agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Calathea Triostar (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/8433.htm)

M.Sema 11-04-2008 16:49

Calathea Triostar

1 Eklenti(ler)
Evet geçen haftalarda gittiğimiz sera turumdan aldığım bir güzellik daha. Araştırdım ismini yeni öğrendim. Hatta Sn Ahsencemre'nin sorusuna Sn Mine Pakkaner şu şekilde cevaplamış;
Bitkinizin adı Calathea triostar. Alacalı kalatya.Yazın hafif gölgeli kışın güneşsiz ama çok aydınlık bir yere koyun. En düşük sıcaklık isteği 16 derece. Kireçsiz su ile sulayın. İlkbahardan son bahara kadar haftada birkez çiçekli, bitkiler için olan bir besini etiketinin yarı dozunda sulama ile verin. Özellikle kışın tabağında su kalmasın. Kuru ortamlarda yapraklarına kireçsiz su püskürtün. Aydınlık bir yere koyun. En düşük sıcaklık isteği 16 derece. Kireçsiz su ile sulayın. İlkbahardan son bahara kadar haftada birkez çiçekli, bitkiler için olan bir besini etiketinin yarı dozunda sulama ile verin. Özellikle kışın tabağında su kalmasın. Kuru ortamlarda yapraklarına kireçsiz su püskürtün.
Ben de kendi çiçeğimin resmini ekliyorum.

M.Sema 11-04-2008 16:53

Sn Ahsencemre rica etsem siz de çiçeğinizin resmini buraya da koyabilir misiniz? Sizin çiçeğiniz (Allah nazardan saklasın) benimkinden daha gösterişli. ;)

oppss! 06-09-2009 09:36

Bende var bu bitkiden hatta birkaç kişiyede dağıttım:)
Boy atmıyor ama sürekli çoğalıyor benimki...

The Island 14-10-2009 21:54

Bende de var bu güzel çiçekten, nasıl çoğaltabilirim?

mcbush 14-10-2009 22:00

Hay allah razı olsun valla.Bitkinin adını öğrenememiştim temmuzdan beri.Bu çiçeği babam anneme hediye etmişti temmuz ayında geldiğinde süper canlı duran çiçek şimdi kurudu mahvoldu.Topragı hep ıslak kalıyor diye sulamayı bıraktım güneşe aldım gene kendini toparlayamadı yavru...Demek ki;kireçsiz su ve aydınlık ortam gerekliymiş.Başka önerileriniz olursa lütfen paylaşın.Hepinize teşekkürler

mcbush 05-11-2009 20:36

Kirecsiz su ile basarili bir sekilde hayata tutundu bendeki trio

özlem11 24-03-2010 20:07

Bu bitkiden bizdede var. Aslında pek ölmeye niyetli bir bitki değil. Hiç bir yaprağı kalmasada kökten tekrar sürgün verip çabuk üreyen bir bitki. Benimki güzelleşiyor ama yaprak uçlarından kuruma şeklinde bozulmalar oluyor...Yapraklar içine doğru kıvrılıyor... sizce sebep nedir...

oppss! 25-03-2010 12:07

Bende yaşadım bu sorunu, nemsizlikten olabilir...
Öyle arsız ki, eksi derecelerde solsa bile şimdi tekrar yapraklandı...

mcbush 12-04-2010 17:10

Bendeki, trio iptal maalesef kurtaramadım:(

gilan 12-04-2010 17:20

1 Eklenti(ler)
Bu çiçek neymiş diyenler için (benim gibi :D) büyük resmi:

Eklenti 135825

turşu 28-04-2010 21:31

merhabalar uzun zamandır hertürlü bilgiyi aldığım bu foruma yeni üye oldum ve hemen birşeyler yazayım dedim:) benim trio'm (etiketinde sadece "calathea" yazıyordu bu yüzden hakkında bilgi bulmakta biraz zorlandım)kendisine nasıl davranacağımı bilemememe rağmen ve de beğenen komşulara bir kaç kök hediye etmek için arka arkaya 2 kez saksısını eşeleyip köklerinden ayırmama rağmen oldukça sağlıklı.
taşınmamız dolayısıyla biraz keyifsizleşmişti.sanırım sabahın erken saatlerinde yapraklarına güneş vuruyordu ancak salonun iç kısımlarına yerleştirdikten sonra yapraklarının ucundaki kıvrılmalar yok oldu.tabi bu kıvrılmaların nedeninin güneş olduğunu göstermeyebilir belki başka birşeyler de değişmiştir ortamda;hava akımı sıcaklık vb gibi.

elirsena 20-09-2010 13:53

1 Eklenti(ler)
merhabalar bu çiçekten benimde 2 saksıydı ama birini kaybettim.

pumpum 18-03-2011 13:57

cok guzel bir cicek

Atalya 18-03-2011 14:24

Güzelmiş.

nobel7 11-06-2011 15:36

1 Eklenti(ler)
buda benim calathea.kisin biraz sorun yasadik soguklardan ama simdi yeni surgunler vermeye basladi.

livingdead1978 01-12-2012 10:57

Stromanthe Triostar ism bende bir ara çok aradım bendede var ama yaprakları kuruyordu sonra tarım fuarında karşılaştım yapraklarının kuruma nedeni çok güneşi sevmiyor güneş çok görürse ve yapraklarına su degerse yaprakları kuruyormuş bu şekilde bilgi verdiler

livingdead1978 01-12-2012 10:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi özlem (Mesaj 603201)
Bu bitkiden bizdede var. Aslında pek ölmeye niyetli bir bitki değil. Hiç bir yaprağı kalmasada kökten tekrar sürgün verip çabuk üreyen bir bitki. Benimki güzelleşiyor ama yaprak uçlarından kuruma şeklinde bozulmalar oluyor...Yapraklar içine doğru kıvrılıyor... sizce sebep nedir...

