agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/)
-   -   Coleus ( Kolyoz, yaprak güzeli) (http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bitkilerimiz-salon-balkon-teras/7743.htm)

tuğrulca 03-04-2018 11:33

Yaprak güzelleri

3 Eklenti(ler)
Benim melekler

İber35 02-05-2018 00:55

4 Eklenti(ler)
İşyerinde tohumdan büyüttüğüm yaprak güzellerim.Evde de yaklaşık 10 saksı kadar daha var.Renklerini görünce resmen aşık oldum bu çiçeklere...

İber35 07-05-2018 19:02

4 Eklenti(ler)
Bayındır çiçek festivali'ndeydim geçen hafta sonu.Oradan aldığım yaprak güzellerim.

İber35 07-05-2018 19:04

En son resmi yanlışla eklemişim kusura bakmayın.

İber35 07-05-2018 19:26

4 Eklenti(ler)
Bu güzelliklerde diğerleri.

İber35 28-05-2018 12:45

Selamlar.Elimde 10-15 tane coleus fidesi var.Yer darlığından isteyen arkadaşlara vermek istiyorum.Malum kargo ücretleri aldı başını gitti.İzmir içinden isteyen arkadaşlar irtibata geçerse elden teslim edebilirim.

İber35 28-05-2018 12:48

1 Eklenti(ler)
Elimden çıkarmak istediğim coleusların bir kısmı bunlar.Bunların dışında yeşil alacalı ve birkaç farklı çeşit daha mevcut.

Jezebel 28-05-2018 13:40

3 Eklenti(ler)
Şunlardan varsa alabilirim ve yeşil alacalı :o

Eklenti 675073

Eklenti 675074

Eklenti 675075

Narlıderedeyim.

İber35 28-05-2018 14:10

Sn.Jezebel selamlar.Eğer bir aksilik çıkmazsa çarşamba günü İnciraltı tarafına geleceğim.Sizin için uygunsa çarlamba günü getirebilirim.Elimde olan çeşitlerden getiririm.Beğendiklerinizi veririm.O çeşitlerden elimde ikişrr saksı var.Birer tanelerini size verebilirim.

Jezebel 28-05-2018 16:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İber35 (Mesaj 1541641)
Sn.Jezebel selamlar.Eğer bir aksilik çıkmazsa çarşamba günü İnciraltı tarafına geleceğim.Sizin için uygunsa çarlamba günü getirebilirim.Elimde olan çeşitlerden getiririm.Beğendiklerinizi veririm.O çeşitlerden elimde ikişrr saksı var.Birer tanelerini size verebilirim.

http://www.agaclar.net/forum/1521546-post1007.htm
Bundan isterseniz verebilirim.
İşyerimde hazırda var.

İber35 28-05-2018 18:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 1541663)
http://www.agaclar.net/forum/1521546-post1007.htm
Bundan isterseniz verebilirim.
İşyerimde hazırda var.

Alırım tabi.sevinirim.teşekkür ederim.

Jezebel 22-06-2018 11:32

1 Eklenti(ler)
Sıcakları görünce Kolyozum gerçek halini aldı

Eklenti 676904

Kışın sanki o "o" değil de çirkin bir şey:)

İber35 23-06-2018 01:13

1 Eklenti(ler)
Sn.Jezebel selamlar.Bana verdiğiniz kolyozu,size verdiğim kolyozun kardeşi ile aynı saksıya diktim,harika bir görüntü oldu.Tekrar teşekkürler.

