar buyuk olursa o kadar fazla besin alabilir bitki. Derinligi de cok onemli, en az 40 cm derim. Kisin pek gelismiyor, yapraklari de dokebilir, ama baharda tekrar uyanir.
Anladığım kadarıyla Türkiye, özellikle de kuzey ve iç bölgelerimizde yetişmesi çok zor. 1 metre gibi derin saksıda ve serada yetiştirmeyi düşünüyorum.

looktr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 11:11   #93
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Talking

Elinde fazla moringa tohumu olan arkadaşlardan isteye bilirmiyiz??

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2017, 17:44   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Merhaba arkadaslar. facebook ve instagramdan moringa sülo ismi ile bana ulasmaniz mümkündür. Moringa tohumu ve ürünleri mevcuttur. saygilar. süleyman kaya

Moringa_sülo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2017, 11:23   #95
Ağaçsever

viyol's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Moringa_sülo Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar. facebook ve instagramdan moringa sülo ismi ile bana ulasmaniz mümkündür. Moringa tohumu ve ürünleri mevcuttur. saygilar. süleyman kaya
Siz ücretli veriyorsunuz galiba

viyol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2018, 19:16   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-08-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viyol Mesajı Göster
Siz ücretli veriyorsunuz galiba
evet, ücretli gönderiyorum efendim :-)

akdeniz üniversitesi ile arge calismasi yapiyorum. gecen yaz Üniversiteye bütün tohumlari ücretsiz verdim, hem üniversitede hem ormanfidanliktadi proje icin bütün tohumlarini ücretsiz ben verdim. bir yil önce ise ögrenciler tohumun tanesini 5 tl ye almislar. bi paylasim yukarda gördügünüz gibi bana ulasmaniz mümkündür. saygilar moringa sülo

Moringa_sülo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2018, 16:12   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2018
ben de moringa ekmek istiyorum yardımcı olabilir misiniz

bozkurteda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2018, 18:44   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2018
Balıkesir'de moringa yetişirmi bahçemizin arka tarafında zeytin ağaçları var. Biraz gölge oluyor orada yetişirmi yoksa ev içindeki yetiştirsek

mirzaramiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2018, 20:23   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2018
. img]https://i.hizliresim.com/r5B4mN.jpg[/img] . ben diktim tadı ve kokusu cok güzel ben baharat olarak kullanıyorum toz şeklinde 0 altına düşen yerlerde yetişmez da ha doğrusu kökleri ölüyor

Hadibe01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2018, 20:34   #100
Yeni Üye

Saksıdaki yetişmiyor bahçe lazım sıçaklıgı seviyor su istegide ilk başta var sonrası adana bile 2 haftada bir suladım çok hızlı büyüyor dikecek olanlar fidan falanlar ugrasmasın direk bahçeye Ekim yapın ben hata yaptım bu konuda ilk senede çok rahat 4 mt geçer boyu ben bu yaz geç kaldım saksılara ekmiştim ondan geç kaldım köklerini küçükken fare büyüdü şimdide köstebek var başımda yaklaşık 50 tane falan gitti ama gövde kalınlığı iyi olursa çelikleme yapılıyor ben denedim tutanlar oldu tohum bu sene Ekim ayı sonu gibi çiçek açtı şimdi Kasım ortasına geldik havadan dolayı büyütmez 3 ay içinde 4 defa dallarını kırdım topladım kuruttum sorusu olan olursa özelden cevaplarım

ayhan coruk beğendi.
Eski 26-12-2018, 14:59   #101
bluevard

ayhan coruk's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2005
Galeri: 6
tohum

tohum **** fidan satışı var mı telefonum 05417979925

ayhan coruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2018, 16:48   #102
Yeni Üye

Malasef şuanda bulunmamakta

Eski 26-12-2018, 17:28   #103
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bu bitkinin yaşama sıcaklıkları nedir?

Kendi sorumu kendim cevaplayayım belki birilerine yardımı dokunur;

"Soğuğa dayanıklılık haritasında USDA 9-10 olarak belirtilen bölgelerde de yetiştirilebilmektedir ancak bu tür yerlerde normal olarak ağaç -1 ile -9 derece civarındaki ısılarda yapraklarını dökerek, gövdesini kurutarak ölür bununla birlikte kendisi derine kök yaptığı için bir sonraki bahar ayında tekrar yeniden kökten filizlenip, yeniden gövde ve dallarını, yapraklarını, çiçeklerini oluşturabilmektedir."

