agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Syngonanthus chrysanthus (Mikado Gold) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/7827.htm)

İklimsiz 03-03-2008 22:30

Syngonanthus chrysanthus (Mikado Gold)

3 Eklenti(ler)
İlk defa gördüğüm, çok zarif ve narin görünen bu çiçek hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım. Satıcı nerdeyse hiç bilgi sahibi değil, Brezilya köklenli olduğunu söyledi o kadar.

Sevtap 26-06-2008 22:35

bugün bende mısır çarşısından aldım çiçeklerinin gece fosforlu olduğunu söyledi daha test etmedim ama aynı zaman da çok güzel bordo rengi üzeri çiçek dolu clematis ve sundaville diye bir sarmaşık aldım mum çiçeğide kendisinde vardı 10 ytl satıyor ilgilenenler alabilir mısır çarşısının cami tarafı duvarı hizasında

qasto 06-01-2009 18:06

Gerçekten söylendiği gibi fosforlu çiçeklere mi sahip acaba bilgisi olan var mı?

Sevtap 09-01-2009 02:05

gece ışıkta fosforlu gibi ama biri yok canım sana öyle geliyor dese kanıtlaması oldukça zor bişeyler var ama 'aa tamamen fosforlu 'denemez. ayrıca hiç önemli değil muhteşem bir bitki ne yazık ki yaz tatilim sırasında arkadaşım onu sulamayı unutmuş geldiğim de tamamen kurumuştu biblo sanmış olabilir o kadar güzel di .Şimdi hep aklım da arıyorum inşallah biryerlerden çıkar yine karşıma

qasto 09-01-2009 12:47

Hakikaten çok hoş bir bitki. Ben de resmini sitede ilk gördüğümden bu yana etrafa bakınıyorum ama henüz karşıma çıkmadı. Eğer karşılaşırsam size de haber veririrm.

denizakvaryumu 09-01-2009 13:04

1 Eklenti(ler)
'Mikado' (Syngonanthus chrysanthus)

yapı marketlerde en çok satılan bitkilerden, çiçek zamanı yapı marketlere küçük saksılarda geliyor.

Satın alanlar bitkiyi küçük saksıdan hemen kurtarmak adına, onun ölümüne yol açıyorlar.

Çünkü bu bitki ph 4-5 toprak ister.Yani çok asidik toprak isteyen bir bitki ...Saksı değiştirenler bu bilgiyi bilmeden normal torfa büyük saksıya dikip, üstüne bir de çeşme suyuyla sulayınca bitkinin yaşama şansı kalmıyor.

Eklenti 58491

qasto 09-01-2009 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 342397)
'Mikado' (Syngonanthus chrysanthus)

yapı marketlerde en çok satılan bitkilerden, çiçek zamanı yapı marketlere küçük saksılarda geliyor.

Satın alanlar bitkiyi küçük saksıdan hemen kurtarmak adına, onun ölümüne yol açıyorlar.

Çünkü bu bitki ph 4-5 toprak ister.Yani çok asidik toprak isteyen bir bitki ...Saksı değiştirenler bu bilgiyi bilmeden normal torfa büyük saksıya dikip, üstüne bir de çeşme suyuyla sulayınca bitkinin yaşama şansı kalmıyor.

Bilgi için çok teşekkürler sayın denizakvaryumu.

Acaba bu asit değerlerine sahip özel topraklar satılıyor mu yoksa bu değerleri bizim kendimizin mi oluşturmamız gerekiyor?

denizakvaryumu 09-01-2009 13:32

1 Eklenti(ler)
Yapı marketlerde açelya toprağı adı altında satılıyor.

Eklenti 58493

qasto 09-01-2009 14:06

Koyduğunuz resimler gerçekten çok güzel sayın denizakvaryumu.
Açelya toprağı bilgisi için de çok teşekkürler.
Çiçeği bulup açelya toprağını edindikten sonra bol bol araştırma yapmak gerekecek bakımı için.

IrmaQuE 18-02-2009 20:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi qasto (Mesaj 342387)
Hakikaten çok hoş bir bitki. Ben de resmini sitede ilk gördüğümden bu yana etrafa bakınıyorum ama henüz karşıma çıkmadı. Eğer karşılaşırsam size de haber veririrm.

ben bu bitkiye palladium carrefourda rastladım. alacaktım ama ne olduğunu bilemedim ve 14 tl idi. vazgeçtim. keşke alsaymışım :D

samarra 08-09-2009 21:53

ilk defa gördüm bu harika bir bitki

Zühre Demir 04-02-2010 23:00

Çok beğendim gerçekten. Bulur bulmaz alacağım ben de...

ilkeli 15-02-2010 12:32

çok güzel

çiğdem86 15-02-2010 14:37

çok zarif biir çiçekmiş gerçekten.İlk defa gördüm ve çok beğendim

metafiz 15-02-2010 23:41

Ben de ilk defa gördüm ve bayıldım.çok güzel...

sebnem34 07-05-2011 17:50

Eminönü

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevtap (Mesaj 253383)
bugün bende mısır çarşısından aldım çiçeklerinin gece fosforlu olduğunu söyledi daha test etmedim ama aynı zaman da çok güzel bordo rengi üzeri çiçek dolu clematis ve sundaville diye bir sarmaşık aldım mum çiçeğide kendisinde vardı 10 ytl satıyor ilgilenenler alabilir mısır çarşısının cami tarafı duvarı hizasında

Bu konuda dikkat edelim eminönündekine iyi bakarsanız mum çiçeği ama kokusuz cinsi yere sarkıyor. Bauhousete kaldıysa 22 TL yaklaşık 3 metre derli toplu ve minik çiçekli ama gelirken kırdım çiçeği :( şimdi bekleme ve alışma döneminde...