Jezebel 23-06-2018 03:36

Düşüncem elindeki 8 çeşitten birer çelik kölendirip tek saksıya dikmek.
Sonucu merak ediyorum,

Havuch 04-01-2019 21:32

Arkadaşlar bu bitkiden çelik alıp suya koyunca günlerce kalıyor ve kökleniyor. Fakat toprağa diktiğimiz zaman eğer toprağı fazla sularsak bitki kuruyor. Bunun nedenini açıklayabilir misiniz lütfen ? Hem suda yaşıyor hem fazla sulu toprakta ölüyor anlamadım :)

Mesut Temiz 04-01-2019 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Havuch (Mesaj 1555485)
Arkadaşlar bu bitkiden çelik alıp suya koyunca günlerce kalıyor ve kökleniyor. Fakat toprağa diktiğimiz zaman eğer toprağı fazla sularsak bitki kuruyor. Bunun nedenini açıklayabilir misiniz lütfen ? Hem suda yaşıyor hem fazla sulu toprakta ölüyor anlamadım :)

Toprak mikroorganizmalarla dolu... Aşırı sulandığında muhtemelen tek hücreli mantarlar çoğalıp bitkiyi öldürüyor olabilir... Su ise göreceli olarak çok daha steril olduğundan köklenmesi için iyi bir ortam oluşturuyor... Bu sadece bir tahmin tabii, bambaşka bir neden de olabilir...

Gecekondu 01-03-2019 08:21

Yaprak Güzeli

2 Eklenti(ler)
Bu da benim güzelim :)

siflera12 01-03-2019 11:53

Benimkisi öldü [emoji57]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gecekondu 01-03-2019 13:22

Elden teslimat ile başka tür yaprak güzeli ile takas yapabilirim.

siflera12 01-03-2019 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gecekondu (Mesaj 1560968)
Elden teslimat ile başka tür yaprak güzeli ile takas yapabilirim.

Bana diyorsanız bende başka yaprak güzeli yok zaten almayıda düşünmüyorum habire ölüyor.

derin35 10-03-2019 23:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 (Mesaj 1560984)
Bana diyorsanız bende başka yaprak güzeli yok zaten almayıda düşünmüyorum habire ölüyor.

Dayanıklıdır yaprağı güzeller. Neden hep öldüklerini merak ettim?

siflera12 11-03-2019 05:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi derin35 (Mesaj 1562316)
Dayanıklıdır yaprağı güzeller. Neden hep öldüklerini merak ettim?

Soğuktan öldüler bu sene 1 gün de olsa şiddetli bir don oldu tropikal meyveler bile ölmezken yaprak güzeli dayanamadı [emoji853]

derin35 08-04-2019 23:08

1 Eklenti(ler)
Yaprağı güzelimi çok beğenen anneme hediye ettim. Kendime çelik almayı unutunca, bugün bu minnak kızı aldım. Günüm güzelleşti.

fdogru 26-04-2019 08:40

Ben de geçen senelerde merdiven boşluğuna konmuş bir kolyos'u çok beğenmiş, küçük bir filiz kırmak istemiştim. Farkettim ki dibinde bir parçası kırılmış onu aldım, soda köklendirdim ve ektim. Güzelce büyüdü bu kış yaprakları kurudu döküldü, şimdilerde güneş ile birlikte tekrar canlanmaya başladı.

Mutluyum :)

FTekcan 01-06-2019 17:41

MİRACLE firmasından aldığım tohumları 16 Mayıs ta 2 gün ıslak bez içinde beklettikten sonra saksılarıma üzerlerine 0.5 Cm. toprak serperek diktim.Bugün ayın 1 Haziranı oldu tık yok.gözlerim şaşı oldu vallaa..Rahatsızlığımdan dışarıda çıkamıyorum yeni alayım diye...Öyle kalakaldım vallaaa...Sayfada boy boy resimlerini gördükçe kıskanıyorum...Hepinize iyi bayramlar olsun...

AcemiHobici 23-06-2019 09:00

Arkadaşlar yaklaşık iki aydır bu güzelleri yetiştiriyorum, önceden böyle değillerdi şimdi yapraklarında sararmalar, renk kayıpları oldu. Bunun önüne nasıl geçebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum, bugün Eminönü’nden çiçek coşturan aldım haftaya sulayacağım zaman onu da kullanacağım. Yaprakları sürekli nemli tutarım gün içinde fısfısla su sıkıyorum bu yüzden olabilir mi? Veya toprak böceklenmişse yüzeyde görünür böcek yok nasıl bi ilaçlama yapabilirim kökte böceklenme olma ihtimaline karşı?