Stromanthe Triostar ism bende bir ara çok aradım bendede var ama yaprakları kuruyordu sonra tarım fuarında karşılaştım yapraklarının kuruma nedeni çok güneşi sevmiyor güneş çok görürse ve yapraklarına su degerse yaprakları kuruyormuş bu şekilde bilgi verdiler

Mrtdrl 17-03-2013 12:25

Ne yapsam yaprak uçlarının kurumasını engelleyemiyorum :(

hknklc 29-03-2013 19:24

Yüksek orantılı nemli yerlerden hoşlanırlar.Kuru hava koşullarında yaprak uç ve kenarlarında kahverengi lekelerin oluştuğu ve yaprakların kıvrıldığı görülür.Yapraklarının renkli olmasından dolayı doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Yazın yarı gölge veya gölge yerlerde bulundurulmalı kışın ise aydınlık yerlere alınmalıdır.
Kurak hava şartlarında yapraklarında kıvrılmalar ve uçlarında kahverengi lekeler görülür. Bitkiler, ilkbahar ve yaz aylarında bolca sulanmalıdır. Kuru havalarda ise yapraklarına su püskürtülmelidir. Kış aylarında ise saksı toprağı hafif nemli tutulmalı,tümüyle kurutulmamalıdır. Çok ıslak topraklardan hoşlanmazlar. Fazla sulamalarda köklerde çürümeler görülür.

stilllife 23-10-2013 15:12

Yaprakları hergün sararıyor, kireçsiz su denememiştim. Bunu deneyeceğim.

T.Büger 25-06-2015 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hknklc (Mesaj 1129526)
Yüksek orantılı nemli yerlerden hoşlanırlar.Kuru hava koşullarında yaprak uç ve kenarlarında kahverengi lekelerin oluştuğu ve yaprakların kıvrıldığı görülür.Yapraklarının renkli olmasından dolayı doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Yazın yarı gölge veya gölge yerlerde bulundurulmalı kışın ise aydınlık yerlere alınmalıdır.
Kurak hava şartlarında yapraklarında kıvrılmalar ve uçlarında kahverengi lekeler görülür. Bitkiler, ilkbahar ve yaz aylarında bolca sulanmalıdır. Kuru havalarda ise yapraklarına su püskürtülmelidir. Kış aylarında ise saksı toprağı hafif nemli tutulmalı,tümüyle kurutulmamalıdır. Çok ıslak topraklardan hoşlanmazlar. Fazla sulamalarda köklerde çürümeler görülür.

Merhaba
Bu çiçekten kışın apartmanın bahçesine terk edilmiş, yaprakları kurumuş bir halde buldum. Diriltirim ümidiyle saksıyı eve aldım.Kuruyan yaprakları temizledim. Bahar gelince balkona çıkardım, gölge bir yere koydum.Şimdi dipten yeni yapraklar çıkıyor fakat resimlerde gördüklerim kadar iri yapraklar değil ve uçlarında kurumalar oluyor.Kireçsiz su kullanmam gerektiğini buradan öğrenmiş oldum. İçeri mi almalıyım?

Adalet Yağcı 28-02-2016 21:53

2 Eklenti(ler)
Calathea etiketindeki bakım bilgileri..

Eklenti 597701

Eklenti 597700

Aslı26 18-10-2020 21:30

Calathea yeni yaprak problemi?

Merhaba arkadaşlar. Elimde küçük bir calathea triostar var. 1 ay olmuştur sanırım bana geleli. Geldiğinde yeni bir yaprak çıkmak üzereyken yumuşamış ve ölmüştü. Bende yer değişikliğine adaptasyona yordum. Daha sonra baktım bir yaprak daha geliyor ama bugün gördüm ki yine yumuşama olmuş ve ölmüş neden olabilir acaba? Mevcut yapraklarda bir sıkıntı Yok?https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...607f1aab23.jpg

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslı26 21-10-2020 23:06

Hiç mi dua çiçeği bakan yok ya. 1 kişi bile fikir belirtmemiş

sanpedro 20-11-2020 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aslı26 (Mesaj 1598112)
Hiç mi dua çiçeği bakan yok ya. 1 kişi bile fikir belirtmemiş

Ben yetiştirmiyorum ama bitki bakımı hakkında takip ettiğim bir kaç isim var
Belki bu video yol gösterebilir

Aslı26 20-11-2020 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sanpedro (Mesaj 1599356)
Ben yetiştirmiyorum ama bitki bakımı hakkında takip ettiğim bir kaç isim var

Belki bu video yol gösterebilir

https://www.youtube.com/watch?v=J_kxxMHvbGU

Inanın bütün videoları izledim zaten de sorularıma pek cevap bulamıyorum [emoji5]

monetspeony 05-10-2022 18:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aslı26 (Mesaj 1597913)
Merhaba arkadaşlar. Elimde küçük bir calathea triostar var. 1 ay olmuştur sanırım bana geleli. Geldiğinde yeni bir yaprak çıkmak üzereyken yumuşamış ve ölmüştü. Bende yer değişikliğine adaptasyona yordum. Daha sonra baktım bir yaprak daha geliyor ama bugün gördüm ki yine yumuşama olmuş ve ölmüş neden olabilir acaba? Mevcut yapraklarda bir sıkıntı Yok?https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...607f1aab23.jpg

Aslı Hanım bu sorunu çözebildiniz mi calathea cinsi birden fazla bitkim var birçoğunu bu sorun yüzünden kaybettim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024