Düzenleyen AkisSoftware : 27-12-2018 saat 07:29 Neden: Bilgi Girişi
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2019, 11:59   #104
Yeni Üye

Bu sene fasulye aldık 40cm civarında boyları elimde tohum ve yaprak mevcut(yaprak toz hali)

Eski 09-01-2020, 09:02   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Adanaya uyumlu mudur acaba çukurovaya . Rakim 40 50 mt.
Ticari olarak düşünmek .istiyorum tarlayi bahceye donusturmeye deger mi.
0 505 79 79 8 79 numaram. En uygun turu hangisi
Celik gonderecek arkadas olursa fidanci arkadasimdan cimlendirmesini rica edebilirim.bilginiz isiginda bu kalitede bitkiyi. Ilgi alanim saglik olunca dikkatime takildi biraanda. 10 dönüm kadar bir yer. Simdiden ilgili arkadaslara teşekkürü borç bilirim. Sağolun. Yasim 48 ve ogretmenim. Metin evrensel

Düzenleyen metin0147 : 09-01-2020 saat 10:07
metin0147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 13:47   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Yıllar önce moringanın faydalarını okuyup heveslenmiştim. Bahçem/tarlam yok. Bir apartmanın giriş katında oturuyorum evin arkasında fazla güneş almayan beton bir bahçe var. Bahçenin, sabahtan bir tarafı öğleden sonra diğer tarafı güneş aldığı için bitki yetştirmeye elverişli değil (diye düşünüyorum) bu yüzden özellikle şifalı bitkileri internetten veya tanıdığım aktarlardan temin etmeye çalışıyorum.

Bir iki gün önce Moringa yine aklıma düştü. Araştırdım, satılan moringa ürünleri hep başka bitkilerle karışım halinde satılıyor. Tanıdığım aktara sordum. yaprağının kilosunu 300 Tlye satıyor. 300 TLyi ilk duyduğumda İçimden ( hadülen) dedim ayıp olmasın diye 100 Gr ısmarladım ve fidesinin peşine düştüm. Gaziantepte bayanlar kooporatif kurmuşlar ve çok başarılı olmuşlar. Hem ürün olarak hem de fide olarak satıyorlar. İrtibata geçtim. Yaprağının kilosunu 600 TLye satıyorlar. Fidesi 15 TL

Mutlaka mantıklı bir nedeni vardır ama besin destek ürünlerinin ( hele, hele fazla işleme gideri olmayanların) bu kadar pahalı olmasını kabullenemiyorum. İş başa düştü dedim. Beton bahçemde yetiştirmeye çalışıcam. 4 fide ısmarladım. Bakalım başarabilecekmiyim. Daha da önemlisi fidelerimi gönderecekler mi?

Yaa allaaaamm benim bahçemi ver artıkın!!! diyerek susayım ben.

Düzenleyen Ayazkızı : 14-06-2020 saat 13:49 Neden: Yazım hataları düzeltildi.
Ayazkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 22:31   #107
Ağaçsever

Merhaba.
Kaç gündür moringayla yatıp moringa ile kalkıyorum. Fidelerim bu gün yola çıkmış ayın 20 sinde elime geçecek. Moringa yumuşak toprak istermiş. Toprağı nasıl/ne ile yumuşatabilirim? İnternetten Kompost alıp evdeki saksı toprağı ile karıştırsam yeterli olurmu? Ustalarım ne olur yardım edin. O fideler için ortalığı ayağa kaldırdım. O kadar yol teptikten sonra buraya sağsalim ulaşıp ziyan olmasınlar.

Eski 18-06-2020, 23:29   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayazkızı Mesajı Göster
Merhaba.
Kaç gündür moringayla yatıp moringa ile kalkıyorum. Fidelerim bu gün yola çıkmış ayın 20 sinde elime geçecek. Moringa yumuşak toprak istermiş. Toprağı nasıl/ne ile yumuşatabilirim? İnternetten Kompost alıp evdeki saksı toprağı ile karıştırsam yeterli olurmu? Ustalarım ne olur yardım edin. O fideler için ortalığı ayağa kaldırdım. O kadar yol teptikten sonra buraya sağsalim ulaşıp ziyan olmasınlar.
Tamamen teorik olarak: Bir hacim killi toprak + 2 hacim kumlu toprak + 1 Hacim torf + 1 hacim vermikulit veya perlit. Karıştırın ve bitkileri bu karışım içerisine dikin. Tek başına torf kullanmayın, çünkü bakteri ve küf gelişimini destekler ve diktiğiniz bitkiyi de öldürür.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2020, 12:38   #109
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Tamamen teorik olarak: Bir hacim killi toprak + 2 hacim kumlu toprak + 1 Hacim torf + 1 hacim vermikulit veya perlit. Karıştırın ve bitkileri bu karışım içerisine dikin. Tek başına torf kullanmayın, çünkü bakteri ve küf gelişimini destekler ve diktiğiniz bitkiyi de öldürür.