https://i.hizliresim.com/r0QynP.jpg
https://i.hizliresim.com/LvaGmV.jpg
https://i.hizliresim.com/vaEyrr.jpg

yardimcierhan 18-07-2019 23:30

Merhaba arkadaşlar...
Yaprak güzeli ile ilgili senelerdir tam olarak anlayamadığım iki konu var.
Bu bitki, çok yıllık mı değil mi?
Yani ben tek yıllık bitkileri de sevsem alanım kısıtlı olduğu için çok yıllıklara yönelmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla yaprak güzeli tek yıllıksa onu üzülerek dahi olsa yetiştiremeyeceğim.
Genellikle ömürlerinin kısa olduğundan bahsediliyor. O yüzden emin olamadım.
İkinci sorum ise şu, bu bitkiler dış mekan mı iç mekan mı bitkisi... Tabii bu bulunan bölgeye ve birçok etmene göre değişkenlik gösterebilir ama mesela İzmir'de yazın balkonda olması sakınca yaratır mı merak ettim....
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

Mesut Temiz 19-07-2019 07:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan (Mesaj 1572264)
Merhaba arkadaşlar...
Yaprak güzeli ile ilgili senelerdir tam olarak anlayamadığım iki konu var.
Bu bitki, çok yıllık mı değil mi?
Yani ben tek yıllık bitkileri de sevsem alanım kısıtlı olduğu için çok yıllıklara yönelmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla yaprak güzeli tek yıllıksa onu üzülerek dahi olsa yetiştiremeyeceğim.
Genellikle ömürlerinin kısa olduğundan bahsediliyor. O yüzden emin olamadım.
İkinci sorum ise şu, bu bitkiler dış mekan mı iç mekan mı bitkisi... Tabii bu bulunan bölgeye ve birçok etmene göre değişkenlik gösterebilir ama mesela İzmir'de yazın balkonda olması sakınca yaratır mı merak ettim....
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

Erhan Bey merhabalar,
Birkaç yıldır baktığım bir coleus'um var... Gövdesi de epey kalınlaştı ve odunsulaştı... Gözlemlediğim kadarıyla iyi güneş ışığı ve bol su sağlandığında (ve ağır kış koşullarından korunduğunda) bu bitki uzun yıllar yaşıyor... Yıllar geçtikçe biraz fazla uzuyor, bendekinin bazı dallarında kurumalar da oldu... Pek iyi baktığımı da söyleyemem, çünkü yaz sıcaklarında sukulent ve kaktüslerin arasında sulamayı unuttuğum, yapraklarının pörsüdüğü falan da çok olmuştur... Ama buna rağmen ölmedi, kocaman, gösterişli bir bitki oldu... Dahası, ufak tohumları bir şekilde diğer saksılara uçuşuyor ve her taraftan sürekli coleus yavruları çıkıyor... Yani, ana bitki ölse bile zaten çiçek açtıktan sonra kendiliğinden fazlaca çoğalıyor...
İzmir'de (iyi sulanması koşuluyla) yazın balkonda olmasında hiç mahzur olmaz, hatta yapraklarının tam renklenebilmesi bol güneş ışığı almasına bağlı olduğundan çok iyi olur... Yalnız uzun süre susuz bırakmamaya dikkat etmelisiniz...
En soğuk 2-3 ay dışında, İzmir'de tüm yıl balkonda durabileceğini düşünüyorum..

Bekir Şahin 26-08-2019 01:11

4 Eklenti(ler)
Buda benim çiçeğim isteyene istanbul çağlayanda dal verebilirim

Jezebel 28-10-2019 19:58

1 Eklenti(ler)
Benim güzelim hala hayatta.
Kaybetme korkusundan hep 3-5 yedekle soyunun devamını sağlamak zorunda kalıyorum:(
Unlu bit en kanlı düşmanı.
Bitsiz bir ortamda anacımız yaşıyor, ondan belli aralıklarla çelik alıp köklendiriyorum.
Tek saksı , tek bitki daima risk.
Yedeklenmemiş önemli bir dosya gibi.
Kaybolabilir...

Eklenti 700211

Üzülüyor insan.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024