redbullah 26-08-2011 00:32

Bu gün Balçova Migros 5M e MİKADO GOLD çiçekleri gelmiş.Bir tane aldım.(9.9 TL).
Ama bakımını nette okuduktan sonra pişman oldum.Buna bakmak için,işi gücü olmıyan boş adam lazım.
Saygılar..

aburcuburs 04-01-2012 11:54

Bugün kağıthane Ağaç A.Ş. de rastladım ve aldım. fiyatı 13 tl idi.

aburcuburs 23-01-2012 13:43

1 Eklenti(ler)
İşte Mikadom:))

Eklenti 265477

ziringaglia 09-02-2012 21:38

çok güzel zarif bir bitki en kısa sürede edinmeye çalışacağım

ziringaglia 09-02-2012 21:38

birde aklıma takılan bunların üretimi nasıl yapılıyor?

mmanager 02-01-2013 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi qasto (Mesaj 342401)
Bilgi için çok teşekkürler sayın denizakvaryumu.

Acaba bu asit değerlerine sahip özel topraklar satılıyor mu yoksa bu değerleri bizim kendimizin mi oluşturmamız gerekiyor?

Bildiğim kadarıyla çamdibi toprağı hafif asidik yapıdaydı.Hatta çam ağaçlarının yaprakları yere döküldükleri zaman çürümeye direnerek asit salgılıyorlarmış .Bazı kaktüs çeşitleri bu sebeple çam toprağı olan karışımları seviyorlar ....

yener.T 02-02-2013 10:16

2 Eklenti(ler)
Mikado Gold -syngonanthus chrysanthus-
Anavatanı Brezilya,Eriocaulaecae familyasından,syngonantus cinsindendir.Dalsızdır,kökten çıkan yaprakları 15 cm,çiçek sapları 35 cm kadar uzayabilir.Çiçekleri 10 hafta dayanabilir
Sonra yenilerini çıkartmada geç kalmaz.Bakımı zor bir bitki türüdür.Ev ortamında yaşatabilmek için aşağıdaki şartların ortanın üzerinde yerine getirilmesi gerekmektedir.

Syngonanthus Chrysanthus Bakımı
Işık: Kasımdan şubat ortasına kadar günde birkaç saat direk güneş almalı,Diğer zamanlarda çok iyi aydınlık yerde bulunmalı ve günde birkaç saat şiddeti %60 filtrelenmiş güneş ışınları almalı.Mikado kuvvetli güneşten zarar görür.Zayıf ışıkta iyi gelişmez.İç mekanlarda,ışık ve diğer şartlar iyi sağlandığında bütün yıl çiçek açar.
Isı: Mikadonun yaşam faaliyetlerine en uygun ısı dereceleri 14-30 C derece aralığı olup,aktif gelişim gösterdiği sıcaklık 19-22 C derecelerdir.
Ortam havası nemliliği :Yetersiz nemde fotosentez yapması zorlaşır,dolayısıyle gelişim sekteye uğrar.%70 dolaylarında nem gerekmektedir.Havayı nemlendirme hakkındaki tavsiyelerden birini uygulamanız şarttır.27 derece ve daha sıcak günlerde öğleden hemen
Sonra üzerine su fısfıslanması tavsiye edilir.Daha geç vakitlerde yapılmaması gerekir.Hem nemli hava,hemde ıslaklık bu hassas bitkiye hastalık kaptırır ve çürütür.
Toprak:En azından ilk yıl toprak değiştirilmemesi tavsiye edilmektedir.Mikado küçük saksılarda yaşayabilir.Zamanla irileşen bitki değildir.Toprak değişimi gerektiği zaman
Köklerin nefes almasını sağlayabilecek özellikte ve orta derecenin biraz üstünde(PH 4,5-5) Dolaylarında asitli toprak hazırlanmalıdır.Açelya toprağı uygun değildir zira açelya toprağı tek başına köklere gerektiği gibi havadar ortam sağlayamadığı için kök çürümesi yapabilir.Toprak yerine sadece spağnum yosunu daha iyi olsada,besin içermediği için,mikadoya uygun özellikteki saf besini bulamayacağımızdan açelya toprağı ve spağnum yosunu karışık kullanılmalı veya açelya toprağına 1/3 oranında ponza taşı karışımı en uygun toprak türüdür.
Besin:Asitli toprak isteyen bitkilere uygun besinden ,Açelya ve Kamelyalara uygun olanı buna da uygundur.
Sulama:Yağmur suyu,arıtılmış su,saf su ile sulanması uygundur.Toprağı elinizi ıslatıcılığı gittiği zaman tekrar bol bol su ile sulayın.Su saksı dibinden bolca çıkıp gitmeli.Nemi azalmış toprakta günlerce bekletilirse bozulur.Mikado çiçeğinizin sulamasını musluk suyuyla yapacaksanız üç ayda bir,bir çay bardağı çaya iki damla limon ve bir çay kaşığ kahve katarak karıştırın,toprağa dökün.Böylece musluk suyu yüzünden zamanla azalan asitlik doğak bitkisel asitlerle tekrar yükselir.Üç ayda bir bir bardak buna devam ediniz.Ayrıca dikkat: Sulamada
Saf veya ph7(nötr) içme suyu kullanıyorsanız ya da düzenli olarak çeşitli asitler içeren besin veriyorsanız çay vs karışımı uygulamayın fazla asit bitkiye zarar verebilir.

DUY6U 15-09-2013 23:25

Bu aralar İstanbul'da çiçek duraklarında bulabilirsiniz ;)

dünyam1 27-09-2014 21:23

Eminönüden 15liraya aldigim bitkinin yaprak uclari sararmaya baslad. Neyapmaliyim

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024