Sayın Doku_Kültürcü tam da ihtiyacım olacak şekilde anlatmışsınız. Nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim sağolun varolun.

Eski 19-06-2020, 12:44   #110
Ağaçsever

Moringa fidelerimi o kadar kötü paketlemişler ki paketi açtığımda fideler bir tarafta toprağı bir tarafta idi. Hemen biraz toprakla birlikte yoğurt kabına aldım su verdim. Biraz kendilerine geleceklerini umuyorum. Yarın sokağa çıkma yasağı var bu gün koçtaşa gidip sayın Doku_Kültütürcünün tavsiye ettiği toprak ürünlerini alıp Saksıya geçireceğim.

Eski 29-06-2020, 18:34   #111
Ağaçsever

Fidelerim öldüler kaldılar derken, bu sefer tohum araştırmasına giriştim. İzmirde tohum satan birinden 10 tohum aldım. Hemen 4-5 saat ıslattım.. Sonra ıslak kağıt havlu serdiğim saklama kabına aldım. 8 tanesi 3 günde çimlendi. can çekişen fidelerin yanına diktim hepsini. Fidelerin 3 tanesi kurudu bir tanesi "oleemmmi?...öleeemmi?...demekle meşgul. Özgür iradesi ile vereceği karara saygı duyuyorum.

Çimlenen tohumların 7 tanesi 2. 3.gün topraktan başlarını çıkardılar hele bir tanesi ağaç olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

Saksının kenarındaki teller moringalarımı kedimizden korumak için.

Eski 29-06-2020, 18:59   #112
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bende 2 tane çimlendirdim lakin büyümeleri çok çok yavaş. Bakalım ileride hızlanacak mı?

Eski 30-06-2020, 05:58   #113
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Bende 2 tane çimlendirdim lakin büyümeleri çok çok yavaş. Bakalım ileride hızlanacak mı?

Sayın AkisSoftware benim seyrettiğim videolarda büyümesinin çok hızlı olduğu söyleniyor. Benim çimlendirdiğim tohumların büyümesini gözle takip etsek göreceğiz sanki. O derece yani. Ben resmen buldumcuk oldum. Allah bitkiciklerimi nazardan saklasın.

AkisSoftware beğendi.
Eski 30-06-2020, 23:44   #114
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bendeki cinsler dandik olabilir bilemiyorum.
1 tane saksıda büyütüyorum. Bu buyumeyince bir tanede bahçeye diktim ama ikisininde durum aynı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayazkızı Mesajı Göster
Sayın AkisSoftware benim seyrettiğim videolarda büyümesinin çok hızlı olduğu söyleniyor. Benim çimlendirdiğim tohumların büyümesini gözle takip etsek göreceğiz sanki. O derece yani. Ben resmen buldumcuk oldum. Allah bitkiciklerimi nazardan saklasın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-07-2020, 15:54   #115
Ağaçsever

Benim moringalar bugün itibarı ile bu durumda. 8 tohum çimlendirmiştim şu an hepsi topraktan çıktı büyüyorlar. Bu saksı toprağının çok uzun süre besleyeceğini sanmıyorum. Enzim yapacağım.

Eski 10-07-2020, 12:41   #116
Ağaçsever

Merhaba saygıdeğer ustalarım moringalarım büyüyor.

Fakat bazı yapraklarda böyle beyazlıklar var. Ne eksik veya fazla söyleyebilirmisiniz?

Eski 13-07-2020, 21:20   #117
Ağaçsever

Moringa fidanlarını aldığım kooparatife resimleri gönderdim. Moringalarımın yapraklarındaki beyazlıklar/beyaz çizgiler galeri sineğiymiş. Hasarlı yaprakları kesmemi/imha etmemi ve deltametrin diye bir ilaç almamı tavsiye ettiler. Beş gün aralıklarla Bu ilacı uygulamamı önerdiler. Şimdi ağaçlar nette evde yapılabilecek bir ilaç olup olmadığına bakacağım.

Notcuk: Bu konuyu ben yeniden dirilteceğim galiba.

Duru beğendi.
Eski 01-10-2020, 21:34   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
buursada sera harici yaşama imkanı var mı

asdafas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024